Отиди на
Форум "Наука"

Камбуров

Потребител
  • Брой отговори

    19
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    1

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Камбуров

  1. Първата е на Phillip Leslie Hale - 1908 САЩ http://www.the-athenaeum.org/art/display_image.php?id=98285 http://www.the-athenaeum.org/art/detail.php?ID=46286
  2. “Аспарух” худ. Д. Гюдженов http://www.google.com/imgres?q=%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%83%D1%85+%D0%B3%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2&num=10&hl=en&authuser=0&biw=1024&bih=571&tbm=isch&tbnid=PONsQw7DoyX8RM:&imgrefurl=http://bghistorypictures.wordpress.com/601-700/asparuh_giudjenov_n/&docid=k-k37rm5wyrflM&itg=1&imgurl=http://bghistorypictures.files.wordpress.com/2012/12/asparuh_giudjenov_n.jpg%253Fw%253D695&w=695&h=931&ei=0hyAUYucL8XOOKWwgMgH&zoom=1&iact=hc&vpx=2&vpy=91&dur=62&hovh=260&hovw=194&tx=63&ty=127&page=1&tbnh=137&tbnw=88&start=0&ndsp=17&ved=1t:429,r:0,s:0,i:85 “Аспарух” худ. Д. Гюдженов http://www.google.com/imgres?q=%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%83%D1%85+%D0%B3%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2&num=10&hl=en&authuser=0&biw=1024&bih=571&tbm=isch&tbnid=PONsQw7DoyX8RM:&imgrefurl=http://bghistorypictures.wordpress.com/601-700/asparuh_giudjenov_n/&docid=k-k37rm5wyrflM&itg=1&imgurl=http://bghistorypictures.files.wordpress.com/2012/12/asparuh_giudjenov_n.jpg%253Fw%253D695&w=695&h=931&ei=0hyAUYucL8XOOKWwgMgH&zoom=1&iact=hc&vpx=2&vpy=91&dur=62&hovh=260&hovw=194&tx=63&ty=127&page=1&tbnh=137&tbnw=88&start=0&ndsp=17&ved=1t:429,r:0,s:0,i:85
  3. Москва не вярва на сълзи!

    Плевен също!

    Благодаря ви за думите по а...

  4. Понеже нямам право на повече плюсчета за днес, пиша ви го така: +
  5. Пак за пореден път казвам, че не ви убеждавам или разубеждавам в нищо! Но и не желая да бъда ням свидетел на говорилнята и помията ПРОТИВ - знаете какво. Така де, в миг на откровение ви признах, че харесвам професионализма. Познавам и знам десетки колеги, които нямат специализирано образование, пък пак правят чудесни творби. Ван Гог да кажем. О, той не е модернист! Дай този - Джаксън Полок. Приемам го. Не казвам, че ми харесва. Негова е картината - Композиция "No. 5" тази - И за нея е следната информация: "Картина No. 5, 1948 Jackson Pollock Начело на класацията за най-скъпите картини продадени на търг е картина No. 5 на Американския художник Джаксън Полок. Първоначалната цена за картината е била 140 милиона долара, а цената на продажбата достига до 142,7 милиона долара - платена от Дейвид Мартинез, на частен търг през 2006 г. Дейвид Мартинез е ръководещ партньор във “Финтек Адвайсори” и възпитаник на Харвард Бизнес Училището. " Тук са допуснали грешка според вашето мнение - г-н Дейвид Мартинез би трябвало да е художник и вироятно в Харвард не е получил полагащото му се естетическо възпитание като част от мирогледа на всестранно и хармонично развитата личност! Жалко! - пари на вятъра, а колко други неща можеше да си купи! Да речем от магазините за 1 лев, а в тях продават и къде-къде по-разбираемо нарисувани картини, на цветя например. Или на бягащи кончета!
