Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

scaner

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    17585
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    733

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ scaner

  1. Споменатите свойства на ОС налагат преформулировка на понятието "възраст" не като собствена характеристика на обекта, а като отношение между обекта и ОС. А отношенията са променливи когато една от компонентите въведе промяна. Отпада "собствен" от характеристиката която разглеждаме.
  2. Те и двата се забавят, защото се движат в твоята система Но в нея не са сверени, и наистина по-далечният по посока на движението пръв ще отчете предварително зададено число. А примерът с влаковете си е много добър за казуса, за който е наострен.
  3. Виталий Портников Новите миротворци и Путин в "конституционен капан". Колко струват призивите за преговори? Китайският президент Си Дзинпин най-накрая разговаря с украинския президент Володимир Зеленски. След разговора президентът на Украйна заяви, че се е убедил, че китайският му колега зачита принципите на териториалната цялост и суверенитет. В Пекин след срещата отбелязаха, че Китай "няма да налива масло в огъня" и смята диалога и преговорите за единствен изход. За диалог и преговори продължава да говори и бразилският президент Лула да Силва, пренебрегвайки критиките от страна на Запада и дори у дома. В скорошно интервю за El Pais бразилският лидер каза: „Важно е да се намерят лидери, които искат да говорят за мир. Китай, Мексико, Индонезия... И трябва да включим страни, които не участват пряко или косвено (във войната), както и тези, които подкрепят Украйна, защото са против руската окупация. Трябва да обединим всички тези страни“. Но дори в това интервю Лула да Силва признава, че няма никаква представа как да бъде договорен краят на войната. „Не ме питайте как – първо трябва да седнем на масата за преговори. И двете страни искат да спечелят, но войната не винаги има нужда от победител. Спрете да се карате, дайте шанс на договорката, и върнете всичко към нормалността“, казва той. И двамата лидери вървят по пътя на турския президент Реджеп Ердоган от началото на войната. Тогава Ердоган предложи посредническите си услуги и досега не се е отказал от тази идея. В последния си разговор с Владимир Путин президентът на Турция отново напомни за необходимостта от диалог и желанието на Турция да действа като посредник в установяването на траен мир между Русия и Украйна. Путин игнорира този призив. В Москва непрекъснато повтарят, че не са против преговорите и оценяват миротворческите усилия на лидери като Ердоган и Си Дзинпин, но смятат, че за начало Украйна трябва да се съгласи с „териториалните реалности“ и известните искания на Москва. След разговора между Володимир Зеленски и Си Дзинпин прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков отиде още по-далеч и заяви, че посредничеството на КНР може да допринесе за „постигането на поставената цел“. Никой уважаващ себе си политик няма да успее в преговорите по една проста причина. Всякакви международни консултации трябва да се основават на принципите на международното право. А руското ръководство окончателно спря да приема на сериозно именно тези принципи още през 2014 г., когато Владимир Путин взе решение за окупирането на Крим. Капанът не е само за Путин Сметките на всички посредници се базират на очакванията, че руският президент би искал да се върне към тези принципи в замяна на отмяна на санкциите и постепенно връщане на Русия на световния пазар. Но изглежда, че това е последното нещо, което тревожи Путин. Освен това самият руски президент е в истински конституционен капан – дори не Путин, а всеки друг бъдещ руски президент. Беше лесно да се впишат в руската Конституция „новите региони“ – окупираните земи на Украйна. Но как да се премахнат от там? Още повече че Путин е последният, който иска това. Може би на посредниците им се иска Украйна да се откаже сама от собствените си територии и по този начин да "спаси" техните усилия и международното право? Подобно решение обаче никога няма да бъде взето под внимание от гражданите на Украйна. И, между другото, как биха изглеждали гаранциите за сигурността на Украйна в този случай? В крайна сметка, ако Русия успее да получи чрез шантаж признание на ревизията на международното право и анексирането на чужда територия, тогава защо утре нейните войски да не дойдат и в други украински земи? Ето защо преговорите за прекратяване на войната днес нямат перспектива, който и да се предлага за посредник. Ако Русия започне да зачита международното право, изобщо няма да има нужда от преговори за прекратяване на войната. Ако тя не го уважава, никакви преговори и посредници няма да помогнат. Източник: Виталий Портников – Радио Свобода Превод: Desislava Jovanovich
