Отиди на
Форум "Наука"

А какво се случва в Русия?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Пандора said:

И това също е вярно, може би особено за  Франция. В напечените ситуации се крият зад гърба на САЩ. Искат да получат нещо, но нямат смелост да вземат решение и да носят отговорност.  Не съм много сигурна какво точно искат САЩ - да имат или не влияние тук. 

Е, разбира се, че искат да имат влияние. Но не и да се налага постоянно да спасяват някакви неадекватници, които не могат да се оправят с проблемите в собствения си двор. САЩ си имат далеч по-сериозни проблеми и не визирам само Китай, а и вътрешни такива. На никого там изобщо не му е до Русия, а ето, че отново на тях се чака. А защо е необходимо това, при положение че дори и само машинарията, с която разполага примерно една Италия, досега сто пъти можеше да е приключила войната. Даже нямаше да има и нужда от реално прехвърляне на техника към Украйна, а просто единно и силно заявление от страна на европейските членове на НАТО, че такова започва с бързи темпове. Алкашите сами щяха да са се изнесли досега.

Дори впрочем и едно сериозно тропване по масата с адресат Лукашенко можеше вече да е приключило войната - струпваш армия по границите му, за да не може колхозникът да предприеме нищо, и украинците щяха да освободят няколко бригади, които в момента седят по украинско-беларуската граница и буквално не правят нищо.

Но защо да го правят това Германия, Франция и компания, при положение че Русия е далеч и нищо не може да им направи с конвенционални средства. Между тях седи като минимум Полша да ги пази като щит, а зад Полша седят САЩ и Великобритания - те да им помагат, ако стане нещо. А ние ще се скатаваме, докато нещата се уталожат. Е те това е ултра гига хитрият план на великите "съюзници". :)

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Но защо да го правят това Германия, Франция и компания, при положение че Русия

е техен съюзник. Поне те - Германия и донякъде Франция са си наумили,че Русия трябва и може да им стане съюзник,срещу...САЩ и Англия. Това обяснява криволиченията на Берлин и Париж...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.05.2022 г. at 8:20, sir said:

Но защо да го правят това Германия, Франция и компания, при положение че Русия е далеч и нищо не може да им направи с конвенционални средства.

Точно това успокоително мислене смятам, че е вредно, както за тях така и въобще за Европа. Според мен, ако трябва да има буфер, той би следвало да бъде по далеч. 

On 19.05.2022 г. at 10:07, deaf said:

е техен съюзник

Във всеки случай имат интерес, ако могат да използват ресурсите на Русия. Ако властта коренно се промени или РФ започне да се разпада, не се знае какви процеси ще започнат там. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, deaf said:

е техен съюзник. Поне те - Германия и донякъде Франция са си наумили,че Русия трябва и може да им стане съюзник,срещу...САЩ и Англия. Това обяснява криволиченията на Берлин и Париж...

Абе чак за съюзник на Русия не знам, но вече е повече от очевидно, че не са точно съюзник на САЩ, Великобритания, източноевропейските, а можем спокойно да добавим и скандинавските страни. Какви точно са - те си знаят, те да му мислят. Според мен си самонанасят непоправими имиджови щети в момента.

Преди 2 часа, Пандора said:

Точно това успокоително мислене смятам, че е вредно, както за тях така и въобще за Европа. Според мен, ако трябва да има буфер, той би следвало да бъде по далеч.

Ами постави се на мястото на един германец: Руската конвенционална армия се доказа като пълен смях, бие се седмици наред за разни селца из Украйна. Между нас и Украйна седят Полша, Чехия, Словакия, които ще са още по-трудни за побеждаване, а и САЩ и Великобритания вече ще се намесят директно. За нас опасност няма освен ядрени ракети. По-добре да приключваме войната, майната й на Украйна, какво ни интересува, те там и без това са някакъв вид руснаци, дайте да пускаме вече Северен поток 2. :)

Преди 3 часа, Пандора said:

Във всеки случай имат интерес, ако могат да използват ресурсите на Русия. Ако властта коренно се промени или РФ започне да се разпада, не се знае какви процеси ще започнат там. 

Аз не виждам вариант за дългосрочно оцеляване на джуджи, независимо от резултата на войната и независимо от това дали е болен или не. Въпросът е като дойде следващият с какви възможности ще разполага - с разбита армия и изгонен от Украйна или с що-годе съхранена армия и примерно с една четвърт или една трета от Украйна. Аз предпочитам първия вариант. Чембърлейновците предпочитат втория. И ако чембърлейновците надделеят, а на власт в Русия дойде някой с профила на Гиркин-Стрелков, както прогнозират някои колеги тук, то какво правим?