  6. Г-н Гербов, за декоративна украса могат да служат някои пластични елементи като капители, волюти, фризове и др., но лъвското скулптурно изображение създадено през 1940 г. от големият наш скулптор Андрей Николов НЕ Е И НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ДЕКОРАТИВНА УКРАСА! Май и Вие трябва да се пооправите с понятията Изящно и Декоративно!
  7. Относно въпроса на КГ125 - "...Защо главата на свети Климент пред СУ е плоска като пън?..." Г-н Кг125, предварително ви казвам, че ще изложа моята гледна точка, като знам че тя няма да ви хареса, и за това и не желая да ви разубеждавам. Онзи екскурзовод навремето ви го е казал, а както сам твърдите, май още не е дошъл момента. И така - 100% съм сигурен, че знаета кой е автора. Ще дам (в мой си стил) няколко пояснения за онези, на които тази информация им е убягнала ... Професор Любомир Далчев е роден е в Солун през декември 1902, умира на 11 юли 2002 г., месеци преди да навърши стогодишен юбилей. Прахът му е в гробницата на "Кристалната катедрала" в Лос Анжелос. През 1926 г. завършва Художествената академия в София, специалност живопис. През 1928 г. завършва скулптура в Римската академия на изящни изкуства при проф. Лупи, в един клас с Алберто Джакомети. Продължава и прави специализация по пластична анатомия при проф. Анри Мез в Екол де Боз` Арт в Париж през 1929 г. Между 1935 и 1937 преподава пластична анатомия в Художествената академия. По късно е професор по Монументална скулптура. Пълен с творческа енергия, с богата европейска култура, Далчев не иска да пропилее таланта си в посредствеността наложена от установения стил. Проф. Димитър Бойков казва следното "Далчев освободи естетиката от догматичния затвор и изпревари с години разкрепостяването от сталинисткия реализъм на другите си колеги от тогавашните социалистически страни. Със своя оригинален стил той се открои като най-големият скулптор в тази част на Европа и до днес никой не стои по-горе от него. ... Драматизмът и силата на внушение са постигнати с невероятно смели, непознати дотогава решения на монументалното изкуство". Творбите му карат зрителя повече да мисли, отколкото да гледа. Паметникът на свети Климент Охридски е от 1979 г. - годината в която емигрира. За Вас, г-н КГ125 той е "пън", а за мене е прекрасна монументална склуптура. Защо да не прилича примерно на ствол на дърво, на титан пръскащ светлината на словото от факлите в ръцете си? Просто символи. И то наситени с внушение и модерно звучене. Негова е впечатляващата композицията "Октомври" на източната страна на паметника на Съветската армия в София, а скулптурният ансамбъл в Съдебната палата е считан за етап от развитието на монументалното ни изкуство. Понеже знам, че е безсмислено да си губя времето с дълги писания, защото ... (знаете защо!), ще ви предложа да излеете поредната си тирада върху най-титулуваният ни скулптор, сравняван с колоси като Липшиц и Хенри Мур, чиито произведения някак естествено са високо ценени по света, а у нас поради вече споменатия бай-ганьовски манталитет можем да го понахокаме, пооплюем и каквото си пожелаем още там! За утеха ви предлагам да се полюбувате на паметникът на Св. Климент Охридски в Охрид. Може пък и да разберете класата на Далчев, знам ли?
  8. Г-н КГ125, да уточним нещо. 1 - Когато човек защитава своя позиция е доста вероятно в очите на "противника" (говорим само и единствено за изказани мнения!) изложението на тезата да изглежда настъпателно, както и аз забелязвам такава във въшите постове. 2 - За С.Дали - да изписал е каквото му е нужно, азщото в този момент, в това време, в течението в което работи това е бил начина. Повечето течения и направления от модернизма на ХХ в. са правили манифести с които са обяснявали идеите си. Дали ни харесва или не, дали реалистичното изкуство има нужда от подобни писания - това е извън нашите възможности да съдим или одобряваме! Просто история. 3 - Никъде не казвам "вие сте лаици". Това е ваш извод и ако кажа поговорката "Гузен негонен бяга" пак ще се обидите. за това обяснявам отново - просто предавам думи на моя преподавател по история на изкуството, които съм прел за правилен начин на мислене: човек трябва да има някаква предварителна подготовка за възприемане на модерното изкуство. И заглавието да се чете! Това също е много важно. 4 - За тази ли "глава на свети Климент ..." става въпрос? Ако да, тази вечер ще ви напииа мнението си. ПП - Не е лошо да си направите справка за разликите между Изящно изкуство и Приложно-декоративно изкуство. Смесването на понятията води до сериозни проблеми.
