Отиди на
Форум "Наука"

ROCK

Потребител
  • Брой отговори

    353
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    1

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ ROCK

  1. http://www.mdairesearch.com/products/JWH210/ Има го навсякъде. ПИшеш името и излиза хиляди страници от където можеш да си го закупиш.
  2. Така то ама не точно така, цветът се дължи на друго. В процеса на зреене нитратите са постоянен източник нитрити. Добявятено на L - ацкорнинова киселина към солевия разтвор противодейства, като прекратява процеса на редуциране на нитратите до нитрити. Нитритите се разлагат до азотен азотен оксид който реагира с миоглобина на месото и се образува нитрозомиоглобин, продаващ характерен цвят на месните продукти . И т.н.... Като азотен източник може да се позлва и др. съединение това е просто пример. Нитрозомиоглобин може да се получи и по много други механизми. :tooth:
  3. Преди 20-30 години всичко е било различно, но пък да не забравяме , че и преди толкова години са измислени и открити много знчещи неща за науката като цяло. И все пак за мен си остава максимата, че всичко е отрова в зависимост от това в какво количество се приема. Но като се има в предид и индивидуалноста на човешкия организъм и това неможе да се каже, че е вярно. Ще минат още много години докато се разбере кое в храните точно ни трови и как точно ни трови. Ако има ( а то има, няма как да няма) негативен ефект върху човешкия организъм тези прословути Е - та, то според мен ефекта им ще е след 20-30-40 години докато се натрупат в организма в достатъчно количество, че да причинят някакво тежко заболяване или такова което не се виждало и чувало до сега и това при положение, че организма няма никаква система за извеждане на тези вредни вещества от организма. В крайна сметка ако се спазват нормите и правилата на производство на храни, без да се злоупотребява с адитивите влагани в тях, мисля че човек спокойно ще си живее и ще си умре както бог му е отредил. Нашите баби и дядовци също са яли Е - та. Надали заради тях са болни, но пък доживяли преклонна възраст, някой от тях са по здрави и от нас. От досегашните ми наблюдения на поведението на човешкия организъм мога само да кажа, че съм очуден и изумен колко много може да понесе и колко малко му трябва понякога, за да се възтанови та дори и да се излекува сам. Истина, е че все още и ние самите незнаем какво точно правим или може би, по скоро евентуално предполагаме имат или нямат негативно влияние храните и напитките които консумираме не само сега а по принцип т.к все още непознаваме в детайли човешкото тяло и човешкия огранизъм, за да кажем това Да а това Не. А ако става дума за вредност то е вредно и да изядеш примерно 10 яйца на наведнъж. Или да изядеш 1 кг ядки, или да слагаш по 100 мл олио в манджите които си готвиме вкъщи. Та според мен въпроса по-скоро е : Не дали нещо е вредно а кое е по - вредно ( без да визирам в какво количесто какво количество)( да речем 1г вещество за 10л ) ?
  4. Хехехе тя изследователската работа е сладка работа . Аз имам само един проект за изолиране на аминокиселини от смеси. Е аз само в Испания съм работил. Тук не съм. но като гледам какви са лабораториите ми става ясно как се работи без да съм ходил в която и да е лаборатория, макар че напоследък се появиха и някой доста добри лаборатории.
  5. Смея се защото изръси едни големи глупости. Но това е моето мнение. Съжалявам, че съм толкова откровен но колбасите не са домати, че да си топиш в селитра :tooth:
  6. Правилно си чул но не само те а и братята руснаци та и ние от тях.
  7. Добре тогава да се коригирам, нека да не неук ами неграмотен прост човек който хабер си нема какво ще му показват. Както и да е, това са глпости в момента.
  8. Така това е според теб, на мен главния технолог ми го е казвал, че задържането на червения цвят и получаването свеж червения цвят на колбасите, пушените меса, сухите мезета се дължи на натрия в тоя препарат който се слага, като нали той е различен, защото и в шунката също се слага. При нея има едноседмично киснене в различни разтвори (солеви, протеинови, овкусителни. Повечето фирми използват и много натриев глутамат и така саламите им са винаги много вкусни,нищо че са направени от преработени продукти. Същото се слага и в китайската храна. Ще ги питам ако ми се доверят да ми кажат какво точно слагат, ще го споделя със форумци. Между другото съм отправил запитване и за топеното сирене - за точното наименование на това вещество което се слага с което можеш да си изпереш прането.
  9. Ще помоля колегите ако ми се доверят да ти питам какво точно се слага. Но съм сигурен, че се дължи на натрия, поне така ми каза гравния технолог а аз на него му вярвам.
  10. Мога да ти извадя цитати от моите методики по които съм работил в Испания. Като за всеки продукт има допустима пределна граница. А за медицински данни, за да бъда достатъчно исчерпателен и коректен ще ми трябва малко време.
  11. А аз ти казвам, че в Испания тоя анализ в нашета лаб. по стандарт се прави с течен хроматограв а за бензоената киселина се използват споменатите от теб стандарти като се гледа какво пише в наръчника. Лабораторията е акредитирана с този метод на анализ. Между другото испанците доста често използват английския стандарт а не нехният си който се синхронизиран със европейските.
  12. Пишеш го в google и информация колкото искаш. Продукта е легален и можеш да си го закупиш на цена от 70 до 100 евро за грам.
