Отиди на
Форум "Наука"

Магазин за ензими


Recommended Posts

  • Потребители

Не трябва ти и петри smile.gif bleh.gif И микроскоп. И стъклария. И изолатор. Ръкавици. Маски и кислород. Трябва ти специална апаратура и хартия.... - ЗА ДА МОЖЕ да си проследиш щамовете и генома им...Ти с едни пипетки ли ще минеш???Ще си замърсиш колонията като гледам...голяма беда ги чака бъдещите ти генно-модифицирани чада!!! Питам се за какво ти е центрофуга???? Има и други начини да отделиш ДНК от бел

Правя сериозна забележка на всички ви - не знам защо го стимулирате??? Очевидно е, че той няма да успее да изолира ДНК... И все пак кой от вас ще поеме отговорността ако подобен човек, който очевидно е безотговорен и се занимава с "конспирация и уфология" вземе че успее да модифицира микроорганизъм или организъм благодарение на усилията ви, но без да знае какво точно модифицира....

Най-много да изолира някоя беля! Как профан като него ще разпознае Е.Коли измежду всички останали бактерии - ще вземе да си отглежда стрептококи или пневмококи или туберкулозен бацил без да знае какво е извадил от устата си? На вас това изяснява ли ви се? Вероятно не ... Обаче според мен наместо да се чудите дали евентуално господин високоволтовия инженер не се е обидил (което няма да стане, защото той е тук за да черпи информация от вас и вие го храните с нея без да мислите за последствията) вземете го поставете на мястото му! Няма какво да се правите на заинтересовани пред човек, който споделя, че бил на вълна "генно инженерство" и за това щял да присажда ДНК на бурени и бактерии САМ у дома. Убедена съм, че е неспособен да определи микроорганизмите, които бъкат в устата му камо ли да изолира Е. Коли!

Подобни експерименти не само, че не бива да се стимулират.

Трябва да се стимулира друго - Силата е очевидно необразован в областта, в която се кани да навлезе, защото е на тази вълна! Наистина е редно да го препратим към Института по молекулярна биология - нека види за какво става дума...и после да закупува ензими и да прави глупости!

Сила, ще ти кажа нещо, брато! Това не ти е като с жиците и високоволтовия ток - а организмите не са електрически генератори, проводници и машини. Може да ти изглежда лесно...след като те е треснал тока вероятно??????

Втората ти специалност каква е? "На всяка манджа мерудия"? - защото не е нито молекулярен биолог, нито генен инженер (то е едно и също между другото)! Тъй като ако беше такава нямаше да задаваш такива идиотски въпроси и да говориш толкова смело за отглеждане на бацили у дома.

Имам щастието да познавам няколко молекулярни биолога. Искаш ли да ги помоля да ти обяснят ЗАЩО не си отглеждат щамовете у дома?????????????

Не бе аз наскоро бях на вълна телепортиране... Сега си правя малък АЕЦ у дома - да захрани бъдещият СТАРГЕЙТ... Някой ще ме посъветва ли откъде да си купя нещо по-радиоактивно???? :smokeing:

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не трябва ти и петри :):bleh: И микроскоп. И стъклария. И изолатор. Ръкавици. Маски и кислород. Трябва ти специална апаратура и хартия.... - ЗА ДА МОЖЕ да си проследиш щамовете и генома им...Ти с едни пипетки ли ще минеш???Ще си замърсиш колонията като гледам...голяма беда ги чака бъдещите ти генно-модифицирани чада!!! Питам се за какво ти е центрофуга???? Има и други начини да отделиш ДНК от белтък..

За кое му трябва, като още не е уточнил какво ще прави.

Като каже, тогава ще му обясним.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За кое му трябва, като още не е уточнил какво ще прави.

Като каже, тогава ще му обясним.

Е как да не е казал - ще се опитва да въздейства на ДНК. Човекът си го каза в прав тест - ДНК от един организъм, в друг организъм - вероятно има намерение да прави някаква "конспирация" - защото очевидно не е наред..- най-вероятно след удар с високоволтов ток. За това му трябва "клониране" - всъщност той ще използва ензими и фагови вектори, за да въздейства на ДНК и да прави колонии от модифицирани организми... Вероятно с плевела ще е по-безопасно..в случая. Въпросът е, че това че се каниш да му обясняваш какво да прави не ми харесва.

