Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10193
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. А защо само картофи? Растителната храна е много по-богата. Мога един ден да ям сурови картофи, а останалите 29 дни мога да ям други 29 вида растителна храна. Не е никакъв проблем такъв начин на хранене. Обаче месото е едно и също и 1 месец на сурово месо ще е мъчение.
  2. Абсолютно нищо няма да ми стане ако ям суров твърд ориз, жито или боб в продължение дори и на година. Мога цяла година да карам на сурови моркови, зеле и картофи и пак нищо няма да ми стане. А суровите плодове въобще никой не се и замисля да ги пече или пържи, а се ядат винаги сурови. Приматите не ядат груба растителна храна, тоест не ядат трева или листа на дървета, а ядат плодове, ядки и семена, като горилите ядат и меката сърцевина на някои растения, която е мека и богата на въглехидрати, но е бедна на целуоза.
  3. Е айде сега, прясното месо можело да се яде. Еми що го печете тогава, що го меляте на кайма? Много са ви приказките, но когато опре до това да експериментирате всеки бяга по тъча. Едно всеядно животно било то мечка или прасе може спокойно да си яде сурово месо и хем си има зъби за това, хем няма да умре от бацили. Ако сте много смели пробвайте месец на сурово месо, което сами да си го дъвчете и разкъсвате. Гарантирам ви, че още на третия ден ще се чудите как да се откажете. Вероятно ще сте си изпочупили зъбите и ще са ви изпадали пломбите. Дъха ви ще е ужасен, тъй като месото ще ви остава между зъбите и ще гние там. То при печените пържоли остава, а като е сурово ще се мъчите тотално. Ама само приказвате май.
  4. Еми пробвай всеки ден за 1 месец да ядеш сурово месо, прясно отрязано, без подправки и сол, и после ела кажи месото дали ни е храна. Ама няма да го режеш много с ножа, а ползвай зъби те си.
  5. А знаеш ли защо вкуса става по-добър? Не е защото хранителната стойност на месото се подобрява от печенето. Напротив влошава се. При термичната обработка при висока температура се случват цял куп от биохимични преобразувания, при които белтъчините, въглехидратите, мазнините и витамините се преобразуват. Образуват се нови съединения, като ароматните феноли, а също така съединения на захарите и белтъците и други, като много от тях са неусвоими от тялото и трябва да се изхвърлят. Преминават през цялата храносмилателна система, но не се разграждат, тъй като нямаме ензими за тях. И много от тях са вредни и канцерогенни.
  6. Пигмеите колкото и да ядат месо не могат да станат по-високи. Или пък японците или индонезийците.
  7. Еми колкото и да въртиш и сучеш няма как да направиш така, че вегетарянската храна да е по-бедна от местната. Твоите индийци може и да са били някакви бедняци и за това да са били недохранени като малки. Може и да са били от някое дребно индийско племе... знаем че там има такива дребни етноси, примерно особено на полуостров Индокитай. Тоест да се прави връзката вегетарянска храна - дребен ръст е нелепо. Слона, носорога, горилата, жирафа, бивола нямат проблеми с ръста и килограмите, а ядат само зеленчук и плод.
  8. А индийците дебелеят и имат рак не защото ядат растения или не ядат месо. Дебелеят и боледуват тъй като и там като в целия свят е навлязла съвременната евтина преработена храна и най-вече безалкохолните подсладени напитки. Метаболитния синдром, който включва затлъстяването, диабета, високото кръвно, атеросклерозата, сърдечните заболявания, омазняването на черния дроб и други, е следствие основно на пренасищане с захар или високофруктозен царевичен сироп.
  9. Това хубаво, но фактът си е факт. Милиони в Индия си карат пре спокойно без месо и там няма някакви пандемии от дефицит на витамин Б12, витамин Д или на аминокиселини. Това са фактите.
  10. В Индия към 1 милиадрд са хиндуисти-вегетарианци. Будистите също не ядат месо.
  11. Проблемът не е дали можем да ядем месо, а какъв е човека по принцип. Тоест мен лично ме интересува преди 150 000 години, когато е излизал от Африка дали човека е бил месояден и дали основната му храна тогава е била месото. Не ни интересува това дали днес ядем месо, дали на някой му е трудно да оцелява в Сибир, или дали преди 25 000 години хората са яли мамути, а дали хомосапиенс в Африка са били основно месоядни. Учените казват че хората са месоядни от поне 2 млн. години, но дали през този период месото е било основна храна. В Африка хората са можели пре спокойно да си осигуряват много плодове и други растения за прехрана, като дори и в бедните савани се оказва че има много плодове. Хората се приема, че могат да тичат, за да гонят пллячка, но е напълно възможно изправянето на 2 крака да е не заради преследване на плячка, а да е заради контрол на по-голяма територия която да осигурява нужната прехрана от растения, които се събират.