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 8 минути, sir said:

Аз не виждам вариант за дългосрочно оцеляване на джуджи, независимо от резултата на войната и независимо от това дали е болен или не. Въпросът е като дойде следващият с какви възможности ще разполага - с разбита армия и изгонен от Украйна или с що-годе съхранена армия и примерно с една четвърт или една трета от Украйна. Аз предпочитам първия вариант. Чембърлейновците предпочитат втория. И ако чембърлейновците надделеят, а на власт в Русия дойде някой с профила на Гиркин-Стрелков, както прогнозират някои колеги тук, то какво правим?

Не познавате руската психика.Който и да дойде след Путин ще трябва да възстановява мита за огромната и непобедима мощ на руската армия.Мит който за обикновения руснак значи страшно много.Руската армия остави огромна част от своя престиж по украинските поля / а и по дъното на Черно море/ и каквото и да стане оттук до края на войната това няма как да бъде променено.Руснака ще предпочете да гладува но да заспива с мисълта че има непобедима армия от която света трепери.По същия начин навремето един пенсиониран полковник от КГБ  получи властта в Кремъл защото трябваше някой да се справи с чеченския проблем който изглеждаше неразрешим.В интерес пенсионирания разведчик се справи повече от добре защото ако някой през 2000 година беше казал че чеченските части щяха да бъдат основна ударна сила на руската армия при инвазията и в Украйна щяха да го помислят за луд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, sir said:

Аз предпочитам първия вариант. Чембърлейновците предпочитат втория. И ако чембърлейновците надделеят, а на власт в Русия дойде някой с профила на Гиркин-Стрелков, както прогнозират някои колеги тук, то какво правим?

Аз също предпочитам първия вариант. Отрезвяване трябва да има и осъзнаване на грешките. И сега тук-там доколкото е позволено се отчитат такива.

Гиркин-Стрелков е добър военен, но на Русия преди всичко и трябва на първо място изцяло нова икономическа стратегия .

Преди 10 часа, resavsky said:

Руснака ще предпочете да гладува но да заспива с мисълта че има непобедима армия от която света трепери.

Има и доста руснаци, които единствено искат да живеят нормално като другите. Не знам до колко армията е важна в съзнанието им, може би путинската пропаганда е наблегнала повече на това. По-скоро ми се струва трудно преодолимо в съзнанието идеята за имперския, господстващ над други народ. 

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, sir said:

Абе чак за съюзник на Русия не знам, но вече е повече от очевидно, че не са точно съюзник на САЩ, Великобритания, източноевропейските, а можем спокойно да добавим и скандинавските страни. Какви точно са - те си знаят, те да му мислят. Според мен си самонанасят непоправими имиджови щети в момента.

Ами постави се на мястото на един германец: Руската конвенционална армия се доказа като пълен смях, бие се седмици наред за разни селца из Украйна. Между нас и Украйна седят Полша, Чехия, Словакия, които ще са още по-трудни за побеждаване, а и САЩ и Великобритания вече ще се намесят директно. За нас опасност няма освен ядрени ракети. По-добре да приключваме войната, майната й на Украйна, какво ни интересува, те там и без това са някакъв вид руснаци, дайте да пускаме вече Северен поток 2. :)

Германия я обсъждахме с Б.Киров наскоро в темата за Тукидид. Препоръчвам я дискусията за незапознатите с германската външна политика, :)

Цитирай

Аз не виждам вариант за дългосрочно оцеляване на джуджи, независимо от резултата на войната и независимо от това дали е болен или не. Въпросът е като дойде следващият с какви възможности ще разполага - с разбита армия и изгонен от Украйна или с що-годе съхранена армия и примерно с една четвърт или една трета от Украйна. Аз предпочитам първия вариант. Чембърлейновците предпочитат втория. И ако чембърлейновците надделеят, а на власт в Русия дойде някой с профила на Гиркин-Стрелков, както прогнозират някои колеги тук, то какво правим?

