Отиди на
Форум "Наука"

phisics (ab)use


Guest Diabolik

Recommended Posts

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Много интересно клипче, хората създават красота от неподозирани неща.

Link to comment
Share on other sites

Да видим колко от вас, ще се сетят точно какво седи зад това изпълнение.

интересно ми е да чуя вашите предположения. аз имам собствени, но ще ги изкажа последен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сещам се за нещо по аналогия с класическата китара (на която съм свирил като млад; ех, колко отдавна беше...)...

Ако никой не се сети, ще споделя предположението си и... дано да съм прав. Ако греша, нека авторът на темата да ме поправи. Разбира се, сигурно няма да мога да го обясня на езика на физиката (това е една наука, с чиято терминология не ми се удава да спекулирам особено добре)...

:post-20645-1121105496:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Вибрациите имат много общо, и още едно явление пряко свързано с вибрациите, също има много общо. както и малко понятия от акустиката. Като цяло това дето историка е подсказал, има МНОГО ОБЩО, даже мога смело да заявя че двете са на общ принцип.

Link to comment
Share on other sites

Добре дошли в моя свят, свят на вибрации, резонансии звук. Резонанси, в основата на това изпълнение, седят резонансите. Всяка чаша си има собствена честота на резонанс. всяка вибрира със собствена честота. Водата играе две роли, едната роля е регулиране на обема на акустичната кутия която се получава от тялото на чашата, втората роля е повърхностното напрежение на водата да играе ролата на трептяща мембрана, с честотата на която резонира чашата. Обема в тялото на чашата играе ролята на акустична кутия, която усилва звука. обемана водата регулира, така резонансната честота на остатъчния обем който играе ролята на акустичнакутия, така че да съвпадне с резонансната честота на чашата. така резонанса от чашата и резонанса от водата се усилват в тази импровизирана акустична кутия и стават чуваеми за човешкото ухо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много по-сложно било отколкото си представях, обяснението е много стегнато и съдържателно, определено дадено от специалист, браво !

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...