  13. Сега пак да поясня - Нитратите и нитритите са едни ot най-силните акотосъдържащи отрови ! Които естествено се съдържат в зеленчуците , плодовете и др. продукти. нитратие попадат в споменатите продукти от почвата без оглед на това дали сме торили мястото където сме ги засели или не сме торили с изкуствена тор. Ако няма наторяване с животинска или изкуствена тор просто количеството на тези съединия ще бъде по малко, макар че и това е спорен въпрос т.к трябва да се има в предвид и бидът на почвана, въздуха, колко често вали в региона и т.н.
  14. Домашен метод няма ! И не само за това а почти за всичко. Освен ако не е анализ с някаква цветна реакция или нещо за титриване ( на мего пък ти трябва бюрета индикатор и т.н)
  15. Пише го как да не пише. Пише го но с друго име - нутрасуит
  16. ISO СТАНДАРТИ ISO e световно обединение на националните органи по стандартизация от различните страни. Там се обработват доброволните стандарти които дават добавена стойност на всички видове икономически дейности. Стандартите ИСО за системите за управление небива да биват бъркани със стандартите за продукт. Стандартите ИСО допринасят за развитието и производството и доставката на безопасни и опазващи околната среда продукти. ИСО 9001:2008 публикуван на 14 ноември 2008 година и заменя до сега съществуващия. Това е междинароден стандарт поставящ изискванията към системите за управление които изисква дадена организация да предоставя продукт който да отговаря да необходимите нормативни изисквания. Той е приложим за всички организации независимо от продукта който произвеждат. ISO 9001 се базира на 8 принципа: 1. Насоченост към клиента. 2. Лидерство. 3. Подобрение. 4. Процесен подход. 5. Системен подход. 6. Непрекъснато подобрение и вземане на решение. 7. Взаимно изгодни взаимотношения. 8. Фактите – Анализ и удобрение. ISO 14001 Система за управление на околната среда. В основата на този стандарт стои загрижеността на човечеството за осъществяване на устойчиво развитие. Този стандарт има същата структура като ISO 9001:2008. Стандарта определя изискванията към системите за управление на околната среда които биха могли да се интегрират с други изисквания за управление. За да бъде възможно постигането на цели свързани с околната среда. Сертифицирането по този стандарт ни дава предимството от елиминиране на евентуални екологични инциденти. Висшето ръководство на организацията отделя особено внимание на процесите и дейностите които се използват. Чрез сертификацията по този стандарт всяка фирма демонстрира своета отговорност за опазване на околната среда. ISO 19011:2002 Указания за одит на СУК и ОК - Вътрешен одит ISO 2200:2005 СИСТЕМА ЗА УПРАВЛВНИЕ ЗА БЕЗОПАСНОСТА НА ХРАНИТЕ – оппределя изискванията към системите за безопасност на храни къде организацията трябва да демонстрира своята способност да контролира своите опасности по хранителната верига. Той е приложим за всички организации независимо колко големи са те. Този стандарт планира, проектира и прилага система за управление на безопасност като осигурява предлагането на краен продукт безопасен за клиента. Осигурява и спазването на нормативните изисквания. Прави оценка и на изискванията на клиента. Гарантира и спазването и на политика по безопасност на храни. IFS International food standart Разработен с цел да осигури база за одитиране на праоизводителите които праизвеждат така наречение частни търговски марки. През 2002 година с цел да се унифицират изискванията към производителите по отношение на безопасността германските търговци създават този стандарт. OHSAS 1800- Стандарт за безопасност на хората Система за управление на безопасност при работа – охрана на труда във всяка една фирма.СТАНДАРТ ЗА ХОТРАТА !
  17. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МАРКИРОВКАТА Маркировката е комплекс от знаци,изображения и думи,които осигуряват различна по съдържание информация.Различават се няколко групи маркировки. Основно значение има маркировката за произход.Тя позволява да се разбере от кое населено място се доставя продукта и улеснява митническата проверка.Международните правила за тази маркировка са утвърдени през 1891г. с т.нар.“Мадридска конвенция“.През 1958г. те са ревизирани в Лисабон. Според тази ревизия всеки продукт,внесен с грешно означение трябва да бъде конфискуван.За да бъде предотвратено погрешното тълкуване на мястото,където сее произвежда продукта се нанася допълнителна маркировка за произход.Това се налага,тъй като в редица случаи населените места имат едно и също наименование,поради което върху маркировката трябва да бъде поставен и кода на съответната държава. Стокова маркировка – Тя съдържа информация за наименованието или основния знак на производителя, название на продукта и количеството, дата на производство, начин на употреба и др. Прието е към стоковата маркировка да се обозначава и състава на продукта. Като правило състава на продукта се означава в маркировката но има и специални знаци които ни дават отговор на това дали продукта е от животински произход или не. Когато в състава на продукта има хранителни добавки тогава в маркировката имаме знакът Е например - Е112 – лимонена киселина………. Това изисква предварително да бъде регламентирано и се определя в зависимост от маса на продукта. В България това е задължително от 2003 година. За всички продукти на първо място хранителните, е задължително в маркировката да бъде упоменат крайния срок на годност. От съществено значение са и знаците свързани с допустимото въздействие което продуктът оказва на околната среда. Всеки един от посочените знаци на опаковката носи конкретна информация за продукта за начина на съхранение, начин на съхранение на опаковката и пригодност за определеното време.
