Отиди на
Форум "Наука"

Парафразирам / Перифразирам


Recommended Posts

  • Потребител

Paraphrase е със значение "изразявам с други думи дадена мисъл, предавам със свои думи." В английско-българския речник е дадено и "ПАРАфразирам". (София, 1966 г., Издателство на БАН).

Periphrase - изразявам се по заобиколен, многословен начин - това е според http://www.thefreedi....com/periphrase.

Според български речник:

1. Спец. Описателно изразно средство, при което явлението или предметът не се назовават пряко; парафраза.

2. Предаване на известна мисъл по смисъл, без точно цитиране. http://rechnik.info/...%B0%D0%B7%D0%B0

От което разбирам, че може би има известна неяснота в значенията на "перифразирам" и "парафразирам" на български или?

Ваши коментари и пояснения?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може би греша, но употребявам "перифраза" в смисъла на "пригаждане на чужди думи за изразяване на собствена мисъл", "нарочно изопачаване на цитат", понякога - с хумористична цел, при което се изменя и оригиналният смисъл. "Перифрастичен" като понятие има смисъл и в граматиката, а не - само в литературната теория.

А "парафраза" е точно обратното - запазване на смисъла при изменение на думите.

Грешната форма "перефраза" се използва често, за съжаление.

Но тук има по-добри филолози от мен; ако бъркам по отношение на "перифраза", има кой да ме поправи.

Редактирано от glishev
В постингите ми има повече грешки отколкото съм допуснал...
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Перифразата (от фр. - périphrase, от гр. periphrasis - описание) е непряко назоваване на предмет, лице, явление или действие, изяснени чрез разкриване на техните присъщи белези.

Пример 1:

"Защото в Балкана има един спомен,

има едно име, що вечно живей

и в наш'та история кат' легенда грей...

Едно име ново, голямо, антично,

кат' Термопили - славно, безгранично..."

(става дума за връх Шипка)

"Опълченците на връх Шипка", Иван Вазов

Пример 2:

Морската столица на България

(става дума за гр. Варна)

Пример 3:

Нашата свидна родина/татковина

(става дума за България)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според тълковния речник, който имам, парафраза има две значения:

1. Предаване на чужда мисъл със свои думи.

2. Музикално произведение, в което е използвана тема от друго музикално проидведение.

Представката пере- е характерна за руския език.

Възможно е някои хора, които често четат на руски, като мен, да се объркат, така че е добре да бъдат предупредени. ;)

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ви за включванията. За себе си се убедих, че съм използвала думата правилно в съседната тема, при все че може да се спори, че е налице известно променяне на оригиналния смисъл. Което може да мине най-вече за игра на думи, но не и за нужда да се използва "перифраза." Затова и пуснах този въпрос, след като порових - все пак си подозирах, че от смисъла на "paraphrase" логичното на бг е "парафразирам."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, изглежда, че в случая грешката е у мен. Човек се учи, докато е жив. Добре че пусна темата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, аз по тоя повод научих новата дума "periphrase" - по-скоро ти ми припомни разни отдавна учени и забравени лит. похвати, като перифраза :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...