scaner
Глобален Модератор-
Брой отговори
17583 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
733
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ scaner
-
Аха. Значи измерваме продължителността на процесите, ама тя не съществувала? Бравос! Голям езотерик си Освен това, Младенов, много пъти съм казал, и непрекъснато потвърждаваш, че логиката не ти е добрата страна. От горното следва само това което е написано - че продължителността на процесите не съществувала, не че времето, което е ходът на часовниците в пространството, не съществувало... Единият от авторите сам казва: time we measure with clocks is real. Изобщо, къде ги намирате тези глупости... Когато се четат такива хипотези, трябва да се тръгне от края - доколко добре пасват на нашата реалност. А такива като тебе само спират на цитатите, които предварително им се нравят. Пълно е с такива хипотези по списанията, публикациите се стимулират от факта да се застопори авторство на идея, не от някакви по-особени научни качества. Съветвам Станислав да не им обръща за сега внимание, вредно е, пълна загуба на време ако ти искаш да научиш нещо. Чак когато научиш добре основните положения, може да четеш такива статии - тогава ще ти е по-лесно да се ориентираш. Пък и в нашият свят има пространство-време.
-
Чакай сега... Да уточним понятията. Хипотезата за холографската вселена твърди, че можем да опишем света с едно измерение по-малко (при определени условия, специфичен тип пространства и кривина). Но описанието с по-малко измерения ще е неотличимо като резултат от това, с което сме свикнали. И земята ще е сферична в тези условия.
-
Има радиосигнали, които не се влияят от замърсяването. Поведението им перфектно съвпада с модела а сферичната земя.
-
Вчера се появи видео на разбита руска колона с камиони, превозващи войници, на левият край на Днепър. По нея е стреляно с HIMARS с боеприпаси с волфрамови парчета, което не оставя никакъв шанс за оживяване. Вижда се по перфорираните платнища на камионите. На видеото показват само камарата трупове от няколко камиона. Оценява се, че са загинали около 70 руски войника (по друга информация до 90). Видеото не е за чувствителни хора, не е цензурирано, има достатъчно трупове и части от тях: https://t.me/nexta_live/67519
-
Какво инфо да ти дам?... СТО е добре имплантирана в квантовата механика, нейният апарат на пространство-времето е внедрен от Дирак в неговите уравнения, лежащи в основата на релативистската квантова механика, която по-късно прераства в квантова теория на полето (КТП). И тя дава потресаващо точни предсказания, потвърдени с невероятна точност. Което потвърждава както входните концепции на квантовата механика, така и това което идва и заляга от теорията на относителността. Общата теория на относителността обаче е друга бира. Тя не може все още да се свържв с квантовата механика, двете теории си противоречат в мащабите. Дълго е за разправяне, ето една популярна статия по този въпрос. Relativity versus quantum mechanics: the battle for the universe
-
Не, не се използват единствено само за това. Използват се и когато опонента се прави на тапа, не реагира на аргументите изказани срещу неговите виждания. Тогава такива нападки са градивни, насочени са да стреснат опонента, да му поодскажат че с поведението си става смешен, че в научна дискусия трябва да се отговаря конкретно на аргументите, а не да се повтарят неща, които вече са се доказали като глупости. Нарича се вразумяване. А вече, ако опонента не кънти, както в повечето случаи, нищо не можем да направим. Толкова се ограничават възможностите на опонента, какво да се прави, природа. В случая научен интерес представлява какво е довело до такова странно поведение на опонента, и въпрросът ми е от чисто научен интерес, да отсея някоя и друга хипотеза... Сега по-ясен ли е исторически оформилият се подход тук?
