Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Гравитационни вълни разкриват най-масивното сливане на черни дупки


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Историческо събитие в космоса потвърждава теорията на Айнщайн

image.thumb.jpeg.0cc48f27551aea39a004c759ea1e850d.jpeg

Точно век след като Алберт Айнщайн предрече съществуването на гравитационни вълни в своята Обща теория на относителността, учените постигнаха забележително откритие. Специализираните детектори успяха да регистрират вълнички във времепространството от най-мощния сблъсък на черни дупки, наблюдаван досега. Това грандиозно космическо събитие се е случило на разстояние от около 10 милиарда светлинни години от Земята. То представлява сливане на две изключително масивни черни дупки, които дълго време са се въртели спираловидно една около друга в далечния край на Млечния път.

Двете черни дупки притежават невероятни размери, които предизвикват преосмисляне на съществуващите научни модели. Първата черна дупка има маса 103 пъти по-голяма от тази на Слънцето. Втората е още по-впечатляваща с маса 137 пъти превишаваща слънчевата. Скоростта на въртене на тези космически гиганти достига около 400 хиляди пъти тази на Земята. Тази скорост се приближава до теоретичния лимит за подобни обекти. В резултат от сливането се е образувала нова черна дупка с маса 62 пъти по-голяма от слънчевата.

Откритието поставя сериозни въпроси пред съвременните научни модели. Професор Марк Ханам, изследовател работещ с LIGO, подчертава значимостта на находката. "Толкова масивни черни дупки са забранени по стандарните модели за звездна еволюция", обяснява той. Обикновено черните дупки се формират когато масивните звезди изчерпят ядреното си гориво. След това те рухват в края на жизнения си цикъл. Откритите обекти обаче надвишават очакванията за размер и маса.

Регистрирането на гравитационните вълни представлява изключително технологично постижение. Сигналите са били записани на 23 ноември 2023 година следобед. Два детектора в САЩ, разположени във Вашингтон и Луизиана, са потрепнали едновременно. Професор Марк Ханам от Института за изследване на гравитацията в университета в Кардиф обяснява парадокса. "Това са най-мощните събития, които можем да наблюдаваме във Вселената, но когато сигналите достигнат Земята, те са най-слабите явления, които можем да измерим", казва той.

Детекторите на Лазерната интерферометърна гравитационно-вълнова обсерватория (LIGO) демонстрират поразителна точност. Те успяват да засекат трептения в пространство-времето хиляди пъти по-малки от ширината на протон. Тази технологична прецизност прави възможно улавянето на изключително слаби космически сигнали.

Гравитационните вълни пътуват милиарди години преди да достигнат земните детектори. През това време те отслабват значително, но все пак носят ценна информация за космическите процеси.

Това откритие разширява границите на човешкото познание за космоса. То потвърждава теоретичните предсказания на Айнщайн от преди век. Същевременно събитието принуждава физиците да преразгледат моделите си за формиране на масивни космически обекти. Черните дупки създават толкова силно гравитационно поле, че изкривяват пространство-времето. Те формират хоризонт на събитията - граница, от която дори светлината не може да избяга. Изучаването на тези обекти помага за разбиране на фундаменталните закони на физиката.

Източници

https://www.space.com/astronomy/black-holes/gravitational-waves-reveal-most-massive-black-hole-merger-ever-detected-one-forbidden-by-current-models

https://ligo.org/detections/

https://www.cardiff.ac.uk/news/view/2924617-gravitational-waves-from-most-massive-black-hole-collision-poses-challenge-to-astrophysics

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.