Отиди на
Форум "Наука"

Ултравиолетова лампа


Recommended Posts

  • Потребител

Трябва ми по-мощна от сегашната лампа. В момента ползвам от битовите лампи, комбинирани с инфрачервени лъчи за нагревки. Не е дадена мощността на УВ блока, затова не зная какво да кажа.

Има комбинирана мощност от 300 Вт за двете и 400 Вт за ИЧ (тогава топли повече, не е грешка), използван отделно. Не мога да си пусна само УВ.

...

Виждам, че има много видове лампи, които дават УВ.

Мен ме вълнува главно УВА.

...

Има крушки за домашни животни (хамелеони и прочие), които да ги греем с тях, но нямам представа 100 Вт какво са и дали ще ми свършат работа. А и не зная дали няма да топли като стой та гледай.

Има и някакви тръби луминисцентни БекЛайт Блек или нещо подобно.

...

Най-добре би било да си намеря тяло, което работи с мощни лампи, които не отделят топлина (или тя е в минимални количества) с размер 30х40 см.

...

Темата е в този раздел, понеже ми трябва за фотографски цели. Вместо слънце.

...
Живачни лампи нещо мернах, но не се оправям, не мога да преценя кое е най-добро.

...

Четох, че имало и метал-халогенни ли, халогенидни ли, уж били хубави.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

UVA лесно се намира - това са -т. наречените лампи с "Черна светлина" - индиговите дето в светят в баровете и в апаратите за проверка на валута. Това е UV с наи-голяма дължина или това дето е на границата на видимата светлина.

Има малки пурички такива 6W и 8W, втората е около 20 см дълга. He znam za kakwo ti e - ще експонираш с нея или?

Захранването е като като луминисцентна лампа с тези размери. Захранване от изгоряла компактна флуоресцентна лампа също може да ги светва, но гледай мощността. Може да има вече и светодиодни модули. Има светодиоди излъчващи UVA

Kаkва битова лампа ползваш?

Не си прави сам нещата ако нямаш опит с ток!

Голяма (нормална) лум. лампа е 35-40W. Ако вземеш с черна светлина може и да стане



Блек ЛАйт трябва да е. Бак Лайт е осветлението на LCD мониторите

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми нямам опит. Хаха.

Тези лампи вършат ли работа?

Няма да се занимавам с луминисцентни тръби, сложно е.

Ако има как да си купя само 1 крушка, която да монтирам на някаква нормална лампа, идеално.

http://www.globalburst.com/shop.html

Ex, тия са на Е40, а нормалните крушки били Е27...

Ето и лампа за хамелеони:

http://www.amazon.co.uk/Zoo-Med-OL-48-Powersun-Flood/dp/B0002AQDJK/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1366208044&sr=8-5&keywords=uva+uvb+lamp

Но тя ще топли много, бог я знае и колко свети.

А ето и горе-долу каква е моята лампа:

http://www.amazon.co.uk/Philips-HB175-Facial-Tanner-Tubes/dp/B0000D8B1Z

обаче не е като филипса, щото имам две тръби, които са ИЧ и в средата една стъкленица като метал-халидна лампа, която е ув-то. Но на външен вид е подобна. Стара някаква, не си знае годините.

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Всъщност какво точно правиш с UV? Нека от там да започнем. Експонираш? Или?

1.Лампите от първия линк - приличат по-скоро на осветителни - по-старому - живачни лампи високо налягане - като го счупиш и остане вътрешния балон той дава UVC - 90% съм сигурен, си правил съм си една установки някога. Малко вероятно е да ти свърши работа щом искаш UVA. Понеже е много мощна боядисването с индиго цвят ще я накара да пече още.Дясната колона са натриеви, светят жълто, отпиши ги. А да и да ставаха лампите от линка, не можеш да ги включиш директно /въпреки че се завиват в обикновена фасунка/, трябва баластен дросел преди това или електроннен блок. Иначе - гърмят.

