Отиди на
Форум "Наука"

Византийските символи "Хи" и "Ро"


Recommended Posts

  • Потребител

Много пъти по книги и документални филми съм срещал изписани на щитовете на византийските войски буквите Хи и Ро от гръцката азбука (мисля, че така се пишат). Доколкото ми е известно, знам че те произлизат от името на нашия Бог Исус Христос. Но моят въпрос е: още от времето на Константин Велики, когато той вижда Божия знак преди битката с Максенций, ли е използван този символ. Изобщо тези букви такава ли история имат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност лигатурата означава "Христос цар" или "Христос цар на царете" - което разчитане предпочетеш. А дали точно това е поставил Константин на щитовете на войниците си - не съм сигурен. Легендата казва, че поставил кръст. По всяка вероятност хризмата се е появила там по-късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Символите не са на гръцки, а са на Латински. И всъщност са 3 - I X P. Разчитат се като Исус Христос Пантократор.

Според легендата Константин е поставил на щитовете християнския знак. Но не е ясно кой от трите по онова време, били са следните: IXP (описания по-горе), кръст и третия е стилизирана риба (рибата е най-стария знак на християнството и показва началото на новата епоха на рибите, според астрологията, носител на което начало се явява Исус Христос).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...