Най-вероятно след края на войната сам ще се откаже от властта. И следва логичния въпрос с какъв профил ще бъде наследника му?! Ще се наложи някой като Гиркин да спасява Руската империя федерация или ще успеят да балансират вътрешното си развитие.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, новорегистриран2 said:

И следва логичния въпрос с какъв профил ще бъде наследника му?! Ще се наложи някой като Гиркин да спасява Руската империя федерация или ще успеят да балансират вътрешното си развитие.

Именно.

Затова и аз си мисля, че Украйна трябва да нанесе военно поражение на Русия. Така следващият
руски ръководител/владетел ще знае какво го чака ако тръгне да удовлетворява имперски мераци:
война срещу целия свят, международна изолация и верятно военно поражение.

Белким това е достатъчно за охлаждане на имперски мераци ... ама знае ли човек. Меракът умира
последен, както върви поговорката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, новорегистриран2 said:

Най-вероятно след края на войната сам ще се откаже от властта.

Абсурд!!! Това никога не е ставало в Русия,а и никъде по света,всъщност.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Пандора said:

Гиркин-Стрелков е добър военен, но на Русия преди всичко и трябва на първо място изцяло нова икономическа стратегия .

Проблемът с Гиркин-Стрелков е, че на мен лично ми изглежда като много убеден, идеологизиран индивид. Праволинеен, някои казват и неподкупен. Със сигурност не е и единствен с подобен профил. Опасявам се, че ако подобен нему дойде на власт, всичко ще се насочи към максимално бързо възстановяване и доколкото е възможно модернизиране на армията, чистка на шойгуподобните командващи, и след някоя и друга година - възобновяване на войната, но този път с далеч по-ясни и изпълними цели и стратегия и с по-добро командване. И въпросът е откъде ще започне това възобновяване - сега фронтът е в Донбас, при успех на чембърлейновските планове ще е по Днепър или още по-западно.

Преди 19 минути, Пандора said:

Има и доста руснаци, които единствено искат да живеят нормално като другите.

Има. Дали са и 5% от населението?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Именно.

Затова и аз си мисля, че Украйна трябва да нанесе военно поражение на Русия. Така следващият
руски ръководител/владетел ще знае какво го чака ако тръгне да удовлетворява имперски мераци:
война срещу целия свят, международна изолация и верятно военно поражение.

Белким това е достатъчно за охлаждане на имперски мераци ... ама знае ли човек. Меракът умира
последен, както върви поговорката.

Това с нанасянето на поражение на руската армия става все по-невъзможно с всеки изминал ден. Вярно е, че практическото прилагане на "доктрината Герасимов", т.е. осъвременената версия на Дълбочнинната операция (Глубокая операция) не беше особено успешно, но това беше основно заради некомпетентното ръководство на операцията и корупционерщината. В течение на войната тези проблеми ще се притъпят. Вече виждаме как украинците нямат достатъчно резерви, за да прикрият фронта край Попасна... А предстоят още толкова много битки...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, новорегистриран2 said:

Вече виждаме как украинците нямат достатъчно резерви, за да прикрият фронта край Попасна... А предстоят още толкова много битки...

Украинците със сигурност кроят контра-офанзива и ще видим наистина дали ще имат сили за нея.
Все още е рано да ги отписваме, обаче. Към средата/края на лятото ще е по-ясно.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Германия я обсъждахме с Б.Киров наскоро в темата за Тукидид. Препоръчвам я дискусията за незапознатите с германската външна политика, :)

Напоследък предпочитам да стоя встрани от въпросната тема, тук ми е по-добре. :)

Та, за Германия.

https://ukranews.com/en/news/858175-it-seems-that-scholz-does-not-want-to-supply-ukraine-with-heavy-weapons-ambassador-melnyk

7 (седем) PzH 2000 - това е всичко, което Германия е доставила и има намерение да достави на Украйна. Нищо друго, дори и договореното на срещата в Рамщайн. На всичкото отгоре са блокирали и доставката на словенските танкове, за която се говореше сигурно още преди един месец.

"Печели време", "чака прекратяване на огъня", "когато вече няма да има нужда от смели решения". Украинският посланик в Берлин по адрес на Шолц.

Какво повече да коментираме Германия. :)

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, sir said:

Напоследък предпочитам да стоя встрани от въпросната тема, тук ми е по-добре. :)

Та, за Германия.

https://ukranews.com/en/news/858175-it-seems-that-scholz-does-not-want-to-supply-ukraine-with-heavy-weapons-ambassador-melnyk

7 (седем) PzH 2000 - това е всичко, което Германия е доставила и има намерение да достави на Украйна. Нищо друго, дори и договореното на срещата в Рамщайн. На всичкото отгоре са блокирали и доставката на словенските танкове, за която се говореше сигурно още преди един месец.