-
Това са съвсем други теми. Сам даваш дефиниция на настоящето, чрез понятието "момент". А понятието момент е дефинирано само в дадена ОС, и е неприложимо по тази причина за другите наблюдатели - следователно тяхната информация по отношение на дадената ОС не е определяща кое е бъдеще и настояще. Всяка ИОС си има собствено време, и си ги дели на минало и настояще, но за дадена ОС е съществува само нейното делене на такива. Без мешане между миналото и настоящето. Още повече, че понятието "настояще" не е свързано с измерването, а със случването на събитията. Ти обикновно измерваш не случването на събитие, а вторично събитие в твоят уред, предизвикано от това случване. В рамките на СТО това се изчиства чрез абстракцията за случването на събитията. Ползването на тази абстракция помага нещата да се опростят и да не се бъркат. СТО няма никакви проблеми с квантовата механика и електроните, и нейните следствия пряко си работят и там, включая деленето на минало и настояще.
-
Проблемът е, че по никакъв начин не можеш да сравняваш настоящето на един наблюдател и миналото на друг. Относителността на едновременността означава само, че единият по собственото време ще измери едновременно двете събития в настоящето си, другият ще ги измери последователно. Но всеки изследва само собственото си минало и настояще. Както и да връщаш назад, чуждото минало е неизвестно. Не ми харесва това омешване на минало и настояще, което проповядваш
-
Украинският снайперист Вячеслав Ковалски постави световен рекорд за бойни условия, унищожавайки врага на разстояние около 4 километра, - пише днес The Wall Street Journal. Ковалски е на 58 години. Снайперистът постъпва във военното контраразузнаване на СБУ. На снимката той показва обикновен снайперски патрон и уникални подсилени боеприпаси, които се изготвят специално за неговата пушка. Тя също е произведена в Украйна и Ковалски я държи заедно със своя наводчик, който не разкрива лицето си. фото: https://t.me/besarabskifront/14043
-
Анализатори на ISW коментират възможния удар по "Морския нефтен терминал" във Феодосия Украинските военни са нанесли удари по руски военни обекти в Крим през нощта на 4 срещу 5 декември, съобщават анализатори от Института за изследване на войната (ISW). В доклада им се казва, че според съобщения в медиите частите на разузнаването и Службата за сигурност са нанесли удари по руски военен нефтен терминал във Феодосия, по радиолокационния комплекс "Небо-М" край Багерово (на 13 км западно от Керч), както и по хеликоптерна площадка, радиолокационен комплекс П-18 "Терек" и по системата за управление на зенитно-ракетната система "Байкал-1М" в неуточнени райони на Крим. Руснаците се позовават на изявления на руското министерство на отбраната, според които въздушната отбрана, радиоелектронната борба (РЕБ) и огънят от стрелково оръжие са свалили до 35 украински безпилотни летателни апарата край Багеров, Феодосия, нос Чауда и над Азовско море. Руската страна обаче не уточнява, че някой от дроновете са поразили цели, се казва в доклада. Анализаторите от Института смятат, че украинските военни провеждат кампания от юни 2023 г. насам за унищожаване на руската военна инфраструктура в анексирания Крим, най-вече на съоръженията на руския Черноморски флот, с цел да отслабят способността на руските военни да използват Крим като плацдарм и тилова зона за операции в Южна Украйна.
-
След антисемитски прояви и случаи на насилие срещу студенти евреи в известни американски университети беше насрочено специално изслушване, на което бяха призовани президентите на Харвард, Масачузетския технологичен институт и Пенсилванския университет. По време на изслушването в Конгреса на САЩ на ректорите на университетите беше зададен въпросът: "Призивът за геноцид над евреите представлява ли нарушение на устава на университета и може ли такъв призив да се класифицира като тормоз. Да или не?" Отговорът бил: "Зависи от контекста". ...
-
Винаги увеличаването на количеството се изразява в нови качества. Но процесът е нелинеен, и при голямо количество новото качество е по-ясно изразено. Новото качество произлиза от увеличаването на връзките между съставките на количеството. Колкото повече връзки, толкова повече възможности за комбинации между тях, толкова по-сложни комбинации могат да се изявяват. Прост атомистичен пример. Разгледай един атом водород. Той има някакви свойства, енергетични нива, такива. Излъчва кванти строго според енергетическите си нива. Добави още един атом като него. Появяват се нови връзки - двата атома могат да се свързват в молекула, тя вибрира, получава нови енергетични нива, може да излъчва фотони с енергии каквито самотният атом не може да излъчва. Добави още атоми/молекули/ Получаваш газ, молекулите се удрят и отскачат, имаме вече газово налягане. Добави сега много молекули. Тежестта им ще ограничи гравитационно движението им в тежък облак, налягането ще нарасне, ще доближи атомите и ще отвори възможности за термоядрени реакции, ще светне звезда. Расте количеството - появяват се нови качества. А тръгнахме от самотен атом, който сам по себе си не може да прояви термоядрена реакция. Примерът е малко механистичен, но това натрупване на количество и минаването му в нови качества го има за всичко. Два обекта имат повече отношения, отколкото сам обект.
