Отиди на
Форум "Наука"

zakonodatelya

Потребител
  • Брой отговори

    84
  • Регистрация

  • Последен вход

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ zakonodatelya

  1. Правя няколко асоциации: Описания вид борба много напомня на японското сумо. Хиперболизирането на жена войн и традицията при предисторическите култури да изобразяват богинята майка с гротески гърди и ханш,свързана с идеята за плодовитостта. Нежеланието за брак,необичайната сила за жена и войнствения характер,говорят за хормонални нарушения,и евентуална бисексуалност. Ако приемем че легендата се основава на истина,то действително съществувала такава жена,не би била особено привлекателна(леко казано)и може би ,това е причината за паника във вражеските войски. Както се казва в един виц за каменната ера-"Ба таа мата".
  2. Има и един вид,който е оцелял само в демилитаризираната зона между Северна и Южна Корея,обособила се като своеобразен резерват,но не си спомням, дали е някой от изброените. А между другото ако включиш в темата и семейство кухороги,попадам на много интересни антилопи: Зебров дукер. Малки антилопи от Кот-д’Ивоар. Имат златиcта или червеникаво-кафява козина, c характерни ивици на зебра. От там идва и името. Те живеят в тропическите гори и се хранят с листа и плодове. Дукерите (Cephalophinae) са подсемейство дребни Кухороги бозайници, близки до антилопите. Представени са от 3 рода с 18 съвременни вида, като настоящият род Philantomba традиционно се включва в Cephalophus. Срещат се в Африка на юг от Сахара. Дукерът е плахо и прикрито горско животно. При най-малката опасност се шмугва в гъстата горска растителност, дори видовете живеещи в саваната рядко се отдалечават от храсталаците. Самата дума дукер на африкански език означавагмурец, защото подплашен се гмурка в храстите. Дукерите имат дребни до средни размери с дъгообразно извит гръб, малко по-къси предни крака и малки рога - така са отлично приспособени за бързо придвижване в гората. Хранят се предимно с листа, пъпки, филизи, дървесна кора, семена и плодове, като често следват птици и маймуни, за да обират падналите на земята плодове. Понякога разнообразяват диетата си с насекоми, яйца, мърша и дори ловят гризачи и малки птици. Синият дукер много обича мравки.
  3. 21.Качулат елен. Има черен кичур коcа на челото и яcно изразени зъби. Близък родcтвеник на мунтжакът, но живее малко по- на ceвер, оcновно на територията на Китай. Това е cамотно животно.
  4. 5-10 години стаж в какво? Нютон няма как да е имал 5-10 години стаж в класическата механика преди да я създаде,как да определим дейността преди това,довела до създаването на класическата механика?
  5. Какво означава да се занимаваш с наука , според теб? Въпросът ми ,е и към останалите,а може и отделна тема да направим ако искате.
  6. Парите дават свобода на твореца,но не правят творец-напротив, развалят го.Същото важи и за науката.В глобално общество като човешкото,да правиш наука и изкуство на регионално ниво,не носи никакви дивиденти.Основния проблем в България, е липсата на диалог между институциите и връзката им със световната общност.Конкретно в науката институцията която трябва да се грижи за стимулиране на всякакви инициативи(медии,форуми,патенти,учебни заведения,гаражна наука)и популяризирането им зад граница, е БАН,за това е създадена.
  7. Не съм чел книгата на Вебер,но ми се струва че трябва да се направи по скоро паралел,между протестантство и индустриализация,а чак след това и капитализъм като следствие от индустриализацията.Но може би в книгата, авторът прави точно тази връзка.
  8. Казаното в първия абзац ,е абсолютна истина и само ще допълня че висшето образование в повечето случай също не гарантира на собственика си интелектуалност отвъд тези безспорни истини.По тази причина Айнщайн казва че въображението, е по важно от знанието,а това ,което най-много пречи на мисълта, е образованието.Ако висшето образование гарантираше на всеки проумяване слабостите на науката,тогава нямаше да има посредствени научни работници и преподаватели ,а всички щяха да са гении.Което ни отвежда на въпроса за скъпото оборудване.Него всеки го има и то е в главата,проблемът е че не знаем как работи.Защо едни могат,а други не? Интернет откъснат от практическия живот,е нищо.Силата на социалните мрежи, е в това,че водят до реални граждански инициативи, лични запознанства и връзки.Този форум не води до нищо и не предлага нищо освен информация ,а в това ,Гугъл и Уикипедия са по-добри.
  9. Behemoth - Thelema 6. 11. 23 (the Youth Manifesto) Двадесет и три години изминаха от дългото пътешествие сред живите мъртви. От глупост аз наторявах моята гола душа. И къде съм сега? В двореца на подземния свят без приятел нито враг. Плащам за наследството на баща си получовек, полузвяр ,полубог. И моят глад,никога не бе утолен а моите желания останаха неизпълнени Но моята воля да стана едно с вселената винаги ме е обвързвала и изоставен не ще остана въпреки че плътта ми е разкъсана въпреки че сърцето ми е мъртво и студено волята ми ще продължи а духът ми ще живее вечно!