Аз бих сложила вето на подобно обяснение! Не може да поемаме отговорност да даваме подобна информация на всеки луд, който мине на вълна генно инженерство!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спокойно Queen, ако този човек успее да направи и една десета от това което си мисли, че може ще го призная за Мендел на нашето време :) Въпроса е в това, че той докато стигне до знанията необходими за поне една малка част от онази една десета вече ще е осъзнал много неща - и за колито и за клонирането, че и за бурените зад блока. Ето това се опитваме да стимулираме - осъзнаването.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Спокойно Queen, ако този човек успее да направи и една десета от това което си мисли, че може ще го призная за Мендел на нашето време :) Въпроса е в това, че той докато стигне до знанията необходими за поне една малка част от онази една десета вече ще е осъзнал много неща - и за колито и за клонирането, че и за бурените зад блока. Ето това се опитваме да стимулираме - осъзнаването.

Хубаво. Аз после няма да казвам "а казах ли ви аз"? :smokeing: Ясно е, че няма да успее да направи нищо...Но пък лудите имат късмет :bigwink: - аз си измивам ръцете изказвайки се против всякаква стимулация! Отговорността си е ваша - аз ще гледам езотерици и уфолози да не полазят моя раздел :bye2::bleh:

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте! уча молекулярна биология в софийски. Случайно попаднах на форума търсех некво инфо по зоология на гръбначните. В момента уча и четох и се смях и си виках че няма да се регистрирам и да се занимавам с глупости, ама след толкова ТЪПОТИИ и небивалици просто не можеше да пропусна. ,,Клониране" идвало от клонка АХхАхаХАХАХхАХхАХ! to clone (na angliiski), а клонка( на дърво) беше twig, та въпроса е кой ЛИНГВИСТ или БИОЛОГ ще ми обясни общото между тея думи? :) ,,Аптека за ензими" звучи интересно и примамливо, като място в което се продава еспумизан :) . Значи това не са ензими което обсъждате, а т.нар фактори. внасят се специално от германия майче главно и струват ЦИФРА ПАРИ. гледал съм в катедрата по цитология на упражнения разни каталози с такиа раоти. Не се излагайте не клонирайте бактерии и не кръстосвайте бурени. Ще напраите неква генна модификация ше си :046: ... - бактерията ше пусне коренчета. и последно - некой изобщо има ли нещо общо с биологията като цяло, каквото и да е; някой има ли идея кви щуротии се пишат, ИМА ЛИ В ТОЯ ФОРУМ МОДЕРАТОРИ, щот би тряало те да са запознати и да не позволяват да се пишат подобни раоти, щот хората ровят в интернет, 4етат ПРОСТОТИИ и мешат нещата. Не бъдете вие винивниците за неграмотността!

едит: и върха - току що го про4етох. от модератор мамка му - какво значи замърсена колония хаха :) и как мамка му се отделя ДНК от белтък??? и каква хартия ти трябва и по дяволите, момиче, без диференциално центрофугиране на супервисоки обороти, етер, липази каталази и един куп ензими не може да изолираш никакво ДНК, камо ли от гама протеобактерия. Баси хора прочетете го бе, не се надлъгвайте. И хей, виж за елемтарните процеси в клетката на траскр,реплик,тансл. за да проследиш връзката белтък-ДНК. Даже е ,,ЦЕНТРАЛНА ДОГМА НА БИОЛОГИЯТА"(нещо което поне треа да се знае) преди да ,,изолираш ДНК от белтък". и оставете пича да си отглежда колито( в крайна сметка живее в почти всички висши бозайници - всеки си го отглежда ( хрумна ми да се качи на въртележка при по яко въртяне ще пукне мембранните структури и като се изака ще има готова култура!) :)

