Отиди на
Форум "Наука"

хелати


milen m

Recommended Posts

  • Потребител

Предполагам, че това е много лесно,(да си направиш хелатиран метал) но не и за не разбиращ от химия колкото мен.

Интересувам се в колко вода да  разтворя сулфата и колко грама да е.

В колко вода да разтворя хелатора и колко грама да е. Кое в кое да налея и долива ли се вода и колко?

Железен хелат със хелатор  аскорбинова киселина (без подсладител).

При следващите сулфати ще използвам за хелатор лимонтозу.

Железен(зелен камък), меден(син камък) магнезиев(английска сол) (ако за някой от другите знаете търговските им наименования, моля кажете ми ги) цинков, калциев, манганов и мога ли към тях да добавям борна киселина, йод и сода за хляб (за последното си мисля, че не мога, но все пак да попитам). Тези с лимонтозуто ще се използват за земеделие.

         На отговорилите, предварително благодаря, пък ще черпя по една виртуална салата.😉

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей Милен, накратко че времето ми е ограничено.

Рецепта (процедура, състав) някаква имаш ли? Не ми се търси на мене, ако имаш линк или информация някаква да я дадеш?

Ако не и/или не ти е спешно, след няколко дена мога да потърся информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти fantom4e, на първо време ми е необходима рецептата със железен сулфат и аскорбинова киселина, другите не са ми тупнали.

Рецепта за железен сулфат и лимонтозу правя така: 

В един съд със 2л. топла вода разтварям 8гр. железен сулфат. 

В друг съд със 2л. топла вода разтварям 5гр лимонтозу и при интензивно бъркане наливам първия съд и добавям 1л топла вода.

Получава се бистра портокалово жълта течност.

                              С поздрави Милен М.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.01.2024 г. at 23:56, milen m said:

Благодаря ти fantom4e, на първо време ми е необходима рецептата със железен сулфат и аскорбинова киселина, другите не са ми тупнали.

Рецепта за железен сулфат и лимонтозу правя така: 

В един съд със 2л. топла вода разтварям 8гр. железен сулфат. 

В друг съд със 2л. топла вода разтварям 5гр лимонтозу и при интензивно бъркане наливам първия съд и добавям 1л топла вода.

Получава се бистра портокалово жълта течност.

                              С поздрави Милен М.

Забавих се сори.

Първо, има значение за какво ще го ползваш: хидропоника, листна тор, тор в земята. Концентрацията, а и дозите са различни. И още една условност, има варианти при които има достатъчно желязо в почвата, но поради неподходящо pH (високо, т.е. кисело) то е неусвоимо от растенията.

Повечето неща които намерих са за аскорбинова киселина, ЕДТА, ЕДДХА и т.н.

За лимонена намерих това: Citric acid - 5.1 g, ferrous sulfate - 2.5 g/l. Ако ще пръскаш листата, може да добавиш течен сапун - 1-2 капки на литър.

Не бъркай лимонена киселина с лимонтузу! (citric acid vs tartaric acid)

Не съм сигурен че без pH метър ще се справиш.

Има търговски продукти за пръскане, ако нямаш условията ще е най-лесно да си купиш.

Поздрави!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз се забавих, но в момента съм в болница и не ми е точно до това, но ще се опитам.

Значи хелатите ми трябват предимно за пръскане (течен сапун слагам за щяло и нещяло),че са по ефективни, но аз поливам с капково и лесно мога да ги слагам и във водата.

Земята не мисля, че ми е кисела, защото преди фрезоване я посипвам със дървена пепел, а понякога добавям и хидратна вар. Азотните торове (които подкиселяват земята) ги пръскам защото така са по ефективни, а комбинирани с азот, слагам много малко.

Липсата на желязо констатирам също и по растенията, когато ги напръскам с железен хелат, направо изхвърчат, а пък ягодите полудяват.

Та то за земеделието няма нужда чак от толкова точност, навсякаде по форумите мерят предимно с кофа и супена лъжица, аз поне меря с кантарче и спринцовка (за отровите де)

Колкото до закупуването на препарати -става, но не и в збутано градче като моето, защото като попитам за железен хелат, ме гледат като „изоран къртик“, а пък за магнезиев хелат, един „отворко“ ме прати на аптеката да си купя магнерич.

Та ако можеш да ми кажеш, как да си правя хелатите по предложения от мен пример, ще, съм ти много благодарен.

П.П. Сега не мога да проверя, но си мисля, че на пликчето с лимонтузу, пишеше лимонена киселина.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 30.01.2024 г. at 20:15, milen m said:

Земята не мисля, че ми е кисела, защото преди фрезоване я посипвам със дървена пепел, а понякога добавям и хидратна вар. Азотните торове (които

 

Желязо Fе 6% EDDHA /железен хелат / 1кг. е 26 лв. (давам примерно, сигурно има и други). Все ще се намери доставка или налично близко.

Съвета ми е да си купиш. По-лесно е.

Не ми стана ясно за какви площи става въпрос, ама си трябва анализ на почва, особено за големи площи, а и торенете не е на принципа на мечо Пух.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...