scaner
Глобален Модератор-
Брой отговори
17585 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
733
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ scaner
-
Вестник The New York Times нарече Путин "най-опасният глупак в света". The New York Times публикува колона, озаглавена "Владимир Путин е най-опасният глупак в света" (Vladimir Putin Is the World’s Most Dangerous Fool). Авторът, колумнист на NYT и трикратен носител на наградата "Пулицър" Томас Фридман, заключава, че Путин никога не е имал план Б и сега не може нито да спечели, нито да загуби или да спре. Подробности. Анализирайки хода на войната в Украйна, Фридман стига до заключението, че Владимир Путин никога не е имал план Б и наистина е очаквал бързо да превземе Киев и да установи там марионетно правителство. Сега той се е поставил в ситуация, "в която не може да спечели, не може да загуби и не може да спре". При липсата на резервна стратегия Путин е прибягнал до тактика на масиран обстрел на гражданска инфраструктура и война на изтощение, за да получи контрол над някаква територия, "която да може да продаде на руския народ като велика победа", пише журналистът. Цитат. "План Б е да се прикрие, че план А се е провалил. Ако тази военна операция имаше име, тя щеше да се нарича операция "Спаси ми лицето". Това я прави една от най-безсмислените войни на съвремието - президентът на една държава унищожава гражданската инфраструктура на друга държава, докато не се появи достатъчно прикритие, за да прикрие факта, че е бил голям глупак." Според Фридман войната може да спре независимо дали Русия печели или губи, в момента, в който Путин пожелае това. Той подчертава, че президентът очевидно се страхува от недоволство от войната и по тази причина е "стигнал толкова далеч" във войната и е готов да криминализира всяка форма на несъгласие. Контекст. Войната в Украйна влоши отношенията на Москва със западните държави, които си поставиха за цел да изолират Русия и да я лишат от финансите за водене на война. От началото на инвазията Русия попадна под западните санкции, а през март Международният наказателен съд издаде заповед за арест на самия Путин (заедно с омбудсмана по въпросите на децата Мария Лвова-Белова). https://t.me/Crimeanwind/30011
-
Общата теория за сега я остави. Много други пречки има между нея и КМ. Например още в основите, КМ е линейна теория, и на тази линейност се основава суперпозицията на състоянията, докато ОТО не е линейна и това прецаква простата картинка... Колкото до инертната маса, то там взаимодействието с полето на Хигс може да се разглежда от към енергетичния обмен, и масата си идва естествено по известното уравнение. Както масата на протона, 98% идва от кинетичното движението на кварките и само 2% от самите кварки. Това са по-дребни проблемки.
-
Механизмът на Хигс не ограничава фотоните в нищо. Дали някаква частица ще има маса или не, зависи от нейните характеристики, те определят взаимодействието и с полето на Хигс. Например, полето на Хигс дава маса на W и Z бозоните от електрослабото взаимодействие, които също като фотона имат спин 1. Всъщност чисто исторически идеята за Хигс-механизма идва от това, да се обясни защо само фотонът от трите електрослаби бозона е с маса нула, а другите не са. Хигс е допълнителен механизъм над квантовата теория на полето, а самата тя е съвместима със СТО още от времето на Дирак, когато се създава съвременната квантова теория. Идеята за спина се поражда при съчетаването на СТО с квантовата механика. Нататък е само надграждане, механизмът на Хигс е такова надграждане - без да се пипат основите. Лоренцовата инвариантност на квантовата теория на полето се подразбира.
-
В Киев поставиха марка с путин в съда в Хага. (картинката в линка https://t.me/besarabskifront/8763) Всеки може да се снима с путин, доведен в съда от главнокомандващия на ВСУ Валерий Залужний. Марката е създадена за 9 май от представители на движението “ЧЕСТНО”. Дано скоро това да може да се види не само във фотозона. Източник: Pravda Gerashchenko
-
Инвариантна ще е максималната скорост на взаимодействието. Това е и максималната скорост, с която потенциално могат да се движат обектите. Тя е теоретична горна граница, независимо има или няма обект който да се движи с нея. По-бързо от тази скорост не може да се предава информация.. Тази скорост се има пред вид в СТО. Навремето тя е съвпадала със скоростта на светлината, затова имаме това което имаме. Но не е задължително да съвпада. А скоростта на фотоните може да е друга, по-малка. Тогава, както каза Гравити, СТО няма да е толкова нагледна, защото примерите със светлинните лъчи няма да са коректни и така опростено да я илюстрират. Предполагам, това би имало един огромен плюс - би силно намаляло количеството на всякакви гаражни гении, които с наученото до осми клас се опитват да я опровергаят. Но самата теория принципно с нищо няма да се промени
-
Шпага, това вече го коментирах. В СТО скоростта на светлината има и смисъл на максимална скорост на взаимодействие, на пренос на светлината. Някога това е било едно и също. Сега може да станат две различни величини. И СТО продължава да е валидна за максималната скорост на пренос на информация. Това че светлината може да се движи с по-ниска скорост, си е проблем на светлината - минава по параграфа по който минават и останалите материални тела. И тогава, "фотон неподвижен в своята отправна система" ще придобие реален смисъл - защото не се движи с максималната възможна скорост.