  9. Мислех да не Ви отговарям Сир Galahad, но няма да е честно. КГ125 ви го казва веднага, и се съгласявам с него. Относно инфантилно звучащата ви фраза - просто онемявам! Явно двуполюсният модел на мислене не ви е чужд, което е жалко, защото срещнах ника и аватара ви в други форуми и коментариите ви не се различаваха много от този тук. Преди му викаха "Изказал се неподготвен!", сега не зная как, ама спокойно - пълно е с такива изказвания! Ако обичате, намерете и прочетене поста на Михов тук под 20#. Нито аз, нито някой от колегите подкрепящи авангардното изкуство тук не е казал на НИКОГО да харесва или не това или онова! Други го казват, даже бих казал настояват, да не се харесва едно или друго, и Вие Сир включително. Сега да ти призная нещо: Аз - Сашо Камбуров (художник) харесвам професионализма, бил той абктрактен или академичен! както и доброто отношение между хората, включително и различно мислещите от мене! И знаеш ли защо? Защото с "Творец" се назовава свободата да направиш онова което можеш и искаш, но само в положителна (разбирай ГРАДИВНА) посока. За деградивното има една думичка взета от името на племе опитало се да събори египедските пирамити - вандализъм! Всъщност, явно без да знаете, Вие сте представител на едно от модернистичните течения на авангарда от началото на ХХ в. - Футуризъм, но за съжаление с думичката "анти" отпред, което веднага става уклон! Антифутуризъм! (да ми простят изкуствоведите и отбора на "поле чудес") Моля прочети поне ПП на предходния ми пост. Благодаря предварително!
  10. Да, бих казал: художествено произведение - ето двете думи, но хайде още малко, въпреки, че осъзнавам безсмислието на диалога! Е, поне ще го четат и други хора. Сега започваме да дъвчем друг, нехаресван от вас художник - ярък символ на модернизма на ХХ в. Салвадор Дали. Както вече споменах някъде в предишните постове, човек трябва да е малко поне подготвен и да поназнайва това-онова за икуството което възприема. При анализ на худ. произведение има схема по която се прави той. Но няма да го правим тук, нали? И въпреки това: Салвадор Дали учи през 1922 в Мадрид, в Академията по изящни изкуства "Сан Фернандо" През 1926 г. е изгонен от Академията малко преди последните си изпити. Не я завършва не защото неможе да рисува, а тъкмо обратното - по добър е от преподавателите си. АКАДЕМИК, макар и без диплома! През 1928 г. Х. Миро го въвежда в кръговете на дадаистите и сюрреалистите. Какво е характерно за Сюрреализма, чийто представител е той? Три неща от манифеста им: 1. подсъзнателното 2. фройдизма 3. идеализма и мистицизма (във философски план). През 1938 г. в Лондон Стефан Цвайг го запознава със Зигмунд Фройд. С тези няколко реда ТРЯБВА да се съобразим при разглеждането на творчеството на Дали, и в частност на въпросната картина. Хайде много внимателно (ВНИМАТЕЛНО) да погледнем какво пише под изображението: освен подписа и годината 1939 (година след запознанството ди с Фройд) е написано в скоби Freud's Perverse Polymorph - това е истинското име - в превод "Фройд в полиморфна перверзия" ВНИМАНИЕ - Перверзна полиморфия е някакво детско психологическо разстройство. Тема достойна за боготворене! До тук май всичко е ОК, ако не беше добавено подзаглавие "Bulgarian Child Eating a Rat", което, признавам си и на мене като българин не ми допада, но я да видим още исторически факти. С.