Отиди на
Форум "Наука"

Остри болки в дясната част на корема и в долната дясна част на кръста


martix56

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте на 17 съм, преди 10 дена се събудих с остра болка в корема, гадене и не можех да си намеря място, опериран съм от апандисит(не съм сигурен дали се пише така) преди 6 години. Болката не спря 5-6 часа и след това отмина. Притеснен, че има някакви възпаления отидох да се консултирам с хирурга, който ме оперира и се оказа, че не е това причината за нези болки. След 4 дена болката пак се появи и беше много по-остра и за това отидох в бърза помощ, там ми казаха че съм получил бъбречна криза, биха ми инджекции и на следващия ден личният лекар ми предписа лекарства с антибиотик. Пих хапчетата, без успех и днес отидох в болницата да ми направят изследвания, оказа се че наистина имам бъбречна криза степен 1(това беше, което казаха на ехографа), но сполед рентгена няма никакви камъни, или прашинки в бъбрека. Благодаря предварително. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, martix56 said:

Здравейте на 17 съм, преди 10 дена се събудих с остра болка в корема, гадене и не можех да си намеря място, опериран съм от апандисит(не съм сигурен дали се пише така) преди 6 години. Болката не спря 5-6 часа и след това отмина. Притеснен, че има някакви възпаления отидох да се консултирам с хирурга, който ме оперира и се оказа, че не е това причината за нези болки. След 4 дена болката пак се появи и беше много по-остра и за това отидох в бърза помощ, там ми казаха че съм получил бъбречна криза, биха ми инджекции и на следващия ден личният лекар ми предписа лекарства с антибиотик. Пих хапчетата, без успех и днес отидох в болницата да ми направят изследвания, оказа се че наистина имам бъбречна криза степен 1(това беше, което казаха на ехографа), но сполед рентгена няма никакви камъни, или прашинки в бъбрека. Благодаря предварително. 

Здравей!

Има много причини за болка в бъбреците. Хубаво е, че камъните са изключени като причина. Може да са кисти, може да е възпаление, може дори само от настинка да болят.

Може да е хидронефроза (вероятно си първа степен, трета степен е вече лошо...), това добре се вижда на ехографа. Това е подуване, по-точно увеличаване на размера на легенчето на бъбрека, причинено от куп възможни причини. Например може да не работят добре и по тази причина да задържат вода. Това се разбира по нивото на креатинин, ако са ти правили изследване за него. Докторите могат да те посъветват нещо, но в общият случай трябва да се пие много вода, поне 1.5-2 литра на ден, за да се стимулира работата им, и за да се предотврати образуване на камъни. Причина за хидронефрозата може да бъде и съвсем механична - запушване, срастване или стеснение на пикочопровода (това е връзката на бъбрека с пикочния мехур) - тогава бъбрека не може да се отводнява и се раздува. Ако проблемът ти се окаже хидронефроза, и докторите се чудят от какво може да е,  подсети ги и за този вариант, защото те не се сещат. Или поне не виждат добре подобна причина с ехографа, там детайките са доста дребни (тук помага CAT, компютърен томограф, а още по-добре ЯМР). Това състояние трябва да се лекува, защото бъбрекът ако е стоял раздут дълго време, губи способност да възвръща размера си и губи работоспособност. А като загуби работоспособност, изходът е трансплантация. Или както казваше един от докторите, с които се сблъсквах, "това момче е за пазара"... При всички случаи трябва да се търси причината за хидронефрозата и да не се качваш над втора степен. Защото там почва хемодиализата, а стигнеш ли до такъв етап, нещата не са добре.

Възпалението причинява болка, но на ехографа не личи добре. Там трябва да се правят неколкократно бактериални тестове на урината и да се пият антибиотици но според резултата от тези тестове - антибиотици, насочени към бактериите които са те нападнали, не става с произволни антибиотици. Не се отчайвай, но това често е тежка битка, защото антибиотиците не действат ефективно и трябва да ти се нацели добра комбинация. Тук трябва да те следи и направлява лекуващ лекар, сам няма смисъл да се бориш. Това не е нещо страшно, но ако не се пребори в сравнително разумни срокове, може да стане хронично и да си го носиш цял живот.

