Отиди на
Форум "Наука"

Екологията - такава, каквато е


Recommended Posts

  • Потребители

Дефиниция: Екологията е наука, която изучава взаимодействията между организмите, както и между организмите и околната среда, на надорганизмово ниво.

Това е възможно най-кратката дефиниция за науката екология, която е достатъчна за целта на това, на което искам да обърна внимание. Тоест екологията е биология на надорганизмово ниво. Какво означава това? Ами на различни нива на организация на живата материя се подвизават различни науки: на клетъчно ниво - цитологията; на тъканно ниво - хистологията, на органно ниво - анатомия, физиология; на организмово ниво - зоология, ботаника; а на надорганизмово ниво - екология. Тоест предмет на екологията са групите от организми - популации, съобщества, екосистеми и видовете взаимодействия между тях, както предмет на цитологията са клетките. Това е екология! Както виждате няма каузи, няма драматизъм.

Занимавам ви с всичко това, защото напоследък се нароиха безумно много "значения" на думата екология, кое от кое по-нелепи. Най-вече екологията се бърка с ООС (опазване на околната среда) и природозащитата. И макар двете науки да са тясно свързани, нито една от тях няма нищо общо с глупостите, които ще изброя по-долу. Живеем във времена, в които групи от хора изпадат в крайности по отношение на опазването на природата и защитата на животните, измислят си каузи, в следването и налагането на които стигат до екстремизъм, а поведението им напомня фанатизъм. Подобни теми задръстват медийното пространство ежедневно, периодично, непрестанно и съответно стават повод за затвърждаването на една широкоразпространена заблуда - че всичко това е предмет на екологията, а да си природозащитник и радетел за правата на животните (каквото и да значи) те прави еколог. Все по-модерно е да се говори за екологични продукти или неекологични такива, екобензиностанции, екопетрол, екотуризъм, екокъщи, екотакси, екоферми, екоквартири, екохартия, екояйца, дори екосиликон.... Списъкът няма край.

Статии със стресиращи заглавия от рода на - "Псевдоекологични продукти заливат българския пазар заради хлъзгавото законодателство" - описват продажбата и разпространяването на пазара на продукти със съмнителни хранителни качества, наричайки ги псевдоекологични, при все че няма дори екологични продукти. Подобен термин няма смисъл! Освен ако не сте развъдили групи, популации от организми във въпросните продукти, изучавайки взаимодействието на популациите им, знам ли... И най-лошото е, че изопачаването на терминологията до такава степен се е наложило, че истинското значение на думата е избутано назад, забравено, а от болшинството от хората, неспециалистите - дори никога ненаучавано.

Поглеждайки назад в историята на науките, виждаме, че почти всяка една от тях си има "сянка", от която се е откъснала с течение на времето. За астрономията това е астрологията, за химията - алхимията и т. н. Ясно е, че като сравнително млада наука, обособила се като самостоятелна в края на 19-ти век, на екологията тази трансформация тепърва й предстои - скъсването с псевдоекологията. Затова, независимо какво и къде сте чели за значението на термина екология, запомнете следното - екологията няма нищо общо с протестирането пред атомните електроцентрали, нито със скачането против фракинга, нито с патетичните излияния против ГМО, нито с маршируващите вечни клаксони, наричащи себе си еколози и природозащитници, чиято единствена роля е да вдигат шум около безсмислени каузи.

Част от нещата, които пиша, вече сте ги чели... все от мен :tooth: Коментирайте ги, изразявайте несъгласие, питайте, така всеки ще научи нещо полезно и ново от другите. Важното е във форума на БГ Наука да не допринасяме за затвърждаването на грешките:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Eco-products е съкратено от Eco-friendly products

"Екологичен продукт": Представлява изопачен българоезичен превод на неразбрано по смисъл понятие/съчетание, или по скоро - на неразбрана концепция, която мисля е ясна за повечето хора от "белите страни"..

