-
Брой отговори
10192 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
В книгата не е проучен по-подробно храмът до Борово, поради липса на публикации за него в интернет и поради факта, че е пренесен от могилата в центъра на Борово. Могилата и съседните три обаче са проучени. Оказва се, че храма е слънчево ориентиран към изгрева в дните на зимното слънцестоене.
- 16 мнения
-
- археоастрономия
- археология
- (и 11 повече)
-
Парка сигурно може да се издържа, ако успеят да го доизградят и ако подхождат професионално като търговско дружество, занимаващо се с туризъм. Но трябва да го запазят в този му вид с цялата инвестиция в историческите теми, образователната насоченост и стимулирането на местното производство. Иначе ако сменят името и започнат само тимбилдинг да правят ще приключат бързо. Михайлов не каза пряко, че ще спира дейността, но фактът, че не може да си плаща лизинга на колите, и остана без тях, означава че няма налични пари, а това означава, че и хората които работят в парка на заплата, за да издържат семействата си, вероятно скоро няма да могат да си получат заплатите. И така хората малко по малко ще си тръгнат, щото без заплата не става. За изграждането на парка и за облагородяването на селото по думите им от видеата са използвали много доброволен труд, но в един момент няма да е възможно всичко да се прави на доброволни начала и хората ще искат пари. Като си тръгнат най-ангажираните в проекта, които физически са там, тогава ще спре дейността.
-
Последната му що-годе добра година е 1998, през която има припадъци, влиза в клиника за алкохолизъм, а след това е в пълен упадък.
-
Явно са си пускали някакви акции и дялове от парка за инвеститори, но не на публичния пазар, а при частни договаряния. Казват, че със собствени средства и без външно финансиране от държавата е направено всичко, но доколкото сега са си върнали всички коли и камиони на лизингови фирми явно са се финансирали и със заеми. Именно, че Исторически парк е като Равадиново и като всеки друг курорт или туристически комплекс, който като търговско дружество е на пазара, прави реклама, събира клиенти. Но те се изтъкват не като търговско дружество, а като обект от национално значение от който българите и България печелела, а всяка критика към финансовите или политически позиции на дружеството се изтъква като атака към народа и България.
-
Гаскойн е изкарал само 13 години на високо ниво във футбола, и после някъде на 31-32 години като е бил се е скапал от пиенето и алкохолизма.
-
Въпреки всичко цигарите и алкохола не прощават. Пиел е и е пушил, и спортната му кариера е само 13 години и е вкарал само 10 гола за 9 години за националния отбор, докато днес Роналдо играе 25 години, Меси 23 на високо ниво, и имат по над 140 гола за националните отбори.
-
Футбола днес е съвсем различен от онзи преди 20 години и от онзи преди 50. Футболистите са по-различни и са вече с по 5-10 см по-високи, имат повече мускулна маса и тичат повече. Средната им възраст е малко по-малка, от преди, но се е променила структурата на отборите. Днес има повече млади футболисти и повече по-възрастни над 33 години. А преди над 33 вече им приключва кариерата, а младите не стигат до отборите. Днес за младите има повече школи с добри системи и треньори и от рано стват професионалисти, а старите имат много по-голям избор да се хранят здравословно, не пият, не пушат и по-добре се грижат за здравето си, и така тичат повече до по-късно. Също така имаме и нови правила с 5-6 смени, които постоянно могат да вливат в отбора свежи и бързи футболисти. Колкото повече са смените толкова повече тичат като коне в края на мача и съответно изморените коне им е по-лесно също в края на мача, тъй като има кой да тича вместо тях. Сега на това световно имат и повече паузи за хидратация, за реклами и прочее, което си е добра почивка в средата на полувремето. Също така днес футбола е мирна игра в която не се ритат много, а се пазят като писани яйца. Преди играта е била битка с много ритане, бой и псуване. А на финала в Катар може и да са се били препотили малко, но бързо са се охладили, тъй като стадиона е бил с принудителна вентилация и климатизация, като това е карало някои зрители да се оплакват, че им е студено. При това финала беше през декември, когато времето е поносимо дори в Катар. Съвсем различен е футбола.
