Отиди на
Форум "Наука"

Комплексирани ли сме като общество българите повече от другите народи?


Recommended Posts

  • Потребител

Мислите ли че българите сме повече комплексирани от останалите държави в Европа и света ? Може да не сме "най", но определено се 

стремим да следваме определени модели на поведение, определен външен вид ("кифли"), да се хвалим със скупоструващи автомобили 3-та ръка и т.н.

Миналата седмица в една банка за пореден път ме обслужва момиче на около 25 с напомпани устни като "наденички".

Не съм обикалял много по света, но преди години бях в Барселона и осъзнах че в България това си е проблем.

За две седмици в Испания единствените "клифли" които видях бяха две момичета от Полша. Знам че не е много представително, но се набива на очи. Дори и грим не носеха местните.

Какво мислите вие по въпроса? Дали е нещо останало от пост съветският период на източна Европа или някъде другаде се корени проблема (ако има проблем разбира се)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, vandu said:

Мислите ли че българите сме повече комплексирани от останалите държави в Европа и света ? Може да не сме "най", но определено се 

стремим да следваме определени модели на поведение, определен външен вид ("кифли"), да се хвалим със скупоструващи автомобили 3-та ръка и т.н.

Миналата седмица в една банка за пореден път ме обслужва момиче на около 25 с напомпани устни като "наденички".

Не съм обикалял много по света, но преди години бях в Барселона и осъзнах че в България това си е проблем.

За две седмици в Испания единствените "клифли" които видях бяха две момичета от Полша. Знам че не е много представително, но се набива на очи. Дори и грим не носеха местните.

Какво мислите вие по въпроса? Дали е нещо останало от пост съветският период на източна Европа или някъде другаде се корени проблема (ако има проблем разбира се)?

Проблем е по-скоро генерализирането, и определянето на частни индивидуални решения и виждания за характерни за цял народ, тоест за народопсихология. Няма такова нещо като "българите" или "народът" на което да се налага един и същ модел и няма двама едни и същи българи. Всеки е различен и всеки е с мнението си и вижданията си. И това как се вижда и как иска да изглежда си е лично негова работа, а не народопсихология. За това наред с "кифлите" има и много хубави момичета без пълнежи и операции, а наред с онези със скъпоструващите коли има и такива с по-скромни коли и дори с баничарки. И въпреки всичко това, че някои е решил да кара хубава и скъпа кола или да си направи пластична операция не винаги е нещо негативно. Скъпата и хубава кола ти покачва качеството на живота и примерно като пътуваш на дълъг път към морето или към някоя далечна страна имаш по-малко технически проблеми, по-уютно ти е, по-лесно пътуваш. Това момичетата и жените ценят и съответно ще се качат в такава кола, а не в бричка. Ако пък операцията ти промени външния вид към по-добър това може да е по-добре освен в нощния клуб, но и в офиса, в магазина и другаде, където по дрехите посрещат. Крайните изцепки и в двете области на супер големи усни и на супер скъпи коли са принципно доста нисък процент не само в България, но навсякъде по света, така, че със сигурност не може да се говори за народопсихология. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...