"Печели време", "чака прекратяване на огъня", "когато вече няма да има нужда от смели решения". Украинският посланик в Берлин по адрес на Шолц.

Какво повече да коментираме Германия. :)

Обаче българската секция на една германска държавна медия продължава да разпространява у нас "ястребова" пропаганда. Отговорът на въпроса "защо" е в темата за "Тукидид".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, sir said:

Та, за Германия.

https://ukranews.com/en/news/858175-it-seems-that-scholz-does-not-want-to-supply-ukraine-with-heavy-weapons-ambassador-melnyk

7 (седем) PzH 2000 - това е всичко, което Германия е доставила и има намерение да достави на Украйна. Нищо друго, дори и договореното на срещата в Рамщайн. На всичкото отгоре са блокирали и доставката на словенските танкове, за която се говореше сигурно още преди един месец.

"Печели време", "чака прекратяване на огъня", "когато вече няма да има нужда от смели решения". Украинският посланик в Берлин по адрес на Шолц.

Няма съмнение, че интересът е общ и напълно възможно да не съвпада с този на Великобритания и САЩ.

Преди 11 часа, sir said:

Проблемът с Гиркин-Стрелков е, че на мен лично ми изглежда като много убеден, идеологизиран индивид. Праволинеен, някои казват и неподкупен. Със сигурност не е и единствен с подобен профил. Опасявам се, че ако подобен нему дойде на власт, всичко ще се насочи към максимално бързо възстановяване и доколкото е възможно модернизиране на армията, чистка на шойгуподобните командващи, и след някоя и друга година - възобновяване на войната, но този път с далеч по-ясни и изпълними цели и стратегия и с по-добро командване

Всичко това е така, но първо икономиката - без нея не може нищо да се случи. Руската икономика също е прекалено зависима вече от западни технологии, време да изобретяват нови няма. А хора като Стрелков според мен са националисти, ще трабва да се договаря със Запада, а не е от най дипломатичните.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

36-годишната родом от Татарстан Рамзия (името е променено по нейно желание) наскоро се върна от отпуск по майчинство и работи като медицинска сестра във военна болница в Ростов на Дон. Съпругът й служи по договор и е в Украйна. В разговор с Idel.Realii жената разказа за отношението си към войната, патриотизма на съпруга си и бъдещето.

— Молодых привозят, совсем молодых. Даже младше 20 лет ребята есть. Ну, дети! Просто их воевать никто не учил, они первыми падают. Да и ведь не знал никто, что воевать придется, — говорит Рамзия рабочим тоном.

Рамзия — татарка, но свободно говорит на русском. Со временем именно русский стал ее основным языком: татаров в окружении становилось меньше. Сейчас даже небольшая школа в ее деревне, несмотря на преимущественно татарское население, принимает экзамены и ведет уроки только на русском языке.

— Приезжие в наш поселок не знали татарского и просили нас учить русский, потому что мы живем в России. Мы их жалели и говорили так, чтобы им было понятно, но дома мы все равно говорим на своем. Я сама хорошо знаю оба языка, и все в моей семье знают и русский, и татарский, — отмечает Рамзия.

Рамзия не знает, что бы выбрал ее муж, если бы не стал военным: в ее поселке работу найти трудно, поэтому, скорее всего, он трудился бы автослесарем в местном шиномонтаже — туда можно было бы устроиться по знакомству.

— И жизнь была спокойнее. Но он все с ума сходил с этой Родиной, с этими врагами. Живым бы хоть вернулся сейчас, нам еще сына растить, — говорит Рамзия поникшим голосом.

— Быть женой военного очень трудно и непонятно. Вот он гордится, конечно, тем, что на войне. И по идее я тоже должна болеть за них и все такое… Но понимаете, меня отдали замуж тогда, потому что думали, что почетно это — быть женой военного. А сейчас вы и сами понимаете, где мы… Просто никто не думал, что реально война начнется. То есть этот наш начнет ее, дурак. Так бы, может, и не пошел бы никто туда из ребят наших, а сейчас они уже "очкуют" отступать… Да и не помогло бы отступление — все равно бы всех закинули в Украину. Я не люблю войну. Мне полумертвых детей с фронта не нравится видеть, и *** вы докажите их родителям, что ребята за дело какое-то важное умерли в 18-19 лет, — констатирует Рамзия.

