Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2024 година.


Recommended Posts

  • Администратор

Нека затворим старата тема и отворим новата за нова.

Какво според вас ще се случи през тази година във войната на Русия в Украйна?

Тази година ще има избори в Америка, които ще са ключови за Украйна. Ще има избори в Обединеното кралство и в Европа. Тези фактори са много важни за решимостта на Украйна и Русия.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 минута, Р. Теодосиев said:

Нека затворим старата тема и отворим новата за нова.

Какво според вас ще се случи през тази година във войната на Русия в Украйна?

Тази година ще има избори в Америка, които ще са ключови за Украйна. Ще има избори в Обединеното кралство и в Европа. Тези фактори са много важни за решимостта на Украйна и Русия.

Не забравяй ,че ще има и избори в Русия.Те също влият безкрайно много на войната.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 1 минута, resavsky said:

Не забравяй ,че ще има и избори в Русия.Те също влият безкрайно много на войната.

Да ти кажа не знам кои избори ще бъдат по-влиятелни - тези в Америка или тези в Русия ;)

С от страна на Украйна очаквам да има голяма реакция и за двете събития. Няма да седят и само да чакат ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще има и някаква война в Йемен, където ще бъдат пренасочени част от военните и финансови ресурси на САЩ, Великобритания и други европейски страни, което ще окаже влияние на изпратените към Украйна ресурси. 

Интересно е да се види някакъв анализ на това по какъв начин войната в Газа се е отразила на войната в Украйна. Имало ли е финансова и военна помощ от Израел към Украйна или Русия и променила ли се е. Имало ли е финансова и военна помощ от арабските страни и дали е намаляла или се е увеличила. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Р. Теодосиев said:

Да ти кажа не знам кои избори ще бъдат по-влиятелни - тези в Америка или тези в Русия ;)

С от страна на Украйна очаквам да има голяма реакция и за двете събития. Няма да седят и само да чакат ;)

 

И Европа, и Европа ще има избори...Орбан го кандърдисва италианката, да спре блокирането на Украйна и ще го приемат в групата ня ултрите...А Орбан вече казал, че ако му изплатят всичките блокирани пари, ще подпише всичко във връзка с Украина, но има свои желания. Например за задължителната квота на африкански, талибани и други бежънци да не се отнася за Унгария.....

Аванти рагацци ди Буда!

 

Редактирано от Skubi
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, makebulgar said:

Ще има и някаква война в Йемен, където ще бъдат пренасочени част от военните и финансови ресурси на САЩ, Великобритания и други европейски страни, което ще окаже влияние на изпратените към Украйна ресурси. 

Интересно е да се види някакъв анализ на това по какъв начин войната в Газа се е отразила на войната в Украйна. Имало ли е финансова и военна помощ от Израел към Украйна или Русия и променила ли се е. Имало ли е финансова и военна помощ от арабските страни и дали е намаляла или се е увеличила. 

Официална военна помощ от израелска страна няма. Дори Израел не позволява европейски държави да изпращат произведено и доставено от Израел въоръжение(SPIKE) на Украйна. И тази позиция е разбираема, имайки предвид, че имат макар и непряк досега с руските войски в Сирия. С които пък имат договорка да не си пречат едни на други. Извън това има немалко израелски доброволци в Украйна. Покрай шахедите май пратиха противодронни системи и ноу хау(специалисти), което всъщност се явява от полза и за самия Израел като един вид тест в бойна обстановка. Имаше слухове, че израелски специалисти участват при интеграцията на западни ракети към останалите от съветско време самолети.

"Война" в Йемен, различна от бушуващия там граждански конфликт , трудно ще има. Западните сили имат нужда само да държат морските пътища безопасни. Това може да се постигне с регулярни патрули, евентуална морска блокада и удари върху инфраструктурата на хутите за откриване на цели и стрелба с дронове и ракети. Тази цел може са осъществи с боекомплекта от КР ТОмахоук на два разрушителя или ако се налага с периодични въздушни налети.  Разходите и ангажимента за това не са нещо извънредно, което да попречи на стратегическите цели на американската политика.