модератор: без вулгарности, моля

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Виж сега много хубаво, че учиш молекулярна биология, но хайде без да се изразяваме по този начин. Мисля, че на всички стана ясно, че човека говори фантасмагории и не е на ясно с нещата, затова и моя съвет беше да седне и да понаучи някой неща. Това обаче не е причина да го заклеймиме или да псуваме възмутени. Никой не се е родил научен, но всеки заслужава да знае. Само този факт е основание да оставя тази тема- щом има желание за знания заслужава си. А ще се радвам да пишеш в темата, като дадеш разяснения на човека и изобщо на всички. Да гледаме отвисоко на другите заради тяхната неинформираност или некомпетентност някак си ... хайде просто да го избегнем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте! уча молекулярна биология в софийски. Случайно попаднах на форума търсех некво инфо по зоология на гръбначните. В момента уча и четох и се смях и си виках че няма да се регистрирам и да се занимавам с глупости, ама след толкова ТЪПОТИИ и небивалици просто не можеше да пропусна. ,,Клониране" идвало от клонка АХхАхаХАХАХхАХхАХ! to clone (na angliiski), а клонка( на дърво) беше twig, та въпроса е кой ЛИНГВИСТ или БИОЛОГ ще ми обясни общото между тея думи? :) ,,Аптека за ензими" звучи интересно и примамливо, като място в което се продава еспумизан :) . Значи това не са ензими което обсъждате, а т.нар фактори. внасят се специално от германия майче главно и струват ЦИФРА ПАРИ. гледал съм в катедрата по цитология на упражнения разни каталози с такиа раоти. Не се излагайте не клонирайте бактерии и не кръстосвайте бурени. Ще напраите неква генна модификация ше си :046: ... - бактерията ше пусне коренчета. и последно - некой изобщо има ли нещо общо с биологията като цяло, каквото и да е; някой има ли идея кви щуротии се пишат, ИМА ЛИ В ТОЯ ФОРУМ МОДЕРАТОРИ, щот би тряало те да са запознати и да не позволяват да се пишат подобни раоти, щот хората ровят в интернет, 4етат ПРОСТОТИИ и мешат нещата. Не бъдете вие винивниците за неграмотността!

едит: и върха - току що го про4етох. от модератор мамка му - какво значи замърсена колония хаха :) и как мамка му се отделя ДНК от белтък??? и каква хартия ти трябва и по дяволите, момиче, без диференциално центрофугиране на супервисоки обороти, етер, липази каталази и един куп ензими не може да изолираш никакво ДНК, камо ли от гама протеобактерия. Баси хора прочетете го бе, не се надлъгвайте. И хей, виж за елемтарните процеси в клетката на траскр,реплик,тансл. за да проследиш връзката белтък-ДНК. Даже е ,,ЦЕНТРАЛНА ДОГМА НА БИОЛОГИЯТА"(нещо което поне треа да се знае) преди да ,,изолираш ДНК от белтък". и оставете пича да си отглежда колито( в крайна сметка живее в почти всички висши бозайници - всеки си го отглежда ( хрумна ми да се качи на въртележка при по яко въртяне ще пукне мембранните структури и като се изака ще има готова култура!) :)

модератор: без вулгарности, моля

Драги,

Като толкова много знаеш я ми кажи от къде идва думата "клониране" ако не от клон/клонка, как се изолира ДНК и как се прави PCR?

Става ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, не съм псувал, не съм заклеймявал. За силата стана ясно, не е нужно да се обсъжда (о6те повече като видях сайта дето беше дал... сигурно е прочел нещо там). А пък тоя последния Невски - лингвиста наистина му обяснете без да прибягвате до грубост, че CLONE няма нищо общо с думата ,,клонка" на български. Ще подкрепя тезата си и SA Dictionary е съгласен:

CLONE

[kloun]

n (член на) група организми, получени чрез деление

-------------------------------------------

TWIG

[twig]