  12. Е ако добавиш към тях и 200 грама пълнозърнест хляб и 200 грама орехи или други ядки, едва ли ще останеш гладен. Даже може и да надебелееш.
  13. Единствения ти проблем с картофите, е че те са главно източник на нишесте... засищат те, дават ти енергия, но не способстват много за здравето на червата тъй като поначало нямат никакви влакна..
  14. Ако за теб "растителна храна" означава продуктите в магазина, които са произведени от палмова мазнина и захар, значи си далеч от реалността какво е истинската растителна храна, която трябва да ядеш. Това, че в някои зеленчуци и плодове, които си купуваш от хипермаркета, има нитрати и пестициди, означава ли че трябва да ядеш само месо? Няма ли да се разболееш от скорбут? И означава ли, че не можеш да си намериш местни производители на зеленчуци и плодове, които не използват много торове и пестициди. Дивите джанки или пък орехите колко пестициди и нитрати съдържат? И ако човек всеки ден се налива с природни пестициди като кофеина, теобромина и други, какво се притеснява от пестицидите в плодовете, които са в пъти по-ниски концентрации. Или пък знае ли какво са нитратите и че торенето не е чак толкова страшно, тъй като в торовете се съдържат основно природни елементи като азот, фосфор и калий. И земеделските производители не слагат повече тор от нужното, тъй като това струва пари. Тоест има минимум от тор, който е нужен за израстване на растенията, и по-големите количества са чиста загуба на пари.
  15. Трябва да се има предвид, че някои от изследванията, които "доказват" задължителната нужда от ядене на месо поради различни дефицити на хранителни вещества, се инициират и заплащат от хранителните индустрии свързани с проезводството на месо. Тоест като се твърди, че веганите и вегетарянците били някави маниаци, които манипулирали стати и твърдения, трябва да се познава и другата страна. Ситуацията е почти аналогична като случая с тютюнопроизводителите. При хранителните компании в една или друга степен го има същото лобиране, налагане на закони, корупция, агресивна реклама и насочване на рекламата към децата. Правят го както компаниите продаващи захар, така и продаващите месо и мляко. И целта е повече продажби и повече приход, без значение от средствата. И това е причината през последните десетилетия народа да затлъстява тотално и да страда от всички заболявания на метаболитния синдром и от рак. Тоест както преди време цигарените компании рекламирха вредния си продукт чрез лекари, платени статии, киното и дори с реклами насочени към децата, за да прават повече пари, така днес хранителните компании рекламират колко е вкусен и полезен шоколада, колко е хубаво да ядеш хамбургери от фасфуд, колко е яко да пиеш кока кола или други сладки напитки, и съответно вадят "научни" статии доказващи това, че захарта не е вредна, а била естествен продукт, че месото е ексистенциална нужда заради два витамина и две аминокиселини т.н. Така се поддържат печалбите и ръста. И говорим за глобални конгломерати занимаващи се с производството на храна, които имат средства, за да си платят за нужните статии, имат средства да си плащат на лекарите да говорят това което трябва и имат средства да поддържат нужното законодателство чрез политиците.
  16. Събери процентите на хората с рак на стомаха, панкреаса, дебелото черво, черния дроб, гърдите, бъбреците и ще имаш приблизителния процент на рак следствие от лошата храна... към който обаче могат да се добавят още проценти, тъй като много вероятно с храната са свързани и други видове рак - на нервната система и костите.
  17. В Русия типовете рак причинени от лошата храна сумарно са на първо място с над 55% общо включително на стомаха, дебелото черво, черния дроб, гърдите, панкреаса, а на второ място са свързаните с пушенето с 21%. https://ourworldindata.org/grapher/cancer-death-rates-by-type?country=~RUS
  18. И поради тази причина хората не са треопасни, а са плодоядни по природа - Frugivore.
  19. Е не говориме за печено, варено и по друг начин обработено гнило месо вложено в колбаси или някъде другаде, а говорим за сурово загнило месо с цялата флора от бактерии, която вече е запонала да го разгражда. Говорим за смрадливото загнило месо, което за човека е пълна гнус, докато за хишниците и за всеядните е голям деликатес, към който те са привлечени от километри заради миризмата. Говорим за примера при който някакви пилешки части седят в найлонов плик на топло под слънцето за 3 дни и след това колата ти се усмърдява смъртоносно ако ги прекарваш с нея, и е невъзможно да си го помислиш да ги изядеш, тъй като биохимията и рецепторите ти го забраняват, докато кучетата на които ги даваш ги излапват за секунди.
