Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Мисия Линк за повдигане на орбитата на космическия телескоп Суифт


Препръчано мнение

  • Модератор Космически науки
Публикувано
link-satellite-approach.jpg

НАСА ще се опита да спаси космическия телескоп Суифт с безпрецедентна мисия!

23 юни 2026 г. 07:50 ч.

Светослав Александров. На 27-ми юни ракетата на Нортроп Груман „Пегас“ ще изведе в орбита космическия кораб „Линк“ на безпрецедентна мисия, която цели да спаси застаряващия космически телескоп на НАСА „Суифт“. Никога досега не е била предприемана такава мисия, като шансът да не успее е голям.

Работата е там, че преди една година тази мисия не съществуваше дори и на чертеж. Космическият телескоп „Суифт“ бе изстрелян през 2004 г. в 600-километрова орбита, като през годините тази орбита непрекъснато се снижаваше. Първоначално НАСА смяташе, че телескопът може да работи поне до 2030 година, но се оказа, че преценката е сгрешена, тъй като активността на Слънцето е по-висока от очакваното. При повишена слънчева активност горните слоеве на земната атмосфера се разширяват и така се увеличава триенето между тях и космическите спътници – спомнете си, че през 2022 г. СпейсЕкс загуби почти цяла партида спътници „Старлинк“ заради геомагнитна буря.

През 2025 г. НАСА преизчисли, че „Суифт“ ще падне от орбита много скоро – вероятно още през септември тази година височината ще се снижи до 300 километра, след което процесът ще станат необратим. Агенцията осъзна, че трябва да се действа много бързо. Но като правило организацията на сложна космическа мисия отнема години. Тук е изключително важно да се подчертае, че НАСА успя да преодолее бюрократичните си практики и още през 2025 г. връчи договор на космическата фирма Каталист за разработката на спасителния кораб.

От тук насетне всичко зависеше от бързото изпълнение от страна на Каталист. Компанията успя да се справи за забележителните 7 месеца! Космическият кораб „Линк“ бе набързо построен, а на 4-ти май завърши успешно своите изпитания. Сега предстои самото изстрелване и изпълнението на мисията.

Както подчертах, няма никакви гаранции, че тя ще е успешна. Космическият телескоп „Суифт“ не е проектиран да бъде обслужван нито от астронавти, нито от роботизирани мисии. „Линк“ ще трябва първо да го доближи и да го снима, за да могат екипите да преценят кои компоненти от корпуса са подходящи за сближаване и скачване. Например, не трябва да има лющеща се изолация. Космическият кораб притежава три роботизирани ръце за захващане, като само една от тях трябва да се прикрепи, за да може „Линк“ да запали двигателите си и да повдигне орбитата на телескопа.

НАСА се надява, че евентуален успех на мисията ще отвори пътя към цяла поредица от сходни мисии за удължаване на експлоатационния период на остарели научни апарати посредством повдигане на орбитата, прехвърляне на гориво или ремонтни дейности. Със сигурност екипът на един проект вече следи със заострено внимание подготовката за полета на „Линк“ – говоря, разбира се, за екипа, работещ с телескопа „Хъбъл“. „Хъбъл“ бе изстрелян през 1990 година, а докато космическите совалки на НАСА бяха в експлоатация, той беше нееднократно обслужван от астронавти. Но последната совалкова мисия до „Хъбъл“ приключи през 2009 година и от тогава досега телескопът е оставен без обслужване. Неговата орбита също се снижава постепенно и може да навлезе в земната атмосфера някъде през 30-те години. Засега агенцията отхвърля идеята да бъде изстреляна нова пилотирана експедиция до „Хъбъл“, но възможността за роботизирана обслужваща мисия не е изключена.

Ето защо няма спор – ако „Линк“ успее да спаси „Суифт“, шансът за реализирането на такава мисия до „Хъбъл“ ще нарасне сериозно.

https://cosmos.1.bg/space/2026/06/23/nasa-will-try-to-save-swift/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.