Отиди на
Форум "Наука"

Консумацията на някои риби може да ви навреди значително


Recommended Posts

  • Потребител

Консумацията на изкуствено отгледани риби като сьомга, пъстърва, шаран, пангасиус и други, може да ви натовари с доста токсини като диоксини, живак, различни пестициди, антибиотици и други. При отглеждането на рибите във ферми и развъдници се използват много антибиотици и пестициди, тъй като когато живеят накуп в малки развъдници рибите страдат от паразити и бактерии и умират ако не се третират. Най-голям проблем обаче се оказва, че идва не от антибиотиците и пестицидите, а от гранулираната суха храна, с която са хранени рибите. Тази храна се произвежда от най-нискокачествените морски риби, като често това са риби от силно замърсени с токсини региони, а същевременно при процесът на производство на сухите храни, за да не гранясват рибните мазнини се използва и химикалът етоксикин (създаден от Монсанто като пестицид). 

При много от диво уловените риби положението е подобно, като при тях замърсяването е основно от техногенни замърсители.

Диво уловените риби пангасиус от Южен Виетнам са замърсени от промишлени и битови замърсители, но и с различни пестициди използвани при производството на ориз в региона, а също така и от токсините изпускани от водораслите в силно замърсените реки. 

Рибата от силно замърсеното Балтийско море според правителството на Швеция не трябва да се яде повече от веднъж седмично, а за бременни е забранена изцяло. 

В океанската риба тон също са открити високи нива на живак и други тежки метали, поради което се препоръчва консумацията й максимум веднъж месечно. 

При сладководните риби като шаран, костур, сом, пъстърва, щука, бяла риба и др., по целия свят е открито значително количество химикали, като това са най-вече "вечни" химикали като пер- и полифлуорирани вещества (PFAS), каквито са перфлуорооктан сулфонат (PFOS) и тефлонът. 

 

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...