Отиди на
Форум "Наука"

Снимки на макети на стари български сгради


Galahad

Recommended Posts

  • Потребители

Да видиш в една зала най-известните исторически сгради в една страна е чудо, осъществимо благодарение на макетите. Често пъти те дават възможност да се огледа една сграда по-добре отколкото оригинала, тъй като той често къде повече, къде по-малко е закриван от други обекти като сгради, дървета и др. под.

Самото моделиране, което е и хоби, и изкуство изисква много търпение и прецизност, за да се възпроизведат в един мъничък предмет детайлите на една огромна сграда. България няма експозиции с мащабите и известността на "Миниатюрк" в Истанбул, но това съвсем не означава, че не се правят и макети. Те се появяват тук-там по някоя изложба и въпреки че в макетите е вложен много труд, то през повечето време те са недостъпни за повечето хора.

И тъй като посетих една изложба и снимах това-онова от нея, реших да пусна няколко снимки от видяното.

post-549-074998300 1336673642_thumb.jpg

Рилски манастир

post-549-095484500 1336673668_thumb.jpg

София, "Света Петка Самарджийска"

post-549-018133500 1336673711_thumb.jpg

Софийската синагога

post-549-034778000 1336673741_thumb.jpg

Видинската синагога

post-549-021268200 1336673769_thumb.jpg

Тамбул джамия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кръглата църква, известна също като Златната църква или Църква „Свети Йоан“ в Преслав. Мисля, че макетът се намира в Археологическия музей в Преслав. Аз съм го снимал в Президентството.

post-2642-012205300 1336730112_thumb.jpg

post-2642-024050700 1336730125_thumb.jpg

post-2642-041209000 1336730137_thumb.jpg

post-2642-019389500 1336730147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Винаги съм се чудел, как е изгледало средностатистическото българско жилище от Средновековието?

Нещо такова (Й.Екзарх, Шестоднев, Слово за 6-я ден":

понеже не знае с какво да ги сравни, тъй като в своята земя не е виждал друго, освен сламени колиби, бедният, изгубвайки си ума, им се чуди

На не чак толкова бедните - макета на къщата на госпожа Бона не можах да го снимам. Когато имаше възможност, нямах фотоапарат, когато имам апарат - нямам възможност. Този макат обаче не е от тази изложба, а е правен, когато къщата още я е имало. Иначе в галериите за Търново смятам да кача малко информация, план на къщата и "герба". Но то такива планове, сиреч основи на следновековни сгради - бол. Напр. известното "болярско жилище от Плиска".

"Иначе преди малко се почудих дали да не вляза в една изложба, ама много им станаха условията - хем пари искат, хем не можело с апарат да се снима, а само с телефон, че накрая трябвало и през стъклени похлупаци, та на всички снимки да се появявам като признак. Тъй че по-натам поради ниска посещаемост ако либерализират режима, може и да ида да фотна това-онова.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...