Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

scaner

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    17585
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    733

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ scaner

  1. Правилата, които са валидни за всички. Когато смяташ нещо по физиката, трябва на база използваните формули и дадените величини, да проследяваш какъв е смисъла на резултата, а не да го тълкуваш как ти падне - да заместваш сливи и да си мислиш че получаваш круши, щото по размерност съвпадало... И като знаеш този смисъл, може да го използваш по предназначение в други формули в които той ще има смисъл, а не само да надуваш свирката, както правиш ти. Аз просто ги знам правилата, така че в случая и аз върша работата на контрольор Научи се и ти да работиш по тях, и няма да има нужда от някой да те контролира чак толкова.
  2. Има си обективен критерии за правилно мнение. Това че мойто много често съвпада с него, можеш да го разглеждаш и като случайна корелация Изобщо, собствено мнение е, че 2+2=7. Правилното мнение предполагам знаеш какво е, от там и посоката да контролираш собственото си мнение, а не да го пляскаш безконтролно по темите.
  3. Идеята на форума е хората не да имат собствено мнение, а да изградят методи за достигане на правилно мнение. Собствено мнение може да имаш и на пазаря.
  4. Аз нямам проблем с това - защото знам както правя в процеса на сметките, то това е и смисъла на физиката. Ама ти явно не знаеш, затова и получаваш смешни числа
  5. Не ти ли писна да пишеш глупости? Не всяка величина с размерност "време" е "времето изтекло за земния близнак", както и не всяка величина с размерност "метър" е "пътят на подвижния близнак". За решаване на задачи се иска малко повече интелигентност, на всяка стъпка да знаеш смисъла на всяка получена величина. А ти периш като през турски гробища, както се казва...
  6. Wilson Center: Русия вече не е европейска сила Откъси от статия на Центъра Уилсън за това как Путин е унищожил наследството за прозореца към Европа на своя идол Петър Велики. В резултат на агресията на Русия тя беше изгонена или оттеглена от редица европейски институции, включително Съвета на Европа, ОИСР и Европейската мрежа на националните институции за правата на човека. Молбата на Русия за присъединяване към ОИСР е спряна, а износът на газ за Европа е спаднал под нивата от времето на Брежнев през 70-те години на ХХ век. Европа е начело на движението за търсене на отговорност от Русия за извършените в Украйна актове на агресия и военни престъпления и предлага ЕС да създаде международен трибунал, тъй като другите институции не могат да направят това поради ветото на Русия в Съвета за сигурност на ООН. Настоящата стратегия на Путин се свежда до една основна цел - да направи така, че Украйна да не стане пълноправен член на ЕС или НАТО. Путин активно се стреми да държи Русия в изолация, като насърчава политики на заместване на вноса и по-голяма евразийска интеграция. На 23 ноември 2022 г. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) признава Русия за държавен спонсор на тероризма. Освен това Русия беше осъдена от Венецианската комисия, оттегли се от Европейската мрежа на националните институции по правата на човека и се оттегли от Конференцията на европейските конституционни съдилища. Засилването на изолацията на Русия от страна на Путин представлява пряка заплаха за всичко, което съвременна Европа защитава и е постигнала: икономическа интеграция, свободно движение на хора и териториална цялост. --------- И ходи един виц: "Ние не искахме НАТО да се разширява на изток, ама Финландия се оказа на север?..." https://t.me/nexta_live/51810
  7. Не е точно плоско пространство-времето в СТО Какво му е плоското, след като разстоянието между две далечни точки по мировата линия на светлинен лъч е НУЛА? По-сложни са нещата. Например пространството на скоростите в СТО има геометрия тип Лобачевски. А тя има доста странни, от гледна точка плоската геометрия, свойства. Това позволява дължината на крива линия (движение не-ИС) да е по-малка от дължината на права (ИС).
  8. Ами ето - липсват твърди доказателства, че дължината не се променя. По какво се различава това от твоето твърдение, и защо вземаш едната страна за сметка на другата? Схващаш ли сега на какви предразсъдъци си се насадил? И колко още не ти е ясно на тема как работи науката?
  9. Независимо от бройката - тази стратегия ще работи само ако е доказано, че дължината не се променя, Но такъв експеримент за доказателство няма. И въпросът е, ти защо не се тръшкаш по този повод?
