Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

КГ125

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    28604
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    118

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125

  1. 70% от собствеността е частна в Китай вече. Квазидържавна... ще ви се, но не е.
  2. 440 кг. от декар е средно към добра реколта... Китай внася храни. Но разбира се, успехите му са вън от съмнение. Само че изобщо не е било нужно за това да се колективизира земята. Дореволюционна Русия и САЩ са световните доминиращи сили в селскостопанското производство. Осеобено САЩ. Ако направим един алтернативен модел, в който България запазва строя си след ВСВ, ще видите как селското й стопанство щеще да стане водещо в Европа. Окрупняването на терените щеше да стане със комасация и аренда, така, че нарастващото градско население щеше да дойде в града не само като работници и специалисти, но и с неголяма, но сигурна рента. Това би дало такъв мощен тласък на стопанството, цената на земята би се покачила така, че България би могла пак да ползва земеделието като начален капитал за индустрията си, както това направиха комунистите. Само че, те го направиха насила и с грабеж, за сметка на нарядите и обедняването... Българското село е изпитало глад само по време на войните, и то малко, и по време на първите 15 г. след колективизацията. Китай прави завой от маоизъм, т.е. пълен партиен волунтаризъм във властта, когато всяко село трябваше да лее метал в малки пещи!!! към нещо, което може да се окаже най-успешния икономически модел на 20-ти век. Освен запазените колективни стопанства, там има изобилие от частни ферми и подозирам, че точно те са пазарната рамка, в която селскостопанските субекти - колективни и частни, функционират
  3. Кой е казал, че в САЩ пък голямата част от населението се занимава пък със земеделие?? 2% от населението на САЩ, а именно частни фермери, хранят САЩ и половината свят...
  4. На земята и инвентара.
  5. Добре, приемам, но нима може да се обясни цялостния социален и, остави другото, исторически процес само с първичните културни особености?! Ми съвременния социалноикономически свят се състои от толкова сложни системи от нива и разклонения. Все едно да преподаваш строителство чрез зидане на основи. И то още е спорно дали правилно са изчислени тези основи...
  6. Не бих казал. Българският клир..как се казва, "по места" по-често се е отличавал с не чак висока грамотност в средновековието че и през османския период.
  7. То ги пише като "млади, съвременни български писатели". Не си спомням вече, едното беше познато много, това на Яворов - стихотворение беше някакво. А оформлението на учебника е черно бяло, разбира се, с разстояние между редовете и красиви ... как се казваше това.. гарвюри! В стила на 19-ти век, но нищо от съвременната пъстрота не е правило по-позитивно впечатление. Ще го сканирам веднага, щом мога. Има и по-непознати автори, както и няколко детски поучителни истории, много добри. Едното беше за това, как един от съучениците води другите на кошерите на баща си и им показва, как сдържаността и вниманието водят до това пчелите да се "опитомят", другата беше за дете, което ходи в "Романия" с баща си по работа, та изпуска уроците. Много поучително, обаче.
  8. Вижте какво. Абсолютно е невъзможно отрасъл като селското стопанство да просперира, без да има в него частна собственост. Това е емпирично, теоритино, нАучно и практически доказано. Аксиома. Същото е със земята. И тук вече важното е кой ще я притежава. България винаги е била, до идването на комунизма, страна на средната собственост. По-малко дребна, повече средна. Имало е разбира се, големи чифлици и стопанства, но те са били плод на размах и инициатива, а от друга страна са също достатъчно много на брой, за да попречат на каквото и да било олигархизиране или картелизиране на българското земеделие. Едно от тях например е стопанството на Иван Багрянов, бъдещият предпоследен министър-председател на България, но той не би могъл и да искаше да налага монополно ниски или високи цени на каквото и да било. Социализмът