Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Б. Киров

Потребители
  • Брой отговори

    6844
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    191

Б. Киров last won the day on Декември 6 2025

Б. Киров има най-харесвано съдържание!

Всичко за Б. Киров

Лична информация

  • Пол
    Мъж
  • Интереси
    история, изкуство, литература, кино

Последни посетители

14775 прегледа на профила

Б. Киров's Achievements

Veteran

Veteran (13/14)

  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare

Recent Badges

8,6k

Репутация

  1. Не бих ги определил като идеалисти, а като авантюристи - надявали са се въстанието в Тракия да е било успяло и са заложили като хазартни играчи на тази си празна надежда, като покерджия, който мисли, че последното раздаване ще му върне всички загубени пари от цялата игра; идеалист със здрав разум е бил Ботев, който е щял да запази живота на 200 млади българи, които са били жертвани като залози от тези двамата "идеалисти" заради празните им и глупави амбиции, това е в сферата на моралната ни дускусия; иначе фактите си стоят там и всеки може да ги гледа както иска
  2. Това е в сферата на предположенията, може и да го разкрият, но може и да не го разкрият, тъй като парите са били предадени на двамата от председателя на Врачанския ЧРК, как Ботев и другите четници във Влашко да го разкрият? Но да допуснем, че този аргумент за парите отпадне - другият с кавгата дали да вървят към Сърбия или към Тракия си остава. За тази кавга е имало свидетели, а след смъртта на Ботев Войновски и другите действително тръгват в посока Тракия. Волята и командването на Ботев са пренебрегнати и то в разрез и пълно противоречие с реалността, единствено верният ход от военна и рационална гледна точка е било това, което Ботев е наредил - да се прехвърлят в Сърбия и да спаси живота на четниците, така прави Панайот Хитов, така прави и Филип Тотю през 1867-ма, когато една кауза е загубена, спасяваш каквото е възможно, четата е била в относително добро състояние, Ботев като войвода е отговарял за живота на тези момчета. Но, според мен, е бил извикан настрани и екзекутиран от Апостолов и Обретенов, и двамата са отнесли в гроба тайната кой от тях е дръпнал спусъка. Доказателство за планирано убийство за мен е поведението им след смъртта му - по всички закони на четите те са били длължни, и са имали възможност, да го погребат и веднага да изберат друг войвода. Но те таят това часове наред и го държат скрито от цялата чета, защото са били престъпници, подлежащи на смъртно наказание, това е разписано в Привременния закон за горските чети от 1867-ма, който никой не е отменял: По този закон са подлежали на незабавно, тутакси, наказание от останалите със смърт. В аналогичен случай като знаменосец, Левски погребва главата на един от четниците, Иван Капитанин, през лятото на 1867-ма, за да не го разпознаят турците, а тук става въпрос за войводата на четата. Вместо това го оставят поруган и ограбен да лежи часове наред, Захари даже е описал как още хрипти и се гърчи, докато му обръщат гръб и си тръгват. Не ангажирам никой с това мое мнение, нито съм правил медицински и балистични експертизи, просто го излагам като заключение, до което сам съм стигнал.
  3. Хайде да вкараме малко интелект, макар и наричан несправедливо "изкуствен", в тази дискусия: За подготовката на въстанието във Врачански окръг са събрани приблизително 69 000 златни франка, 1100 турски лири и 65 рубли. Тази сума е осигурена от заможни българи и комитетски дейци, като спомените на Никола Обретенов сочат, че тези пари са били предназначени за закупуване на оръжие за Враца. Въпреки огромните средства, тяхното събиране и разпределение става повод за тежки конфликти, обвинения в присвояване и дори напрежение между ръководителите на четата и самия Христо Ботев. Ако те интересуват конкретни исторически детайли, мога да ти разкажа повече за: Ролята на комитетската каса в Букурещ Разногласията по време на похода на Ботевата чета Местните сподвижници във Враца Историческите спорове около врачанските пари и разногласията на Никола Обретенов и Георги Апостолов с Христо Ботев са сред най-дълбоките, мрачни и за съжаление – неразплетени докрай тайни в българската