-
Наблюдавам Исторически парк до с. Неофит Рилски от създаването му, като историята му и тази на Ивелин Михайлов и партия Величие е добър пример за развитието на бизнес идеи по западни модели, експлоатирането от тях на политическата и национална среда, и сблъскването на начинаещия бизнес с реалностите, конкуренцията, държавата и други фактори. Въпреки градиозността на проекта и въпреки спечелените куп награди в туризма, след отпразнуването на 7 години от началото на проекта Михайлов обяви, че го прекратява или по-скоро ще го преструстурира. Без да съм напълно наясно с методите, целите и средствата на този бизнес проект от наблюденията си мога да заключа, че поне в началото е бил добре замислен, като развитие на уменията и познанията на Михайлов в управлението на личните финанси и събирането на капитал. Той създава академия Together, чрез която обучава хората в управление на финанси, но същевременно я използва и за привличане на съмишленици, инвеститори и доброволци, които по-късно ще станат и основата на парка и партия Величие. Успехите на проекта Исторически парк са изградената база с възстановки на различни исторически епохи от историята, облагородяването на селото и околностите на парка, създаването на нова туристическа дестинация, както за българските така и за чуждестранните туристи, създаването на различни периодични културни събития, насочени към развитието на културата и историчеката памет със съдействието и участието на други хора и организации със същата дейност, създаването на собствено издателство за книги и местния вестник, създаването на паметници на български владетели, създаването на среда за млади българи да се заселят в селото, като успех е и участието в политиката, както на региона така и на държавата. Неуспехите на проекта, които водят до прекратяването му са различни, като ако питаме Михайлов или останалите участници в проекта, неуспехите са изцяло външни. Според тях проекта от самото начало е бил изнудван от медии за пари срещу реклама, а при отказа въпросните медии са започнали негативна кампания срещу парка. Виновни са и политиците, стоящи зад тези медии, които в ролята си на властимащи по онова време са осъществявали натиск чрез различни средства включително чрез инспекции и проверки в парка. Според Михайлов и останалите от парка също така държавата не оценява по най-добър начин това, което правят за развитието на културата и туризма, и като цяло за България. От моя гледна точка неуспехите се дължат освен на някои външни фактори, но и на доста вътрешни. Може би най-главната грешка или неуспех е представянето на проекта като нещо различно от бизнес проект насочен към печалба, чрез представянето му като национално значим проект целящ основно възраждане на културата и духа на българите. Безпорно пресъздаването на исторически събития и архетектура за туристите е важно за запалване на интереса им към историята, а от там и към това българите да са по-обединени, но използването на националните чувства в защита на проекта не е много удачно. Така ако има някои противник на проекта поради една или друга причина (бизнес или лична), това не го прави автоматично и противник на развитието на българската култура и историческа памет, както често представят нещата. Проекта по наблюденията ми е на първо време бизнес проект, който цели печалба чрез продаване на билети и карти, и чрез организирани туристически и бизнес прояви. Колкото и насочен към националните чувства да се представя проекта, на първо време е бизнес проект, и срещу национални чувства не пускат всеки да влезе вътре в парка. Втората съществена грешка е политическата ангажираност или по-скоро желанието за извличане на политически дивиденти от парка и от важни събития, като войната в Украйна и премахването на паметника на съветската армия от центъра на София. Безпорно появата на политическата партия Величие се случи чрез движение по вълната на недоволството, като членовете и привържениците й открито са декларирали