КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
28604 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
118
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
Това е отглас на големия ислямски кутурен възход в Северозападна Африка и Испания- богатството си градът дължи на местонахождението си на търговски път от запад на Изток, а културата - на ислямският културен тласък....
-
Това никой не го отрича. За марихуаната някъде тук се цитира последното изследване, което сочи, че трайната употреба води до деградации на личността. Тя е и в основата на много ПТП-та, сбивания, непровокирано насилие и престъпление. Но за мен най-широк и следователно най-опасен е културният й ефект. Тя създава поколение от пасивни, леко ухилени, потънали във вътрешния си свят хора, на които не им пука за нищо наоколо. Това е разрушително.
-
Искам да взема повод от това, то е много важно - не просто да му възразя, а да се опитам да внеса малко яснота. Оценката, вглеждането, ако щете, в явления от българското близко историческо и политическо минало не е политизиране. Обратното е много опасна теза... То е просто наричане на нещата с истинските им имена. Политизиране би имало, ако споровете или дебатът се ползва за днешни, злободневни политически тематики. Да кажеш, че през 1980 г. БКП е унищожила първостепенен и първокласен български национален символ не е политизиране, а задълбочаване в историческата преценка на миналото. .. Минава човек покрай тоя паметник и му става едно шантаво - някакви неща стърчат, надписи с цитати от Левски. Минава друг, който е по-непукист и му лепва народния прякор. Да, ама и двамата са ощетени - не могат да видят нещо толкова силно и смислено, колкото стария паметник и плочите, лъва, легнал пред тях, не могат да усетят, ша ма прощавате за приповдигнатия тон, вятърът на миналото, от мястото, където са служили тези, които после са измели враговете на България по един наистина достоен за уважението на всеки начин. Тези неща са от особена обществена значимост, знаете. Вместо това, виждат на публичното място, на пространството, където всеки трябва да се почувства уютно, нещо... шантаво. Може да е по модерните канони издържано, но си е шантаво. И сега как изобщо може да има спор дали тази подмяна, която се случи през 1980, да продължи???!!! А да се прекрати значи старите паметници да се възстановят! Категорично и ясно. Другият - ами той се разпадна сам. Евентуално ако някой го премести някъде и има пари, би имал място. Би имал място и ако беше издигнат на мястото на някоя съборетина. Но на мястото на това, което беше преди там??? Малко дете бях, като го виждах в дъното на една градинка и пак ме впечатляваше... Дори не знаех какво е.
-
Изобщо не заради това! Има разумни и смислени неща, основа на прогреса, като свободата на словото и на информацията, на собствеността и пр. Свръхтърпимостта към рушенето на ценности изобщо не е сред тях. Не бъркайте свръх нетърпимостта, свръхтърпимостта и разумната свобода.
-
Добре дошъл Действително Богориди, Гаврил Кръстевич и други висши османски сановници, като Илия Цанов, например, са останали встрани от историческото внимание в България, особено през социализма. Това е заради повърхностната им преценка като колаборационисти. Имаме "млади" и "стари" в национално освободителното движение, но имаме и българи на турска служба, на които се дължи едно адекватно и обективно проучване.
-
А, не не, напротив. Когато имаме висока степен на цинизъм и безогледност, точно затворът оздравява обществения морал (sic!)
-
Това да, но обективните мерки също не бива да се забравят.
-
При това, в късния социализъм са им разрешавани.. забележете каква дума, разрешавани да имат земя... в размер на до 2% или 3% от колхозната собственост на СССР. И само варирането на тези проценти от 2 до 3 е носело със себе си рязко намаляване на дефицита на храни - при 3% няма дефицит, при два почва да има... Минаването на някои граници може да отпрати постовете ти или в паранауки, или в небитието.
-
Тимбукту не е Прага. Докато не се осъзнае това, вечно ще допускате разрушение на цивилизацията. Първо на Тимбукту, после и на Прага.
-
Защото никому не е изгодно днес да се говори за това какви разрушения прави Африка сама на себе си, затова и не се съобщава. Та те изядоха пигмеите и пак никой не съобщи....
-
Списание "Българска наука" с радост очаква компютърът ти, за да може да работи с него на ползу роду. Кога ще го доставиш? пп Къщите обикновено са на дедите и бащите.
-
Къде в Африка ли са правили подобни неща? Не са. Сега се случва, както виждаме.
-
Така е, Указ 56 слагаше началото на пазара и, парадоксално, до падането на Живков и около година - две след това парите бяха не в разни далавераджии и бандити, а в точно такива типажи - инженер, или пък специалист със среден и висок статут, излизаше от държавната работа и - напред. Имаше период, в който думите "имам фирма" бяха равни на "имам пари". Обаче, късно... А и това не е по сталински, както би ни светнал др.Т34. Друго си е да събереш на хората нивите, тракторите и камионите и леките коли.
-
Никъде не се говори, защото не колонизаторите са го направили...
-
Хм.... Много станаха кандидатите, Т34! А офертата - една. Ето какво значи социализъм и защо той пропада ;)
-
Заради брошура ли? Или заради участието му в организация, поставила си за цел свалянето на властта? Не, че е оправдано и това - такива фигури и епизоди националноосвободителните движение познават доста през 19-ти век. Но не е заради брошурата.
-
Кой, викам, ще ръйоводи народа да твори свойте комунистически бъднини?
-
Ти, драги, ще да си петият член на Бандата на четиримата.
-
Не е заради написаното, а заради участието му във въоръжено въстание. "He was to be tried before a court-martial for rebellion, sedition, and conspiracy." Класическа съдба на национален революционер. Интересно - богато семейство, испанско образование, висока ерудиция, радикализъм - класически път на национален революционер. За да бъде арестуван в Куба и докаран във Филипините, то е за нещо сериозно в участието му в революцията. Може да е заради това, че е един от идеолозите й. Но не е заради написаното от него, което харесало на испанците. Той самият е наполовина испанец в културно отношение - вижте му само името: José Protacio Mercado Alonzo y Realonda Rizal. А, па американците през 1918 г. кръщават кораб на негово име... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/USS_Rizal_(DD-174).jpg Боен.
-
ох умрях от смях ))))))))))))))))0 Орнаментите са буржоазни излищъци ))) а тези? http://www-it.fmi.uni-sofia.bg/bulgaria/Crafts/darvorezba/darvorezba.html
