Отиди на
Форум "Наука"

Слънчева платноходка на НАСА - Advanced Composite Solar Sail System


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Слънчева платноходка на НАСА ще излети в космоса тази седмица

2024-nasa-solar-sail-mission-1024x576.jp

На илюстрацията: слънчевата платноходка Advanced Composite Solar Sail System. Image credit : NASA

22 април 2024 г. 21:30 ч.

Светослав Александров. Ако всичко мине по план, тази седмица частна ракета “Електрон” на фирмата Рокет Лаб ще изведе в космоса “слънчева платноходка” на НАСА. Апаратът ще тества концепция за придвижване, която може да доведе до нови, по-бързи и по-бюджетни мисии до Луната, Марс и по-далече.

Изстрелването е насрочено най-рано за 24-ти април в 00:30 ч. българско време. “Платноходката” на име Advanced Composite Solar Sail System ще сподели пътешествието с корейския спътник за наблюдения на Земята NEONSAT-1.

Какво представлява концепцията за придвижване “слънчево плаване”? Светлинните фотони оказват налягане върху гигантско платно и по този начин те задвижват космическия апарат. Правя обаче важно уточнение – това не е задвижване посредством слънчевия вятър, който представлява заредени частички, реещи се в околослънчевото пространство. Светлината е тази, която избутва платното. 

Първата историята “слънчева платноходка” бе японската “Икарос”, която на този принцип през 2010 г. летя успешно до Венера. Същата година НАСА изстреля в орбита малък апарат “НаноСейл-Д”, който на 20 януари 2011 г. разгърна експерименталното си платно. След това на 20 май 2015 г. и на 25 юни 2019 г. неправителствената организация The Planetary Society изпрати в орбита мисиите “Лайтсейл-1” и “Лайтсейл-2”, като те бяха изключително успешни.

Миналата година и Русия се опита да проведе експеримент в орбита със “слънчево плаване”, но разработеният от университета МГТУ “Бауман” спътник “Парус-МГТУ” не успя да разгърне платната си непосредствено след освобождаването му в космоса.

Сега, ако НАСА успее, Advanced Composite Solar Sail System ще трябва да бъде въведен в околоземна орбита с височина над земната повърхност около 950 километра – два пъти по-голяма височина в сравнение с тази, която поддържа Международната космическа станция. Така остатъците от земната атмосфера няма да пречат на работата на платното. Разгръщането му ще бъде осъществено два месеца след изстрелването, когато ръководството на мисията провери работоспособността на всички системи.

Защо концепцията за “слънчево плаване” е важна за човечеството? Както поясняват от The Planetary Society, по този начин космическите апарати ще могат да работят в комплексни орбити без преразход на гориво. Такъв тип мисии например биха били полярни разузнавачи – т.е. които ще кръжат непрекъснато над полюсите на Земята, Луната или Марс.

Но най-вълнуващото е, че “слънчевото плаване” отваря възможността за създаването на изключително бързи космически апарати, които ще могат да посещават далечни обекти – примерно планетите от Външната слънчевата система като Уран и Нептун. С конвенционални технологии това би отнело години, даже повече от десетилетие. Има концепция и за смели мисии, които биха се отдалечили от Слънцето на голямо разстояние, достатъчно, за да се използва неговата гравитация като леща с цел да се заснемат подробни снимки на извънслънчева планета. Ако концепцията сработи, на тези фотографии ще се визуализират обекти с размер около 10 километра.

Мисии, работещи с концепцията “слънчево плаване”, биха могли да посетят енигматичните тела от Облака на Оорт, който се простира на разстояние от нас между 2 000 до 200 000 астрономически единици. Но най-голямата цел би била мисия до Проксима Кентавър – най-близката до нас звезда. Организацията Breakthrough Starshot предлага да се използват мощни лазери, за да се ускорят космически апарати до 20% от скоростта на светлината. Имайки предвид, че разстоянието между нас и Проксима Кентавър е 4.24 светлинни години, апаратите ще достигнат целта си за около 20 години.

