Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Епохата, в която живеем сега, се нарича холоцен


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Геологически свидетелства за антропоцена са по-убедителни от тези за холоцена

image.thumb.jpeg.370a5f6c9a1d7d65ca7619d9b0e2c3e4.jpeg

Замърсяването на въздуха потъмнява небето над Мексико Сити.

Международният съюз на геологическите науки (IUGS) преди около година категорично отхвърли антропоцена като нова геологическа епоха, превръщайки този термин в неформален. Въпреки това шведски геолози от Стокхолмския университет поставиха под съмнение правилността на това решение.

Епохата, в която живеем сега, се нарича холоцен. Тя настъпва след края на ледниковата епоха преди 11 700 години. През XX век възниква идеята да се добави още една част към геологическите епохи – антропоцен, епоха, в която човекът играе водеща роля, влияейки върху биосферата, климата и други аспекти на планетата.

Шведските учени, следвайки логиката на IUGS, решиха да преразгледат аргументите в полза на вече известните епохи от кайнозойската ера. Обръщайки внимание само на геологическите "подписи" на тези епохи, изследователите поставиха под съмнение половината звена на кайнозоя, включително холоцена, докато доказателствата за антропоцена се оказаха по-силни.

В центъра на вниманието е поставен "климатичният подпис" на холоцена. Изследователите правят заключение, че аргументите в полза на холоцена са слаби, тъй като епохата не притежава достатъчно уникални качества, които да я отличават от други 50 междуледникови периода. Средното температурно отклонение на холоцена (-0,4 ± 1,2 °C) не е толкова значително, колкото при други интервали.

Същевременно "Голямото ускорение", което маркира антропоцена, започва през 50-те години на XX век. Този период се характеризира с увеличено потребление на нефт и газ, рязък ръст на населението, повишаване на средната температура на планетата и технологичен скок. Тогава се провеждат и изпитания на ядрени бомби, след които остава забележим маркер – плутоний-239 и плутоний-240, открити в утаечните скали на някои езера, като най-известното е езерото Кроуфорд в Канада.

Учените сравниха и причините за обособяването на други епохи от кайнозоя като плейстоцен, плиоцен, миоцен, олигоцен и еоцен. Те стигат до извода, че трябва да се използва последователна научна логика – ако отхвърляме антропоцена, то подобна участ заслужават и други епохи.

Интересен е фактът, че терминът "холоцен" се появява в научната литература през 1882 година и остава дискусионен до официалната му ратификация през 2008 година – период от 126 години. В същото време на "антропоцена" е поставен кръст само след 15 години обсъждане. Това решение вероятно е имало и политически оттенък.

Изглежда до постигане на консенсус по въпроса за антропоцена има още години дискусии и проучвания.

 

image.thumb.png.8111718a53bf341362a264f6b7cd7de8.png

Използвани материали:

https://www.britannica.com/science/Anthropocene-Epoch

https://www.earth.com/earthpedia-articles/holocene-vs-anthropocene-debate/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0921818124002157?via%3Dihub

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Acceleration

https://en.wikipedia.org/wiki/Cretaceous–Paleogene_extinction_event

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Антропоценът може да се каже че се припокрива с холоцена, тъй като земеделието се появява приблизително в началото му преди около 11 000 години. А с орането и преобръщането на пръстта, въглеродът който се съдържа в почвата започва да излиза в атмосферата. В началото влиянието от това е било микроскопично, но с нарастването на земеделските общности постоянно се е увеличавало.

Редактирано от Warlord

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.