
КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
28575 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
118
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
Ами просто българите са и мнозинството, и държавотворният народ. Друга легитимност срещу Византия няма. Пък и новата династия са си българи.
-
И "Мария Селесте" не е - но там фактите са малко. Просто корабът е бързо напуснат от екипажа. Това със самолета вече не знам ...
-
Вече не е мистерия. Такава я направи жълтата перестроечна преса в СССР и Русия от 1990-те .... Поучителна е и самата история, и това как беше отразена и какви бяха ефектите й.
-
Избутвам нагоре тая чудесна тема. Не за да се почва отново, а за да си препрочетем спомените
-
А ако само преди година тези постулати бяха изхождали от предното президентсво? Я ги прочетете пак. Да се намали антисемитизма. Намирате в това нещо лошо ли? Или искате да се взима предвид расата при назначения и приеми? Мотивирайте се с нещо повече от "нито един университет няма да приеме нареждания". Приеха ги те, и още как..... Сега се сетиха, че са независими..
-
А дали тогава имаше американофобия?
-
Мъск отправи Америка в ново бъдеще, така, че - радвайте му се.
-
Е, кой би знаел изходът на ПСВ и това, че тя е тъй близо. Никой. Съюзът на Гърция, Сърбия и Румъния срещу България, а ОИ неизбежно ще стане по един или друг начин част от него, е факт още докато сме пред Одрин. Този съюз е смъртоносен за България, защото нито Русия, овладяна тогава от антибългаризма на Николай Втори, нито който и да е, би застанал срещу съюз на всички балкански държави срещу една от тях. Парадоксално, отчаяното нападение през 1913 г. е било превантивен удар, който, ако не беше тоя смотаняк Данев, дори би успял в по-голяма степен, а не само да спаси България. Лондон не е панацея - било е въпрос на време всички да скочат върху България.
-
пиесата „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу
КГ125 commented on sobicas's Файл in Картини и изкуствоведство
-
Точно! Четящият иска да се сравни със себеподобните, но в новото време вече четящите са всички и разнообразието на подобните им е неизчерпаемо. Откъдето вече изкуството вече иска да покаже животът като картина на всичко, а не като поредица от примери с герои от високата класа. Реализмът от 19 век май отваря тази врата и тя никога няма да се затвори. Вероятно за добро?
-
Много, много интересно! А не е ли свързано всичко това с процсът на "разширяване на периметъра" на литературата, в хода на историята й от началото на 18 век нататък? И с еволюцията на виждането, на нормата за "ценното". Със впускането към реализма на 19 век. А пък вече като дойде тъмната материя на модерното от 20 век и - вай, ужас - от 21 -вии. Така от третокласните лупата се премести, през психологизма, към девиантни, луди, престъпни и пр. ... Интересен би бил паралел в източното изкуство - дали там има такъв процес?
-
Опасни са квалификации като "култ към личноста". Погледнато исторически, това е измислено от Хручшов след смъртта на Сталин. Основанието му е в една практика на всеки от тогавашните тоталитарни режими да възвеличава за щяло и нещяло лидера си, с цел сплотяване на народа и обосноваване на всевластието. Понякога хвалбите имат основание, понякога нямат никакво, както е при Георги Димитров. Това е част от пропагандата на тоталитарните режими. След Сталин, следващият по степен на "култ към личността" е Тито. Половината от обосноваването на легитимността на Югославия е неговото възвеличаване като изключителна личност, водач, титан на мисълта и делото и пр. и пр. В този смисъл, разните хвалби за този или онзи съвременен политик не са "култ към личността". Опасно е да се разширява приложението на едно или друго понятие, защото се получава това, което става и в СССР по повод на Сталин. "Имаше култ, но имаше и личност", казва един от съветските интелектуалци (смята се, че е Шолохов) по повод на яростните, post mortem обаче критики и ругатни към Сталин от хора от бившото му обкръжение, и с това изчерпва всичко. Този термин визира минали в историята политически категории. Днес просто може да се разглежда въпросът защо някои се възхищава на съответния политик и доколко това има, или няма основание.
-
Абсолютно. На сто полицаи 1 да е кадърен и да му работи главата като на Али Чауш и нещата стават .... Идва ми на ум, малко произволно, аналогията с ген.Вазов и Добро поле. Докато съседите лежат по землянките, при него кипи дейност и подготовка и резултатите на двете места са повече от ясни.
-
Войнич е книжар, продава старинни книги в Щатите във време, когато последните не са много изкушени от европейските работи в дълбочина.
-
Съюзническата комисия приглася на яката пропаганда срещу България,но по същество не се намира НИЩО. Нищо освен военни индциденти, инцидентни престъпления на отделни индивид и ЛЪЖИ, ЛЪЖИ и пак ЛЪЖИ.