Дали е гений или луд, или и двете заедно. Сам той го признава в своя "Дневник на един луд". (чел съм я, и ви я препоръчвам) Обсебен от болезнена мания за величие, свикнал да е в центъра на скандалните новини на деня ... И изведнъж някаква снимка на двугодишно дете застрашава лидерството му в медиите и започва да се мери с него по известност. И сега ВНИМАНИЕ (за втори път) - Игов пише " В годината, когато Дали рисува картината си - 1939 - не само в България, а и по света, има едно твърде популярно българско дете. Това е новороденият български престолонаследник, миловидно бебе, фамилиарно наричано "Симеончо" (превърнало се дори в нарицателно име в българския език). Фотографията на най-младия Кобург тогава краси в стъписващи за времето тиражи цялото българско публично пространство и много частни домове. Фтографиите на хубавкото царствено бебе заливат вестници и списания, образът на "Симеончо" гледа българите от стенни календари, постери и уголемени портретни фотографии, от градски витрини и селски кръчми, в училищни стаи и държавни канцеларии, буржоазни салони и бедняшки къщурки, с образа на престолонаследника са издадени картички и пощенски марки. Образът на българския престолонаследник добива и световна популярност, ще го срещнем в светските хроники на много тогавашни чуждестранни издания." Какво пък, може да е поискал да му натрие нослето! А дали е така? Мисля, че е безвъзвратно късно да разберем. А можехме просто да го попитаме, но преди 23 януари 1989 г. Така че за всички по света тази картина е като другите му ексцентрични творви, а за нас българите остава да я разглеждаме и ние по същия начин, въпреки подзаглавието и. Май е добре да кажа и това, през 2010 тя беше показана у нас в сбирка направена от световноизвестния изкуствовед д-р Геза фон Хабсбург. Каква фамилия а, господа историци. И детето Симеон Сакскобургготски. Политическа сатира? Аз не знам! Е, г-н КГ125, попита - отговорих ти. Картината на Дали, като всяка художествена творба е художествена творба и нищо повече. Нека я приемем и ние като такава. Надявам се да ме разбереш този път. ПП - Моля спамещите тук с писания от сорта гадни картини, грозни и разни там подобни да се отнесат поне малко по-огтоворно, да не пишат първите хрумнали им глупости, а да се постараят малко по-конструктивно да излагат мненията си. Форума е БГ Наука, а не клюкарницата пред блока! И друго, определения в еднопосочното харесва ми, не ми харесва е добре да се пообосноват с факти, не само с копирани картинки. А къде останаха понятиата от естетиката? Истина ви казвам (като Неговите думи) започнах да пиша в този форум точно защото си мислех, че ще е на по-високо ниво! Надявам се че ще е така. С любопитство чета историческите постове. Там като че ли е по-добре. Но пак има и там няколко "графомана" разбиращи от всичко. И как иначе ще се разбере, че форума е български? Ние сме продукт на идеята за всестранно и хармонично развита личност. Е, май не е възможно нацията да има почти 8 милиона гении! Ще ви помоля да не ме апострофирате веднага след прочитането. Поне нека отлежи някой и други час, пък тогава! Хайде останете всички четящи това със здраве, че на болна нация какво и е нужно? Още един болен ли? Едва ли!
