Отиди на
Форум "Наука"

Световните правозащитници


Recommended Posts

  • Потребител
Казах вече какво - липсата на реакция по този случай. Повтаряш един и същи въпрос на който получи отговор. Ето това е, което не ми харесва.

Амнести интернешънъл http://www.amnesty.org/ е организация, която по декларация защитава правата навсякъде по света.

По този случай не може да има реакция и аз ясно обясних защо. Който не иска да пострада жестоко в Саудитска Арабия гледа да не пие алкохол. И да не го бият с камшик като част от присъда ще го затворят и ще намерят друг начин да го накажат физически. Да не говорим, че ще му съсипат и кариерата. Просто в Саудитска Арабия е така и това не може да се промени. От тук насетне няма и смисъл Амнести да се намесват.

Също така има достатъчно обяснения на лидерите на Амнести, защо и къде се съсредоточават. Там са обяснени и причините за това.

Та пак да попитам какво точно не ти харесва в тяхната селекция?

Сега по въпроса за секциите. За да има секция на Амнести държавата трябва да има достатъчно развито гражданско общество. Всеизвестно е, че в СА такова няма.

Нормално е обаче в САЩ да има голяма секция, която да е изключително активна и да тормози американските власти.

На незапознатите с проблема им се струва (какъвто очевидно си и ти), че Амнести се заяждат за глупости в много по-правови държави, а оставят много по-сериозни случаи без последствия. Това обаче е заложено в дизайна и концепцията на самата организация, както и в особенностите на обществата.

Защо в дизайна? Ами защото секциите са в държавите със сериозно гражданско общество и извършват работата си там. Затова Южна Африка има секция, а Сомалия - няма. Естествено докладите за Южна Африка са много повече от тези за Сомалия въпреки, че в последната зверствата са ежедневие.

Защо в концепцията? Ами защото приоритетът винаги е бил да се въздейства чрез по-големите и по-богатите държави, т.к. се приема, че те са за пример пред по-малките и по-бедните.

Защо в особеностите на обществото? Ами защото в по-развитите общества се докладват дори и дребните случаи докато в по-недоразвитите дори и големи нарушения не се съобщават.

Сега пак да попитам - на теб какво не ти харесва в този подход, който е отдавна известен, ясен и оповестен? Какво трябва да се направи? Да се прати някой в Саудитска Арабия и той да пищи в блога си докато е на издръжка на организацията "тука не само, че не дават да се пие, ами и после те бият", ами това го знае целия свят и без него. Точно за това посолствата предупреждават гражданите си да не пият там, както и да се обличат по подходящия начин. Ама женката му била свикнала да ходи с мини-жуп и това било нейно право. Ами голям прас да си ходи където иска, но не и в Саудитска Арабия. И нито Амнести, нито посолството на държавата, на която е гражданка ще и помогнат като я набарат.

Точно заради това ще слушаш още дълги години за правата на гейовете, задържаните и циганите в БГ, докато хиляди хора ежедневно са подлагани на мъчения и бой с камъни примерно в Сомалия или Афганистан. Просто в БГ има секция, има закони, и има някакъв шанс нещата да се променят колкото и маловажни да ти изглеждат те. В Сомалия или Афганистан обаче освен да натовариш хората и да ги разкараш от там друго не може да се направи в момента. Просто там няма нито власти, нито органи, нито общество, нито организации, които да поддържат нещата в някакво подобие на ред. И това също е много добре известно.

Та в заключение, ако имаш да кажеш нещо конкретно(както виждаш аз благоволих да го направя) го направи. Можеш също да отидеш лично да Саудитска Арабия и да протестираш в Мека с плакати как трябва да се дава на младежите да пият и това е тяхно човешко право и никога да не ги шибат с камшик. Айде да видим какво ще ти се случи и дали после няма да продължат да ги шибат младежите-пияници с камшик.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво конкретно искаш - ти цялата конкретика я изрече вместо мен. Като вметна само, че едно е да се уважават културните особености (и да не се ходи с минижуп), друго е да се свръхтолерират цивилизационно неприемливи практики (щото иначе с местната култура и Пол Пот и Йенг Сари могат да се оправдават), ще заключа, че цялата тази избирателност (където е по-лесно, там ще работим) за мен дискредитира сериозно авторитета на такива организации.

ПП

Пиенето ако е забранено, боят защо не е? Не познава ли света цивилизовани закони и по каква причина ги толерираш, ти, или Амнести интернешънъл?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Какво конкретно искаш - ти цялата конкретика я изрече вместо мен. Като вметна само, че едно е да се уважават културните особености (и да не се ходи с минижуп), друго е да се свръхтолерират цивилизационно неприемливи практики (щото иначе с местната култура и Пол Пот и Йенг Сари могат да се оправдават), ще заключа, че цялата тази избирателност (където е по-лесно, там ще работим) за мен дискредитира сериозно авторитета на такива организации.

Е сега ако ми обясниш какво си написал по-ясно, защото нищо не схванах, цена няма да имаш.

Какво общо има носенето на минижуп с Пол Пот? Ти изобщо четеш ли се какво пишеш? Ако тръгнеш да подскачаш гол пред БГ парламента ще те приберат на момента. Ама ти си били израсъл в Африка и там така сте си подскачали и там така било нормално и цивилизовано. Няма, не може и толкоз. И Амнести няма да ти помогне. Върти го сучи го КГ125, ама не става.

друго е да се свръхтолерират цивилизационно неприемливи практики

На коя цивилизация? За голяма част от мюсюлманите и арабския свят, това е цивилизационно приемлива практика. За тях е нецивилизовано да има барове където хората да се веселят и пият. Това, че нещо е нецивилизовано за теб няма никакво значение. Разни хора, разни идеали. За това ти писах, за мен пък е нецивилизовано да ме приберат за няколко грама марихуана, която се отглежда и използва в целия свят от хилядолетия, ама като отпаднал сухия режим в САЩ и една агенция трябвало да си намери работа за да не уволнява хора та се захванал с нея. Е сега какво да викам Амнести ли? Момчетата от френския легион може би и да те викнат Амнести да им се оплачат малко.

Амнести е доброволна организация. Нейната роля не е да се харесва не теб, мен или някой друг. Тя набира членска маса, набира дарения и следва някаква линия. Който не му харесва не дарява и не участва и си търси друга организация, която по-добре представлява интересите му. На мен лично изобщо не ми харесват, не съм им дал и стотинка, не се очертава и да им дам, но не пискам по форумите как действали избирателно едва ли не защото някой така им поръчвал без да дам нито уточнение какво имам предвид. Много наивници ги предупреждавах преди да влезнем в ЕС как младите и работливи хора ще се махнат, а циганите ще си останат и ще се борят за правата си използвайки всички инструменти и институции. Никой не ми вярваше разбира се. Айде сега берете си бъкиите като толкова много знаете. На ви капитализЪм. Ще плачете за социалзЪма, много много скоро. Като ви запукат и с обратна дискриминация (добре познат процес в развитите "кап" страни) ще ви гледам шоуто.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...