  10. А каква, е твоята лична представа за електрона? Вълната, не е свойство на електрона, а едно от състоянията му,което значи че и електрона може, да е свойство на вълната. Това което казвам в горното си мнение, е напълно сериозно и пряко следствие от Е=mc2 а именно че електрона, е гранично състояние между енергия и материя.Когато се движи извън атомната си орбита, е вълна(състояние на енергия) и няма нито център нито маса(те са свойства на материята), а вълната се разпространява равномерно във всички посоки,в празното пространство.
  11. Електрона,както и всички елементарни частици,включително и атома,е хипотеза,най-добрата до момента,и все пак хипотеза.Приемаш нещата много буквално,представяйки си електрона като топче, а той, е квант на действие т.е.никой не знае какво е, а как действа,в даден периметър и при определени условия.Представи си електрона не като форма,а като флуктуация на пространството предизвикваща вълна и това което се удря в мишената, е друга флуктуация следствие от вълната.
  12. Две от най-добрите книги които съм чел,посветени на любовта и не само: Елиф Шафак - "Любов" Орхан Памук - "Сняг" Източните автори са по-интровертни и много по- добри в описанието на духовните изживявания.
  13. Когато оковат и стъпките ми, и сърцето, когато всички пътища пред мен залостят, аз винаги им се изсмивам. Казвам си: На хоризонта значи ми е мястото.
  14. ...Тъй много плака тоз художник, когато не успя сълза да нарисува... Ибрахим Насруллах
  15. Медитация и, или още една от нейните разновидности : Молитва. Има много определения на думата, и по своето значение те не съвпадат едно с друго. Но може да се каже с увереност какво ги обединява- стремеж към нещо възвишено. Въздействието на молитвата учените са започнали да изучават едва преди няколко десетилетия. Въпреки че силата на въздействие на молитвата е била известна отдавна сред народа. По време на ужасните събития в Чернобил е записан уникален случай. След експлозията на реактора, на разстояние десетки километри дозиметрите отчитат смъртоносна радиация, а в църквата Архангел Михаил, която е на три километра от реактора, фонът остава в нормални граници. И днес в района на храма радиацията е четири пъти над нормата, а в храма е в границите на фоновото излъчване. Дори когато църковните служби спрели, защитните свойства на храма се запазват в продължение на десетилетия. Учените са потвърдили , че въздействията на молитвата са толкова силни, че запазват силата си за дълъг период от време . Интересни изследвания са били проведени в лабораторията по неврофизиология към института Бехтерев в Санкт Петербург. Ръководителят на изследванията Валерий Слезин, доктор на биологичните науки, обобщавайки казва : “ Отдавна е известно влиянието на молитва за здравето на човека, така че аз исках да разбера неврофизиологичните механизми на този процес. Известно е, че в будно състояние в мозъка преобладават бързи ритми на биотоковете, което се наблюдава в съня по време на така наречения бърз сън. Освен „бърз“ има и „бавен сън“, в който преобладават бавните ритми. Законът за симетрията налага: след като има „бавен сън“ трябва да има и „бавно бодърстване“. И наистина има, това е молитвата. За чистотата на експеримента ние поканихме игумена на един манастир и записвахме по време на молитва неговата електроенцефалограма. Резултатът ни смая . Открихме, че в пълно съзнание в молитвено състояние у православния свещеник електроенцефалограмата показва пълно изключване на мозъчната кора … Човекът седеше и се молеше, но при пълно отсъствие на електрически импулс, който да показва работата на кората на главния мозък. Тоест, ние наблюдавахме състояние на пълно изключване на мозъка при ясно съзнание.
  16. Най-вероятният сценарии,при създаването на ИИ е стандартния-първо ще го създадем и след това ще разберем че сме го направили.Съвременната наука познава много добре топографията,но не и функциите на човешкото тяло,като по отношение на нервната дейност сме в "каменната ера",дори изразът"изкуствен интелект"е неправилен и демонстрация на невежество.Дали е създаден вече ИИ и се пази в тайна-блудкава конспирация,от невежи хора,смятащи че паралелно на тяхната глупост,съществуват свръх-умни същества управляващи целия социум(като всяка конспирация). Персоналните разработки на мислещи машини са на ниво играчки.Най-близкия сценарий,до еволюционния му архитип по произход ,за създаване на ИИ,е мрежата(интернет),с прикрепените към нея сензори , операционни системи и функционалности.
  17. Предполагам че не един човек, е провеждал експеримента и е правил подбор на участниците,а изследователски екип. Но в основата на нервната дейност са принципите,"сравнение"и "асоциативност",така че е нормално да се предположи че в поведението си човек се сравнява с подобни на себе си,както и че търси в другите близки на собствените си качества. Аз лично съм на мнение че характера не е строго обособен и човек се променя по лесно от колкото се предполага, в зависимост от социалната атмосфера в която се намира,"с каквито се събереш,такъв ставаш".