подкрепата си за Русия, а също така участваха в защитата на паметника на Съветската армия. Същевременно се използва и недоволството от управляващите от ГЕРБ, недоволството от Борисов и Пеевски, заради които се издигнаха и другите партии на протеста. Тази политическа активност е похвална, когато помага за развитието на населеното място и когато се води с идеални цели съобразявайки се с останалите, но когато се използва за трупане на политически активи на всяка цена с цел сваляне на правителството и когато постоянно говориш че няма държава, политическата активност става нелицеприятна и нежелана от хората, като това носи и съответните негативи, които трябва да бъдат понесени. Това обвързване на бизнес проекта с политическите виждания на създателите му несъмнено е довело до отлив на част от привържениците на парка, а от там вероятно и до лошото му финансово състояние. Това е така, тъй като много хора, които биха подкрепили развитието на подобни туристически културни обекти същевременно не биха подкрепили политически партии защитаващи каузи, които са непопулярни и в противоречие на европейското развитие на България. Ако не си привърженик на партията едва ли ще финансираш бизнес проект, който открито показва, че взетите на лизинг чрез бизнес проекта коли са обозначени като партийни или като рекламилащи партията. Третата грешка или неуспех на парка като бизнес проект е виждането, че някой дължи нещо на парка, заради културните проекти и националното чувство, което подкрепя и развива. Основно този дълг се търси от медиите, които явно искат пари за реклама на дейността на подобни проекти и не винаги са съгласни да рекламират безплатно бизнеси. За честването на 7-годишнината на парка от парка са изпратени прес съобщения до 500 медии, но реакцията им била почти нулева и събитието не е отбелязано подобаващо. От гледна точка на парка това е доста лошо поведение на медиите, но от гледна точка на капитализма изпращането на 500 прес съобщения от някои бизнес до медиите не е нещо по-различно от безплатна ПР-кампания на бизнеса извършвана от щатните му служители по ПР, целяща популяризиране и привличане на клиенти. В крайна сметка виждаме как един бизнес проект, който реално има шансове да се развива в сферата на туризма може да прекрати дейността си заради политически и бизнес недоглеждания или заблуди, което позва, че бизнеса освен собственици с добър бизнес и финансов нюх трябва има и собственици с политическа далновидност.
-
Подмогилните сгради в Североизточна България явно нямат късмет да бъдат излагани за туристите, като изключим Свещарската под Гинина могила. Тази от Смядово, която е била близо до Ивановските, е пренесена в музея в Шумен, а Боровската е пренесена в центъра на Борово и е отворена, но дъжда и слънцето я съсипват.
-
От всички сигурно към 100 подмогилни сгради на траките само десетина са социализирани. Покрай Шипка и Казанлък е най-добро положението и обновиха Оструша, навсякъде е отворен достъпа, и се предприемат мерки за опазване с климатични системи. Но и там има десетки сгради, които си стоят открити и се рушат, и само археолозите ги знаят. Последната открита там под Мальовска могила след като я проучиха я засипаха с багера, че да не я ровят иманяри. Засипаха и сградата под Филиповска могила до Пловдив, че от махалата вътре гориха гуми да вадят жиците. Но пък откриха нова сграда под Голямата могила и там са направили навес да не я вали дъжда. Трагично е положението и с Гаговската гробница, която е покрита с навес, но навеса е много стар и се руши. Най-зле е най-големия храм под Четиньова могила до с. Старосел. Там има социализация, има път, взимат пари за билет и беседа, има наоколо пейки и места за почивка, но самия храм е отворен и влагата и постоянните промени в температурата го рушат отвътре. Няма климатизация и няма ограничение за влизане, пипане, чупене, а лястовиците си гнездят вътре. Накои от архитектурните елементи са разрушени от влагата особено части от колоните.