Върху снабдяването на Украйна много по-голямо значение има вътрешната американска политика.

Редактирано от др-бр
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, др-бр said:

"Война" в Йемен, различна от бушуващия там граждански конфликт , трудно ще има.

Каква гражданска война? Прокси война между Иран и Саудитсщка Арабия или сунити срещу шиити с помоща на дрогираните с кат йеменски наемници....Затова гладуват, защото селяндурите вместо жито произвеждат КАТ за задоволяване на нуждите и на двете страни....Та и за износ малко...😎

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Skubi said:

Каква гражданска война? Прокси война между Иран и Саудитсщка Арабия или сунити срещу шиити с помоща на дрогираните с кат йеменски наемници....Затова гладуват, защото селяндурите вместо жито произвеждат КАТ за задоволяване на нуждите и на двете страни....Та и за износ малко...😎

Ужаст! Въобще, образно казано излезнеш ли извън Европа, почти всичко е траш.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи фронтово съществени промени в Украйна не се очертават, но руските загуби по всичко изглежда ще бъдат още по-големи, защото укаинските отбранителни линии както се вижда и при Авдиевка, и на други участъци, са достатъчно добре изградени, със сигурност дори по-добре от линията Суровикин. Взаимният обстрел ще бъде решаващ и по-конкретно целевите обекти на украинските ракети, които вдигат общественото недоволство в Русия, макар и недостатъчно. От 20 % през 2022, недоволството от войната вече е 25 % в Русия, докато в Украйна има константно обществено съгласие, че не може да има мир под руски диктат, там няма по-мразен човек от Путин, колкото и на макебулгара да не му харесва този факт. Относно изборите в Русия, те са предрешени, въпросът е не дали, а с колко ще спечели Путин, освен ако някоя украинска ракета не го порази в разгара на предизборната кампания, което не е съвсем изключено, но е малко вероятно. Относно евроизборите, там има какво да се промени, но зависи колко ще бъде спадът на неадекватни формации като ПЕС, Зелените, АЛДЕ и донякъде ЕНП за сметка на ЕКР, които са най-адеквятни и ИД, за които не мога до кажа същото, обаче подемът им в почти целия ЕС е безспорен факт. Със сигурност е нужен по-сериозен контрол относно оползотворяването на европейската помощ за Украйна. Относно изборите в САЩ, там нещата са ясни -Тръмп няма как да не спечели срещу деменциалния Байдън, което значи сериозен спад в цените на саудитския петрол и разорявяне на Русия, но това вече може да се случи чак в началото на 2025. Тогава именно недоволството в Русия може да стигне 50 % по финансови причини и да я взриви отвътре.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, skorpion1980 said:

Значи фронтово съществени промени в Украйна не се очертават, но руските загуби по всичко изглежда ще бъдат още по-големи, защото укаинските отбранителни линии както се вижда и при Авдиевка, и на други участъци, са достатъчно добре изградени, със сигурност дори по-добре от линията Суровикин. Взаимният обстрел ще бъде решаващ и по-конкретно целевите обекти на украинските ракети, които вдигат общественото недоволство в Русия, макар и недостатъчно. От 20 % през 2022, недоволството от войната вече е 25 % в Русия, докато в Украйна има константно обществено съгласие, че не може да има мир под руски диктат, там няма по-мразен човек от Путин, колкото и на макебулгара да не му харесва този факт. Относно изборите в Русия, те са предрешени, въпросът е не дали, а с колко ще спечели Путин, освен ако някоя украинска ракета не го порази в разгара на предизборната кампания, което не е съвсем изключено, но е малко вероятно. Относно евроизборите, там има какво да се промени, но зависи колко ще бъде спадът на неадекватни формации като ПЕС, Зелените, АЛДЕ и донякъде ЕНП за сметка на ЕКР, които са най-адеквятни и ИД, за които не мога до кажа същото, обаче подемът им в почти целия ЕС е безспорен факт. Със сигурност е нужен по-сериозен контрол относно оползотворяването на европейската помощ за Украйна. Относно изборите в САЩ, там нещата са ясни -Тръмп няма как да не спечели срещу деменциалния Байдън, което значи сериозен спад в цените на саудитския петрол и разорявяне на Русия, но това вече може да се случи чак в началото на 2025.