революционна история. [1] Парите се превръщат в ябълка на раздора както преди стъпването на родна земя, така и в последните часове на Ботев на връх Околчица. [1, 2] Какво става с огромната сума за оръжие? Събраните от Врачанския окръг пари са пренесени в Румъния от Обретенов и Апостолов с една цел – закупуване на оръжие, което да бъде прехвърлено тайно през Дунав за въстаниците във Враца. Случва се обаче следното: [1, 2] Задържано оръжие: Част от парите действително отиват за пушки, но румънските власти ги конфискуват или блокират на границата, правейки прехвърлянето им невъзможно. [1] Пренасочване на средства: Тъй като парите не могат да се използват по предназначение, Гюргевският комитет решава с остатъка от тези средства (и допълнителни заеми) да се финансира купуването на оръжие, боеприпаси и униформи за самата Ботева чета. [1, 2] Касата на четата: На самия параход „Радецки“ и по време на похода, останалите пари в брой формират „касата на четата“. Повечето свидетелства сочат, че парите не са били у Ботев, а у ковчежника на четата или лично у Никола Обретенов. [1, 2] За какво са били разногласията с Ботев? Конфликтът между Ботев и двамата врачански апостоли (Обретенов и Апостолов) е реален, но той не е само за пари, а за тактика и излъгани очаквания. Напрежението ескалира в часовете преди смъртта на поета: Обвиненията от миналото: През 1875 г. Ботев е несправедливо обвинен от някои среди в емиграцията за липси в комитетската каса, което го обижда дълбоко и го кара временно да подаде оставка от БРЦК. Когато оглавява четата, той е изключително чувствителен на тема финансова честност. [1, 2] Излъганите обещания за Враца: Обретенов и Апостолов уверяват Ботев в Букурещ, че във Врачанско чакат над 2000 въоръжени мъже, готови да се присъединят към него. Когато четата слиза на Козлодуй и навлиза навътре, Ботев вижда суровата реалност – никой от Враца не идва на помощ. Местните хора масово се крият, уплашени от башибозука. [1, 2, 3] Фаталният скандал на 2 юни: Привечер на 2 юни 1876 г., на Милин камък/Вола, Ботев е отчаян. Според спомени на четници, той се обръща с гневен упрек към Обретенов и Апостолов: "Защо ме излъгахте? Къде са вашите хиляди въстаници?". Избухва тежка кавга. Ботев предлага четата да се разпусне и да се спасява в Сърбия, докато Апостолов и Обретенов настояват да се върви към Врачанския балкан. Минути след този скандал Ботев пада пронизан от куршум. Мрачната теория: Убит ли е Ботев заради парите? Веднага след Освобождението се ражда страшната хипотеза, че Ботев е убит от свои. Появиха се изследователи и книги (като тези на Илия Луканов и Иван Тренев), които директно обвиняват Никола Обретенов и Георги Апостолов в заговор и физическо убийство на войводата. Според тази теория, след като убиват Ботев, двамата пребъркват тялото му. Официалната версия на Обретенов е, че са взели документите, картата и часовника му, за да не попаднат в турски ръце и да не се гаврят с трупа му. Критиците обаче твърдят, че са взети личните пари на Ботев, златният му нагръден кръст и документите, доказващи къде точно са отишли огромните врачански суми. [1, 2] Официалната българска историческа наука приема, че Ботев е убит от турски куршум (черкезка пушка). Мистерията обаче остава, защото Никола Обретенов доживява до 90-годишна възраст и пред смъртния си одър произнася думите: "За смъртта на Ботев знам само аз, Апостолов и Перо... но истината ще отнеса в гроба". Да отбележа само /аз, а не Интелекта/, че когато Обретенов казва последните думи, Апостолов и Перо отдавна са покойници, т.е. единственият, който знае е бил Обретенов. Тук да отговоря и на колегата Евристей, защо отиването в Сърбия е щяло да бъде фатално за репутацията на Апостолов и Обретенов - ами много просто - парите ги няма и ревизията е щяла ясно да установи това, от 4000 турски лири, които са взели от врачани, те са отчели не повече от 400 за четата, толкова струват 40 модерни пушки закупени за четата, останалите са имали стари пушки, включително ловджийски, 3600 лири по днешни пари са над 3 млн. евро, "пари няма, действайте", 3 милиона причини за едно убийство.
