scaner
Глобален Модератор-
Брой отговори
17585 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
733
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ scaner
-
Да бе! Както се видя от всички цитати, смяната на кръщелно име в православието не е проблем, практикува се макар и рядко под ръководство на свещеник. И поради това не противоречи на Символа на вярата! Просто ти не си наясно с хавата и приказваш измислици. Кога ще се научиш да четеш с разбиране? Да не си се консултирал с детската версия на Библията? Или вашата секта си има собствени правила?
-
И Атом цитира от други канали това, което даже машината знае. Ама ти не го знаеш. Що така бе? И Епифаний го казва същото, и вече кой се сетиш, Учи се друг път да не се излагаш така и да фантазираш глупости. Ще ти се смеят и хлебарките. И прави разлика между законодателството в поместните църкви и каноните на Църквата. Както се вижда, никъде няма противоречие със Символа на вярата. Затова друг път ще слушаш батковците, които са чели повече.
-
Той си няма и на идея, че поместните църкви са си въвели правила с имената, които не засягат Символа на вярата... Тук си трябва и пипе, не само да се цитират извадки дадени от Гугъл в неизвестен контекст. Майтап пълен Дори изкуственият интелект в случая се обосновава по-умно: В Православната църква кръщелното име се смята за важна част от духовната идентичност на човека. При определени обстоятелства обаче е възможно да се промени кръщелното име. Обикновено кръщелното име на човека се избира от неговите родители или кръстници по време на кръщението и обикновено е името на светец, който се почита от Православната църква. Това име се използва през целия живот на човека в контекста на религиозните служби и други духовни дейности. Ако човек желае да промени кръщелното си име, той трябва да говори със своя свещеник и да обясни причините за това. След това свещеникът ще прецени ситуацията и ще предложи насоки и съвети. Ако искането бъде одобрено, лицето ще премине през официален процес на отказ от първоначалното си име и приемане на ново име. Този процес включва редица молитви и церемонии и се наблюдава от свещеника. Струва си да се отбележи, че промяната на кръщелното име не е често срещана практика в Православната църква и обикновено се прави само по важни причини, като например дълбока духовна трансформация или желание да се почете друг светец. Кукумарото трябва да си седне на буквите и да се учи, докато мазоли не се пръкнат там
-
Никакъв не е. Изкукумеркал се е отввсякъде. Прочел някакви канони, неспособен е да разбере какво значат, и почва да се тръшка на умряло че нещо се било нарушавало. И хвърля цитати без никаква връззка, само да се отчете че цетирал. Като го прищипеш за т***е лъже на поразия. Друго не може.
-
Коментар от Александър Коваленко: За производството на танкове Т-72 в Русия... Напоследък получавам много въпроси за това колко бързо русия може да възстанови загубите си в техника, особено в танкове, и колко нови танка може да произведе. Въпросът е наистина много интересен, макар и малко некоректен. Некоректността на въпроса се крие във факта, че в Русия практически не се произвеждат нови танкове. Например, последните произведени Т-72 и Т-80 са произведени в Русия през 1998 г. Последният произведен Т-90 слезе от конвейера през 2011 г. Оттогава в Русия не се произвеждат серийни танкове. Цялото съвременно руско производство на танкове е фалшиво. В повечето случаи те са изведени от експлоатация/съхранени образци, които се привеждат в годно за експлоатация състояние и се модернизират. Това означава, че танковата промишленост в Русия сега не е производствена линия, а ремонтна линия. Това от своя страна е довело до деградация на производствените линии на същите танкове Т-72. За 25 години те като такива са били разглобени, разпилени, разбити. Например, за производството на Т-72 е необходимо да работят 15 хил. технологични процеса. Повечето от тях отдавна не съществуват. За да се осигури производството на новия танк Т-72, са необходими 6,5 хил. матрици. Повече от половината от тях са изгубени или претопени. За производството на един танк Т-72 се използват около 20 000 инструмента, някои от които не са в производство, същият Уралвагонзавод. Ето защо, когато виждаме доклади от руския Уралвагонзавод, виждаме само танково оборудване, което е възстановено от склад, а не ново оборудване, което се създава от нулата. И всичко това води до съответния извод - Русия никога няма да може да възстанови своя потенциал. Русия няма да може да произвежда нови танкове в продължение на десетилетия и следователно няма да може да възстанови загубите от войната в Украйна с нови продукти. Чрез възстановяване на танкове Т-54/55 и Т-34? Да, но никога с нови продукти. https://t.me/zloyodessit/18909
-
Защото не си наясно по базовото положение. Само мисъллта вложена в интерпретацията на фактите, се превръща в техен смисъл. Нямането на мисъл просто не те качва на нивото, в което да се търси смисъла - защото няма как да го вложиш. Тогава просто си аут от схемата. Тук трябва да се внимава с логиката, и да не се бърка И с ИЛИ.