  11. БРАВО г-н КГ125!!! Грандиозно!!! Какво, май си поизпуснахте нервичките? Как може до такова ниво да паднете? Такива думи по адрес на С. Дали, друг велик автор на ХХ в. А и подкрепата на К.Гербов!?! (всъщност какво ли се чудя, като попрегледах форума, вие май сте един и същи човек!!! да ме прости Г, че се съмнявам!!! И защо ли?) Предлагам на Б.Богданов, Михов и каскадьора (включвам и себе си) да не пишем повечи по тази тема, защото май е напълно безсмислено, и да оставим господата КГ125, КГербов и Frujin Assen да се "изкефят" на безумието си. Пропуснах и Galahad към изброените. Нека напомня две мисли от двама велики: 1 - „Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага!“ (знаете автора) 2 - „Познавам само една свобода и тя е тази на мисълта“ Екзюпери. Оставам с най-добри чувства към всички пишещи в този форум! Ддох ви достатъчно, за да започне поредната тирада!!! (моля, погледнете тук - http://www.onlinerechnik.com/duma/%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0)
  12. Doris, поздравления. С примера "Герника" аз не искам да покажа кой е по-абстрактен. Василий Кандински е руски художник, считан за основоположник на абстракционизма още през периода 1910 - 1913 г. Но нека не забравяме, че абстракционизма възниква след като Пикасо и Брак са създали вече кубизма! Ее за това обаче иде реч. Давам примера с "Герника" за да покажа, че една абстрактна творба въздейства не по различно от реалистичната картина на Репин. За това и с копи-пейст съм сложил едни и същи думи и за двете.
  13. Г-н Frujin Assen, малко по-нагоре Вие казвате следното: "Михов, какво значи "изкуството да се развива", това да не е самолетостроене, при което много ясно се вижда кой самолет е по нова конструкция и с по добри характеристики? ..." Неудачният премер е ваш! Сега за картината на Иля Репин нарисувана през 1885 - Вярно, разтърсваща е! Именувана е "Иван Грозный и сын его Иван 16 ноября 1581 года" Известна е и с името "Иван Грозний убива своя син" Какъвто и художествен анализ да се направи дори за всеки детайл, в крайна сметка обобщениието е жестокост, безумие, безсмислие и ужаса на една действителност, причинена от насилие! Сега да погледнем друга картина: Надявам се разпознахте "Герника" (1937 г.) на Пикасо. Историята няма да ви я разказвам, сигурен съм, че я знаете. Само ще напомня - жертви около 1500, ранени над 1000. И сега просто копирам думите си от горния абзац - Какъвто и художествен анализ да се направи дори за всеки детайл, в крайна сметка обобщениието е жестокост, безумие, безсмислие и ужаса на една действителност, причинена от насилие! Дали е реализъм или абстракция в случая има само малка подробност - за да се възприме абстрастното просто трябва да се мисли! Емоцията е водеща, но е "облечена" в абстрактна форма. Г-н КГ125, има я и формата има го и съдържанието. Сега относно "Давид" на титана Микеланджело, "Император Август" от Prima Porta (Ватиканския музей), та до творбите на Sayaka Ganz, от където започна този красив диалог: Смятам, че в почти абстрактно-обобщената форма на тази 11 сантиметрова фигурка от Вилендорф (Австрия), направена преди около 22 хил. години има непомалко красота и изразителност, от високата 5.7 м и тежаща повече от 6 тона скулптурата на "Давид" - шедьовър на ренесансовата скулптура. Не се заблуждавайте! Аз не ги сравнявам! Всяка творба е в своето време, а то е отова, което е важно за развитието на цивилизацията ни. Наричаме го също така и прогрес, натрупан опит, технологии...
  14. От в. Стандарт - СРЯДА, 17 Август 2011 част от статията "Аз съм кротък лъв. Каже ли ви някой, че съм серт, хич не му вярвайте, шегува се великият бас" ... Вече покойният Димитър Киров беше дошъл от Пловдив с Русалия. Бяхме много близки с него, въпреки че той беше курс преди мен в Художествената академия. Най-добрият рисувач от нашите випуски беше Христо Явашев. Аз бях след него. Но той стана опаковач, а аз певач. Не ми стигаше фантазията - правя прекрасни портрети, но нищо повече. ... Забелязахте ли: "Не ми стигаше фантазията - правя прекрасни портрети, но нищо повече ..."