  18. Има болести, при които поразените клетки не се възстановяват,което е част от етиологията на болестта.В случая по скоро става въпрос за механични травми.Освен това в нервната система няма сетивност,за да усетят болните каквото и да е,а функциите на изгубени нервни центрове се поемат от други такива.В случая със склерозата,явно въпросните депа,не смогват с подмяната на увредените клетки.Аз не съм невролог за да дам мнение дали са общи приказки или не,още повече че, не е посочено мястото на въпросните депа,но и в двата случая има много въпросителни.
  19. За функциите е ясно,но до сега се смяташе че невроните не се възстановяват физически,като клетките на другите органи и тъкани.Човек се ражда с определен набор от нервни клетки и може само да ги губи,като яйцеклетките при жените. Източникът е "Списание 8". http://www.spisanie8.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5/109-%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D1%8A%D0%BA%D1%8A%D1%82-%D1%81%D0%B5-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BC.html
  20. Научно откритие отваря нова страница и огромни възможности пред съвременните невролози да лекуват успешно инсулти и мозъчни травми. Това съобщи доц. Борислав Герасимов, коментирайки данни от американското списание „Неуролоджи". Става дума за сериозни доказателства, че веднага след инсулт мозъкът започва да възпроизвежда стволови клетки от специални депа, които имаме през целия си живот. Веднага след загиването или трайното увреждане на част от невроните, депата се активират и подават все още не напълно „зрели" и специализирани неврони. Благодарение на съседните, останали здрави клетки, новите се „обучават" чрез химическо въздействие и чрез нови механични нервни връзки. Това води до трудно обяснимите досега възстановявания при по-младите болни, преживели инсулт или различни по тежест мозъчни травми. Доскоро се смяташе, че мозъкът не може да се самовъзстановява. Новите открития обаче дават надежди за създаването на медикаменти, които да постигат възстановяване на всички функции след преживян инсулт - двигателност, говор, сетивност.
  21. Колкото по-щастлив, добросърдечен и емоционално стабилен е човек, толкова по-позитивно той гледа на останалите хора. До тези изводи е стигнал в изследването си професора по психология Дъстин Ууд от Университета в Уейк-Форест, Северна Каролина. „Вашето възприятие на другите хора говори много за собствения ви характер", казва Ууд. Ето как бил проведен експериментът: участниците били помолени да оценят позитивните и негативните черти на трима доброволци – техни съквартиранти от студентските им години или сегашни познати от клуб по интереси. Оказало се, че въз основа на получените отговори психолозите можели да дадат съвсем точна характеристика на оценяващите по такива параметри като психично здраве, възгледи за живота и приемане на реалността, пише Journal of Personality and Social Psychology. Учените са категорични, че склонността на човека да описва другите в позитивна светлина е сигурен индикатор за положителни черти в собствения му характер. Колкото по-добре се изказва човек за хората около него, толкова той е по-щастлив, добросърдечен, вежлив, емоционално стабилен и даже талантлив. „Ако виждаме другите в позитивна светлина, значи и самите ние сме позитивни", казва Ууд. По откриването на хубавите черти у обкръжаващите личи дали ние сме удовлетворени от собствения си живот и дали другите ни харесват. Обратното също е вярно според изследването. Склонността да се дава негативна оценка на тези около нас, навежда на мисълта за нарцисизъм и асоциално поведение. Фактът, че някои хора много често забелязват само лошите черти на събеседниците си, говори, че самите те вероятно са с различни персонални разстройства и даже депресия. Техниките за развитие на позитивно отношение към света биха могли да са от полза при лечение на подобни отклонения. След една година Ууд повторил експеримента със същите участници и стигнал до извода, че нивото, на което възприемаме околните, остава стабилна величина. Нагласата почти не се променя с течение на времето.
  22. Европейският съюз,още от самото си създаване, е планиран по пример на империите-вътрешен кръг,държава/и ядро:втори, среден кръг,държави пълноправни членки:и външен кръг,където сме ние,погранични държави(племена),буферна зона за проблеми. А промяна е възможна,но тя винаги протича от вътре на вън и в личен и обществен смисъл.
  23. Аз мога да препоръчам Господин Свещаров("Господин" е име а не обръщение).В момента чета "Биология за всички" и не отстъпва по нищо на западните автори на научнопопулярна литература.Има го в"Моята библиотека",не лично моята,а в сайта.
  24. Всички понятия са измислени,включително и понятието"процес". При какви условия можем да спрем една бременност и да я върнем назад?
  25. vvarbanov,аз с растения като твоите не съм се сблъсквал в целият си живот и единственото, което мога да те посъветвам,е да им поставиш ограда,за да не избягат като пораснат.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...