I. 1. вейка, клонка, клонче

2. разклонение на нерв/артерия и пр

3. divining rod

II. v (-gg-) sl. схващам, чактисвам, загрявам

На въпроса дет ме питаш какво знам и какво не знам - Аз съм 1 курс - дет се вика още нищо не знам, но знам достатъчно за да видя че ти си мернал некъде 1 термин и само си го запомнил и че пишете неща които са без никакъв смисъл, без капка истина и доста комични. http://sunsite.berkeley.edu/PCR/whatisPCR.html <-= Ето ти кво е PCR. Винаги може да питаш гугъл преди да пишеш нещо за което не си сигурен. Не съм изолирал днк, но съм отделял ядра от черен дроб на плъх. Предполага се, че след цялото центрофугиране ядрата останали с микрозомалната фракция остават по дъното на епруветката. В зависимост за кво ти е ДНК-то предполагам че дори и сода за хляб може да сложиш. Ако ще правиш неква елементарна електрофореза сигурно може да се ползва и директно с елементарен основен оцветител, ако искаш да клонираш вече нз как става. Ако ти знаеш кажи му на Силата. Мен на такоа нема да ме учат

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Е, не съм псувал, не съм заклеймявал. За силата стана ясно, не е нужно да се обсъжда (о6те повече като видях сайта дето беше дал... сигурно е прочел нещо там). А пък тоя последния Невски - лингвиста наистина му обяснете без да прибягвате до грубост, че CLONE няма нищо общо с думата ,,клонка" на български. Ще подкрепя тезата си и SA Dictionary е съгласен:

CLONE

[kloun]

n (член на) група организми, получени чрез деление

-------------------------------------------

TWIG

[twig]

I. 1. вейка, клонка, клонче

2. разклонение на нерв/артерия и пр

3. divining rod

II. v (-gg-) sl. схващам, чактисвам, загрявам

На въпроса дет ме питаш какво знам и какво не знам - Аз съм 1 курс - дет се вика още нищо не знам, но знам достатъчно за да видя че ти си мернал некъде 1 термин и само си го запомнил и че пишете неща които са без никакъв смисъл, без капка истина и доста комични. http://sunsite.berkeley.edu/PCR/whatisPCR.html <-= Ето ти кво е PCR. Винаги може да питаш гугъл преди да пишеш нещо за което не си сигурен. Не съм изолирал днк, но съм отделял ядра от черен дроб на плъх. Предполага се, че след цялото центрофугиране ядрата останали с микрозомалната фракция остават по дъното на епруветката. В зависимост за кво ти е ДНК-то предполагам че дори и сода за хляб може да сложиш. Ако ще правиш неква елементарна електрофореза сигурно може да се ползва и директно с елементарен основен оцветител, ако искаш да клонираш вече нз как става. Ако ти знаеш кажи му на Силата. Мен на такоа нема да ме учат

Ти сега недей така да говориш без да си проверил дали не говориш прекалено сериозни за неща, които още не са ти се изяснили напълно. Преподавателят ти по цитология е много свестен човек и ще ми е мъчно да го излагаш точно във форум БГ наука, мисля че в Първи курс имате цитология вече или се бъркам?

Как няма да те учат да клонираш??? Ти къде викаш, че си студент?? Явно не си си направил труда учебния план да си прегледаш... - нека ти кажа, че всъщност в момента излагаш компетентността на преподавателите си с безумните си разсъждения и необмислени изказвания не само относно думата "клониране", но и относно БФ, където нямало да те учат да клонираш (а уж учел молекулярна биология)- ъй? :smokeing: аз ли вече не съм сигурна че знаеш какво учиш?

Сега нека разясня на все още неориентиран първокурсник като теб значението и етимологията на думата КЛОН, както и думата CLONE, която един ерудиран студент по молекулярна биология, който ще учи особено много за клонирането в следващите години от обучението си (щото сега знаем, че учиш общообразователни предмети и още не си успял дори да се ориентираш за какво иде реч мяткайки вниманието между ЗБЖ, физика и ботаника)

Така клон и clone съответно са думи, чиито произход е древногръцки. Произлизат от гръцката дума κλών, чието значение в етимологичния анализ в англоезичната уикипения е преведено като "twig, branch". Така, че ако какво говорим за произхода на думата Cloning то той е свързан именно с онова, което вече бе обсъдено - клончета, вейки. Разликата между клониране и копиране би трябвало да ти е пределно ясна. Както и фактът, че се изказваш неподготвен относно етимологията на дума, чиито произход и на български и на английски не ти е известен. Бидейки сигурна, че още не сте учили за клонирането - защото тогава етимологията на думата щеше да ви бъде спомената на лекция аз ти прощавам и грубия език и неточностите в останалите части на постовете ти, които си преразказал небрежно на базата на не особено добре свързани взаимно спомени...от не знам точно кое упражнение.

