Отиди на
Форум "Наука"

Помощ за 2 задачи


Recommended Posts

  • Потребител

Много моля, които може да ми помогне с тези две задачи, че ми трябват за утре :whistling:

Първата:

Стъклена пръчка с маса 0,5 кг. започва да се загрява от температура 25 С, като получава количество топлина 200 кJ. Каква е крайната температура на пръчката.

Отговор: 501 С

Въобще не получавам този отговор. Получих 27,1 С :post-20645-1121105496: В момента учим специфичен топлинен капацитет и специфична топлина на изгаряне. За C (специфичен топлинен капацитет) на стъкло е написано, чр е 840 J/kg.K

Ето и формулите от урока:

C=Q.m(t2 - t1)

Q= C:m.(t2-t1)

Q - количество топлина

m - маса

t2 - t1 - разлика между началната и крайната температура.

Втората задача:

В спиртна лампа е налят 200 мл. спирт. Какво количество топлина се отделя след изгаряне на 90% от него. Плътността на спирта е 790 kg/m3.

Отговор:4180 kJ.

формулата, която сме взели е

Q=q.m

Q - отделено количество топлина

q - специфична топлина на изгаряне

m - маса

Благодаря предварително :happy::book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз се чудех защо не получавам отговора, а то се оказа, че съм смятал с маса 0,4 кг, а не 0,5. ;)

Така - ето и решението:

Q=c.m.(t2-t1)

t2-t1=Q/c.m

t2=Q/c.m + t1

Температурата от 25 градуса по Целзий трябва да се превърне в Келвини. 25+273=298К

t2=200 000/840.0,5 + 298 = 774K = 501 градуса по Целзий.

Това е решението на първата задача.

А за втората ще трябва да ми дадеш специфичната топлина на изгаряне на спирта, тъй като аз не я знам, пък си продадох учебника за 9. клас ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Много моля, които може да ми помогне с тези две задачи, че ми трябват за утре :whistling:

Първата:

Стъклена пръчка с маса 0,5 кг. започва да се загрява от температура 25 С, като получава количество топлина 200 кJ. Каква е крайната температура на пръчката.

Отговор: 501 С

Въобще не получавам този отговор. Получих 27,1 С :post-20645-1121105496: В момента учим специфичен топлинен капацитет и специфична топлина на изгаряне. За C (специфичен топлинен капацитет) на стъкло е написано, чр е 840 J/kg.K

Ето и формулите от урока:

C=Q.m(t2 - t1)

Q= C:m.(t2-t1)

Q - количество топлина

m - маса

t2 - t1 - разлика между началната и крайната температура.

Втората задача:

В спиртна лампа е налят 200 мл. спирт. Какво количество топлина се отделя след изгаряне на 90% от него. Плътността на спирта е 790 kg/m3.

Отговор:4180 kJ.

формулата, която сме взели е

Q=q.m

Q - отделено количество топлина

q - специфична топлина на изгаряне

m - маса

Благодаря предварително :happy::book:

Формулите, които си записал, с претенцията, че са от учебника не са верни и от там идва

проблема с изчислението. Аз, лично, се съмнявам, че там са записани така.

Правилният запис е следният:

Q = C*m*(t2-t1) или t2-t1 = Q/(C*m)

Като заместим буквените означения с техните стойности от условието на задачата

ще получим:

t2-t1 = 200000/(840*0.5) = 476.19

За да намерим крайната температура, към изчислената температурна разлика

трябва да се прибави началната температура, дадена в условието.

476.19 + 25 = 501.19

За втората задача не е дадена специфичната топлина на изгаряне на спирта и по тази

причина не е възможно да ти предложа решение.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...