- 392 мнения
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Тъй де. Смисъла във фактите е само тоя, който ти вложиш. Тук липсата на мисъл само ще ти пречи. А от какви предубеждения ще се юрнеш да влагаш смисъл, който после тържествено ще сочиш че го имало, в случая няма значение, всичко си е само твоя фантазия. Барабар със Смисъла, естествено
- 392 мнения
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Фактите нито са смисъл, нито са логика. От което никакъв смисъл в тях не следва. Ти сигурен ли си, че намираш, или само така ти се струва? Фактите сами по себе си са безсмислени. Смисъла се влага при тяхната интерппретация, и това го прави този който върши интерпретацията,. А интерпретации много и всякакви. Така че от логиката и фактите само може да си измисляш смисъл, но не да го намираш там Липсата на смисъл не пречи да се научат повече неща за заобикалящото ни, нали?
- 392 мнения
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
И Смисъла на творението е...? Колкото групи разпиташ, толкова смисли ще ти изкажат. Просто е, защото няма един общ, независещ от всички. Поради липса на творец за творението. За домашно, определи Смисъла Самият термин "творение", ако го разбираш като нечии продулкт, още на този етап ти играе ролята на динена кора и те вкарва в порочният кръг. И като си прочетеш собствените писания, ще видиш че няма сила която да те изкара от там. И така се измислят боговете Съществуващото може да си съществува и без аз да съм го сътворил, както и без някой друг да го е сътворил. И при това положение също няма как да се появи смисъл в него. Нямаш никакъв шанс в тая игра.
- 392 мнения
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Всичкоп може да има. Утре слънцето може да изгрее от запад, допускаме всякакви неща. Но такива неща се доказват, ако има Бог, той трябва да се прояви някак и то еднозначно, а не чрез многозначни тълкувания. Като се прояви -- става факт. Преди да е станал факт, какъв смисъл има да се хаби мисловна енергия за да се претака? При положение, че дори не е нужен за да се обясни как работи света? Както и Котаракът в Чизми, такива облечени говорещи котки може да се появят, може и да не се появят, трябва ли сега да седнем да обсъждаме задълбочено обедното им оригване? Е, Бог е в същия кюп за атеистите. Приказен герой, лишен от реално съществуване. Тебе доколко те вълнува спунка на Пипи Дългото Чорапче, какви месечни надбавки получава? Е, същото е. Позьорка ли си при това положение?
- 392 мнения
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Айде сега. Пропускаш елементарни уроци от логиката. Всеки пррдварителен смисъл е начало на порочният кръг - съществуването му изисква някой който го е вложил, и който става резултат от логическите разсъждения. Класически порочен кръг - явно или не предполагаш създател, и стигаш до необходимостта от създател. Елементарно. Колкото до другия смисъл, не го намираш в хаоса, защото го няма там - сам си го създаваш. Ако ти е необходим. Защото друг смисъл няма. Големите букви забъркват кашата и те вкарват в безсмислието. Пречат. Трябва да се мисли правилно, тогава големи букви няма
- 392 мнения
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Не е така. Самото повдигане на въпроса със смисъла ни вкарва в порочният кръг. Ако не говориш за смисъл извън този който ти влагаш, няма и кръг. Играта с малки и големни букви тука не помага. Никой не може да измисли смисъл за някой друг, всеки си осмисля битието сам, това е осмислянето, влагането на смисъл. Няма основания да се предполага друг смисъл.
- 392 мнения
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
И какъв е смисъла на творението? Това по повод, има ли въобще смисъл в него, или всекки сам си измисля смисъл? Поредният порочен кръг в логиката...
- 392 мнения
-
- 1
-
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Терминологията е оплескана в случая. Тези които вярват че няма Бог, по правило трябва да се наричат анти-теисти, анти- на вярващите че има Бог. А тея на които не им пука - а-теисти. Агностиците в случая е синоним на атеистите.
- 392 мнения
-
- 2
-
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Да бе, ама тук е съвсем друга ситуация - не ти пука дали съществува, точно защото няма доказателства за обратното. За да вярваш, трябва да си взел присърце едната страна, целенасочено да прокарваш едната теза. А като не ти пука, за каква вяра става дума? И в двата случая, естествено, няма доказателства.
- 392 мнения
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
А какви са тези, дето не вярват, че има Бог? Защото те по дефиниция не са вярващи Вярващите обяснимо искат да вкарат всички в кюпа с вярването...
