Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

makebulgar

Потребител
  • Брой отговори

    10193
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    96

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar

  1. Сградата под Кухата могила до Поморие е римско-тракийски синкретизъм и е късна от римския период - II-III век. По план и според разположението под могила е типично тракийска, но кръглата камера е типичен римски архитектурен стил и смесената строителна техника с редове камък и тухли е римска. Кръглата камера прилича много на така наречения "Мавзолей на Ромул" или "Мавзолей на Максцений", който представлява семейна гробница. Марк Максцений е 58-ят император на Римската империя в началото на IV век, а синът му Валерий Ромул е консул.
  2. Бермудския триъгълник си е пиратски център за лов на кораби и плячка, а не нещо друго. Преди е бил третия ъгъл в Триъгълната търговия, от където са тръгвали към Европа натоварените със стока и злато кораби. А после става затворен път заради Куба.
  3. 2022-ра по план трябвало да завършат проекта.
  4. Типичен пример за изгубване в превода и разговорната реч. Морския термин за морското вълнение "9 бала", който означава "буря", се прехвърля в разговорната реч като синоним на "буря", а след това някой почва да търси някакви по особени физични свойства на деветата вълна при вълнови процеси.. Името на картината на Айвазовски не е "Деветата вълна", а е "Девет бала" (Девятый вал "Девета степен") и изобразява именно буря в морето.
  5. Затова термина "славяни" е неправилно да се използва за събития, племена и култури преди 9 век. За онези времена е по-удачно да се използва термина "славяноезични". Тоест антите, склавите и венетите са славяноезични, но не са славяни, тъй като просто са племена от преди 9 век. При подобен правилен терминологичен подбор преди 9 век е възможно да съществуват и други славяноезични племена северно от Черно море, различни от трите. Докато при традиционния общоприет начин на използване единствено на термина "славяни" за всички периоди, като славяноезични преди 9 век се дефинират само трите племена.
  6. Имах предвид прехода Д-Г в пеперуда-пеперуга. Иначе Ще е и Че и Ке и Ша, Щъ, Ши... в диалектите..
  7. Phylogenetic analysis suggests that human ancestors may have invented cooking as far back as 1.8 million to 2.3 million years ago. ["Organ, Chris (22 August 2011). "Phylogenetic rate shifts in feeding time during the evolution of Homo"] Claims for the earliest definitive evidence of control of fire by a member of Homo range from 1.7 to 2.0 million years ago (Mya). [James, Steven R. (February 1989). "Hominid Use of Fire in the Lower and Middle Pleistocene: A Review of the Evidence"]
  8. Искаш да кажеш, че хората първо са били ловци и след това са станали събирачи? Учените са на друго мнение. Прачовеците са били растителноядни и след това са преминали на мърша и лов. До откриването на огъня са били растителноядни, но са били човеци вече. Не маймуната, а човека е открил огъня.
  9. Историчка със специализация по македонската история, с баща професор по история и дядо историк и македонски равелюционер. Явно се е заела с Юстинян заради произхода на рода му от близо до Скопие. Чичо му, на който е кръстен, става император от армията и като малък е бил прост селянин-свинар, който не можел да пише вероятно. За това и сигурно са го нарекли "прост" - юстин. Вероятно връзката със славяните се прави поради тази връзка с това, че е прост, доколкото и славяните са били прости по онова време без писменост, или пък поради липса на данни за произхода му, или пък поради това, че земите около Скопие са били заселени със славяни по онова време...
  10. Тоест според теб прачовеците са били тъпи и не са си съхранявали ошав, семена и ядки за зимата, и е трявало да ядат само прясно обран зеленчук и мръвка. И между другото рехидратирането на сушени растителни продукти не е преработка на храната, а е връщането й в естествено състояние. Боба и лещата ги варим по простата причина, че при варенето им стават готови за нула време, докато накисването им във вода изисква повече време за достигане подходящо състояние.