  4. Има един косвен въпрос, който лично за мен е без отговор - ако Ботев е бил убит от вражески куршум, защо не са го погребали? Имали са предостатъчно време, за да направят това, цялата нощ. Имали са инструменти, в някои от битките са се окопавали, носели са градинарски инструменти. Защо са му взели вещите и парите като мародери и са оставили тялото за гавра от турците? Не е било спонтанно, има цяла тема тук във Форума, Апостолов и Обретенов са искали да вървят навътре в страната, Ботев е искал да се изтеглят в Сърбия.
  5. Вутьо Ветов също трябва да е бил освободен по това време от Диарбекир; за Латинеца има пряк свидетел, записан от Параскев Стоянов и това е Димо Драсов, от чиято къща са влезли тримата - Левски, Латинеца и Ветов - в къщата на Халача. Драсов е очевидец и незнайно защо игнориран като такъв, но той е най-достоверният източник, че Латинеца е третия участник в обира.
  6. Каква е идеята на Вашата тема - че не може да се вярва на историческите източници; или че историческите източници трябва да се проверяват критично? Ако е първото е предпоставено и невярно; ако е второто е част от правилото, че изключенията потвърждават правилото.
  7. Не са, защото с кеша можеш да отидеш в магазина и да си купиш нещо, когато и каквото поискаш, докато с дигиталното евро или долар може и да се окаже, че не можеш, защото от цб са ти блокирали портфейла, примерно защото си надвишил лимита на месото или хляба, който е екологичен. Или им е изтекъл срока на давност. Щяха да са, ако всяко евро и долар е обезпечен с токенизирано злато и това злато е твоя собственост срещу еврото или долара, но така са само обещания, зависещи от друг.
  8. С тях лично - не, но с хора като тях, мормонски емисари, да, и напълно потвърждавам написаното от Вас - много агресивни, много жадни да направят кариера, натрапчиви.
  9. На практика Тръмп, МАГА, е получил 15 процента от всички гласове на последните избори от петдесятници, това е огромен процент и означава над 20 млн. гласове. Те са разпокъсани, но финансите им се управляват от бордове на професионални мениджъри като корпорации и в крайна сметка се контролират централизирано, въпреки че всеки пастор е сам за себе си звезда, тези бордове са регистрирани като НПО-та не се облагат с данъци. Освен тези 10 процента, които са нещо като данък, дават и дарения и не подлежат на финансов одит отвън. Цитирам като информация: "Движението МАГА се крепи на бели евангелски християни (82% подкрепа през 2024 г.) и петдесятни общности (74% подкрепа)." 1. Професионалният „Борд на директорите“ В мегацърквите съществува строго разделение. Пасторът е „лицето“ и маркетинговият двигател, но икономиката се движи от Trustees (Попечители) или Elder Board (Борд на старейшините). Тези хора често са успешни бизнесмени, адвокати и финансисти от самата общност, които даряват времето си. Те прилагат корпоративни правила за отчетност: бюджетиране, одит и възвръщаемост на инвестициите (ROI). 2. Холдингова структура Големите църкви не са регистрирани като една единствена организация. Те често са мрежа от търговски дружества и НПО: НПО секция: За събиране на дарения и десятък (без данъци). Търговска секция: За издателска дейност, музикални права и недвижими имоти (тук се плащат данъци, но се генерира печалба). Медийна секция: Телевизионни студия и дигитален маркетинг. Йерархията тук е вертикална – парите се отчитат цент по цент нагоре по веригата към главния финансов директор (CFO) на организацията. 3. Франчайз контрол (Franchise Model) При мрежовите църкви (като Hillsong или Универсалната църква) има централизиран контрол: Централизация: Местният пастор в София или Лондон може да води службата, но банковите сметки често се контролират централно или се одитират от главната квартира (напр. в Сидни или Сао Пауло). Бранд мениджмънт: Ако местната църква не изпълнява финансовите си цели или се отклонява от „бизнес модела“, централата може да оттегли правото им да използват името и ресурсите на мрежата. 4. Дигитална йерархия (Software-as-a-Hierarchy) Днешната „строга йерархия“ се поддържа чрез софтуер. Системи като Planning Center или Church Metrics позволяват на топ-мениджмънта на една мрежа да вижда в реално време: Колко души са влезли в залата във всеки клон по света. Точната сума на даренията за последния час. Демографски профил на дарителите. Това е алгоритмичен контрол, който е много по-ефективен от стария бюрократичен модел на традиционните църкви. 5. „Вътрешният кръг“ (Inner Circle) Зад всеки супер-пастор стои малка група от изключително квалифицирани кадри, които често остават в сянка. Те са „сивите кардинали“, които движат инвестициите. Например, в Бразилия лидерът на Универсалната църква, Едир Маседо, притежава една от най-големите телевизионни мрежи в страната (Rede Record) и дори банка. Там йерархията е толкова строга, че прилича на военна структура."