едит: и върха - току що го про4етох. от модератор мамка му - какво значи замърсена колония хаха smile.gif и как мамка му се отделя ДНК от белтък??? и каква хартия ти трябва и по дяволите, момиче, без диференциално центрофугиране на супервисоки обороти, етер, липази каталази и един куп ензими не може да изолираш никакво ДНК, камо ли от гама протеобактерия. Баси хора прочетете го бе, не се надлъгвайте. И хей, виж за елемтарните процеси в клетката на траскр,реплик,тансл. за да проследиш връзката белтък-ДНК. Даже е ,,ЦЕНТРАЛНА ДОГМА НА БИОЛОГИЯТА"(нещо което поне треа да се знае) преди да ,,изолираш ДНК от белтък". и оставете пича да си отглежда колито( в крайна сметка живее в почти всички висши бозайници - всеки си го отглежда ( хрумна ми да се качи на въртележка при по яко въртяне ще пукне мембранните структури и като се изака ще има готова култура!) smile.gif

Ох историята с дробчетата... :bigwink: първата среща на всички биолози с лабораторията имам пред вид и геноцита на лабораторни плъхове....

Получил си ядра :) В тях има белтъци колкото искаш. ДНК за изследователски цели трябва да се отдели от тях.

В този случай говорим за отделянето на ДНК молекулата от белтъците, които са около нея, което няма общо с рязането и разплитането на ДНК - за което пък трябва съответни ензими. Така все пак Силата спомена, че основен обект на изследването му ще са всъщност ПЛЕВЕЛИ. (които ние му казахме, че може да клонира и без никаква апаратура като откъсне едно листо и го сложи у вода). Т.е. за да манипулира соматични клетки на плевел, трябва да извлече ДНК - не се прави на особено умен и ти, че вече казах - правиш лошо име на учебното заведение, в което се обучаваш. Много по- лесно се отделя ДНК от белтъка в клетката, отколкото белтък от останалите белтъци, или ДНК от РНК, или пък разделяне на веригите на ДНК, за което вече са нужни различни методи центрофугиране. за да отделиш ДНК от белтъка (и липидите, за това правилно спомена) и да получиш чиста ДНК за изследване, е много по-лесно ако го правиш с помощта на съвременна апаратура. Първият метод за отделяне на ДНК от останалите вещества в клетката е измислен отдавна и е достатъчно прост, за да го осъществят преди да разполагат с технологията, с която разполагат съвременните генни инженери.

Къде в изказването ми видя проблем? Мисля, че леко си се самозабравил и демонстрираш често непокритото самочувствие на студентите в твоята специалност, което е тенденция в първи курс - много често се случва да са надменни спрямо своите колеги от другите специалности (поне така съм чувала)... Това не ти дава основание да се репчиш на хората по форумите, които независимо, че не учат мол. биология в първи курс в СУ (и изобщо не са учили биология), все пак има вероятност да са си направили труда да се приготвят преди да пишат във форума, който модерират - аз много добре знам, че ДНК се извлича от соматични клетки (примерно говежди хипоталамус) и то в почти промишлени количества за изследователски цели и то в нашия институт по молекулярна биология на БАН по съвсем прост метод. Има доста методи за извличане на ДНК и всички те са непосилни в домашни условия. Но все пак Силата каза, че щял да си достави всички материали и даже пита ъъъ какви още му трябват...Против съм да му се разяснава какво да прави.

Ако тъканта е плътна, тя първо се разрушава механично (хомогенизира се). Мембраните се разтварят с детергент. Белтъците или се смилат с протеази, или се екстрахират (извличат) с фенол. РНК може да се разгради с РНази. Накрая ДНК се пречиства по класическия химически начин чрез неколкократно преутаяване.

