Отиди на
Форум "Наука"

Углеша


Recommended Posts

  • Потребител

Знаете ли нещо за този цар?Ако имате инфо,моля дайте ми някакво ,търся,но нищо особено не намирам,освен,кратки данни ,че е свързан с крали марко и Вълкашин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Syrian, потърсих и аз и намерих това:

http://www.kroraina.com/knigi/hm2/hm_2_4.html

Той е един от първите, който се противопоставя на турците. Владението му е пряко застрашено от техните набези. Ето защо с брат му срещат турците при Черномен, но са победени. Той е син на цар Стефан Душан, мисля, и царица Елена, която е сестра на цар Иван Александър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не ми е много ясен въпроса. Има:

1. Цар Урош V - втория и последен сръбски император, син на цар Стефан Душан и царица Елена - ще рече племенник на цар Иван Александър и първи братовчед на цар Иван Шишман и цар Иван Александър.

2. Деспот Йоан Углеш - брат на крал Вълкашин и чичо на крал Марко. За тях обаче ще пусна отделна тема сега.

3. Кесаря Углеш - той живее в кр. на 14 нач. на 15в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, мисля, че Syrian има предвид именно брата на Вълкашин. Според мен той е най-много свързан с Крали Марко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пуснах темата за произхода Вълкашин, Гойко и Углеш. И цар Урош, и деспот Йоан Углеш са свързани с крал Марко.

Деспот Йоан Углеш - брат на крал Вълкашин и кесаря Гойко, съпруг на известната Ефтимия, дъщерята на кесаря Воихна.

Углеша положил усилия за подобряване на отношенията между ср. църква и цариградската, отношенията мужду които се обтегнали след прогласяването на ср. църковен глава за патриарх. Углеша загинал с братята си в битката при Черномен през 1371г. Център на владенията му бил Сяр, където пребивавала и овдовялата царица Елена.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...