Кистите не са чак толкова страшни, както звучат, поне в началният етап. Те също могат да се видят добре на ехографа. Тук е важно да ги следи доктор (поне веднъж годишно), и ако тръгнат да си променят размера и формата, да се вземат мерки. Ако ги запуснеш, може да стане много лошо без да се усетиш. Но може да са доброкачествени, така е в повечето случаи, и да не създават проблеми.

Настинката е временна болежка, би трябвало да отмине сравнително бързо. Но трябва да се пазиш да не се повтаря, защото също може да стане хронична.

Има и други по-неприятни варианти, но те повечето се виждат на ехограф, и би трябвало лесно да бъдат изключени от специалиста.

Ако нищо не видят на ехограф, трябва да те пуснат на скенер, компютърен томограф, там вече трябва да стане ясно ако е нещо видимо причината.

Ти си млад, но докато върви тази сага с лечението, е добре от време на време да си следиш кръвното налягане. Високи стойности съчетани с бъбречни проблеми са опасни, и трябва да се посочваат на докторите.

 

Искам да ти кажа, че ти си късметлия, след като след първоначалната инжекция продължаваш да усещаш болка. Това трябва да те инициира да ходиш по докторите и да търсите причина и лечение. Защото при мене беше обратната ситуация. Преди над 25 години изведнъж ме сецна такава болка, закараха ме в Пирогов, биха ми такава инжекция и всичко ми мина. Докторката само ме посъветва да пия повече вода, разбрахме се че и бирата върши същата работа. И от тогава всичко тип-топ, докато преди десетина години изведнъж се оказа, че към единият бъбрек имам пораснала десет килограмова киста. Тихо и мирно пораснала, в мирно съвместно съществуване с останалият ми организъм. Хванах я почти случайно, когато вече беше запълнила телесната кухина, беше се надула като балон и скърцаше точно като него когато си огъвах тялото наляво-надясно (ако си галил надут балон, знаеш как скърца, вътрешното усещане е същото). Тоест хванах я малко преди да се пукне, заедно с мене. За щастие всичко се размина съвсем без щети, освен единият бъбрек. Та от там ги знам подробностите.

Тъй че съвета ми е, дори да ти мине болката и да ти излекуват нещо, периодично да си преглеждаш бъбреците, личният доктор трябва да те насочи по твое желание. Кръвен тест за креатинин може и сам да даваш, веднъж годишно (може с направление, може и без, не е скъп), и сам да си следиш резултата.  А това е добър сигнал в какво състояние са ти бъбреците - ако почне да излиза от граници, да знаеш да търсиш доктор. Сега, както си го подхванал, не се отказвай, че точно с бъбреците голяма беля може да стане без да се усетиш. И не оставяй нещата да станат хронични.

Да ти кажа, опитът ми с тея неща сочи  следното - който често ходи на доктор, живее по-дълго. Единственият проблем е, че старите доктори, които си разбираха от работата, силно намаляха, а сред по-младото поколение голяма е масата, която само претупва нещата. Тук трябва да се огледаш за специалист, който не само да ти вземе парите, а и да те лекува. Това сега е проблем. Аз имам добри впечатления от екипът във ВМА на професор Владов. Също така и екипът в Токуда си върши добре работата.

И още един съвет. Ако някой доктор се юрне да ти прави някаква операция или инвазивна процедура, първо потърси второ мнение, имаш право като пациент, преди да се съгласяваш. Има доста мошеници, които използват всеки удобен случай да източват здравната каса, а на тебе това няма да ти се отрази здравословно.

Успехи!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

И още един съвет. Ако някой доктор се юрне да ти прави някаква операция или инвазивна процедура, първо потърси второ мнение ...

+1000

Към автора на темата: в никакъв случай не се подлагай на подобни процедури без второ и даже трето мнение.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...