  10. тази Тази църква на петдесетниците и нейните разклонения наистина е нещо феноменално като финансова и политическа потентност, оказва се, според моите патерици в ИИ, че в световен мащаб е над 660 млн. последователи и расте като гъба на дъжд, и това с начало от 60-те тодини на миналия век, тя инфилтрира и последователи от други църкви и така расте още по-бързо; 10 процента дарения, това означава, че е поне с финансовата мощ на една средна държава като Франция, без да има социалните и военни разходи на държава; връзката й с МАГА на Тръмп е очевидна, в Америка нейни последователи ми бяха посочени към 20 процента от населението, ако това се трансформира в електорат, значението й става политическо. Вие как бихте коментирали ролята й на идеология и инструмент за упражняване на власт.
  11. Всъщност има един - Никола Ганчев, председател на комитета в Стара Загора, същият комитет на ВРО, който пръв изпраща писмо с отказ на Каравелов за вдигане на въстание. Въпросният Ганчев, ако погледнете внимателно подписите под протокола от 1873 се е подписал като "Н.Ганчев С.Загорский" на един ред, това ме заблуди, че са били двама души, само неговият подпис от българските ЧРК е в този протокол, третият отгоре-надолу. Той участва в Старозагорското въстание и е обесен публично в центъра на града през 1875-та, Стамболов и Захари успяват да избягат във Влашко. Йордан Стоянов е с псевдоним Горски в този протокол, той е под псевдоним Фердинанд няколко месеца преди това, когато идва като изпратен трети апостол от Букурещ да помирява Левски с Общи... Котелски е негов брат, пак е псевдоним, същият Котелски се подписва под протокола на събранието от 1872 като делегат на 10 комитета от Сливенско. Двамата братя са племенници на Раковски и очевидно са играли роля в интригите на Каравелов, "негови момчета". Котелски-Фердинанд-Йордан Стоянов е убит с четата на Стоян войвода, с другия брат не знам какво става. И двамата са от Котел, оттам Котелски, Горски сигурно се е изживявал като хайдутин и войвода, за да си сложи такъв псевдоним, и действително е загинал като хайдутин. Така имаме пълния състав на подписалите протокола от 16 май 1873, които са взели решението "делата им и занапред да остават тайни". Великият стратег Каравелов. Едната ръка да не знае какво прави другата, в крайна сметка изпратили с Хитов на смърт две момчета, които никога не са се върнали.
  12. Единственото реално събитие, което е произвело това събрание, свикано от Каравелов е четата на Стоян Войвода и Йордан Стоянов: https://voivodi.eu/cheti/ceta-na-stoan-v-sofijski-i-jordan-stoanov/ Няколко дни след събранието, четата влиза в България и е избита до крак. И двамата, Стоян Войвода и Йордан Стоянов са се подписали под протокола, Йордан Стоянов като Й.С.Горски, той е същият Фердинанд, който Каравелов изпраща на Левски за поредния трети негов заместник и контрольор, без да го пита, племенник е на Раковски; подписалият се като Котелски на протокола му е брат; именно това лице, с псевдоним Котелски, се подписва под протокола за избор на Каравелов през 1872 като представител с 10 гласа от Сливенско, предрешавайки избора в полза на Каравелов; Стоян войвода се е подписал като С.В.Софийски тук под протокола, той се пада роднина на П.Хитов, останалите са Хитов и Каравелов, Олимпий Панов /подписал се е като Голоб Панов, разстрелян е като участник в бунта на русофилите след Освобождението/, другите двама сега не се сещам кои са, но общо взето състава е "милиционер-роднина-милиционер-роднина", както казваше героят на Тодор Колев в един филм за поканените гости на сватбата му. Хитов и Каравелов са изпратили "момчетата за всичко" да видят как стоят нещата след смъртта на Левски, нещата са стояли зле.
