Отиди на
Форум "Наука"

Моля за малко помощ за отговор на исторически въпрос


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте на всички :). Мн се радвам,че попаднах на този форум,защото имам нужда от помощ по история и мн се надявам да я получа от вас,които разбирате от българска история.

Става въпрос за отговор на исторически въпрос,а темата е : Кои са причините за гибелта на средновековната българска държава?

трябва да спазвам в темата си следните точки:

1)вътрешнополитическо състояние на средновековната българска държава в навечерието на османското нашествие

2) обяснето защо българските царе приемат васални задължения към османските султани

3) обяснете неуспеха на балканските държави да формират коалиция с/щу нашествията на османците в балк. п-в

4) разкрийте тактиката и стратегията,която прилагат при инвазията си нашествениците

5) очертайте етапите на османското нашествие в бълг земи

6) обяснете причините за гибелта на средновековна България

Не съм някакъв факир по история,но винаги ми е била мн интересна.Проблемът е,че в отг на исторически въпрос съм зле и всякави оринетири и помощ от ваша страна,много ще ми помогнат ( например какво г/д да пиша по тези точки).А с изучаването на българска изтория не съм стигнала дотам,че да мога да напиша тази тема сама.За съжаление сега наваксвам предишни уроци,12 клас съм и това е мн важно за мен.

Благодаря на всички,които ще се отзоват :)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре дошла във форума.

Тия шест точки са ти опорните точки в темата - все едно план за главните неща, които трябва да засегнеш. По всяка от тях слагаш по четири-пет изречения.

По 1) обърни внимание колко и кои са владетелите на България при идването на османците. Това го има в учебника ти;

по 2) лесно можеш да се сетиш за причините - те логично следват от 1). Царство с неколцина владетели не може да е кой знае колко силно; освен това българските владетели имат и други проблеми освен османците и се опитват да правят политика с тях вместо да насочат усилията си само срещу новата заплаха;

по 3) посочи, че балканските владатели имат вътрешни конфликти помежду си и изброй някакви такива - и това ще го има в учебника ти;

по 4) ще намериш нещо и от учебника, и от нета, и от училищната библиотека - търси с ключови думи: "акънджии", "уджове";

по 5) си погледни атласа по история и учебника - ще намериш датите на падане на по-важните градове, така ще ти стане ясно горе-долу в кои години докъде са стигнали осанците;

по 6) направи обобщение - съвсем накратко за териториалната раздробеност, вътрешните конфликти, опитите да бъдат включени османците в местните политически отношения и темата ти ще стане.

Пиши в сегашно време. Ползвай години, имена на лица и на градове. И успех!

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може да поразгледаш и следните теми в нашия форум:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9299

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9424

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9952

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9855

Може да използваш някои неща като допълнение към казаното от учебниците.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...