-
Китайските университети предприемат мащабна реорганизация на учебните си програми – през последните пет години те са отменили или преустановили 12 200 остарели специалности и са добавили 10 200 нови, което засяга повече от 30% от всички програми. Най-големите съкращения са в хуманитарните науки, чуждите езици и мениджмънта – тези специалности се считат за пренаселени на пазара на труда, където младежката безработица надхвърля 16%, а изкуственият интелект бързо променя пейзажа на заетостта. Новите програми, напротив, са фокусирани върху високотехнологичните сектори на страната, които са приоритетни. Например, девет университета вече въведоха специализации по „въплътен интелект“ като част от държавната стратегия за развитие на изкуствения интелект. Реформата има за цел да се справи с проблема с масовата безработица сред завършилите и да подготви кадри за „индустриите на бъдещето“, в които Китай се стреми да се превърне в световен лидер. Според местни доклади, университетите в Китай са съкратили 12 000 специалности в областта на изкуствата, хуманитарните науки и езиците в полза на програми, фокусирани върху технологиите. Преструктурирането е предназначено да ориентира висшето образование в страната към стремежа на Китай към икономика, задвижвана от изкуствен интелект. Според данни на Министерството на образованието, близо една трета от университетските програми в Китай са засегнати, като милиони студенти са засегнати. Съобщава се, че между 2021 и 2025 г. в китайските висши учебни заведения са въведени 10 200 нови програми за бакалавърска степен като част от промяната. Степените в областта на изкуствата и хуманитарните науки все по-често се възприемат от администраторите като „остарели“ и пренаситени, съобщи South China Morning Post , докато нови степени като „въплътен интелект“ се разглеждат като по-добре съответстващи на целите за икономическо развитие на Пекин. Един скорошен завършил Шанхайския университет за наука и технологии заяви пред изданието, че лошите перспективи за заетост са довели до това институцията да се откаже от програмата за степен. „Бързото развитие на изкуствения интелект засегна силно продуктовия дизайн“, каза студентът, който говори анонимно. „Много основни задачи, като моделиране и рендериране, вече могат да се обработват от изкуствен интелект.“ Промяната в образованието в Китай е една от няколкото инициативи по света, насочени към преразглеждане на националните учебни програми, за да се включат нови курсове, свързани с изкуствения интелект. Индия е внедрила модули за изкуствен интелект директно в националната училищна програма, Обединените арабски емирства са стартирали Национална инициатива за образование в областта на изкуствения интелект, а Казахстан въвежда нова образователна стратегия, след като нарече приемането на изкуствения интелект въпрос на национално оцеляване. В Европа Испания актуализира учебната си програма, за да се фокусира върху грамотността в областта на изкуствения интелект, като част от стратегията си „Дигитална Испания“. Миналата година министърът на образованието на Обединеното кралство Бриджит Филипсън обяви, че Министерството на образованието проучва възможността за нова квалификация по наука за данни и изкуствен интелект, която да се съчетава с GCSE и A-level. https://www.independent.co.uk/tech/china-ai-university-arts-degree-b2995940.html
- 4 мнения
-
- 2
-
-
Докато Меси вкара 3 гола в последния мач и общо 8 гола в последните си 10 мача на финали на световни първенства и Копа Америка, Кристияно Роналдо в последните 10 мача на финали на световните и европейски първенства не е вкарал нито един гол. Тактиката на Роналдо е да се разхожда статично някъде пред наказателното поле, очаквайки някой да му подаде топката. Вероятно е заради умора заради възрастта му. Докато младите са в постоянно движение тичайки напред назад по терена, Роналдо само ходи.
-
Фаворита 1 час не може да вкара гол на Кабо Верде.
-
Нормално е да расте цената на билетите при растящия брой население и медийната реклама, и при ограниченията на местата на стадионите.
-
Кюрасао на финала ще бие Бразилия с 5-0.
-
Доста нелепа чатбот дискусия с подвеждащи въпроси, които водят чатбота да дава подходящи отговори. Като му кажеш, че уискито всъщност е дъбова тинктура, ще ти отговори нещо така че да ти уйдиса на въпроса, а не че танините случайно са минали в алкохола заради това, че вуискито се съхранява в бурета.