 

После этой фразы женщина молчит несколько минут. После чего произносит:

— Война — это игра для ненормальных. Вы же себя все нормальными считаете? Так вот сидите и не суйтесь, лишние трупы не нужны никому! Это для вас в WhatsApp'e он герой, а для нас — еще один тяжелораненый. А вообще — лучше бы Путин детям школы бесплатные построил. Сестра звонила с деревни, у нее дочь-семилетка в первый класс пойдет в сентябре, а денег на одежду и тетради нет, — заключает Рамзия.

https://www.idelreal.org/a/31844504.html

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На 6 март това 18-годишно момче се качи на колело, закачи на него руския трикольор, плакат "Руснаците не са Путин" и тръгна да обикаля Европа. Оттогава той е изминал повече от три хиляди километра, а знамето му е станало бяло-синьо-бяло. Моноков - така иска да се нарича себе си, роден е в Нижни Новгород, но от шестгодишна възраст живее в Италия. Крайната точка на неговото пътуване е Русия. Затова и не иска да разкрие истинското си име.

Такая русофобия. И я уехал из Италии, потому что хотел что-то [с этим] сделать. Потому что невозможно, что в Европе есть такая цензура — как будто в России. Ну, не такая, как в России — но блин! Зачем надо как-то удалять историю? Зачем? Я просто этого не понимаю. И я для этого уехал и пытался понять, как же это всё произошло. Но такой русофобии, как я думал — нет! Нет в Европе. Возможно, есть, если ты за Путина. Но если ты просто русский и скажешь, что против Путина… Это не так опасно, как все думают.

Ну, говорят, в Германии много русских, которые поддерживают Путина.

— Да? (начинает смеяться) А в каком городе?

— В Берлине в том числе, насколько я в курсе…

— В Берлине?! Я был в Берлине. Те люди, которых я встретил, они были украинцы. А русских никого не встретил… Ну, понимаете, давайте посмотрим так. Если 90 процентов поддерживает Путина, а 10 процентов не поддерживает, я — эти десять процентов.

https://www.idelreal.org/a/31846659.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С приходом Путина политические и экономические возможности регионов были существенно урезаны. Фактически губернаторы превратились из представителей своих регионов перед центром в «смотрящих» от этого центра в регионах. Их цель – следить за политической лояльностью на местах, что поощрялось крошками в виде федеральных дотаций.

С началом войны в Украине ситуация стала меняться. Похоже, заваренная Кремлем авантюра сковала его внимание вокруг вопросов непосредственного военного противостояния и недопущения антивоенных и антиправительственных выступлений. В этих условиях, по всей видимости, значительная часть вопросов экономики перешла на места. Хватка Москвы ослабла – центру стало гораздо труднее контролировать экономическую ситуацию в регионах, поэтому он серьезно «дал слабину» в этом вопросе.

Пока новыми возможностями наиболее активно пользуется Башкортостан. Так, эта республика стремительно рванула налаживать экономические отношения с Беларусью, Ираном, «ЛНР», Узбекистаном и Казахстаном.

Ситуация может показаться хорошей. Такова она точно для Кремля… по крайней мере, пока. Ведь страны из этого списка являются полными или полуизгоями в мире. Если бы не бессмысленная политика путинского окружения, то Башкортостан мог бы сотрудничать со значительно большим списком стран, чей достаток и потенциал для сотрудничества был бы несоизмеримо больше. Кроме этого, активная и относительно независимая экономическая политика субъектов является нормальной для федераций. То, что в РФ ее неформально разрешили только сейчас, не является плюсом РФ, ведь такая возможность должна быть всегда.

Но почему ее не было? Это же так хорошо — давать подданным богатеть и забирать часть себе. Дело в том, что когда деньги зарабатываются тобой, а не даются с барского плеча, то у тебя появляется самоуважение, независимость и вопрос, на что идут твои налоги. Это справедливо как для отдельных людей, так и для регионов. За экономическими свободами очень часто идут политические.

https://idel-ural.org/archives/kreml-vypuskaet-regiony-iz-ruk-i-bashkortostan-speshit-vospolzovatsya-rostom-ekonomicheskoj-svobody-no-poka-hvastatsya-osobo-nechem/

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На фоне войны в Украине в России коренные народы создали платформу борьбы за свободу и суверенитет. Их цель - деколонизация коренных народностей РФ и присвоения им полноправных членов

Об этом сообщает общественное движение "Свободный Идель-Урал".