  18. АКРЕДИТАЦИЯ.СЪЩНОСТ,ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ Инфраструктурата на качеството съдържа: стандартизация,оценка на съответствието,сертификация,акредитация и метрология. Акредитацията е процедура,чрез която упълномощен орган дава съществени изисквания и признава,че определен орган/лице има правото да изпълнява специфична дейност. Основни принципи на акредитация са : законност,независимост,публичност,доброволност,безпристрастност,равнопостаавеност,опазване на търговската тайна. Акредитацията е уверение,че органа за оценка на съответствието ще извършва дейността,за която е акредитиран по най-правилния начин.Ролята на акредитацията е да осигури надзор на пазара,чрез компетентност,доверие,прозрачност и независимост. Видове акредитация: първоначална,надзорна,преакредитация Акредитацията се дава на база оценката на място.Необходимо е фирмата/лабораторията да е готова от гледна точка на инфраструктура,апаратура,покриване изискванията на стандарта.Необходимо е да се изработят процедури за акредитацията.Тези процедури трябва да бъдат потвърдени от органа за акредитация.В България службата за акредитация е БСА,над нея е европейската организация за акредитация и над тях е международния форум за акредитация.Последният е световна асоциация на органи/лица за оценка на съответствието в областта на системи за управление,услуги,продукти,персонал и др. Цели на акредитацията-гарантира,че органите по акредитация,нейните членове са компетентни да извършват определена дейност. Европейската акредитация покрива акредитиране на лаборатории,контролни органи,органи за сертификация на СУК,системи за управление на околната среда,на продукти и услуги,на персонали на информационна сигурност. БСА – урежда условията и редът за извършване на следните дейности: калибриране, изпитване сертификация на продукти, сертификация на системи за управление, сертификация на персонал, и органи за контрол.
  19. МОДЕЛИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА КАЧЕСТВО 1. Системи по качество-упражнява се пряк контрол. 2. Системите за краен контрол- формират се в рамките на специфичния модел на организационнте взаимоотношения,които се наричат контролни структури. 3. Процесен контрол-осъществява се с помощта на статистически методи за контрол
  20. Надзор на пазара Единен европейски стандарт – Свободно движение на стоките и услугите, работната сила, капиталите. Бялата книга за изграждане на вътрешен пазар – улеснено движение на стоките, премахнати са митата. От 1993 е премахнат граничния контрол на страните членки, уеднаквени са националните правила и стандарти с цел пълна хармонизация на законовите разпоредби. Планът ДЕЛОР – Разделянето на стоките според риска който носят за живота и здравето на хората, животните и околната среда. Стоките се разпределят в 4 основни групи: 1. Стоки чието използване непредставлява или не носи почти никакъв риск – мебели , обувки и т.н. 2. Стоки с известен риск – хранителни продукти. 3. Стоки със съществен риск – лекарства, химикали. 4. Стоки с малък или среден риск – машини, детски играчки. Надзора на пазара е съвкупност от институции, методи, процедури чиято основна задача е извършването на контрол. Той се осъществява главно за продукти обхванати от директивите на новия подход. За продукти обхванати от директивата за обща безопасност. За хранителни продукти. Фармацевтични средства. Надзор на пазара у нас От директивата за обща безопасност нормативния документ е закона за защита на потребителите, за хранителните продукти нормативния документ е закона за храните. Изпитването на образци или на пробите се извършва по определени показатели в лаборатория която е акредитирана от изпълнителната агенция. Резултати от изследването се издава в констативен протокол – този протокол съдържа информация дали съответства с изискванията продукта, когато се установи несъответствие се издава забрана за разпространение на съответния продукт и се налага изтеглянето му от пазара. Надзора на пазара се извършва съгласно изискванията на закона за защита на потребителите. Безопасна стока е всяка стока която при нормални условия на употреба вкл. и дълготрайност не създава никакъв или минимален риск за употреба. Контрол – реализира се от длъжностни лица на комисията за защита на потребителите към министерството на икономиката, длъжностните лица имат право на свободен достъп в производството и търговските обекти. Те имат право да изискват всички документи. Етикетиране на нехранителни стоки: производител,наименование на стоката,страна на произход,цена.В зависимост от вида на стоката се означават състав/за хранителни продукти/,предупреждение за рискове при употреба,изискване за съхранение и др. Контрол върху хранителни продукти: когато се пише състава на хранителния продукт се пишат % съдържание на всички съставки,влизащи в съдържанието/наименованието Хранителни продукти: контролират се въз основа на закона за храните,закон за народото здраве,закон за съхранение и търговия със зърно.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...