-
Руските винопроизводители се оплакват от непиещите Зумери На Международния икономически форум в Санкт Петербург Борис Титов, собственик и основен акционер на групата компании „Абрау-Дюрсо“, изрази съжаление, че днешната младеж, за разлика от предишните поколения, рядко консумира алкохол. Той обаче е оптимист за бъдещето, вярвайки, че скоро те ще започнат да пият, а производителите на алкохол ще увеличат производството и ще печелят повече. „Със сигурност е факт, че хората, които използват Zoom, не пият алкохол днес. Виждаме това навсякъде, на всички пазари, както източните, така и западните. Факт е, но вярваме, че е временно; културата на винопроизводството ще надделее“, каза един от водещите руски винопроизводители. Междувременно, медийни съобщения сочат, че производството на пенливи вина в Русия е спаднало с 15,1%, а производството на тихи вина - с 14,8% между януари и май 2026 г. Преди това по-младото поколение, което се въздържа от алкохол, беше посочено като една от причините за спада на руския пазар на бира. Както експертите вече посочиха, сред поколението на зумерите, родени между средата на 90-те и началото на 2010-те, делът на тези, които изобщо не пият алкохол (въздържали се), е 54%. Миналата година Центърът за наблюдение на лошите навици към Министерството на здравеопазването проведе мащабно проучване. Експерти установиха, че навиците на младите хора са се променили значително през последния четвърт век. Според изследователите през 2000-те години юношите на 13-14 години са били първите, които са пили алкохол; днес това се случва на по-късна възраст - 14-16. Дигитализацията на свободното време изигра огромна роля тук. Днес потребителите на Zoom се оформят онлайн и повечето от техните модели за подражание (блогъри, артисти и други известни личности), на които се стремят да подражават, или открито промотират здравословен начин на живот, или изглеждат във форма и здрави. Следователно алкохолът, който за предишните поколения се е смятал за признак на зрялост, сега се възприема като пречка за самореализацията. Здравето и физическата форма са се превърнали в символ на успех и социален капитал. Всъщност има много фактори, които влияят върху намаляващия интерес на потребителите на Zoom към алкохола. Форматите за общуване също са се променили. Традиционните партита, подхранвани с алкохол, отстъпиха място на кафе рейв партита и анти-барове, сервиращи безалкохолни коктейли. Младите хора също така проявяват все по-голям интерес към тематични партита - от викторини до лекции, където алкохолът просто не е задължителен. Забраната за реклама на алкохол в медиите, въведена през 2012 г., също изигра роля. Популярността на бляскавите партита с реки от шампанско отшумя. Друг важен фактор е икономиката. Цените на алкохола непрекъснато се покачват, а тийнейджърите предпочитат да харчат дори джобните си пари за абонаменти за различни услуги, дрехи или джаджи. Освен това, днешните тийнейджъри имат по-голям достъп до информация за опасностите от алкохола. Някои потребители на Zoom обаче просто предпочитат да не посещават партита, където се консумира алкохол, тъй като интернет предлага много други възможности. Друг възпиращ фактор за много потребители на Zoom е страхът да не станат мем, ако снимка или видеоклип на неловка пиянска каскада стане вирусна. https://www.fishki.net/5055025-rossijskie-vinodely-pozhalovalisy-na-nepyjuwih-zumerov.html
-
- 1
-
-
Хората масово отнемат работни места от ИИ – компаниите започнаха да съкращават или елиминират ИИ и да връщат хора, тъй като това често е по-евтино и по-ефективно. Много корпорации внедриха ИИ, за да намалят разходите и да автоматизират работата, но се оказва, че невронните мрежи поглъщат огромни бюджети с разходи за изчисления и токени, а резултатите не винаги оправдават разходите: — Microsoft постепенно премахва вътрешното си използване на Claude Code и вече не плаща за някои лицензи за служители, защото е твърде скъпо. — Ръководството на Uber призна, че годишният им бюджет за Claude Code е изчерпан до април и увеличеното потребление на токени „не дава ясна възвръщаемост под формата на специфични функции за потребителите“. — Starbucks затвори системата си за инвентаризация с ИИ, защото обърква продукти или изобщо не ги забелязва, докато хората се оказаха по-ефективни. — Duolingo замени част от екипа си с ИИ инструменти за превод, създаване на упражнения и писане. След това потребителите започнаха да се оплакват от грешки и спадащо качество на обучението, така че компанията трябваше да смекчи реториката си за ИИ. — IBM искаше да замени някои от служителите си с изкуствен интелект, но след това стана ясно, че много процеси не функционират правилно без хора. Сега компанията планира драстично да увеличи наемането на младши инженери. — Вицепрезидент на Nvidia открито заяви, че цената на изчисленията с изкуствен интелект за неговия екип вече е по-висока от цената на служителите му. t.me/retra/34495
- 9 мнения
-
- 1
-
