Отиди на
Форум "Наука"

Да пишеш без да се разсейваш?


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

О, супер...

Кирилизиран ли е или чете кирилица само от pdf файлове

Правиш ли си електронни книги? Знаeш ли как? И откъде да сваляш безплатно?

Подозирам, че знаеш, ако не - насреща съм. Принципно не е някаква философия да си пейстнеш нищо на Word, да го форматираш /като съобразиш големината на шрифта/ и да го превърнеш в pdf.

Аз моят го ползвам да чета pdf-и, вместо да печатам като гламав - понякога и за служебни цели. В нета много от нещата дето четеш са в такъв формат, единствено остава неудобството ако четеш А4 на 6 инчов екран, ориентирам страницата в ландскейп при такива случаи.

От чувствитлността на моя екран сам домолен, само дето ми се струва бавен, но и това се преодолява с техника. Посях му някъде стилуса обаче...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кирилизиран, да.

Електронни книги не си правя, щото засега съм читател. Като стана писател - и ще правя : )

Свалям от големите сайтове, които ми излизат в гугъл като напиша epub mobi ereader ebook и прочие ключови думи.

Електронния четец е кофти за пдф. Много му е малък екрана. Един колега има 10 инча четец и на него поправя на студентите контролните, ама той е гъзар, аз съм още с биберон в устата.

И все пак зависи от пдф-а. Моите пдф-и са научни статии с дребен шрифт и картинки.

Моя четец е Кобо.

Твоят сигурно е ПокетБук Про 912?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих се радвал да споделиш нещо за електронните четци - сайтове, каквото знаеш.

Аз съм съвсем нов в тоя бранш и съм още много зелен.



Много съм бос. Сега се сетих, че просто нищо не зная. Успях да го включа към компютъра и да му стоваря в главната директория едни 600 книги, които имам да чета до края на живота си и толкова. Батерията му издържа 1 месец и има някакво уифи с браузър, ама дялани с теслата.

Кирилизиран, но не можеш да пишеш на кирилица, само латински признава.

Има някакви други допълнителни благинки, ама мен най-много ме радва, че не ми свети в очите и е дребен, та мога да чета в трамвая.

Сутрин и вечер поне чета нещо ей тъй за тонус.

За настроение съм го взел с розово калъфче.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

С удоволствие...

Как си правя книги - отивам в читанката, харесвам си книга, копирам текста в Word, след форматиране на текста /с големина на буквите около 24, не помня шрифта и увеличаване на границите на текста/ сейфвам в pdf. При новите офис пакети - 2007 и нагоре, уърд има опция save as pdf, ако нямаш такава опция трябва да имаш програмката pdf creator.

Като я инсталираш даваш на документа принт, а като принтер посочваш PDF creator и си готов. §е го сейфве като пдф.



Аха.. Е аз си взех оригинлния калъф, има специфична форма моя...

Браузъра е пробван и се държи добре, иди някъде с уифи ако не си...

Сайтът е www.chitanka.info

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с пдф е добра идея. Аз досега не се бях сетил за нея.

Мислех ако се наложи да си обърна текст в epub, обаче това само теоретично. Явно има някакви ограничения, щом не го предлагаш като вариант?

А в читанката има книги, които не са в електронни варианти ли, че ги теглиш като текст?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не съм се сетил, щото го правя доволно бързо... 5 мин някъде...



Вссе едно чета страница по страница, копи пейст...

e-pub позволява ли импорт на текст? Не е ли защитен? При некирилизирано устройство има шанс да виждам кекерици а не букви...



На каква тематика са ти тези 600 книги?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бях пробвал един сайт, който обръща ДОК в ЕПУБ с много прилично качество. Но не зная за некирилизирани устройства какво би станало. Вероятно няма да се чете.

Ти това Сони от България ли го взе? Срамота е, ако продават некирилизирани книги в България...!!!

Епуб не е защитен, нормален формат някакъв е, производен на моби.

А дано скоро да почнат статиите да ги правят за електронни четци. Писна ми от кьорчене на монитора.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

От БГ да. Некирилизиран, ако искаш. И Киндъл доскоро бяха тъй. По-миналия декември, още е в гаранция, а се води хакване ако опитам да му инсталирам... Дивотията е , че няма руски...



Защо за електронни четци? Ориентираш перпендикулярно страницаата и четеш. Често помага. Можеш и буквите да увеличиш, но се бави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, ти си ми батко. Моя четец ми го донесе котешкия дядо Мраз с една консерва котешка храна.

Какъв шрифт четеш като обърнеш текста? Може просто аз да съм леко недоскиФ. Обичам едри букви.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Кофти обяснявам...

Ако имаш страница А4...

И я пуснеш по нормалния начин ще виждаш много ситни букви...

Ако завъртиш страницата обаче но 90°, ти ще я виждаш половината на 5 инчовия екран, но затова пък с по-големи букви.

Втората половина на страницата вишдаш като "прелистиш". С бутона или тъча..



Plan text или Plan paper беше при мен опцията

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Утре ще му кача една статия и ще видя как се завърта една страница по широката страна.

Ако стане - ще подскачам до гардероба. Ама може и да нямам функцията, дето завърта екрана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От читанката може да се сваля и във формат fb2. Аз лично го предпочитам.

За отвраряне ползвам тази програма

http://www.stdutility.com/stduviewer.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Четецът на Кобо не го чете тоя формат, май.

Запомнил съм да ровя за епуб, затова него търся.

Книгите са главно художествена литература от Проект Гутенберг или от другите места за безплатни книги.

Също така и от Читанката някои неща на български.

Малко на френски, че искам да го науча този език.

И малко на испански, че да не го забравя.

...

Май сте прави, момчета. Като си взема един таблет или мини лаптоп за писане - и като не си пусна интернета - ми няма да се разсейвам, хаха.

Леле, едно време имахме компютър в нас. А нямахме интернет. И въпреки това нещо правех на него.

Сега ако ме попитате какво съм правел, не мога да се сетя, дори.

Какво ли се прави на компютър, когато няма интернет!?

Освен да се пише книга, ама аз тогава не пишех.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оказа се, че живея в миналия век с тези мои желания да си купувам пишеща машина. Хората са направили таблети, които чрез диктуване могат да въвеждат текст без да се налага да се използва клавиатура.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...