GPNM defines an eco product as ‘Any product which reduces impact on the environment and is ‘Greener’ in comparison with other products in the same category or with similar functionality’

Green products are those that have less of an impact on the environment or are less detrimental to human health that traditional equivalents. Green products might, typically, be formed or part-formed from recycled components, be manufactured in a more energy-conservative way, or be supplied to the market with less packaging (or all three).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Дефиниция: Екологията е наука, която изучава взаимодействията между организмите, както и между организмите и околната среда, на надорганизмово ниво.

И произхожда от гръцката дума "оикос" (ΟΙΚΟΣ) - дом. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Eco-products е съкратено от Eco-friendly products

"Екологичен продукт": Представлява изопачен българоезичен превод на неразбрано по смисъл понятие/съчетание, или по скоро - на неразбрана концепция, която мисля е ясна за повечето хора от "белите страни"..

Също и преводът "екологично чист продукт". И оттам вече фокусът пада не върху потенциалната опасност за околната среда, която продуктът може да представлява примерно при разграждането си, а върху здравословните му достойнства при пряка употреба от човека. Следва истерията с Е-тата, ГМО и полуфабрикатите, а всички вманиачени на тема здравословно хранене са обявени за еколози. Еколози са наричани и природозащитниците (някои от тях наистина са!), и защитниците на помиярите по улиците, и враговете на енергодобива...

Друг потресаващ термин - инженерна екология :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз кво да кажа като съм го завъшил и май съм от първите или най много от вторите, откак излезе това нещо като специаност... И за мен е фалшива работа, но 10+ г с това си вадя хляба (преди това с други работи) и каквото и да мисля за работодателя си /който е чужестранна компания/ и с ръка на сърце не мога да се оплача...

Инженер еколог или инженер опазване на околната среда е предпочита в бизнеса и по-специално в промишлеността.

Може обаче да бъде и общински служител или в държавна агенция / инспекция.

Специалист / иненер / мониторинг / проекти /

Какво правят такива кадри - ако са контролиращи - ясно, ако са от бизнеса - стремят се организацията работодател да спазва законодателлството, защитават организацията, често изпълняват и длъжността по охрана и безопасност на труда.

Тук, както и за компетенциите според слуая, но има доста да се пише, аз предпочитам с толкова думи да драсна нещо по-интересно /поне за мен/ в раздел физика например.

Който мисли да го учи, или е завършил - нека пита.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Лилава, малко ме поизпревари, но какво да се прави! (без лоши чувства)

Темата е много интересна. От няколко седмици чета из форума разни екологични-нам си какви неща и ми светна, че приблизително 80% от пишещите във въпросните теми не са наясно с термините екология, опазване на природната среда и опазване на околната среда. Та реших, аз, да направя една анкетка за да се видим какво знаем по въпроса.

Браво на Лилава за темата!

пп:

а, моята анкета очаквайте скоро, само финални шрихи

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми се ствува баш така работата. Терминологията е едно тя си е строго научна и изобщо не е задължителна за всеки. Особено пък за хора, които не претендират за научни познания (като любимите протестиращи на lila_va например ). Но сочейки грешното използване на термина, вие оставате слепи за неговата семантиката в чиито смисъл е използван, така явно не говорите на един и същ език с тези срещу, които се борите. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз кво да кажа като съм го завъшил и май съм от първите или най много от вторите, откак излезе това нещо като специаност... И за мен е фалшива работа, но 10+ г с това си вадя хляба (преди това с други работи) и каквото и да мисля за работодателя си /който е чужестранна компания/ и с ръка на сърце не мога да се оплача...

Инженер еколог или инженер опазване на околната среда е предпочита в бизнеса и по-специално в промишлеността.

Може обаче да бъде и общински служител или в държавна агенция / инспекция.

Специалист / иненер / мониторинг / проекти /

Какво правят такива кадри - ако са контролиращи - ясно, ако са от бизнеса - стремят се организацията работодател да спазва законодателлството, защитават организацията, често изпълняват и длъжността по охрана и безопасност на труда.

Тук, както и за компетенциите според слуая, но има доста да се пише, аз предпочитам с толкова думи да драсна нещо по-интересно /поне за мен/ в раздел физика например.