-
Ти направо ми четеш мислите! Суперпозицията е състояние. Какви събития при него? Само промени на състояния създават събития, по определението. Неопределеността ни води до неопределеност в мястото и моментът на събитието. Но то се случва. Изобщо, квантовата неопределеност е между различни величини. Например, не можем да определим едновременно точно мястото и импулса на частицата. Но можем произволно точно да определяме мястото (и моментът когато е там) за сметка на точността на импулса. Така че тук няма проблем. със събитията.
-
Станаха известни подробности за унищожаването на руския Су-24М край остров Змейни. Както вече беше съобщено, и двамата пилоти се катапултираха. За издирването им бяха изпратени самолет Ан-26 и хеликоптер Ми-8, но без резултат. Самолетът беше свален от американската система за противовъздушна отбрана „Пейтриът“. П.С. Значи вече и в Одеска област има "Пейтриът"...
-
Продължавам да не разбирам какво е това "паралелно съществуване на минало и настояще". Колкото и наблюдатели да мерят, в даден момент - това има смисъл само за конкретна ОС - събитието се измерва в настоящето (защото събитията се случват само там), и минава в миналото. За избрана конкретна ОС другите наблюдатели мерят в настоящето на тази ОС, но с несинхронни на нейните часовници. И за да сравняваш измереното, е нужно да ползваш ЛТ. Но това не ти дава информация за минало и настояще в другата система, само съпоставя твоят момент по часовника на другите. В дадено момент имаш само едно настояще, нямаш паралелно минало с него. Защото момент се дефинира само за една ОС - тази, в която всички часовници са синхронни. В настоящето никой от тях не показва минало.
-
И ти съвсем се отплесна. Да съществувало паралелно миналото и настоящето Първо, спрелият часовник не е часовник. И второ, часовникът се намира и в четирите измерения - всичките му части. Както и работещият. И двата могат да се движат във всяко от тях, и в комбинация. Това че един часовник работи или не, не го ограничава от движение в пространството (по многото му измерения). В СТО даже в този смисъл няма покой - всеки обект се движи поне по едно от четирите измерения там. Това при условие, че обектът може да се движи и по четирите измерения. Има едни особености при струнната теория, че не всички измерения са достъпни за всички взаимодействия. Гравитационното например се разпространява по всички измерения. Но другите, като електромагнитното например, нямат достъп извън известните ни 3+1. Ако правиш наблюдения с техните кванти, няма да усетиш допълнителните измерения. Само с гравитационното може да ги усетиш. Има и още особености свързани с измеренията там, но друг път.
-
Украинските военни са свалили руски бомбардировач Су-24М край остров Змейни, съобщи командирът на ВВС Николай Олешчук. Предполага се, че Су-24М, прикриван от изтребител Су-30СМ, се е опитал да извърши ракетно-бомбова атака в южната част на Одеска област. Според украинският източник руският пилот е успял да катапултира, но не е известно дали е оцелял след приземяването в морето. Самолетът Су-24М е излетял от Крим.
-
Това да не е сталиновото време? Никой сега няма да работи без пари, а Путин се страхува да натисне населението, да не му се счупи пръчката, че... Защо мислиш, че няма военно положение? А без долари съвременно оръжие само през крив макарон. Така и не слезнаха под 60% западни компоненти. А с тиксо и тел не става... Колкото до индустрията, тя на практика е национализирана от преди почти 20 години. Само дребният бизнес е в частни ръце. С тежката индустрия, каквото каже властта, това ще бъде.