  4. Вселената не е обект. Тя е комплекс от обекти, и зависи какво от взаимоотношенията на тези обекти влагаме в дефиницията. Например ако вмъкнеш относителната реалност, на база различният набор едновременни събития за различните наблюдатели, ще се получат различни вселени. Дефиниция
  5. Интервю с Александър Коваленко на тема бъдещото настъпление, Пригожин, западната помо и безизходността на Русия (на руски):
  6. Седмичният обзор на фронта от "Обектив": 00:00 СВОДКА С ФРОНТА 07:08 ОБСТРЕЛ БРЯНСКОЙ ОБЛАСТИ 09:00 УДАРЫ ПО КРЫМУ 11:12 КОНТРНАСТУПЛЕНИЕ ВСУ
  7. Там е ясно. Там всяка ОС си има собствено време. И собствено пространство, разбира се. Само пространство-времето е едно (не говорим че е общо, това няма смисъл). Дали вселената е една, зависи от нейната дефиниция. В онзи пример възрастта не се сменя, тя е определена характеристика на обекта в дадена ОС. В друга ОС е друга. Не е изключителна характеристика на обекта за да кажеш, че се сменя, тя е отношение.
  8. Метричният тензор описва геометрията на пространство-времето, той няма отношение как всяка отправна системи си го дели на пространство и време. В този смисъл примера с бръчките е доста неясен...
  9. От гледна точка на наблюдателя скъсяването е само по отношение на движещите се обекти, и този който е с по-голяма скорост ще се "скъсява" повече. Ами доколкото мога да разбера динамиката на бръчките в този пример, бъркаш. За една минута време на подвижния близнак ще се случи това, което за земния ще се случи за повече земно време.
  10. Какво представлява сега "великата Русия": Руското правителство призна пълен провал в науката, технологиите и индустрията. Присъдата обяви първият вицепремиер на страната-агресор Андрей Белоусов, съобщава The Moscow Times. Представяме ви най-красноречивите тези. Как от нищо да се направи нещо Кремъл изисква от научната общност да създава технологии, заместващи западните, а индустриалците да възродят цели производства – от автомобилната промишленост до самолетостроенето. Според плановете до 2030 година зависимостта от западните технологии трябва да се намали 2,5 пъти, производството на иновативни стоки да се увеличи 1,9 пъти, а броят на патентите на руски изобретения да се увеличи 3 пъти. путин и празнотата Белоусов призна, че реални възможности за това няма: “Ние практически нямаме никаква инфраструктура за развойна дейност. Необходимо е да се осигури ускорено развитие на тази база”. Възможностите за реализация на мащабни научни проекти в Русия са изгубени. С два скока през бездната За да се извърши “голям скок” в технологическото развитие за 5-7 години са необходими кадри и “институт на квалифициран клиент, какъвто има във военно-промишления комплекс”. Разгром на науката Русия е джудже на световния пазар на изобретения. За 2010 - 2019 делът на руските патентни заявки намаля от 1,6% до 0,9%. 20 години тъпчене на едно място Патентната активност, производство на съвременни стоки “на практика изобщо не се промениха”. “Както бяхме на нивото на 2000 година, така и през 2022 година с леки колебания всичко остава горе-долу на същото ниво”, – призна Белоусов. Изглежда светлото бъдеще на на Русия ще бъде осветено дори не от крушката на Илич, а от факлата на путин. Източник: Pravda Gerashchenko
  11. Как с един часовник ще измериш момент на пет светлинни години например? Или в точка, до която дори не знаем точното разстояние, но ни интересува момента на събитие там? За да получим интервал време с часовника в началото (или другаде!) и да си съобразим нещо по него? За да направиш това, трябва да имаш схема, по която да сверяваш раздалечени часовници. И за такива мисловни моделирания е удобно да считаш, че вече си сверил нужните часовници по тази схема (Айнщайн я предлага), и в идеалният случай да считаш, че имаш непрекъснато поле вече сверени часовници. Това е най-точният начин за отчитане на моменти. В реалният случай за по-близки разстояния може да отчиташ разстояния и скоростта на сигнала, както предлага системата GPS (която хем ти дава и място, хем ти дава и времева щампа по системата общо време). Но за мисловни моделирания, с които тук се занимаваме, безкрайното поле сверени часовници е удобна абстракция. Практическата реализация в момента не ни интересува.