Гледай сега, аз лично не съм никакъв путинист и нямам снимка на Путин над бюрото, както е вероятно при някои индивиди от Възраждане или при някои социалисти. 

Изказвал съм мнения, че всъщност някои от причините, които изтъкват руснаците като оправдание за началото на специалната операция или войната са оправдани, доколкото е безспорен факт, че в Украйна живееха доста руснаци/рускоезични. Тези руснаци или рускоезични украинци всъщност на изборите в Украйна преди 2014 г. гласуваха проруски за проруска партия и президент. След евромайдана вече явно в Украйна нямаше как гласа на местните руснаци да бъде вземан предвид както по отношение на външната политика, така и по отношение на вътрешната, което е дало и причините за руските отцепвания и инвазиите след 2014 г. 

Според мен още през 1989 г. е трябвало Украйна и Русия да преразгледат мирно границите си с оглед на историческите и демографските реалности, за което говореше и Елцин, когато стана президент. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно е колко от украинската територия е окупирана към момента. По някои данни е към 17,3%, или точно колкото беше процентът на руснаците в Украйна при преброяването преди 2014 г. - 17,3%. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, makebulgar said:

Гледай сега, аз лично не съм никакъв путинист и нямам снимка на Путин над бюрото, както е вероятно при някои индивиди от Възраждане или при някои социалисти. 

Изказвал съм мнения, че всъщност някои от причините, които изтъкват руснаците като оправдание за началото на специалната операция или войната са оправдани, доколкото е безспорен факт, че в Украйна живееха доста руснаци/рускоезични. Тези руснаци или рускоезични украинци всъщност на изборите в Украйна преди 2014 г. гласуваха проруски за проруска партия и президент. След евромайдана вече явно в Украйна нямаше как гласа на местните руснаци да бъде вземан предвид както по отношение на външната политика, така и по отношение на вътрешната, което е дало и причините за руските отцепвания и инвазиите след 2014 г. 

Според мен още през 1989 г. е трябвало Украйна и Русия да преразгледат мирно границите си с оглед на историческите и демографските реалности, за което говореше и Елцин, когато стана президент. 

 

Напротив, фен на Путин си и смяташ за напълно правилни действията му. А друг факт, който не ти изнася е, че дори рускоезичното население в Украйна днес го мрази и боеспособната част от него се бие срещу армията на РФ, което особено ясно се видя в Харковска област.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 12 минути, makebulgar said:

Интересно е колко от украинската територия е окупирана към момента. По някои данни е към 17,3%, или точно колкото беше процентът на руснаците в Украйна при преброяването преди 2014 г. - 17,3%. 

Е според тебе 17 процента трябва да определят вътрешната и външна политика на Украйна така ли?

П.П.Колко е коректна цифрата е друг въпрос.Най правдоподобното преброяване на населението в Украйна се получи след 24 февруари 2022 година.Тогава около 95 процента от населението се обяви против московците.Та и до ден днешен.Ако не беше тази специална военна операция фенове на Путин като тебе и досега щяха да твърдят ,че Херсон,Харков и Одеса са сто процента руски градове.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, skorpion1980 said:

Напротив, фен на Путин си и смяташ за напълно правилни действията му.

Щом знаеш по-добре от мен какъв съм, значи явно си някакъв феномен закърмен със способности едновременно от Ванга и Кашпировски. 

 

Преди 8 минути, skorpion1980 said:

А друг факт, който не ти изнася е, че дори рускоезичното население в Украйна днес го мрази и боеспособната част от него се бие срещу армията на РФ, което особено ясно се видя в Харковска област.