НАСА вече разглежда възможности за “екстремно” слънчево плаване с цел междузвездни полети. Дори и без лазери, посредством облитане на Слънцето един лек апарат от типа CubeSat може да достигне 0.1% от скоростта на светлината. Така полетите до Уран и Нептун вече ще отнемат месеци, междузвездното пространство ще бъде достигано само след няколко години, а разстояние от 1000 астрономически единици ще бъде прекосявано за по-малко от две десетилетия.

https://cosmos.1.bg/space/2024/04/22/nasa-solar-sail-spacecraft-preview/

  • 4 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Космическата платноходка на НАСА разгърна гигантското си платно!

2024-nasa-solar-sail-mission-1-1024x576.

На илюстрацията: платноходката на НАСА. Photo credit : NASA

29 август 2024 г. 21:20 ч.

Светослав Александров. Грандиозен успех на НАСА – слънчевата платноходка на агенцията, която бе изстреляна в космоса през април, сполучи да разгърне гигантското си платно с площ 80 m2 и сега любителите ще могат да го наблюдават в небето!

НАСА потвърди, че деликатната процедура по разгръщането е завършила успешно днес, на 29-ти август.

На борда на космическия апарат има камери, които са сполучили да заснемат снимки на платното с висока резолюция. НАСА обещава, че фотографиите ще бъдат официално публикувани в сряда, на 24-ти септември.

Допълнителна информация за това как можете да наблюдавате апарата в небето ще бъде качена скоро в социалните акаунти на НАСА (линк).

През следващите седмици екипите ще тестват маневреността на новата система, която може да доведе до цялостна революция в космическите пътешествия и дори да ни отведе към звездите!

Напомням на читателите, че концепцията “слънчево плаване” представлява придвижване в космоса благодарение на оказаното налягане от слънчевите светлинни фотони върху гигантско платно. Правя обаче важно уточнение – това не е задвижване посредством слънчевия вятър, който представлява заредени частички, реещи се в околослънчевото пространство. Самата светлина е тази, която избутва платното. 

Мисията на НАСА носи името Advanced Composite Solar Sail System и работи на височина два пъти по-голяма от тази, на която се намира Международната космическа станция. Самият космически апарат е съвсем дребен, с размер колкото на микровълнова фурна. Но платното му е голямо – сега, след разгръщането му, дължината на ръба е приблизително 9 метра, а общата площ около – 80 m2, колкото на малък апартамент. 

https://cosmos.1.bg/space/2024/08/29/sail-nasa-deployed/

  • Потребител
Публикува

0.3 милинютона  - толкова ще е максималната тикаща сила за това платно. Ако апаратът тежи около 5кг ще усети нещо след една година. Успех  :)

  • Потребител
Публикува
Преди 9 часа, Exhemus said:

0.3 милинютона  - толкова ще е максималната тикаща сила за това платно. Ако апаратът тежи около 5кг ще усети нещо след една година. Успех  :)

във вакума на космоса май тия милинютони се натрупват с времето и скороста нараства. 

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

НАСА публикува фотография от борда на космическата ѝ платноходка!

2024-solar-sail-deployed-1024x630.jpg

Платното е разгърнато успешно! Photo credit : NASA

7 септември 2024 г. 13:00 ч.

Светослав Александров. Спомняте ли си, че на 29-ти август НАСА успешно разгърна платно в космоса с размер 80 m2? Вчера, на 6-ти септември, агенцията публикува снимка от бордовата камера на платноходка, както и информация как да я наблюдавате в небето.

Малко преди разгръщането на платното, ръководството на мисията изпратило команди към космическия апарат за изключване на системата за ориентация. Като резултат апаратът е започнал да се върти бавно, както се е и очаквало. През следващите дни ще бъдат подадени команди за повторната активация на системата за ориентация, която ще стабилизира апарата и ще спре въртенето. Чак след това се очаква да се тества концепцията за слънчево плаване.

Как можете да наблюдавате платноходката в небето? Трябва да свалите мобилното приложение на НАСА на телефона си (линк). Там има информация кога апаратът прелита над вашия регион. Агенцията приканва всеки, който може, да снима платноходката и да качи снимките в социалните мрежи с хештаг #SpotTheSail.

Прочетете повече информация за концепцията “слънчево плаване” в публикацията на КОСМОС БГ тук.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!