Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Доколко смятате, че е възможно съществуването на подобно нещо като СТАРГЕЙТ?

Дали би могла историята да лежи на научни факти или е поредния "подкрепен от науката фантастичен епос" ?

За какво става все пак, за тези които не знаят историята:

Старгейт представлява научнофантастичен сериал, който започва с филма Stargate, след което бива създаден сериалът Strgate SG1 (10 сезона, 220 епизода), сериалът Stargate Atlantis (5 сезона) и предстой излизането на сериала Universe. Повече може да научите на сайта : stargate-bg.org

Нека поразсъждаваме върху някои аспекти от филма и историята! Първо за гейтовете:

Всъщност, гейтовете раздробяват буквално молекулите и ги съединяват обратно от другата страна, на друга планета. Това може и да е научно обосновано, но повече звучи като фантастика. Силата, която е нужна, за д бъде "засмукана" материята трябва да бъде захранена до такава степен, че никой проводник не би издържал на такова напрежение. Но да допуснем, че такъв проводник е накуадата. След като бъде всмукана материата във "вихъра" тя се демолекуляризира, нещо като микровълново разпадане на частиците. След като излезе от другата страна е логично да бъде... прах, може би? Точно тук е трудното, как се "прилепват" обратно молекулите?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • Глобален Модератор

Историк, става дума за телепортация. Интересно обаче ако успеят да ти раздробят организма на молекули и атоми, каква е гаранцията, че ще успеят насочено да ги телепортират до другата 'врата' и ще ги съединят в същата последователност? Пък и ми е бедна фантазията какво ще стане, ако по време на експеримента стане късо съединение или пък спре тока. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обръщам се към модераторите на форума -моя настоятелен съвет: местете всички подобни теми в сектора "паранауки", където съвсем сериозно да се направи един подфорум sci-fi и там свободно хората да си обсъждат каквото си искат...

Да се говори за проблемите на звездните портали от типа Старгейт в сектор астрономия на форум за наука е същото като да се обсъжда тема за летящи килимчета в сектора за самолети и ракети! Т.е. нека бъде показана най-после воля да се разграничават сериозните проблеми на науката от просто фантазирането върху следствията от квантовата теория и теорията на относителността. Така се възпитават и потребителите да разграничават научен от псевдонаучен проблем.

Поздрави :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Грешката е моя, не си дадох сметка, че пиша в грешния форум :)

#Last roman, води се, че дори и да спре тока, дупката която е установена вече няма да бъде прекъсната. Самото "телепортиране" от входната до изходната врата става за части от секундата, така че няма как да се прекъсне дупката по време на самата екстраполация на обекта :):lightbulb: А въпроса ми си остава, доколко научно е обоснована подобна технология? Принципно телепортация на земята е извършвана, но тя е свързана с друг вид физика - квантовата физика :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мен много ме съмнява, че технологията може да напредне дотолкова, че да раздроби едно тяло на атоми или молекула, а после да ги съдебе отново в последователен ред без никакви грешки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Мен много ме съмнява, че технологията може да напредне дотолкова, че да раздроби едно тяло на атоми или молекула, а после да ги съдебе отново в последователен ред без никакви грешки.

Ако бях човек от 1700-ната година.... какво ли бих си мислил за ядрения синтез, за атома и дори за мюоните (неутрино, частицата, която ни облъчва неспирно, като всеки ден през нас минават над 500 милиарда неутрино и няма нищо, което да ги спре) ??? Какво бих си помислил за теле-инструментите (телевизия, телефони)??? Ами за космическите пътувания?

Да помислим реално - хората са вярвали, че земята е плоска?!? Тя е кръгла, даже не е кръгла, а крушовидна :)

Мислели сме си много неща, които са грешни и сме ги доказали, създали сме микровълновата фурна по дяволите :) Не е ли същия принципът й на действие??? Размества молекулите, посредством микровълни и от това се получава загряване на съставките на... местото, примерно :)

Защо да не е възможно тези молекули да се пренаредят в нещо като спирала, да се "телепортират" посредтвом електрически насочен импулс и после да се "сглобят" отново???

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако бях човек от 1700-ната година.... какво ли бих си мислил за ядрения синтез, за атома и дори за мюоните (неутрино, частицата, която ни облъчва неспирно, като всеки ден през нас минават над 500 милиарда неутрино и няма нищо, което да ги спре) ??? Какво бих си помислил за теле-инструментите (телевизия, телефони)??? Ами за космическите пътувания?

Да помислим реално - хората са вярвали, че земята е плоска?!? Тя е кръгла, даже не е кръгла, а крушовидна :)

Мислели сме си много неща, които са грешни и сме ги доказали, създали сме микровълновата фурна по дяволите :) Не е ли същия принципът й на действие??? Размества молекулите, посредством микровълни и от това се получава загряване на съставките на... местото, примерно :)

Защо да не е възможно тези молекули да се пренаредят в нещо като спирала, да се "телепортират" посредтвом електрически насочен импулс и после да се "сглобят" отново???

Ok, поживем - увидим, както казват братушките. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ok, поживем - увидим, както казват братушките. :smokeing:

:) Много е готинко да си мечтаем за бъдещи открития. :post-20645-1121105496:

Не мисля, че ние, които сме живи сега ще бъдем свидетели на развиването на подобна технология. Практически според мен тя си остава футуристична фикция и фантазия, тъй както са някои други фантазии на човека (неосъществени и до днес, но мечтани още в незапомнени времена) - като магическата пръчка, която телепортира още в най-древни приказки хората чак през девет планини в десета, или други подобни магически предмети.

