Отиди на
Форум "Наука"

Свети Киприан


Recommended Posts

  • Потребител

Не съм запознат детайлно с дейността на Свети Киприан - митрополит на цяла Русия и затова реших да попитам нещо. Днес търсех информация за него и покрай това реших да пусна тема за този известен светец. В Уикипедия срещнах следното:

Той е родом българин, вероятно от известния болярски род Цамблак. Григорий Цамблак, митрополит Киевски (1415 - 1419), го нарича "брат на нашия отец", под което най-често се разбира, че Киприан е бил чичо на Григорий, а не негов духовен отец.

Та именно тези думи ме накараха да ви попитам, съфорумци, дали това, което цитирах, е така. Между другото се сещам и още нещо - можем ли да сравним Свети Киприан с патриарх Евтимий през погледа на книжовната дейност? Ще ми бъде интересно да чуя мнения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами пасажа е доста спорен и поражда различни тълкувания:

1. Киприан е брат на бащата на Григорий Цамблак;

2. Киприан е духовен брат на патр. Евтимий, т.е. като епископ с епископ;

3. Киприан е брат на цар Иван Шишман, а Григорий Цамблак е царски син. Това закото при посрещането на Киприан в Търново са спенати патриарха и бащата на Киприан като основни посрещачи. И тъй като наред с царя другия осн. послещач би трябвало да е царя, то излиза, че Григорий е син на царя. От др. страна обаче никъде не се говори за подобна връзка между Цамблак и Шишман, което показва, че Григорий за пореден път по някаква причина пропуска царя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
3. Киприан е брат на цар Иван Шишман, а Григорий Цамблак е царски син.

Галахад, но разликата в годините между Иван Шишман и Киприан не е ли много голяма, та те да бъдат братя. Доколкото четох в уикипедия, там се казваше, че Свети Киприан е роден през 1336 година. Иван Шишман, поне по мои спомени, които може би не са съвсем верни е роден някъде около 1354 година. Може би бъркам. Моля, поправи ме, ако греша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Галахад, но разликата в годините между Иван Шишман и Киприан не е ли много голяма, та те да бъдат братя. Доколкото четох в уикипедия, там се казваше, че Свети Киприан е роден през 1336 година. Иван Шишман, поне по мои спомени, които може би не са съвсем верни е роден някъде около 1354 година. Може би бъркам. Моля, поправи ме, ако греша.

Шишман е порфиророден, а не първороден. Той е 4 син на цар Иван Александър, но първия роден след възцаряването на цар Иван Александър през 1331г. Иван Асен, Михаил Асен и Иван Страцимир следователно са родени преди 1331г. Не съм казал, че са пълнокръвни братя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, извинявай, не съм те разбрал правилно. Моля да ме извиниш. Но ако Григорий Цамблак и Киприан са племенник и чичо, то може ли да се каже, че Киприан е имал някаква приемственост между тях или те са избрани за митрополити на Киев случайно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Но ако Григорий Цамблак и Киприан са племенник и чичо, то може ли да се каже, че Киприан е имал някаква приемственост между тях или те са избрани за митрополити на Киев случайно.

Те хората са казали - да имаш вуйчо владика. Ами налагането им на владишките престоли протича доста трудно и двамата имат доста перипетии. Даже Цамблак взима лек униатски уклон и влиза в сблъсък с православните катедри. Киприан също е имал проблеми и минаването му през Търново е било на път заЦариград, където е отивал да търси подкрепа при патриарха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, Григорий Цамблак има много контакти с източноевропейските държави. Знам, че този въпрос е много пъти разискван, но има ли възможност той да обиколи и други европейски държави, където да търси помощ срещу турците. Може ли да се каже, че той е един от хората, чиято дейност спомага за похода на Владислав Варненчик или това е само съвпадение.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...