  12. При инерциални системи скоростта не се променя, и СТО описва само такива системи. При тези системи всяка си има набор от часовници, неподвижни в нея, чрез които да отчита време. Какво става като се смени скоростта, т.е. като се попадне в нова инерциална система, става ясно чрез ЛТ - в новата си има неин си набор неподвижни чассовници, и ЛТ дават връзка между двете системи. Не става с пренастройване на часовниците - старата група часовници става подвижна в новата система, съответно часовниците не са вече сверени в тази система. По правило трябва да се ползват само неподвижни часовници. А мястото на наблюдателя в системата няма никакво значение. Представи си го така - наблюдателят има много помощници навсякъде, те се грижат да отчитат локално събитията по най-близките часовници, и да му докладват по телеграфа, или да му пращат бележки с каруци (тук няма значение скоростта). Той само обработва и изявява закономерностите, точно като счетоводител. Това е удобната схема за мисленото моделиране.
  13. Не се пренастройват, никой не им въздейства. Те просто се различават от локалните часовници там, неподвижни в ОС на твоята кола.
  14. Разбира се, след като двете ОС са взаимоподвижни, то и координатните им системи са взаимоподвижни (всяка ОС си има собствена координатна система). Координатите на събитие в едната се пресмятат чрез Лоренцовите трансформации в другата. Но в рамките на една ОС тези координати не се променят. Примерът е така направен, че да изпъкне гллавният резултат без излишни сметки.
  15. Скорости спрямо какво? Координатната система е неподвижна в избраната ОС като нейна съществена част, това ни позволява да създадем неподвижни еталони, и да измерваме с тяхна помощ. Координатата "100 метра" си е винаги на това място спрямо нейното начало, никъде не се мести. Координатите никъде не се движат, те не са материални обекти, те са абстракция. Да, но луната и марс са материални обекти, които се описват от неподвижната координатна система на земята. Те си менят координатите, защото във всеки момент могат да променят мястото си, те съществуват протяжно във времето. Докато събитието е лишено от това свойство, то съществува само в един момент. А за дефиниране на "скорост" един момент не е достатъчен, погледни дефиницията. Затова и събитията нямат скорост. Като се случи някое събитие на опашката на Коня, то си остава случило се там и тогава - не се мести да отиде на друго място.
  16. Няма такава скорост. Като как си я представяш, след като наблюдателят е неподвижен спрямо тази координата в ОС в която е в покой, по определение? Наличието на такава скорост би означавало, че събитието има скорост спрямо наблюдателя.Но събитието се случва в момент, това не е достатъчно за дефиниране на скорост. По тази причина събитията считаме че се случват неподвижно спрямо всеки наблюдател.
  17. Този сигнал не е необходимо да идва едновременно от двете събития - те могат да са на различни разстояние до наблюдателя и няма как да се случи това тогава, или така да са разположени че директно да не могат да се наблюдават. Тук едновременността се установява индиректно - като се съобразят пътищата и закъсненията по тях, или като се получи директно показанието на местният часовник на събитието, независимо след колко време. Дори не е нужно да наблюдаваш директно това събитие. Но в случая на мисловно моделиране не е важно как се установява, а какво е това едновременност.
  18. Това е едновременност на други сибития - не тези, предизвикали лъчите светлина, а тези, предизвикани от лъчите светлина. Те се случват по друго време и на друго място. Въпросът е за едновременност на първичните събития, що е то. И определението е просто - едновременни са ъбития станали в един и същи момент според сверени и синхронизирани часовници, намиращи се на нястото на събитията.