2.Без да знам за какво точно - 95% че е става. Лампата е с нагреваема жичка и става повече за лъчисто отопление 85-90% от енергията но излъчване и е в ИЧ5-6 във видимата... Това без справка но съм близо.

3.Твоята може и да дава нужния цвят ако е за целта, но на мен ми прилича нна цвят като на бактерицидните - UVC Ползва се за тен. Мирише ли на озон около нея?



Хм

Очевидно всичко с нужния светофилтър дава нужния ти цвятл Виж по-долу какви ще ти свършат работа. За мощността не казвам нищо, но мисля ще станат

http://www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=328867011



41fCym4BCDL._AA160_.jpg това си има нужната електроника в цокъла и се завива в обикновена фасунка



http://www.amazon.com/BLACK-LIGHT-INDUSTRIAL-GRADE-BLACKLIGHT/dp/B00535RGWC/ref=lp_328867011_1_10?ie=UTF8&qid=1366217333&sr=1-10

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За експониране на цианотипиите и ван дайковете. Имитация на слънчева светлина.

Но не трябва да грее, че ми опича негатива.

Тая моята лампа пече, иначе е супер за не много плътни негативи.

А луминисцентните какви са? Пекат ли?

(мощни ли са?)

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.alternativephotography.com/wp/processes/cyanotype/iron-based-printing

и ето какво пише в горния линк:

Any light source with a substantial ultra-violet content will work. However, sources such as ‘sun-guns’ and quartz-halogen lamps also emit infrared radiation, which has the undesirable effect of heating the paper and drying it out as the exposure proceeds. The best sources are fluorescent coated mercury-discharge tubes, emitting mostly so-called long-wave ultra-violet (UVA), peaking around a wavelength of 365nm (nanometers).

Иначе господина за останалите неща е понаписал и малко глупости, чудя се като пише, не чете ли после какво е написал? Личи си, че е на фокус, но изразяването му е неточно, едно такова артистично : )

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Упс, май все пак ще трябва да погледна...

Значи черните лампи ти вършат работа - не греят /по-точно най-малко греят, от тях нататък вече са светодиодите/, но! - не греят тези дето са луминисцентни. Тоест - тази дето съм и пейстнал и от последния ми линк редът с лапзсше - първата и третата. Другите са с нагреваева жичка



Лампите с нагреваема жичка покрити с индигово багрило се нагряват силно и пекат.



Казва ти каквото и аз /з ги наричам луминисцентни/ иначе всички с малки изключения са живачни. Светят живачни пари.

Той казва, че най добрият източник е покрита /индиговия цвят явно има предвид/ луминисцентна лампа.

Дълговълновият ултравиолет е на границата на видимото лилав дето го виждаме като замъглено, зажото не може да е на фокус от очите ни /по-силно се пречупва/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

след кратка консултация с двама души в скайп, че съм много куф, ето го най-доброто фотографско решение на задачата:

31PNTglx-8L._SL500_.jpg

400 вата живачна крушка за 12 лв от Тунгсрам или 24 лв от Осрам.

И допълнително има блок за управление.

Жоре, много ти благодаря за вниманието и отделеното време по темата.

Много съм куц в някои неща, а уж сред биолозите разбирам много от електричество : )

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За нищо, дано е било полезно :)

Сред биолозите разбираш твърде много от електричество. Измерване на потенциaли, аналого-цифрово преобразуванв..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ми беше от полза. Отвори ми се много работа (понеже осъзнах, че пред мен е бездна, сега трупам пясък, да я позапълня).

Иначе сега прочетох в една книга за цианотипията, че лампите с черна светлина са абсолютно противопоказни, но ние няма как да го знаем ей така от обща култура.

Крушката с дросела, кондензаторите, кабел - 50 лв.

Време на експонация от 30-40 см 1 минута за нормално плътен негатив.

Сега с моята бебешка лампа съм на 1 час : )

Скивай ква разлика ...

Съботата ще пробвам на слънце, да го тествам и него : ) че то има някои предимства пред изкуственото УВ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...