КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
28604 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
118
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
Изменяш смисъла на казаното от него - той просто констатира, че всъщност тези каки не са направили нищо смело - защото знаят, че днес по християнството може да се хвърли всичко безнаказано.
-
Е така е, защото тематиката е чувствителна
-
Мерси, Ресавски! Наистина незаслужено се забравя тая битка, а тя наистина е огромна! Ако Ордата беше победила, щеше да се укрепи и неминиемо да се сбълска с османците. Тимур го прави вместо нея, но всъщност нищо не прави - освен, че пленява султана, разорил България и го разкарва в клетка по източните пазари. Може Ордата да е в криза отпреди, но това не намалява значението на битката, а мащабите й я правят наистина Битката на народите.
-
Мотат се 20 години, да. Това е защото няма желание, няма политическа воля. Време е да проима!!! Впрочем може и за добро да е - да бухнеш плочите в парк... Ми да сложат новия паметник в парка, какво пък? Кой да го направи,някой от кметовете от близката ни история ли? Ами процента, ами далаверата?
-
Стоедине, знаеш колкото тежи мнението ти за мене, но все пак не мога да се съглася, че тука трябва да има компромис. С някое хлапе, разбесняло се по улицата - да, и дори задължително. Ама тука..... как да се отнесе човек с тази, която отряза кръста? Жена е, вярно, ама правят ли се такива работи!
-
Но какво може да извини група хора, че са отишли да се таковат в музей??!?!
-
Дума реваншизъм не може да се отнася за искането да се възстанови българската историческа памет. Вторият паметник вече е разрушен, и то от само себе си. Какъв по-добър повод от това стария да се върне на мястото му, а новият да отиде другаде, ако СБХ например събере пари за възстановяването му, след като така настоява.
-
Рушенето е вече факт, и то заради социалистическото качество на втория паметник. Какъв компромис?? Той е изместил първия, а сложени на везната един до друг, какво излиза?
-
Не виждам защо новият да не се премести, а старият да заеме мястото си. Така е по-редно и по-справедливо. Освен това, със саморазрушаването си новият ни поставя на изпитание - просто и ясно. Този, който даде пари за възстановяването му, а не ги даде за връщането на военните паметни плочи, просто действо срещу България. Хич не се чудете.
-
Не, той паметника като продукт на времето си си има мястото. Но не там и не след като се е саморазпаднал.
-
Newski, за втори път се съгласявам с тебе в рамките на 24 часа... Какво става ))
-
През цялото време ли е Мали? Май градът е доста самостоятелен, ако не бъркам?
-
В този случай няма как да има компромис. Вторият, натрапенията, тъпият и разкапаният трябва да се измести. Коментираш мен, а трябва да се коментира историческия факт. Той е, че през 1980 г. паметниците бяха унищожени. Как ще е политика, нещо станало преди 32 години?! Не, англичаните нямат такъв стандарт. Съгласяваме се Какво да правим за мен няма никакво съмнение - това, което никой с изключения на шепа художници не иска, което се е разкапало само и което бешее натрапено трябва да отстъпи на онова, което е символ за огромното мнозинство българи, което има исторически приоритет, естетическа и национална висока ценност.
-
Вярно е. Текущите трудности на войната спомагат за песимистичните и апатични настроения.
-
Той, той. Той не я е създал, но той я поставя на големи "научни" основи.
-
Объркваш се, защото не правиш разлика между анализ на най-новата история и политизиране. Така или иначе, този въпрос е само косвен за темата. Темата е за националните ценности и символи, които, ще се съгласиш, са жестоко пострадали и се нуждаят от конкретно, категорично и ясно възстановяване. Поне в този конкретен случай. Тука от избора не може да се избяга. Ти какво избираш?
-
Не е така, това са формални съображения. Все едно някой да извърши хулиганство на един паркинг, който е частна собственост. Въпросът е, че това е място, където има много хора.
-
http://forum.boinaslava.net/showthread.php?13131-%D1%F2%E0%ED%E4%E0%F0%F2%E0-%ED%E0-%E6%E8%E2%EE%F2-%E2-%D0%F3%F1%EA%E0%F2%E0-%E8%EC%EF%E5%F0%E8%FF-%EE%F2-1913%E3. Народът не е бил толкова беден, нито толкова ляв, това е мит. Народът е главно пасивен, защото държавността на руската империя, не на последно място заради некадърността на на Николай II е в криза, а в тези случаи етатистки настроеният руснак махва с ръка. Отделно катализатор на тази пасивност са приказките за обновление. Революцията става, защото никой не е по-организиран от болшевиките в този момент в Русия, никой няма по-голяма международна подкрепа, отколкото имат те, никой няма по-агресивна и твърда политика. ПП Николай е искал да отменя абдикацията? Това откъде го имаме като източник? Та то е невъзможно, то тези неща не са иди ми дойди ми. Но при абдикация Николай II следва да бъде наследен от сина си Алексей, който към този момент е 15 годишен. Това ще да е причината за убийството им, както и болшевишкият размах - по-добре да се избият всички, отколкото някой от тях случайно да вземе да оглави бялото движение и да обедини Русия. Пък и така се показва на народа, че лабаво няма.
-
Именно! По-ценен е откъдето и да го погледнеш. Тъй като мястото е едно, а паметниците - два, се налага да вземем везните. Отговорът е еднозначен. Единственият начин да се поправят вредите е... като се поправят. Защото нанасянето им започва знаеш кога. Това са фактите, тук не става дума за страсти, а за факти. И пак - не разбирам, каква политика има когато говорим за исторически събития, субекти и ефекти???!!!
-
Никой, просто соча историческия контекст, в който се е създал градът. Интересно, че около него няма държава в истинския смисъл на думата. Дали може да се направи някаква аналогия със западноевропейският свободен град? Макар и далечна? Впрочем интересен пасаж - всички в двора били на държавна издръжка... Как, откъде? За да има 25 библиотеки (та това тогава е втора Кордоба!) има явно пари. Коя е класата, която ги е изкарвала? Явно търговците. Те са подържали владетеля, а той е харчел пари за култура, казано по днешному. И в същото време видно е от архитектурата, че това е полуафриканска архитектура, няма ги шедьоврите на големите ислямски центрове! Има видим белег от повече простота, все пак бербери и туареги са основното население на района. Странно място. Няма нужда да го сравняваме със западното средновековие, защото в късното такова със запада вече не може да се сравни нищо, освен може би Китай и Япония. Но наистина интересен феномен - форпост на напредналия ислям в Африка...
-
Е, ама чакай сега, да не би аз да съм съборил стария паметник? Това е факт, кой го събори, а не лична преценка. Нищо субективно няма в това. Фактите са си факти - изобщо, всичко до 1989 г. е история, както и самата БКП. История на денационализирането на България. А ако има някой, който не е съгласен да се върнат плочите на местата им........ колко са тези несъгласните? И с какво би се обосновал?
-
Относителна я и преценката дали едно убийство е умишлено или не, но се прави. Именно защото е сравнително относителна и в голяма степен обективна. Ето за това например нямам никакво съмнение дали е цинично и нагло: http://www.youtube.com/watch?v=SxFC9m5rvUM дай ми един смислен аргумент в полза на тази.
-
Опитът за цивилизация е ерес...