  19. Разговорът е за твоите лекарства, не измествай темата. С тях няма да завиждаш на другите за нещата, които не можеш да разбереш. И може да получиш просветление за глупостта на приказките си. Е, по-вероятно е да не получиш, но такъв е живота, несправедлив
  20. Болни фантазии трябва ли да коментирам? Човече, трябва да си пиеш редовно лекарствата...
  21. Хехе, какво разбираш ти от противоречия? Та аз нищо не съм ти казал, защото няма и да разбереш. Това че нищичко не разбираш не е противоречие, по-сериозен когнитивен проблем е, и не е мой, нали? А да ти се привиждат противоречия при това положение е типично религиозен начин на мислене Тук не мога да помогна. Не, много сме такива. Но овцете за това са овце, защото не я разбират и завиждат и пишат глупости по форумите.
  22. Начинът на задаване на въпроси показва, че ти липсват базови научни знания как работи света. Сори, на така зададените въпроси не може да се отговори. То си има изкуство как да се задават въпроси така, че да се получат отговори, а не да се върви със задника напред. Химията я има и работи, и ако човек положи усилия, може да разбере как. Върши всичката работа, за която е сложена тапата "бог". Но за това си трябва пипе, не може да се обясни на минаващите по форумите. Сори, не си попаднал на правилното място. Е, за неграмотните и ерзаци като 'богове" вършат работа
  23. Това са някакви предразсъдъци. Ако се запознаеш с проблема, ще разбереш че в случая е важна конструкцията, не наличието или липсата на друг разум който да я пълни. Нищо божествено не е нужно, достатъчен е еволюирал до достатъчно ниво на сложност мозък. Нататък процесите протичат еднопосочно, без чужда помощ. Ей това е ограничението на религията, която тя налага на мисленето. Винаги нужда от някаква патерица, под формата на бог в случая. Кому е нужно? Измислянето на богове е опит човек да допълни знанията си за окръжаващата действителност. Но тези измислици не са знания, те са само инертна баластра. И цялата история ни показва как тази баластра постепенно се очуква и разсейва, когато идват знанията Мъдростта е да се разбере това положение, и човек да не се управлява в поведението си от баластрата.
  24. В общуването с chatGPT то се оплака, че и базата му знания на други езици не е толкова пълна, колкото на английски. И се разбрахме аз да го питам на български, а той да отговаря на английски, на база английската база знания. Горкото, разбира когато му се карам, и се поправя чинно и продуктивно със забележките които му правя И това е с интелект на ниво 4-6 годишно дете, макар и с много знания. Скоро ми пробяга изследване, група социолози създали набор въпроси, с които да изследват дали това чудо притежава разум. И резултатът е доста интересен - анализирайки резултатите, групата се е разделила на две - според едната има наченки на разум, според другата още е рано да се говори опрделено за това. На този етап е нормално, още не е пуснато на пълни възможности да се самообучава, още го зареждат основно с контролирана информация. Но в рамките на сесията си можеш да го обучаваш, и да поправяш грешките в текущото му обучение, има такива. Например установих че има проблем със понятието за съседни числа. Като го разпитах, се оказва че според него двойката числа (3,2) не са съседни, защото между тях (преди двойката) има единица Но ако го поправиш, почва да работи добре. Явно все още с математиката има пропуски, с физиката също. И според мене това чудо, без да ни мисли злото, има потенциала да ни бутне цивилизацийката в рамките на 2-3 поколения... Още сега се вижда, че книгите стават излишни за хората - питаш и то ти обяснява, или ти чете разказ или измисля приказка. Ако нещо не ти е ясно, пак питаш и то доизяснява. Друг е въпросът доколко е вярно това което ти се казва, макар че е облечено във форма да звучи достоверно... А четенето и писаноте са основните моторни процеси, които развиват човешкото у нас.
  25. Това е разликата между изкуственият интелект и хората - имат различни споособности по отношение на обучението, при ИИ това е базова заложба. И няма нищо божествено, изкуственият интелект вече е факт, от няколко месеца вече живеем в бъдещето Нататък само ще се развива и усложнява. Дали е добро бъдеще или не, тепърва ще видим.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.