Фактите около рускоезичното население в Украйна, голяма част от което се определяше като руснаци са спорни. Вярно е, че има рускоезични украинци, които вече мразят Русия, но има и такива, които са принудени да застанат на украинска страна просто защото украинската армия и полиция са наоколо. Когато украинците със закон са те задължили и заплашили, че ако не ги подкрепяш срещу Русия си враг и ако не воюваш на тяхна страна - влизаш в затвора за 20 години като дезертьор, вероятно ще избереш да казваш, че не подкрепяш Русия и че не си руснак. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, resavsky said:

Най правдоподобното преброяване на населението в Украйна се получи след 24 февруари 2022 година.Тогава около 95 процента от населението се обяви против московците.Та и до ден днешен.Ако не беше тази специална военна операция фенове на Путин като тебе и досега щяха да твърдят ,че Херсон,Харков и Одеса са сто процента руски градове.

Пак повтарям, че гледната ви точка, че съм фен на Путин е много грешна. Просто се опитвам като правя анализите си да отчитам позицията и действията и на двете страни във войната, докато останалите смятате, че може анализа да се прави само от украйнска страна с демонизиране на другата страна. 

 

Относно преброяването с тези 95% въпросът е доколко днес в Украйна можеш свободно да се самоопределяш като руснак. Какво е отношетието на народа и държавата към онези, които се самоопределят като руснаци там? Имат ли права руснаците там, мнението приема ли им се в парламента, имат ли достъп до медиите и т.н. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, resavsky said:

Е според тебе 17 процента трябва да определят вътрешната и външна политика на Украйна така ли?

Според мен мнението на тези 17% най-малкото трябва да се взема предвид, трябва да са представени в парламента, съответно държавата като цяло трябва да е в мирни отношения с останалите представители на въпросния народ. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, makebulgar said:

Според мен мнението на тези 17% най-малкото трябва да се взема предвид, трябва да са представени в парламента, съответно държавата като цяло трябва да е в мирни отношения с останалите представители на въпросния народ. 

Те си имаха всичко това докато някои хора не им казаха да станат пета колона.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 7 минути, makebulgar said:

Пак повтарям, че гледната ви точка, че съм фен на Путин е много грешна.

 

 

Създаваш упорито впечатление че си такъв.

 

Преди 8 минути, makebulgar said:

 

 

Относно преброяването с тези 95% въпросът е доколко днес в Украйна можеш свободно да се самоопределяш като руснак. Какво е отношетието на народа и държавата към онези, които се самоопределят като руснаци там? Имат ли права руснаците там, мнението приема ли им се в парламента, имат ли достъп до медиите и т.н. 

Днес двете държави са в състояние на война.За какви руснаци в украинския парламент може да иде реч?

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, resavsky said:

Днес двете държави са в състояние на война.За какви руснаци в украинския парламент може да иде реч?

Именно това имам предвид, че днес положението е такова, че руснаците в Украйна нямат права по обекнивни причини, затова и тези 95% не са много реалистични. Там днес за тези, които се смятат за руснаци е по-изгодно да казват, че са рускоезични украинци и да се дистанцират от самоопределянето си като руснаци, тъй като това им носи негативи. От другата страна на границата пък смятат, че тази нагласа и промяна след 2014 г. е някаква форма на геноцид и нацизъм. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, makebulgar said:

Именно това имам предвид, че днес положението е такова, че руснаците в Украйна нямат права по обекнивни причини, затова и тези 95% не са много реалистични. Там за тези

Напротив именно войната ясно показа кой какъв е.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Стига с тази упорта за руско езичното население. В България също имаме турско езично население, хайде да идват турците да ги спасяват тогава.

Аз познавам предимно руско говорящи украинци и никой от тях не е бил и не е свързан по никакъв начин с Русия. Не са били фенове на Русия и не са подкрепяли никакви про руски политики в Украйна. Осъждаха остро аниксирането на Крим и т.н. Масово са родом от Одеса и региона на Азовско море.

Объркани ви са представите за Украйна и Русия, ако смятате, че всички които говорят руски език са руснаци или имат общо с днешна Русия. Питай азерерите, арменците, казахстанците и т.н.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Гледай сега, аз лично не съм никакъв путинист и нямам снимка на Путин над бюрото, както е вероятно при някои индивиди от Възраждане или при някои социалисти. 