  15. Съгласен съм с мнението Ви, г-н Богданов. Не случайно в предния си пост се обръщам директно към Frujin Assen и КГ125 - "няколко картини за размисъл и възхищение", като съм имал в предвид мненията им, които за жалост се ограничават само до признаване на класическото (или реалистичното). С репродукциите исках да покажа, че едно дете (макар гениално) на 14 години създава онова което преди 500 години е било върхът в изкуството. Показах и Автопортрет на 91 г. Пак по същата причина! Липсата на знание за нещата "от кухнята" при някои от пишещите тук ги прави повече от нужното критикари. Изкуството започва след овладяната натура. След етюдите! Изграждането на собствен почерк и творческата индивидуалност са осъзната задача пред всеки художник, желаещ да е творец в съвременното ни изкуство. И не само нашето българско. Сега относно Пикасо - не ми е кумир! Не съм на 18 години! Харесвам и него, и още стотици автори, които се опитвам да гледам без "професионалното изкривяване". И как да е иначе, щом има музеи като Лувър, Орсе, Старата пинакотека, МОМА, Гугенхайм, Ермитаж ..., значи не е добре да се прекланяме само пред 4-5 майстори, които творят според времето си в класически изказ. Да изкуството се развива, макар че не е самолетостроене! А дизайна дали не е част от това ИЗКУСТВО? Има разлика от аероплан до свръхзвуков самолет, нали? Сега няколко почти класически неща пак от Пикасо: 1905 син период (края му) 1905 розов период 1921 неокласицистичен период 1923 неокласицистичен период
  16. За Б.Богданов - ХВАЛА! (с ударение на последна буква А) За Михов - ХВАЛА! За Frujin Assen и КГ125 - няколко картини за размисъл и възхищение. Авторът им е испанец, роден на 25 октомври 1881 г. Академичен етюд - 1895 (няма грешка в годината, на 14 е!) Автопортрет - 1896 Момче пред олтара - 1886 Портрет на Пепа - 1896 Първата му голяма живопис в академичен стил - "Първо причастие" 1986, с портрет на баща си, майка си и малката сестра на колене пред олтара. Художникът е едва на 15 години, когато я е завършил. Портрет на Philip IV - 1897 Дипломната му работа от художествената академия в Барселона За 92 години живот (1881-1973) достига до заключения като "Аз не рисувам това, което виждам. Рисувам това, което мисля." (МИСЛЯ!) и "На 12 години вече можех да рисувам като Рафаело, а ми бе нужен цял живот, за да се науча да рисувам като дете." (взискателност, цел, развитие, път!) Автопортрет на 91 години - 1972 - само няколко месеца преди кончината му. Надявам се разпознахте ПАБЛО ПИКАСО - гения на изобразителното изкуство на ХХ век! PS Имах желание само да подкрепя Б.Богданов, но май стана пост за нова тема. Админа ако прецени, да го премести.
  17. Малко информация за тези творби. Дело са на Sayaka Kajita Ganz, родена в Япония, живее в САЩ и изучава изящни изкуства в Bowling Green State University (2011 г.). Ето какво споделя за работата си: "Моите пластики отразяват натрупания опит, който придобих, живеейки в различни страни. Бях изолирана и се намирах далече от родното си място. Търсейки нова среда, попадах на изхвърлени предмети от бита. Хрумна ми, че мога да им дам втори живот и нов дом. За скулптурите си използвам пластмасови прибори, играчки, метални части и всякакви други вещи. Използвам единствено употребявани и изхвърлени предмети, защото човешките истории зад тях им дават живот... С изграждането на тези скулптури аз се опитвам да разбера човешките взаимоотношения около мен. Това е начин за съзерцание, който ми напомня, че дори нещата да не са както трябва, има начин всичко да си дойде на място. И че ако някой не се чувства в къщи тук и сега, е хубаво да знае, че някъде има място, където той принадлежи и което в крайна сметка ще открие." По материали от нета и нейния сайт www.sayakaganz.com
  18. Като чета поста ви г-н Гербов, имам чувство, че се засягате от коментариите (не само от моите). Погледнах профила ви, за да видя вашето представяне - нищо! От къде да знам "краставичар" ли сте, историк ли, какъв? (пак повод да се обидите). Все пак разделът на форума в който дебатираме е за Изобразително изкуство, а то май не ви е от силната страна. С това аз приключвам всякакви дебати по темата за подигравката (или не) с хрониката. Между другото, г-н Илия Груев е преп. д-р в худ. академия София, специалност Графика и аз не го познавам лично. Сещате се какво искам да кажа с това.