Онова, което ми се вижда по-възможно е всъщност свързано с развитието на информационните технологии и хардуера. Струва ми се доста по-вероятно съзнанието и информацията на една човешка личност - индивид, да могат да се съхраняват като поток от информация и съответно да пътуват със скоростта на потока от електроони или други електромагнитни вълни или дори да се "телепортират" на далечни разстояния един ден. Иначе телата, особено органичните при подобни високи енергии на микрониво не могат да оцелеят. Живота е невъзможен след подобен разпад, просто защото е достатъчно сложен за да бъде възстановен. Вероятно в много далечно бъдеще обаче телата ще могат да се възстановяват чрез клониране на новото място, където отиде ИНФОРМАЦИЯТА от съзнанието на даден индивид, личност и според мен изобретяването на технология, който да ги "записва" в тези нови тела, да ги имплантира е доста по-възможна от разработването на Старгейт или телепорт, който да разпада телата ни и после да ги съединява обратно. Но забележете - първо до мястото в което нашето съзнание ще се телепортира трябва да отидат на крака по традиционния начин живи хора и да построят съответните съоръжения. За това тази технология едва ли ще може да развие междузвездни или междугалактически пътешествия. По-скоро ще е свързана с такива пътешествия в рамките на Земята и Слънчевата система.

Иначе ако сте гледали сериала СТАРГЕЙТ си знаете, че става дума за гоа'улд-ска технология, която е на милиарди години хихихихи :clap: :clap:А кой се съмнява че съществува? Ако не съществуваше нямаше да го има и моя любимец Тийл'к!

tealc.jpg

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моят любимец пък е Даниел Джексън - историк, археолог и лингвист. А също така - и воин.

post-471-1234552103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега ми хрумна - защо тук нямаме подфорум/или раздел Фантастика. Гледах вчера "Обитаемый остров" /ектанизация по романа на Братья Стругацки/ и доста ми хареса.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Както споменах малко по-нагоре, какво пречи подобно нещо, което сега ни се струва фикция, след време да стане възможно или да Е било??? Все пак Вселената съществува от 10-ина милиарди години, не е ли малко странно, че за тези години едва преди няколко милиона се появява човекът, а едва от 200-300 години и сегашния технологично развит човек??? Просто няма логика такава еволюция да настъпи за толкова кратко време :)

И в крайна сметка - това, което сега приемаме за даденост, някога е било плод на въображението на фантазьорите: средство за придвижване, което достига скоростта на звука и то на самата земна твърд... И още много, много неща! Със сегашните си знания заклеймяваме технология като старгайт за невъзможна, но ако минат 1000 години със същото темпо на развитие на технологиите??? Тогава на какво ли ще бъдат свидетели хората?!? Защо не и на старгейт :)

Идеята ми е, че самия филм в голяма степен е логично подреден и навява мисли за реализъм

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Филма е велик, в това няма спор! Обаче според мен СТАРГЕЙТ не може да се конструира при настоящата физика...Трябва нова физика..- не че не достигат технологии, просто не достига знание... Или по-точно гледните ни точки са на друго ниво, епохата също...възприятията всичко.

Иначе сериала го гледам всеки ден, а което пропусна си го свалям от Замунда. Изобко съм голям фен :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно във възприятията ни е проблема, както е било някога :)

Просто сме ограничени от сегашната физика, като наука. тя не предлага добро решение на въпроса с време-пространството, а се ограничава до обикновени филосовски твърдения. Ако има някакъв начин пространството да бъде преодоляно, в смисъл, ако си представим, че Вселената е ябълка вместо да пътуваме върху нея, а ВЪВ нея, като червей, то това би било Старгейт, но уви... Прекалено е ограничена науката

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Точно във възприятията ни е проблема, както е било някога :)

Просто сме ограничени от сегашната физика, като наука. тя не предлага добро решение на въпроса с време-пространството, а се ограничава до обикновени филосовски твърдения. Ако има някакъв начин пространството да бъде преодоляно, в смисъл, ако си представим, че Вселената е ябълка вместо да пътуваме върху нея, а ВЪВ нея, като червей, то това би било Старгейт, но уви... Прекалено е ограничена науката

Бе да ти кажа три години се занимавам да изследвам говоренето на науката и нейните трудности в областта на квантовата механика специално. Колкото повече наблюдавам и изучавам тази проблематика, толкова по-ясно и очевидно е, че проблемът идва от ПРЕДСТАВАТА за пространство като празнота, вакуум...и прочие място между обектите...а последните научни открития просто непрекъснато БИЯТ накъмто на пръв поглед напълно противоречащия с възприятията ни факт, че пространството е илюзия на възприятието и не е реален физичен обект., то е по-скоро ВЕЛИЧИНА...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно! Само забележи ефекта на 3Д анимациите и 3Д снимките :) Разминаване на цияна и магентата, което причинява ефекта, че се намираш там :) както и ние си мислим, че има такова нещо, като времето?!? То е величина - както е величина ляво, дясно, горе, долу, вътре и вън... Няма такова нещо, всичко е в нашия мозък, който обработва тази информация!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

това с разделянето и подреждането на частиците мисля няма да е удачно :!!!: може би такава технология ще има др. приложение- сканира се, примерно кило луканка взимат се съответните частици и се подреждат като кило луканка и така се произвежда нужните количества луканка :tooth: тази технология,ще реши всички проблеми на цивилизацията :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Четох всички мнения и само един беше написал най- важното по темата.STARGATE не е човешка технология.Защо трябва ние да си блъскаме главите като някви там са го измислили преди нас.Така де що да не стане както в оригиналния филм,некви си копаят до пирамидите да търсят мумии и изведнъж хоп :Oo: откриват STARGATE.И се почва една........

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...