- 392 мнения
-
- 1
-
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Коментар от Александър Коваленко: Бахмут... 260-ия ден на отбраната. Тези дни руските пропагандисти твърдят и много активно разпръскват, че за 24 часа са напреднали с около 2 квартала в града. Този разказ има повече психологически подтекст, отколкото практически, защото в действителност не е съвсем така. Но първо по важност. Руското командване стяга допълнителни сили и средства към Бахмут. Неотдавна стана известно, че част от 98-а въздушно-десантна дивизия е преместена край Бахмут за разполагане в полетата, точно както от Авдеевка се изтеглят телата на резервната 20-а дивизия. Това е разбираемо, фланговете се оголват. Също така руснаците отново не успяват да пресекат 0504 през Ивановское и 0506 през Хромово, което още веднъж потвърждава безсмислието на всички щурмови действия в тези направления, но които те продължават да извършват, заради... рефлексия? Всичко това само потвърждава факта, че РОВ не разполага с достатъчно жива сила, за да завърши превземането на Бахмут, и това не е изненадващо. Още през януари, когато ме попитаха от какво се нуждае РОВ, за да заеме Бахмут, отговорих - че точно тук и сега им трябват допълнителни 30 БТГр, с които не разполагат. Вече е 17 април и можем ясно да видим резултата от тази липса на ресурси. Бахмут държи защитата. И то ефективно. Улица "Чайковски" все още не е отрязана от окупаторите вътре в самия град и продължава да бъде непостижима задача за тях. Ситуацията на железопътната линия все още е ожесточена и както писах преди 2 дни, това място сменя собствениците си в режим нон-стоп. Но неотдавнашната поредица от контраатаки позволи на ВСУ да задържи редица позиции в близост до железопътната гара, което разклати не само тактическия компонент на РОВ, но и вярата им в себе си. Всъщност железният щит е ярко доказателство, че постоянната руска пропаганда за два квартала на ден не е нищо повече от глупост за потребителите на информационно бързо хранене. В Бахмут няма константи, там има само адски колебания и позиции, които си сменят собствениците. През последното денонощие, ВСУ отнеха редица позиции от РОВ, зоната за обстрел в центъра се разшири. В южния сектор основните позиции продължават да се държат. Руснаците се опитват да натиснат интензивно през северния сектор, но и с това имат сериозни проблеми. Има напредък по редица улици, но добрата новина е, че контраатаките на ВСУ в Бахмут започват да бъдат систематични, което позволява изтласкването на противника. Това, което не е обнадеждаващо, е, че интензивността на използване на авиацията продължава и те могат да увеличат огневия натиск с други средства - ТОС-1А. Всъщност в Бахмут се провали срокът за превземане на града на Великден и представянето му на Путин като вид руска баница, наречена калич... тоест, кулич. Какво следва? Крайният срок е 1 май? Или 9 май? Изглежда, че руското командване оперира с дати, а не с тактики. Слава на нацията! https://t.me/zloyodessit/18896
-
Няма докзателства за еволюцията?
-
Няма такова нещо, еволюцията не работи така. Един вид не се преобразува в друг вид. Правилото е, два сходни вида имат общ прародител. Тоест еволюцията не е верига от видове, а дърво. Хипопотамите и китовете вероятно имат общ прародител. По тая причина и съвременна маймуна не може да стане човек.
-
Това са някакви абсолютно произволни измишльотини. Предполагам, по причина непознаване на нещата? Не стават така нещата
-
Пореден ден в Бахмут, коментар от Александър Коваленко: Бахмут... 258-ия ден от отбраната. Ситуацията в града е неизменно под критичен контрол. На първо място благодарение на интелигентно провежданите отбранителни действия ВСУ, действащи според ситуацията. Където е необходимо, те се изтеглят, а след това се връщат. Редица позиции сменят собствениците си по няколко пъти на ден. Образно казано, ситуацията може да се нарече адски люшкаща се. За руските окупатори улица "Чайковски" остава стабилно недостъпна. Корсунски, от друга страна, трудно може да се нарече техен тил в момента. Изходната точка за ритуалните погребения на РОВ е кръстовището на Корсунски и Космонавтов. С железопътната линия всичко е много нестабилно и сложно. Окупаторите натискат в нейната посока и в редица участъци са се преместили в дясната страна. Контролът над железопътната линия им дава известно предимство, на свой ред има системни контраатаки от страна на ВСУ. На редица места много успешно. Без успех по посока на Чайковское, нападателите се опитват да натиснат Ивановское, не толкова с цел да превземат самото селище, а по-скоро да отклонят ресурса на ВСУ от града към това място. Но в района на Ивановское те получиха... нямат успех. По същия начин и край Хромово. Вчера отбелязах, че врагът натрупва сили и ресурси в районите към Ивановское и Хромово, което повдига въпроса за използването им или в полеви условия, или за усилване на силите на РОВ в града. Както виждаме - първото, полева работа, целяща да отвлече силите от града. Към настоящия момент руските окупатори не успяват да постигнат физически контрол над 0504 и 0506... за пореден месец. Също така е очевидно, че планът за превземане на Бахмут на Великден, въпреки използваните ресурси, няма да бъде осъществен. От друга страна, интензивността на използване на въздушните системи за ранно предупреждение и перспективата за системно използване на ТОС-1А "Солнцепек" продължават да дават повод за безпокойство. Ако не бъде разработена система за противодействие, "Солнцепек" може да създаде сериозен дисбаланс в градските райони. През последните дни артилерията на ВСУ осакатява окупаторите, което значително влияе върху темповете на тяхното настъпление, включително и негативните. Ето защо има надежда, че контрабатарейната борба с ТОС-1А ще сработи изпреварващо, а не обратното. Слава на нацията!