Изказвал съм мнения, че всъщност някои от причините, които изтъкват руснаците като оправдание за началото на специалната операция или войната са оправдани, доколкото е безспорен факт, че в Украйна живееха доста руснаци/рускоезични. Тези руснаци или рускоезични украинци всъщност на изборите в Украйна преди 2014 г. гласуваха проруски за проруска партия и президент. След евромайдана вече явно в Украйна нямаше как гласа на местните руснаци да бъде вземан предвид както по отношение на външната политика, така и по отношение на вътрешната, което е дало и причините за руските отцепвания и инвазиите след 2014 г. 

Според мен още през 1989 г. е трябвало Украйна и Русия да преразгледат мирно границите си с оглед на историческите и демографските реалности, за което говореше и Елцин, когато стана президент. 

 

Меморандум од Будимпешта

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, makebulgar said:

Именно това имам предвид, че днес положението е такова, че руснаците в Украйна нямат права по обекнивни причини, затова и тези 95% не са много реалистични. Там днес за тези, които се смятат за руснаци е по-изгодно да казват, че са рускоезични украинци и да се дистанцират от самоопределянето си като руснаци, тъй като това им носи негативи. От другата страна на границата пък смятат, че тази нагласа и промяна след 2014 г. е някаква форма на геноцид и нацизъм. 

Права нямат само шепата бандити около Медведчук, които се борят срещу съществуването на Украйна. Обаче в Украйна има опозиция. Кличко винаги е бил противник на Зеленски. Хайде да видим дали на кмета на Москва или друг голям град в Русия би му стискало публично да тръгне на политическа конфронтация с Путин. В Украйна ако си опозиция на Зеленски това не те прави предател, достатъчно е да си на едно мнение с него относно териториалната цялост и проблем няма. В Русия ако си опозиция на Путин и войната това автоматично те прави предател, американски агент и си наказателно отговорен. 

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, skorpion1980 said:

Права нямат само шепата бандити около Медведчук, които се борят срещу съществуването на Украйна. Обаче в Украйна има опозиция. Кличко винаги е бил противник на Зеленски. Хайде да видим дали на кмета на Москва или друг голям град в Русия би му стискало публично да тръгне на политическа конфронтация с Путин. В Украйна ако си опозиция на Зеленски това не те прави предател, достатъчно е да си на едно мнение с него относно териториалната цялост и проблем няма. В Русия ако си опозиция на Путин и войната това автоматично те прави предател, американски агент и си наказателно отговорен. 

Многократно е ставало въпрос за това във форума.Украйна може и да не е най съвършената държава в света но е многократно по свободна и демократична от Путинова Русия.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Р. Теодосиев said:

Стига с тази упорта за руско езичното население. В България също имаме турско езично население, хайде да идват турците да ги спасяват тогава.

Аз познавам предимно руско говорящи украинци и никой от тях не е бил и не е свързан по никакъв начин с Русия. Не са били фенове на Русия и не са подкрепяли никакви про руски политики в Украйна. Осъждаха остро аниксирането на Крим и т.н. Масово са родом от Одеса и региона на Азовско море.

Объркани ви са представите за Украйна и Русия, ако смятате, че всички които говорят руски език са руснаци или имат общо с днешна Русия. Питай азерерите, арменците, казахстанците и т.н.

Турскоезичното население в България се самоопределя основно като турци, въпреки българското гражданство и това, че някои от тях са силно интегрирани. 

А това, че много от днешните рускоезични в Украйна не се свързват с Русия е нормално, тъй като се сменят поколенията. На много от тях обаче бабите и дядовците са се определяли като руснаци. Одеса и други големи украински градове са създадени от руснаците и руснаци преселници са ги заселили в началото. Тоест никой не говори за нещо общо с днешна Русия, а за самоопределянето на хората. Факт е, че има и такива украинци, които се самоопределят като руснаци по етност, без това да отменя самоопределянето на останалите като украинци. 

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...