Отиди на
Форум "Наука"

Проблем с ел. верига


Chefo

Recommended Posts

  • Потребител

Здравеите,

За училише ми трябва да сглобя сглобя ел. верига. За захранване ползвам конвертор който се включва към ел. мрежата и сваля волтажа от 220v нa 110v. След това трябва да свържа кондензатор с C=1000uF, който да мойе да издържи на волтажа. И въпероса ми е иматели някакви идеи от каде да намеря подобен кондензатро защото няма никаде толкова голям да издържа на 110v или по някакъв начин да разделя тока на две по 55v?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравеите,

За училише ми трябва да сглобя сглобя ел. верига. За захранване ползвам конвертор който се включва към ел. мрежата и сваля волтажа от 220v нa 110v. След това трябва да свържа кондензатор с C=1000uF, който да мойе да издържи на волтажа. И въпероса ми е иматели някакви идеи от каде да намеря подобен кондензатро защото няма никаде толкова голям да издържа на 110v или по някакъв начин да разделя тока на две по 55v?

Променлив или постоянен?

На променлив не бива електолитен да се слага.....

Като гледам фарадите, това ще е пуферен значи след токо изправяне.

http://www.youtube.com/watch?v=o018byLnMFM&ob=av2e

:lightbulb: :lightbulb: :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Chefo,

Наистина е много важно за прав или променлив ток. Скуби общо взето е прав като гледам. Проучи пазара - има и др сайтова за електрически и електронни компоненти, и ако трябва можеш да добуташ освен напрежение и капацитет с само че с паралелно свързване - за прав ток говоря. А, да и важно - означеното на копуса на кондензатора е предпробивно - над него настъпва пробив, тоест - за 110 V май ти трябва 200 - 250 V кондензатор. Като гледам цените, май ще ти е по-изгодно да навържеш 2х2 успоредно и последователно 4 електролитни кондензатора за 1000 uF и 100V. До тук всичко важеше за прав ток.

Офтопик - Има електролитни неполярни за променлив ток, но са с много по-малък (в пъти) капацитет за еднакви размери и волтаж.

post-7686-039018400 1325937654_thumb.png

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо благодаря за информацията. Та сега смятам да използвам токоизправител с диоди да изправя тока и след то ва да свържа кондензаторите по схемата на Joro 2x2 като използвам 4 кондензатора с C=1000uf и да издържат 63v. Въпроса ми сега е дали тази вери ще работи и трябвали и нещо още от сорта на резистори за да се предотврати изгаряне на някоя от частите? Другия проблем е ако се сложи едни ключ преди кондензаторите(1) и един след тях(2) и след това се изключва 2 и се влючва 1 за да може кондензаторите да се заредят за колко време би трябвало да се заредят всички кондензатори.?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не знам, може, зависи от частите, резисторите в подобни случаи май се слагат за да разреждат кондензаторите... Защо още отначалото не каза какво искаш да правиш? Да не искаш да правиш безтрансформаторен повишител на напрежение? С комутатори - при едното положение на превключвателите кондензаторите са успоредно свързани и зареждат, при другото се оказват последователно и напрежениео грубо се равнява на умноженото по броя на кондензаторите. Това обаче се прави не с механични ключове, а с мощни транзистори.

Имай предвид че ако ползваш Грец /четирипътен изправител/ напрежението ще скочи някъде до към 160V

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно Грец смятам да използвам и в такъв случай ще трябва да използвам един елецтролоден кондензатор 1000uF/250V (този от първия коментар). А това което се опитвам да направя е електромагнитно уръдие за което имам намотка в която се слага метално топче и когато се освободи енергията от кондензатора тя прави намотката магнитна и това изтрелва топчето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно Грец смятам да използвам и в такъв случай ще трябва да използвам един елецтролоден кондензатор 1000uF/250V (този от първия коментар). А това което се опитвам да направя е електромагнитно уръдие за което имам намотка в която се слага метално топче и когато се освободи енергията от кондензатора тя прави намотката магнитна и това изтрелва топчето.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Egyenir%C3%A1ny%C3%ADt%C3%B3

Ей тук са основните формули за токоизправители и нужните капацитети......

Lencz, или Thomson оръдие ще строиш? Но те работят с пръстени....

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...