  11. Значи ти искаш пример за някакво място на което да имаш целогодишно растителна храна, а аз ще ти дам пример с катериците. Катериците си складират ядки, тъй че да имат за зимъска. И оцеляват някак. Хората и те си складират храна и оцеляват. Тъй че питането ти и желанието ти е некоректно и твърде необмислено. Човекът се е научил доста отдавна на първо време да събира растителна храна и да я съхранява за по-оскъдни времена. И между другото в зората на човечеството, когато е имало различни видове изправени маймуно-човеци, за някои от тях се казва, че са били растителноядни. И те са изчезнали не толкова заради невъзможността да оцелеят на растителна храна, а просто защото ареала им е бил покрит от по-умни маймуно-човеци, и са били избити.
  12. Кажи си какъв пример желаеш и ще ти го дам... нещо явно съм изпуснал дискусията и не се сещам кой какви нужди има... А иначе тоя номер с тези обобщения, че всички вегани като им се зададяли някакви неудобни въпроси били бягали по тъча и се покривали, си е един от похватите характерни за псевдонауката. Всеки си е за себе си, и зависи кой пита и кой отговаря бил той веган или свинскоядец.
  13. Ето че и Китай въвежда подобни промени в образователната система, като премахва изпитите и домашните - https://www.vesti.bg/na-uchilishte/kitaj-zabrani-izpiti-v-uchilishte-i-domashni-6130367
  14. Слона, коня и бивола също са бозайници и произлизат от онези малките прото-бозайници, но днес са тревопасни. Месо не ядат. Хората са еволюирали по друг път, и първоначално изглежда са били плодоядни.
  15. Кучетата почти не ядат месо вече, и ако ядат им го дават варено.. ядат основно човешка преработена храна, затова и имат рак.
  16. Археоастрономията е много интересна наука, но малко хора я разбират. Много скоро обаче ще има много разкрития във връзка с нея и нещата ще се променят. Николай Дерменджиев е трудно да се нарече, че е бил на световно ниво, тъй като света не знае нищо за него, въпреки че едното не е определящо за другото. Дисертацията му е единствения подобен труд относно археоастрономията в България, тъй че си заслужава да се прочете, обаче в нея има много слаби места и повече предположения отколкото факти. Николай Дерменджиев започва да се занимава с история, археология, астрономия и археоастрономия поркай баща си Владимир Дерменджиев, който е астроном и има някои археоастрономични проучвания.
  17. А и това "гърци" е съмнително, тъй като по онова време се наричат ромеи.
  18. Тези прото власи са малко съмнителни. По скоро трябва да се уточни със стрелки че българите са изселвали северно от Дунав и по Карпатите подобни "романизирани траки" от земите на Империята. И романизираните не са баш траки, тъй като балканските ромеи са смес от наследници на траки, елини, македони и военни контингенти от цялата Империя изпращани на Балканите през период от близо 700 години. Ако северно от Дунав бяха останали някакви ромеоезични власи след изоставянето на Дакия от Империята, това сигурно щяха да го пишат по хрониките. Те пишат друго, как авари, хуни, славяни и българи отвличат население и го взимат на север, вероятно част е продадено в робство, друга част е асимилирана, а някой остават и дават началото на власите.
  19. Въпросът явно е зададен не напълно точно отново с логическа заблуда, която ограничава избора до две възможности, при положение, че има трета и четвърта. Но "по природа" означава явно питане относно това по какъв начин човека е произлязъл от маймуните. Ако смятаме, че всичко човешко е онова, което човека е измислил и то не е природна даденост, то готвенето на месо явно не е природно нещо.
  20. Култивираните растения са си напълно природни хранителни продукти. Ние само сме спомогнали за еволюцията им в дадено направление. Тоест те са в симбиоза с нас и това е довело до еволюцията и разпространението им. Ако оставиш култивираните растения на воля в природата те си продължават да си съществуват и да се развиват. Пържолата, кока-колата, пържения картоф, хляба или лютеницата ако ги оставиш в природата няма на никъде да се развиват и еволюират. Изкуствено създадени храни са, които ще ти дадат енергия, за да оцелееш, но ще те разболеят тъй като са с изгорени витамини и ензими, и са със допълнително количество нови съединения получени при печенето, които са или неусвоими или дори токсични. Пържените картофи, хляба и лютеницата са произведени от растителни продукти, но са далеч от истинската храна, която може да поддържа и възстановява тялото. Те са продукт, а не пълноценна храна.