  20. Човек не е уникално всеяден, тъй като не може да яде загнило месо и по принцип суровото месо не е вкусно нито ароматно за него. И това, че човека бил вече толкова се отдалечил от маймуните, че вече не му трябвали влакна в храната е някаква пълна глупост. Фактът, че хората ядат по-малко храни богати на влакна е една от основните причини за някои от хроничните заболявания на човека. Просто много от витамините и минералите са прикрепени към влакната и премахването им прави храната бедна. Случая с люспите на ориза и болеста бери-бери е показателен.
  21. Е хубаво де, но това се онася за доста късен период когато човека хомо-сапиенс се придвижва на север, където нуждата и студа са го принудили да набляга на месото. Това е някъде 130 000 - 100 000 г.пр. Н.Е., и това е само последната част от еволюцията му. През останалите 2 милиона години в Африка се е хранил основно с плодове, семена, ядки, растения и разбира се и месо когато му е паднел случай. И там ги има плодовете и ядките в изобилие дори и днес и дори в саваните, където е сухо.
  22. Значи по-горе примера ми е образен и не говоря конкретно за оцеляването на Бай Ганя мамутоядо в горичката му зад къщата му в с. Горно Гъзибарово, област България. Примера визира прачовекът по принцип, без значение дали къса праябълка в Азия или киселица в пра Европа, или пък други местни плодове в Европа, Азия или Африка. Навсякъде в тези земи е имало и плодове и ядки и семена от треви, и със сигурност онези, които наричаме ловци-събирачи, онова което са го събирали не са червеи и охлюви и яйца от врабчета. Събирали са един куп растения, които са им служели за храна. И това вече е доказано при разкопките на праисторически селища и пещери, където преди време откривали само кокали от животни, но в днешно време могат да изследват по-подробно местата и откриват следи и от тези растения. Просто растенията гният за разлика от кокалите и не знаем какъв е бил процента растителна и какъв е бил процента месна храна.
  23. Еми накисването и сушеннето не са преработка, а са естествени неща, които се случват с храната в природата. Относно оцеляването в природата не е чак толкова трудно. В днешно време може да изглежда невъзможно, но не е било така в миналото. Първо, в далечното минало конкуренцията от човеци е била много по-малка. Просто хората са били много малко, и съответно ресурсите в природата са били по-богати на глава от населението. Днес живеем в жестока конкуренция за ресурси включително за храна. Второ, хората в миналото са имали нужда от по-малко храна. Въпросът е, че са били по-малки на ръст, и не са били толкова дебели и мускулести като днешните хора. Съответно енергийният им разход за деня е бил доста по-малък. Още повече, че не са бачкали по 8 часа на ден къртовски труд изискващ хиляди калории прием на храна, а са карали по-леко и по-лежерно така да се каже. Ходили са да ловуват и да събират разни неща, но като цяло повечето време са си лежали под дебелата сянка. Така че, ако днес са ни нужни 2000-3000 ккалории дневно, тогава са им стигали и 1500 или дори по-малко. 1500 ккалории са шепа орехи или 200 грама. Тоест като цяло не им е била нужна много храна. По същия начин ако човек не е много активен може да кара и с въпросните 200 грама орехи на ден, стига да не е много дебел и да не е голям. Трето, събирачите освен че са събирали сезонната храна, за да се наядат, също така са я съхранявали. Отиват под ореха, и събират 4 торби с орехи, като така имат за няколко дни или месеци напред. При това физиологията им е така устроена, че като хапват повече, особено мазни орехи или сладки плодове, излишъка им се трупа в черния дроб или като мазнина под кожата. Тоест като дойде сезона на ябълките, ядат ябълки на корем и трупат мазнина за времето когато няма ябълки. Като дойде сезона на орехите, освен че ги събират и пазят, но и ги ядат и трупат подкожна мазнина. Като има лешници същото. С крушите пак същото, като излишните круши ги сушали на слънцето, за да си имат за по-дълго време. Така човеците са се осигурявали с запаси, както по тялото, така и в торбите с орехите, другите семена и сушените неща. Именно така започва и култивирането на растенията. От забравени на влажно торби със събрни семена и ядки са поникнали нови растения, и хората са се усетили как могат да се спрвят по-добре отглеждайки си храната.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.