В инициативе "Лига вольных наций" участвуют башкирские, бурятские, ингушские, калмыцкие, эрзянские и удегейские активисты.

В обнародованном манифесте участники платформы объявляют принцип "презумпции субъектности", согласно которому, с крахом действующего политического режима в Российской Федерации, регионы не нуждаются в апелляции к чему-либо для наделения их суверенитетом. Все регионы по определению приобретают полный суверенитет и полную независимость от Москвы и уже тогда, как свободные территории, решают свое будущее: желают ли они сохранить самостоятельность, объединиться с другими регионами и республиками, или создать конфедерацию государств. 

https://www.rbc.ua/rus/styler/nachalos-korennye-narody-rf-nachali-protsess-1653114250.html

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Общественото мнение в Русия за отношението към "спецоперацията".

https://www.rbc.ru/politics/18/05/2022/62825a8f9a794718a6e8560f

Цялостно: 55% поддръжници, 29% противници. При мъжете поддържката е по-висока, отколкото при жените.

Поддръжниците на "спецоперацията" са повече от противниците във всички изследвани групи. Най-голям процент противници има сред младите и сред най-бедните, а също така много противници има сред учените, хората на културата и изкуството, журналистите, работещите в рекламната сфера.

Най-високи проценти поддръжка "спецоперацията" намира сред работещите в правоохранителните органи, пенсионерите, държавните служители и работещите в в областта на жилищно-комуналните услуги. Никаква изненада - микс от хора с власт и гарантирана уютна службица, корумпета и носталгици по съветските времена.

По региони най-много противници на "спецоперацията" има в Москва (48% поддръжници, 38% противници), както и в Севернокавказкия и Сибирския федерални окръзи. За Северен Кавказ не ме учудва - там са някои от лидерите по смъртност в руската войска (Дагестан, Северна Осетия, Ставропол). Парадоксално обаче Далекоизточният федерален окръг е с най-висок процент поддръжници на "спецоперацията" (67% срещу едва 14% противници), а там са другите лидери по смъртност, бурятите.

Такива работи.

  • Харесва ми! 3
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, sir said:

Парадоксално обаче Далекоизточният федерален окръг е с най-висок процент поддръжници на "спецоперацията" (67% срещу едва 14% противници), а там са другите лидери по смъртност, бурятите.

Руският етнос съставлява 65% от населението, а бурятите - 30%.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_Бурятии

В повечето сибирски републики руският етнос е поне 50%. В Татарстан е обратното - 50% на 30% за татарите.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_Татарстана

В Башкортостан татарите+башкирите са около 60%

https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_Башкортостана

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 20.05.2022 г. at 17:18, Пандора said:

 А хора като Стрелков според мен са националисти, ще трабва да се договаря със Запада, а не е от най дипломатичните.

Стрелков и преди всичко реалист. Самият той вижда опасността пред руската армия в момента. Може и да не му е приятно да се договаря със САЩ и ЕС, но ще отстъпи пред обстоятелствата... С една единствена цел, постигне на реванш срещу Украйна, Казахстан и изобщо всеки съсед, който не е в НАТО. 

По-лошото е, че има потенциала да го направи. Не дава вид на клептократ, а на убеден идеолог готов на всичко, за да постигне целите си, а ресурсите на Русия (без човешкия ресурс) са достатъчни за всякакви цели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Пандора said:

Руският етнос съставлява 65% от населението, а бурятите - 30%.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_Бурятии

В повечето сибирски републики руският етнос е поне 50%. В Татарстан е обратното - 50% на 30% за татарите.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_Татарстана

В Башкортостан татарите+башкирите са около 60%

https://ru.wikipedia.org/wiki/Население_Башкортостана

Те и руснаци от Бурятия мрат като мухи. Гледах ги преди известно време списъците с официално признатите жертви, доста руски имена има. 

Интересно ми е и друго. Някои от етническите републики като Бурятия, Дагестан, Осетия, Тува проливат много кръв в Украйна, докато други почти не дават жертви - примерно Карачаево-Черкезия и Калмикия. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, sir said:

докато други почти не дават жертви - примерно Карачаево-Черкезия и Калмикия. 

Може би защото като стане напечено в битката,се скатават. Като казаците...

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...