Отиди на
Форум "Наука"
angelmr

Употреба на исторически оръжия в съвременни войни.

Recommended Posts

Преди да започна темата, бих искал малко уточнения по въпроса. Първо покрай връзката със съвременни събития темата не трябва да е дискусионна, а наистина само галерия. Снимка или клип от съвременен военен конфликт, на който може да бъде идентифицирано историческо оръжие и толкова. Най-много да коментираме кое точно оръжие е хванато в кадър. С уговорката, без кървави сцени.

За начало започвам с един клип на който се вижда противотанкова пушка симонов използвана от донбаското опълчение:

http://www.youtube.com/watch?v=ffBeB58GxSo

До пушката се вижда голямокалибрена картечница с монтиран оптичен прицел. Някой може ли да идентифицира каква е картечницата и дали също не датира от втората световна война?

А ето и една картечница дегтярев, този път в ръцете на боец от националната гвардия на Украйна:

cLRtanEli0w.jpg

А тук пък още един с учудващо запазен маузер К98:

qvLoCmtOLTI.jpg

ППС носено вероятно от опълченец:

gi-4694-22156-big.jpg

ППШ носено вероятно от опълченец

gi-4694-22157-big.jpg

Въпроса ми към ръководството на форума е: Имате ли нещо против една такава тема? Според мен като галерия ще е интересна и информативна, но ако сметнете че риска от политически коментари е прекалено голям, махайте я.

ПС. А ако някой случайно намери снимка на Т-34 в употреба, бих бил много благодарен ако я пусне. Аз намирам само за два танка вкарани в движение, но не съм попадал на информация за употребата им.

• Upvote 1

Такава тема дори и само със снимки си е политическа. Снимката е много силно пропагандно средство, дори и без коментар. Например какви са тези на дюшеците с двата чехъла и сандала. Много джиджани изглеждат, като в студио. Другия със шпагина може да е правена снимка където и да е, на фона на дръвчета...и по какво съдим че е опълченец, че и украинец или руснак?А първата снимка може да си е снимана в Бояна след някоя холивудска продукция....като оня седнал отзад на столчето, той режисьор ли е или е от миманса?

Такава тема дори и само със снимки си е политическа. Снимката е много силно пропагандно средство, дори и без коментар. Например какви са тези на дюшеците с двата чехъла и сандала. Много джиджани изглеждат, като в студио. Другия със шпагина може да е правена снимка където и да е, на фона на дръвчета...и по какво съдим че е опълченец, че и украинец или руснак?А първата снимка може да си е снимана в Бояна след някоя холивудска продукция....като оня седнал отзад на столчето, той режисьор ли е или е от миманса?

Пропагандно средство за какво? Макар че да, прав си, аз лично искам да пропагандирам колко добре са били направени оръжията от онова време (а и по принцип), така че и днес да могат да се използват. ;) Виж ако търсиш политическа пропаганда, ще тръгнеш да коментираш как гвардееца има маузер. Но пък другия носи дегтярев нали? ;) Та хайде да не търсим под вола теле. Мен лично ме интересува темата за употреба на исторически оръжия в един по-късен етап, десетилетия след свалянето им от въоръжение. Така се получи че в момента имаме достъп до подобна ситуация и кадри в огромни количества. Но интереесна е не само войната в Украйна, тези в миналото също не трябва да ги пренебрегваме. Друг един интересен казус, който ме интересува, но не мога да намеря читава информация, е употребата на престволените мартини в турската армия през първата световна война. Чел съм малко по темата, но не съм се задълбавал, а би било интересно колко точно е била използвана тази пушка, датираща от зората на унитарните патрони и еднозарядните пушки с огромни по днешните стандарти калибри, която с модернизиране и замяна на цевта с модерен калибър преминава в епохата на магазинните пушки и картечниците. Та ако някой разполага със снимка на турска част от ПСВ въоръжена с мартини, също би ми било интересно да я видя.

Ангеле, вчера ти намекнах, днес те предупреждавам. Следващия път ще си починеш малко от писане за няколко дена.

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

Всяка помощ за нас е ценна и се надяваме с общи усилия да успеем да поддържаме това място на научни дискусии живо. Форум "Наука" е сред малкото активни форуми в България, изключително полезно и нужно място за свободна обмяна на мисли и знания.

baner_event_marco

За контакти:

• Create New...