отчужди селяните от собствеността и с това започна процеса на разрушение на българските малки общности - села и малките градове. Наложи му се, разбира се, да прибягва до административни забрани, наречени "жителство", да се забави процесът, който и без това се случи - тоталното изоставяне на селата. Защото това започна много преди 1989 г. Може да се каже, че стана пред очите на генерацията на Митака и моята. След 1989 г. започнаха много процеси. Само два, сама два от тях, бяха в полза на целия народ, на обикновения човек, така да се каже. Свободата на словото и възстановяването на собствеността. Каквото и да е, но реституцията донесе на много хора може би единствените не-престъпни високи доходи (оставяме настрана високо платените професии). Та, уедряване или не и каквото още ще да е, но собствеността не бива да преминава нито в държавни, нито в олигархични ръце.
  9. Taka e имаше. Това беше скрита дребна частна собственост и скрит пазар и Т.Ж. го беше организирал тихом мълком. Защото просто знаеха, че без пазара няма да стане работата...
  10. Ти не беше ли в Англия? Има си хора, които обработват не 1000, а десетки хиляди декари. И то доста от тях. И, честно казано, доста бизнес има.
  11. Това бяха доматите от бабините градини, Ангеле. На "Плод и зеленчук" си бяха далеч не толкова добри... Доброто се изнасяше.
  12. Представям си по-скоро следната ситуация... взима малограмотния селски поп книгата и на трептящата средновековна свещ чете на няколкото събрали се, да речем, ичерени "И тогава небесниятъ.... и на думикчата цръ се пули?? и казва - цар..." . И аре, както би казал един наш приятел
  13. Немат паре.
  14. пп Ама гръцкият отбор от 300 човека ли ше бъде? Е, тогава съм спокоен за феърплея.
  15. Никъв шанс. Предстои "Марита 21".
  16. Факт е, че най-лесно успелите бивши соц страни никога не си колективизираха стопанството през социализма.
  17. Търговците не са експлоатирали производителите по начина, по който това става сега. Окрупняване, ама собствеността вече не е твоя... какво окрупняваш? Държавата се разпорежда, изнася за Африка и за не знам си къде си... Модернизация е имало, но и тя като целия социализъм. През това време Швеция например каква модернизация прави, Испания, Гърция ако щете. Едно е комбайн Клаас Доминатор, с климатик, друго е Беларус...
  18. Или ити си в заговора, заедно с шефа на фармацевтичната мафия Флавий Аеций, който заблуждава всички, че е Асклепий. Виждали са ви да пиете заедно. Доказано е! Или пък C2H5OH не ти действа на тебе и ти трябва 2хC2H5OH.
  19. /Над базовите културни особености (ако приемем, че са правилно установени от Хофстеде, което е под голям въпрос) ина надграждане на конкретика и на "високи" нива на култура, които са много разнообразни и различни и които объркват сметката./ Така, хубаво, ще има тенденция към безродовост. МОже ли да й се повлияе и как? На кои други тенденции може да се повиляе?
  20. Хайде, сега, Невски. Всичко това можеше да се случи, ако не беше чудовищния натиск върху средния и дребния собственик от началото на 1993 г. Както търговецът с магазинче може да ги подържа тия неща, счетоводители и пр., така и земеделецът би могъл, при истински пазар на продукцията му, а не при търговско-мафиотски рекет. Ти недей да мислиш, че хората не могат да се пазарят, когато условията за свободни.
  21. Като се замисля, не мога да не отбележа много удачната уредба на българските закони отпреди 1944 г. Въобще не е трябвало да ги отменят! Ето например ЗИСС - подробен закон, уреждащ и сервитутите, толкова подробно и добре. За какъв дявол трябваше да се разваля уредбата?
  22. На много места земята си е окрупнена - аредната в земеделието расте от доста време насам. Идете да видите как са живнали някои от големите земеделски общини
  23. Които стигат до извод за еднаквост на Швейцария и Кот д Ивоар. Мерси.
  24. пп В Чехия няма мафия и мутри. Тук единственият път беше бързото възстановяване на собствеността върху земята. Забави се. Следващият е пълната пазарна свобода, за да няма картели. Провали се. Е, ся какво искате?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.