-
Може да бягаш от нещо, което има реалност в рамките на твоя светоглед.
- 392 мнения
-
- 1
-
-
- православие
- вяра
-
(и 2 повече)
С тагове:
-
Вървят разни оценки, че руската армия няма никакви резерви, за да има повече от един фронт за настъпление и атаки. Оня ден са преместили сили от Авдеевка към Бахмут, и на Авдеевка напрежението е спаднало. И се твърди, че Бахмут връзва боеспособните сили на руснаците, иначе ще ги пуснат по друго направление. Украинците печелят време.
-
Ефектът на “Вагнер” © Виталий Портников Кошмарът, който отново преживяхме, изправени пред зверства, е закономерен кошмар. Дори няма да споря, че именно Путин създаде престъпна държава, която не се колебае да вербува откровени бандити, за да окупира друга държава. Чекистите никога не са отказвали съюз с бандити, пък и самите те всъщност през цялата история на своя отдел са били бандити в цивилни дрехи, не много по-различни от бандитите с пагони. Путин просто разбра, че съюз с престъпния свят може да стане част от държавата. Така се появи “Вагнер”. Мисля, че ако наемниците от мафията на Пригожин ни изпращаха видеозаписи за своите зверства от тези африкански страни, където се окопаха, щяхме да видим нещо друго. Но там няма нужда да се снимат видеоклипове за зверствата - и най-важното - да се публикуват. А тук избухна гордостта на престъпника, че всичко му е позволено. И мнозина вече се опитват да намерят логично обяснение за това: искат да сплашат украинците преди офанзивата, искат да провокират врага към подобни престъпления, искат да покажат на руските войници, че не трябва да се предават ... Но за бандитите и техните пропагандни слуги, всичко това е твърде сложна материя. Просто екзекуцията е готино нещо. Нещо, с което трябва да се гордеем. Ще убием, ограбим, изнасилим, обезглавим всички. Как си обичаме. Така че няма нужда от усложнения. Имаме работа със злото в най-чистата му форма, което не разбира как всъщност ще реагират здравомислещите хора на неговите „подвизи“. Неслучайно дори Песков трябваше да изцеди думи за ужасното видео. Не защото не го харесва. Но тъй като съветската и руската пропаганда в продължение на десетилетия уверяваха света, че подобни зверства се извършват или от афганистанските талибани, или от чеченските муджахидини, или от бойци на Ислямска държава. А тук видяхме талибаните, муджахидините и ИД в едно – руско – лице. Малко неудобно се получи. Ами защото не е нужно убийци, маниаци и изнасилвачи да се освобождават от затворите и да се изпращат на фронта. Защото не е нужно обикновените хора да се превръщат в убийци, маниаци и изнасилвачи, изпращайки ги на война като „пушечно месо“ за Путин. И защото още преди началото на тази война можеше да се разбере, че с всеки изминал ден руският народ ще губи човешкия си облик, ще губи остатъците от съвест и здрав разум. Да, разбира се, за украинския народ това не е братоубийствена война, а война срещу агресор. Но уловката е, че за руския народ това е братоубийствена война. Всеки ден пропагандата му казва, че Украйна е братска страна, при всяка възможност Путин му напомня, че украинците са същите руснаци. И всеки ден руският народ в лицето на своите войници и бандити убива, осакатява, изнасилва и измъчва онези, които смята за братя. Е, къде е брат ти Авел, Каин? Защо му отряза главата? Източник: Виталий Портников специално за graniru org
-
China vows not to sell arms to any party in Ukraine war Китай не будет продавать оружие ни одной из сторон войны в Украине, заявил сегодня министр иностранных дел страны, отвечая на опасения Запада, что Пекин может оказать военную помощь России - AP. Цинь Ган является китайским чиновником самого высокого уровня, сделавшим столь откровенное заявление о продаже оружия РФ. Он добавил, что Китай также будет регулировать экспорт товаров двойного назначения. «Что касается экспорта товаров военного назначения, Китай занимает разумную и ответственную позицию», — сказал Цинь на пресс-конференции вместе с Анналеной Бербок. «Китай не будет поставлять оружие сторонам конфликта, а также будет контролировать экспорт товаров двойного назначения в соответствии с законами и правилами». https://t.me/infosprotyv/14994