  10. Внимавай с логиката. Всяко измерване на дължина, дори на неподвижни обекти, винаги дава различен резултат. Счита се (?), че това е само поради грешката в измерване, затова измерванията се повтарят и осредняват. Как е доказана тази стратегия на измерване, или не е доказана, а е приета на вяра? И ако е приета на вяра, ти защо не се тръшкаш тук по този повод?
  11. Тук твърдението не е невероятно. То е от клас следствия, всички от които са потвърдени. Значи, много веротно е и то да е вярно. Тоест и тук прегъваш пръчката прекомерно, заслепен от емоционалните си аргументи. "Невероятността" е емоционална окраска, негодна за аргументация Не нам такива хватки.
  12. Хубаво. Това си е мой проблем. Но това не носи прояснениеи в твоята глава, нали Безсилието не е добра позиция...
  13. Една теория никога не може да бъде потвърдена напълно - защото не могат да се извършат всички възможни експерименти. Въпреки това, ползваме теорията, дотогава, докато тя бъде опровергана. По твоята логика, наука не може да съществува. Ама тя съществува Значи пропускаш нещо изключително важно, заслепен от съмненията си.
  14. Има разумен лимит, до кога може да се показва как стават нещата, и кога да се изисква да се демонстрират придобитите знания. Аз мисля че отдавна сме отвъд тази граница. И според мен, ако до сега не си усвоил нищо, не си струват усилията от моя страна за бъдещи инвестиции в тази посока. Така че или показваш че има смисъл, или няма смисъл да си губя повече времето. Сега схвана ли моята дилема? А правилната формула съм я показал, че и ти я одобри, че и копира части от поста в който е дадена. Ама малко мисъл трябва и да се ползва, не ти ли се струва правилно това?
  15. Това не е обида, а сарказъм. И какви факти очакваш, като не ти е ясно условието и го бъркаш с решението? Тук не може да има смислен разговор. Ми аз формулата съм я написал, и съм показал как се смята с нея. Ти проявяваш някакво зле разбрано творчество, ползвайки друга формула, която не е пригодна за този случай и изисква много повече грижи, за които си нямаш и представа. Аз срещу такова творчество какво да кажа, освен че не струва? Ма не слушаш, после другите ти виновни. Е тва е положението.
  16. Глупостта е изключително могъща в това отношение, тя е способна да обезсмисли всички опити за наливане на ум и разум. Просто не може да ги разпознае и използва. За съжаление... Пък и Исус е казал там една прикязка, за бисери и някакви други създания...
  17. С предполагаеми фантасмагории може да се спори само с количествени аргументи. Останалото е прикриване на слабост.
  18. Ами хайде де, Докато това не стане факт, всички приказки срещу нея са просто глупости на търкалета. Не е достатъчно да се твърди, че се работи, рябва да има и резултати. Реалността е такава, не разчита на измислици и надежди, а само на дела. Така че до тогава трябва да си мълчиш - всяка критика няма да почива на смислена основа
  19. Актът на постулиране изисква доказателство, че постулатът се спазва при всички направени наблюдения върху него и неговите следствия. В слъучая на СТО това е железно потвърдено и няма мърдане. Това за "баба казала" са някакви сбъркани твои представи.
  20. Ами Младенов, имаш всички възможности да опровергаеш или да докажеш това следствие. Само трябва да направиш нужният експеримент с достатъчно ниско ниво на грешката за измерване на търсеният елемент. Но това че липсва експеримент който да потвърждава или опровергава, не означава че теорията има някакви проблеми и не сочи, че тя не е вярна. Тук трябва силно да се внимава с критиките и съмненията,
  21. Късно снощи Пентагонът официално обяви пакет от военна помощ за Украйна на стойност над 300 млн. долара. Пакетът включва: Допълнителни боеприпаси за високомобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS); 155-mm гаубици; 155-mm артилерийски снаряди; 120-mm, 81-mm и 60-mm минохвъргачки; TOW противотанкови ракети; Преносими противотанкови системи AT-4 и Karl Gustav; Авиационни ракети Hydra-70; Стрелково оръжие и боеприпаси; Взривни боеприпаси за преодоляване на препятствия; Камиони и ремаркета за тежко оборудване; Оборудване за проверка и диагностика на превозни средства за техническо обслужване и ремонт на превозни средства; Резервни части и друго полево оборудване.
  22. Разбира се. Относителност на едновременността. Но за това също няма значение дали събитието се случва с подвижен или неподвижен обект - то просто се случва. Две събития може по някаква случайност да са едновременни в една система, и да не са такива в друга. Това може да се случи със събития, свързани с движещи се обекти и в двата случая - просто в различните системи обектите ще се движат с различнаа скорост. Но едновременността не е физически процес, а отношение, което не зависи от скорости.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.