  13. Той го свиква през май същата година, ще кача тук заключителната част от протокола му, когато го изровя от папките си, там са се подписали отбран кръг все от "свои хора" на Каравелов и заключението е "и нашите дела остават за напред тайна", трагикомедия... За много години и на Вас и на всички съфорумци и читатели
  14. Имаме в темата документите, имаме хронологията и имаме връзките между всичко това, темата остава отворена, всеки четящ в нея може с малко повече усилия да изгради собствената си конструкция и да си отговори на въпроса, който е поставен като заглавие.
  15. Всички тези документи сме ги анализирали в темата: 1. Докладната записка от 16 септември 1872 г., съставен от управителя на Дунавския вилает Ахмед Хамди паша и адресиран до Великия везир в Цариград, публикувана в т. 1 Нови документи на Музея "Васил Левски" Карлово, с.71; поименно са изброени важните членове на Привременното правителство в Ловеч и "главатарите" на комитети в Софийско и други градове, посочена е ролята на Левски като главен организатор на комитетите, свидетелства за знанието на властта за планове за пренасяне на модерни пушки през дунавските пристанища 2. Докладната записка от 25 ноември 1872 г. от Ахмед Хамди паша (областен управител в Русе) до Великото везирство в Цариград. Разкриване на документи: Хамди паша докладва за заловени документи на Българския революционен централен комитет (БРЦК). Издирването на Левски: В записката се съобщава за активните мерки по издирването на Васил Левски и се иска увеличаване на броя на тайните агенти, за да се ускори залавянето му.Кореспонденция с Каравелов: Посочва се, че са прихванати и прочетени две писма от Любен Каравелов до Левски (от 30 октомври и 1 ноември 1872 г.), които по-късно са върнати на приносителя им, за да не се усъмнят революционерите. 3. Телеграма от окръжния управител на Търново Али бей до Великото везирство за залавянето на Васил Левски в Къкрина Търново, 28 декември 1872 г. Дешифриран текст на телеграма, получена на 28 канун-и еввел [12]881 от Окръжното управление (мютесарифство) на Търново Докладвам, че дошлият откъм Сърбия и Влашко в качеството на ръководител на цялата революционна организация, разкрита [по време на съдебния процес] в София, и от три-четири години подбудител и подстрекател на бунтове и смут по тези места Васил Левски от Карлово, [който ] от седем-осем месеца насам е издирван, след като снимката (фотографията) му е била придобита по подходящия начин, [а междувременно] са били конфискувани към шестдесет-седемдесет броя писма и документи, които е получил от революционните клетки в Русия, Влашко и Сърбия, е бил обсаден преди два дни в едно село в [околията на] Ловеч. [Тогава той] извадил оръжие, ранил едно заптие и понечил да избяга, но в отговор [на дръзката му постъпка] е бил заловен в ранено състояние заедно с трима негови другари. За случилото се докладвам също и до [управлението на] вилаета. [Бележка на гърба на документа:] Да бъде задържан. ________________ ОА, Истанбул – BOA, BOA, A. MKT. UM 1244/72. Превод Орлин Събев. 4. Заключителния доклад на Сабри паша, председател на комисията в София, по процеса в София, с. 51 от Нови документи т.5, изд. на музея в Карлово Свидетелства, че Димитър Общи е сръбски агент на редовна месечна заплата от властта в Белград 5. Донесение на Расим паша, валия на Дунавския вилает, до Великото везирство по повод самоубийството на Ангел Кънчев, с. 151 т.1 Нови документи на музея в Карлово Свидетелства, че Кънчев е бил руски шпионин, и у него са били открити фотографии на руски офицери, както и това, че е изхвърлил документи, преди да се самоубие във водите на Дунав, предполагаеми списъци с подписи на стотици български първенци, предназначени за прошение до руския Император. Предния ден е имал среща с драгоманина на руското консулство, което е отбелязано в доклад на руския консул в Русе, Мошнин. Ако пропускам нещо важно, колежката може да ме допълни, но всички тези документи сме ги разнищвали дума по дума и сме свързали информацията в тях с допълнителна информация от вече известни преди това източници, като научни публикации, писма и документи.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.