Всички операции ще протекат по-лесно ако имаш центрофуга, но може и без ако ме разбираш, защото когато ДНК е била изолирана за първи път това се е случвало и без съвременните технологии и дори без някои от веществата, които се употребяват сега! Знаем например, че ДНК е по-устойчиво на нагряване от белтъците и на всичкото отгоре е склонно да възобновява структурата си - т.е. дори този факт може да е полезен при извличането на ДНК от биологичен материал.

Естествено има и други методи, включително и споделени от наши потребители тук например VЦЪЪК

Замърсена колония означава в хранителната среда, в която някой аматьор си въобразява, че подготвя да има освен коли бактерии, пневмококи, стрептококи, стафилококи и прочие други организми, които се размножават особено успешно поради факта, че Силата спомена че щял да си осигури "инкубатор" и "центрофуга" и прочие материали. Като ги натъпче с вектори - нали знаеш какво се има пред вид под вектор в случая и почне да проследява резултата, резултата ще е мръсен - буквално. Друго значение на замърсена колония е такава, в която бактериите са изпуснати от контрол - т.е. не отговарят на изискването(което е нормативно уредено)да са лишени от мутагенни и прочие способности и се получи безконтролно размножаване на нов щам. Да си отглеждаш Е.Коли ей тъй просто не е позволено, а онези които си отглеждаш в организма те не могат да се употребяват за изследвания и генни манипулации. Мисля, че си съгласен, че ако аматьор докопа техника и материали може да направи голяма беля особено ако си вземе Е.Коли от собствената си чревна колония...(както очевидно всички тук го съветват да направи)

За хартията и специалните разтвори и хранителни среди за отглеждане на бактерии може и вече да сте учили. Хартията е за друга цел - тя е за момента, когато Силата ще си направи геномната карта на колонията, която иска да манипулира (ако изобщо знае какво прави). Извини ме но в този именно момент няма да му е нужна центрофуга, защото това е друг експеримент, който протича съвсем различно от разянето, смилането и центрофугирането на дробчето. И всъщност трябваше да прочетеш за него, защото съм дала линк към публикация по въпроса. Там му трябва хартия(наречена нитроцелулозна хартия, за която няма как да не си чувал вече)...иначе няма да знае какво се случва с неговите чада в инкубатора, който той твърди, че щял да си купи. Т.е. хартията му трябва като

част от метода да проследи какво става с експеримента му. Всъщност той никакво намерения няма да извлича ДНК ако работи с бактерии, защото ще работи с други методи. Но при растението няма начин - за да промени генетично растителната клетка и после да я клонира му трябва ДНК на съответното растение и му е нужно да я извлече и изобщо да манипулира с нея.

Ние знаем, че за да осъществи намеренията си на въпросния СИЛАТА му е нужна доста сериозна апаратура. Чудим се дали си вярва, че ще си я достави, но ако си я достави то той няма идея какво прави както ти си мислиш, че операцията с дробчетата има общо с онова,за което говорим тук. И ако си я достави аз се питам кво може да стане като кихне върху любимците си и после им имплантира ген, който чудно що почне да произвежда токсини...

Иначе поздравления за това, че успешно прилагаш наученото от тази година :bigwink: Успех на изпитите и внимавай с апаратурата на СУ, че е безценна :biggrin:

И не се доверявай на гугъл по въпроси от специалността си - ще сбъркаш особено много! По-добре се обърни към учебниците на колегите ти от горните курсове, за да не стане така, че да не се окаже, че поради неспособността да си преведеш правилно един текст всъщност потвърждаваш думите на опонента си и си го заковаваш сам. (като онова с clone и S/A dictionary, който речник е всичко друго но не и етимологичен - т.е. не може да ти разкаже нищо повече за една дума освен употребата и в разговорния език. Научните термини обаче не се подбират на базата на случайни употреби и ти като един бъдещ учен трябва да се научиш да изследваш техния произход.