  21. Въпросът в заглавието на темата е какъв е човека по природа. Всяка изкуствена, овкусена или преработена храна която човек е създал и се изхранва с нея не можем да я наречем природна. Природна е онази, която е ял преди да се заеме с печенето и готвенето.
  22. Соланина в картофите и доматите не ти е голям проблем, стига да не ядеш някакви зелени картофи или листата на кртофите и доматите. От пет картофа ще се натровиш толкова колкото от едно кафе. Кофеина и соланина са растителни инсектициди.
  23. Всеяден си ако можеш да ядеш сурово или загнило и смръдливо месо без да получиш никакви стомашни, рецепторни или други проблеми. Повръщането в следствие на аромата на загнило месо не е малък проблем. Всичко останало са празни приказки. Може да харесвате печени пържоли и кюфтета, но това не е точно истинско месо. И именно затова и лъвовете, тигрите и мечките нямат рак или и сърдечни проблеми, а хората имат. Тоест ако говорим за месо трябва да говорим за суровото месо без обработки и консервации. От друга страна хората ядат дори и загнилите плодове, които понякога са най-вкусни именно тогава. А престояли 5, 10, 30 дни плодове не са никакъв проблем.
  24. Върбанов, не се пени толкова. Знаем, че човек може да яде месо, както знаем и за рациона на ескимосите. Въпросът е защо другите по света не карат така само на месо, ами ядат и други неща. Дали пък тоя пример с ескимосите не е логическата заблуда подбиране на черешки. Иначе предизвикателството да преминете месец на сурово месо не е за да видим дали ще оцелеете, а е да видите как ще се чувствате психически и в какво състояние ще е устата ви физически. А говорим за сурово месо, тъй като това е естествения вид на месото, а печеното месо е нещо съвсем друго. Ако казваш, че трябва да ядеш само печено и варено месо, но не и прясно разкъсано, загнило или престояло, трябва да дадеш обяснение защо избираш именно и само термично обработеното или консервираното по някакъв в начин месо. Всеядните животни в природата не ядат печено или варено месо, а ядат сурово, което са разкъсали сами или от умрели животни - мърша, често загнила. Това е всеядното животно. И човека може да бъде определен като всеяден само ако може да яде спокойно такова месо - сурово или загнило. Примера със суровия картоф е доста нелеп и също представлява логическа заблуда. Тоест не се концентрираш върху експеримента да изкараш месец на сурово месо (ако принципно си всеяден няма да е проблем за теб), а отклоняваш въпроса и задачата с ответни въпроси и задачи. Еми не става така. По тоя начин няма да направиш нито суровото месо по-вкусно, нито по-безопасно престоялото сурово месо, нито ще подобриш психическото си състояние от всекидневната консумация на сурово месо. Отклоняването на въпроса в друга посока е логическа заблуда. Логическа заблуда е и да отклоняваш въпроса единствено към суровите картофи, при положение, че ти се говори, че човека е плодояден и яде всякакви плодове, зеленчуци, грудки, ядки и семена. От друга страна месото, което ядат всеядните е едно и също и представлява мускулна маса със съпътстващите тъкани или органи. Месото така или иначе няма как да го разнообразиш и явно тази невъзможност те води до това да искаш да ограничиш максимално и храненето с растителна храна. Това е някаква компенсация. Принципно обаче, човек не му е проблем да яде сурови картофи, тъй като дават енергия и вода, и на вкус не са отблъскващи. То е все едно да ядеш ябълка, разликата не е голяма. Нищо общо със суровото месо. И най-вече няма да си счупиш зъбите и чеенето от дъвкане и разпаряне на жили. Експеримента, на който трябва да се подложи всеки който твърди, че човека е всеяден, разбира се че може и да се разнообрази и освен сурово месо, той вечер може да яде и сурови кокали, за закуска пилешки трътки, за следобедна закуска - сурови жаби и гущери, разкъсани със зъби, събота и неделя ще набляга на вътрешности от прясно разкъсани със зъби и нокти овце, а на обяд във вторник и сряда ще яде престояло месо от овцете разкъсани в събота. И всичко това ще го прави с дадените му от природата зъби и нокти, а не да се глези с някакви ножове. Нали говорим за физиология и природна адаптация. Говорим за това какъв е човека принципно по природа, а не как се е научил да се справя с оцеляването в нечовешки условия в пустинята или в аляска.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.