Който мисли да го учи, или е завършил - нека пита.

Не си ме разбрал. Не оспорвам качествата на специалистите "инженер-еколози", нито полезността и необходимостта от подобна специалност, еле пък по-успешното лансиране на завършилите я. Коментарите ми са относно неправилната терминология и изопачаването й. Това не е никак безобидно, а напротив - опасно явление, което е продиктувано (според мен) от интелектуален мързел и води до затвърждаване на грешни представи и пръкването на псевдоучения.

В конкретния случай "инженерна екология" е неправилен, абсурден термин и съм обяснила защо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не, аз те разбрах, но явно аз не се изразявам правилно понеже двама не ме разбрахте значи у мен е причината...... Мислех че тук е място да вметна кое какво е от моята камбанария, иначе мн трудно се обиждам на професия. И нямам високо мнение за тази точно. Може би защото ме интересуват куп други работи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, аз те разбрах, но явно аз не се изразявам правилно понеже двама не ме разбрахте значи у мен е причината...... Мислех че тук е място да вметна кое какво е от моята камбанария, иначе мн трудно се обиждам на професия. И нямам високо мнение за тази точно. Може би защото ме интересуват куп други работи.

Професията си е ОК. Програмата за обучение на съответните специалисти във висшите учебни заведения - също. И действително се реализират много по-успешно, по-търсени са. Не коментираме професията и качеството на учебния план, а това, че наименованието й е неточно. Съвсем различни неща са това:) За да е по-ясно, може да посочим друг пример - екологично право, екологично законодателство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Който мисли да го учи, или е завършил - нека пита.

Бихте ли казали нещо повече за изучаваните предмети.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Бихте ли казали нещо повече за изучаваните предмети.

На "Ви" ли ще си говорим? Може би питаш всички, sorry в тази тема ми е тръгнало с прблеми в комуникацията.

Аз напрмер съм учил... Я по-добре да спомена по-значимите, защото една голяма част е окровена плява, друга немалка част отпадна заради акредитацията...

Значи - /аналитична/ химия и /радиационна/био/физика, математика /ЛААГ/, биология, анатомия, ботаника, зоология , почвознание, процеси и апарати в хим промишленост, очистване на флуиди, биоремедиация, микробиология и /биологични методи на очистване/, /-/- биотехнологии, статистика, /радиологичен/мониторинг, утилизаия на твърди битови отпадъци, радиоекологи на сухоземните/водните/екосистеми, ааа екология щях да забравя, екологично законодателство, метеорология и хидрология само че с думечката еко отпред.. Упс, мониторинг и експертиза забравих - голяма част от сегашната ми работа. Неща като икономика и управление на ОС, философия, както и няколко медицински дисциплини и др неща дето раздуват с 30 % дисциплините не са сред задължителните за специалността и мисля да ги оставя настрана.

Общо взето - минимума дето трява да включва обучението по екология независимо къде е (специалността трябва да е ЕООС, може да се учи в СУ, Лесотехн, ХТИ и МГУ) са изписаните неща, като всеки университет си слага от своите специални и ви го води специализация. Е, от тях могат да се изключат или поне да се сведат до една радиационните дисциплини.

Иначе при мен са 50 дисциплини, в действителност съм положил доста повечко и много се радвам, че отпаднаха от дипломата ми.

Когато го работите, незаависимо къде сте, библията ви е законодателството. Трябва да се чете. На малко по-заден план са естествените науки, но добре е да можете да правите елементорни изчисления. Трябва да имате свидетелство за управление "В", английски /те вече и в плод-зеленчук го искат, предполагам и в полицията ще почнат/, компютър разбира се, офис пакета з уърд, ексел и поинта, зависи къде сте, не е задължително да работите с друг софтуер - AutoCAD или ГИС, но определено помага. Или поне да можете да четете карти и схеми.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На "Ви" ли ще си говорим? Може би питаш всички, sorry в тази тема ми е тръгнало с прблеми в комуникацията.

* * *

Не бе Жоро!

Всички питам. :biggrin:

. . .

Много разнообразни предмети си учил!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...