Важното е, че си любознателен. Това обаче не е повод да си арогантен, особено при положение, че не си сигурен в знанията си все още (сам го казваш в последния си пост). Особено по отншение на термина клониране, което показва нивото на езиковата ти култура по принцип (както и тона на постовете ти)а и говори за предуниверситетската ти самоподготовка по предмета, който си избрал да учиш. Когато мине процесът на обучението ти вероятно ще знаеш много повече от всички нас взети накуп, но дотогава трябва да си склонен да мислиш преди да говориш или да пишеш постове, които обсъждат с недостатъчно подходящ тон и аргументи, неща очевидно все още извън компетенцията ти. Т.е. ти така или иначе все още не си учил молекулярна биология и вероятно не си си направил труда да се подготвяш извънредно по въпроса. Има време, когато ще разбереш защо дори хартия трябва, за геномните карти, за манипулацията на различни видове щамове, за векторите, рескриктазите, за генното инженерство и извличането и присаждането на ДНК. Точно това е молекулярната биология в последна сметка. Засега си успял да проследиш как от клетките на черния дроб на плъхчо, могат да се отделят само ядрата. Но от ядрото до една чиста молекула ДНК има още път.

Успех с гръбначните и безгръбначните :) Когато стигнеш до клонирането вече ще си предварително наясно, че клонирането е термин пряко произлизащ от способността на растенията да се размножават от своите соматични части или клонки, вейки, лиска и прочие. Бабите тъй клонират мушкато нъл знаеш - взимат си едно нещо наречено чепка и го тургат у вода. След известно време то пуска корен и става нов, новеничък, идентичен генетично с изходния организъм. Това става лесно с някои организми и трудно с други - при животните особено гръбначните е трудничко... С плевелите става особено лесно. Всъщност генното модифициране на бактерии е клониране на участъци от ДНК, а не на самата бактерия.

Сигурна съм, че тази дискусия ни донесе повече ползи отколкото вреди? нали така? Въпреки, че май не успяхме да убедим Силата, че никому не е нужно да клонира и модифицира генома на плевели и Е. Коли...особено на него.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е, не съм псувал, не съм заклеймявал. За силата стана ясно, не е нужно да се обсъжда (о6те повече като видях сайта дето беше дал... сигурно е прочел нещо там). А пък тоя последния Невски - лингвиста наистина му обяснете без да прибягвате до грубост, че CLONE няма нищо общо с думата ,,клонка" на български. Ще подкрепя тезата си и SA Dictionary е съгласен:

CLONE

[kloun]

n (член на) група организми, получени чрез деление

-------------------------------------------

TWIG

[twig]

I. 1. вейка, клонка, клонче

2. разклонение на нерв/артерия и пр

3. divining rod

II. v (-gg-) sl. схващам, чактисвам, загрявам

На въпроса дет ме питаш какво знам и какво не знам - Аз съм 1 курс - дет се вика още нищо не знам, но знам достатъчно за да видя че ти си мернал некъде 1 термин и само си го запомнил и че пишете неща които са без никакъв смисъл, без капка истина и доста комични. http://sunsite.berkeley.edu/PCR/whatisPCR.html <-= Ето ти кво е PCR. Винаги може да питаш гугъл преди да пишеш нещо за което не си сигурен. Не съм изолирал днк, но съм отделял ядра от черен дроб на плъх. Предполага се, че след цялото центрофугиране ядрата останали с микрозомалната фракция остават по дъното на епруветката. В зависимост за кво ти е ДНК-то предполагам че дори и сода за хляб може да сложиш. Ако ще правиш неква елементарна електрофореза сигурно може да се ползва и директно с елементарен основен оцветител, ако искаш да клонираш вече нз как става. Ако ти знаеш кажи му на Силата. Мен на такоа нема да ме учат

1вокурсника,

Думата κλών е гръцка и от там влиза в българския.

Продължавай да се образоваш.

Иначе първият си PCR съм пуснал когато бях на 19г., когато ти си пуснеш твоя и ти стане се обади пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Иначе първият си PCR съм пуснал когато бях на 19г., когато ти си пуснеш твоя и ти стане се обади пак.

PCR - каквото и да означава това...

:post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

PCR - каквото и да означава това...

:post-20645-1121105496:

Това е най-важната реакция в молекулярната биология използвана за намножаване на ДНК - polymerase chain reaction.

Тук имаме псевдостудент по молекулярна биология, който дори не знае откъде произхожда думата "клониране" и използва Google за да се осведоми какво е PCR.

А за теб не се учудвам, че не знаеш. Простено ти е. Конкретно за това.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...