  19. Прав сте "каскадьор"! Това също си го мислех, но съм пропуснап да го спомена в първия си пост. Направих си труда и погледнах тук-там из мрежата за статии на тема "пощенски марки". Има доста интересни факти. Един от тях посочва изискването името на държавата издала съответната марка да се изпише задължително и на латиница, като само "Великобритания, като първата в историята страна използваща марки, е била освободена от спазването на това правило." Я! Марката за Чипровското въстание от 1968 г. посочена за пример от г-н Гербов май нещо не отговаря на това задължително условие. Но нищо де, тогава все-още имаше Берлинска. Друго любопитно: "Най-скъпата българска пощенска марка е „Обърнатата конница” оценена за 25 хиляди евро, като в България има само 5 екземпляра от нея, а по света са общо 30. Марката е отпечатана през 1911 г., като дефектът й – конницата на царя е с главата надолу, я превръща в уникална лимитирана серия. На марката е отпечатана картина на Ярослав Вешин, изобразяваща цар Фердинанд и князете Борис и Кирил на коне по време на маневри." За сведение пощенската марка „1200 години от победата на хан Крум при Върбишкия проход” с художник Илия Груев е в тираж 20 000 броя. Това беше за разведряване! Радостно е, че има толкова мнения по темата! И интересното е, че няма остри противоречия. Всички са съгласни, че е допуната фактологическа грешка при ползване на Манасиевата хроника от г-н Груев. Съгласен съм с Вас г-н Гербов - "Вината не е толкова на художника, а на Експертния съвет по маркоиздаване.", но относно творчеството на художниците Иван Яхнаджиев, Сюлейман Сеферов и Димитър Буюклийски, ще Ви кажа, че има художници които рисуват (само се разходете по уличката до Руската църква, пълно е с рисувачи) и художници които ТВОРЯТ. Те тези тримата са творци с място в съвременното българско изкуство! Това май е за нова тема във форума.
  20. Г-н К.ГЕРБОВ, Вие сте прав, че в тези художествени миниатюри - пощенските марки, трябва да има достоверност на отразяваното събитие. Това се постига с предварителна задълбочена проучваща дейност от страна на художника. Явно г-н Илия Груев не е направил достатъчно по въпроса. Но той със сигурност не е историк! А дали не е направена умишлено тази "грешка"!? Ако се изтегли от продажба тиражът на тази марка поради невярност на съдържанието, каква ли цена ще достигнат продадените вече бройки? Това разбира се е хипотетично предположение! Без да съм адвокат на г-н Илия Груев, смятам, че негово пълно право, като автор е да третира стилово както намери за добре художествения образ, който създава. Обвинения от рода на "детска рисунка", "падащ надпис", "неподходящ шрифт" (от Doris - въпреки предпечатната и дейност), най-малко звучат назидателно! Творецът има право свободно да изрази творческия си замисъл! Ясно е, че в света на изкуството всяка творба има своите почитатели и не по-малък брой протвници! Г-н ГЕРБОВ, надявмсе, че разбирате подкрепата ми към Вас, както и към г-н Груев! Оставам с най-добри чувства!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...