-
Хм, това се нуждае от потвърждение: Андрий Билецки съобщи за поражението на 6-а и 8-а рота от 72-ра бригада на руските въоръжени сили край Бахмут "В резултат на настъпателните действия на 3-ти ОШБр на ВСУ бяха разгромени подразделенията на 72-ра бригада на Руската федерация, фактически напълно бяха унищожени 6-та и 8-ма роти на тази бригада, беше разгромено разузнаването на бригадата, бяха унищожени значителен брой бойни бронирани машини, бяха взети значителен брой пленници. Така нареченият Трети щурмови отряд на Вагнер понесе тежки загуби. Настъплението се провежда в полоса, широка 3 км и дълбока 2,6 км, и целият район е напълно освободен от руските окупационни сили. https://t.me/nexta_live/52156
-
Събиране на скорости - само по законите на СТО. Сега приетата скорост е добра граница за лимит. В момента няма основания да считаме, че скоростта на светлината е по-малка от максималната скорост на разпространение на взаимодействието. Разликата между скорост на светлината и скорост на информацията беше демонстрирана преди няколко години, когато създадоха фотони по-бавни от тази скорост (даже дискутирахме по разни статии). Там причината беше специфична форма на фронта, и още тогава възникна доопределяне на понятието "скорост на светлината" в контекста на СТО - това е скоростта на гаусов лъч, тя съвпада с максималната. Всякакви други забавяния са предизвикани от намесата на оптическа среда за рапространение на светлината.
-
Не мога да се сравнявам с тебе. Твърде глупав си бил. А помъдряването е свойство, което сам трудно може да оцениш пбективно, и в случая приказките ти те опровергават. И оценките ти, и това да се възхищаваш от занаятчийското използване на танковете, абе да не изброявам... Обикновено не вечерям Като че ли някой ще го пита тоя.
-
Това всичко е ясно. И говори за наистина тежката снарядна криза в руската армия. А да ползваш такъв танк като артилерия, значи голям зор е опрял до петата точка. Какви Меркели сънуваш? Не трябва да се градят толкова сложни конспирации, истината е проста - руснаците са в безисходица, щом са предприели такива безумни действия. Сами се нахакаха в тая война, сега ще търпят. Боже, колко мъка има по света, какви оправдания може да си търси човек само... Меркел и Европа му виновни. Ние с украинците ще се оправим. Но ти къде ще се завреш после с тези си кръвожадни русофилски нагласи, е любопитниоят въпрос Почвай от сега да се готвиш, че мишите дупки са малки и искат много работа...
-
Нищо няма да се промени в СТО и ОТО, те не се строят на предположението за някаква маса на фотона (тогава даже още е нямало понятие за фотони). Лесно може от скорост на светлина постулатите на теорията да се преформулират за максимална скорост на информацията, и нищо нататък няма да се промени. Изваждайки светлината от постулатите, към нея може да се прикрепя и отправна система, без никакви последствия. Ще има повече проблеми в квантовата теория. Например нулевата маса на фотона е следствие от това, как полето на Хигс взаимодейства с частиците на електрослабото взаимодействие, една от които е фотонът. И там имаше някакво условие за нулева маса, не съм сигурен до колко определящо беше... На практика някои симетрии също зависят от тази маса, но вероятно няма проблем да се нарушават - това ще покаже наличие на ново взаимодействие. И не се сещам за някакъв съществен проблем... Преди време имаше идеи че масата на неутриното може да участва в тъмната материя. Преди това някои теории, предполагащи гравитони, допускаха ненулева маса на гравитона (тук става малко странно, гравитацията сама създава гравитация)... Но няма информация да има някакъв напредък в тези посоки, освен само идеи.
-
Поредната нощна акетна атака над Украйна: През нощта на 9 май по Украйна бяха изстреляни 25 ракети с морско и въздушно базиране. Двадесет и три от тях са свалени, съобщиха от военновъздушното командване. Около 22:00 ч. противникът изстреля осем крилати ракети "Калибр" от Черно море, насочени към източните райони на страната. Всички те бяха унищожени. Още към 04.00 ч. от района на Каспийско море са изстреляни 17 ракети Х-101/Х-555, изстреляни от въздуха. Петнадесет от тях бяха свалени. Над Киев са свалени 7 от 7 ракети.
-
Свалянето от украинците на ракета X-47 "Кинжал" от американския "Пейтриът" показва, че оръжието има повече хипер-хип-хип-ура!, отколкото хиперзвукова скорост - пише The Jerusalem Post. "Кинжал" влезе в заглавията на вестниците, когато беше използвана срещу Украйна през март 2022 г. - предполага се, че това е първото хиперзвуково оръжие, използвано в бойни действия. Ракетата беше представена от Путин през 2018 г. Оттогава Руската федерация описва "Кинжал" като оръжие, което западните средства за противовъздушна отбрана не могат да прихванат. Тези твърдения са неверни и приличат на пропаганда. Хиперзвуковите оръжия са системи, способни да се движат и маневрират със скорост 5М за дълъг период от време. На теория това ги прави трудни за проследяване и прехващане. Руската федерация посочи, че "Кинжал" може да достигне скорост до 10М, но в доклад на НАТО се отбелязва, че тя е много по-бавна. И е малко вероятно да се движи с хиперзвукова скорост по време на всичките си маневри. "Кинжал" далеч не е непреодолимо предизвикателство. Вероятно не трябва да се характеризира по-нататък като хиперзвуково оръжие. https://t.me/infosprotyv/16347
-
Май най-сетне в Русия започват да разбират къде сами се навряха... Трябва да се чуе видеото по линка: https://t.me/besarabskifront/8717 Накратко: “Изправени сме пред високоорганизирана държава, с отлични въоръжени сили, със сплотен и организиран народ, който яростно ни мрази”, – путинският олигарх Ковальов реши да се “преобуе” за всеки случай. Оплаква се, че Русия е бомбардирана нон-стоп. Нарича руските дипломати “напикани кутрета”, открито заявява, че 122 страни в света са признали Русия за терорист. Плаши руснаците с “Волинското клане”, когато РФ бъде победена. Май сърби го езика преди Хага? Източник: Pravda Gerashchenko
