-
Брой отговори
10193 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
96
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ makebulgar
-
Еми от появяващите се задължително болести в следствие на консумацията на преработените и готвени храни се вижда че няма никаква адаптация към тях при хората. Още повече като поставиме животните на нашия съвременен рацион в зоопарковете и те развиват нашите болести. Конкретно за месото е установено че при постоянната му консумация се развиват болести като подагра и други. Май нямаме метаболизъм за пикочната киселина, докато месоядните имат. А примера с гръбначния стълб не е коректен, тъй като болките в гърба получаваме не защото ходим изправени, а ги получаваме или защото си травмираме гърба с тежък физически труд (който е несъвместим с природата на човека) или чрез застояване и седене на стол. Основна причина е и вредната храна, която ядем. Богатата на сол и белтъчини храна, липсата на витамин ц и други витамини водят до отслабване на тъкъните на гръбначния стълб и от там и до проблемите. Пикочната киселина отделяна при разграждането на огромни количества белтъчини от месото се натрупва като кристали по ставите. Анатомията на човека е еволюирала през милионите години не за седене на стол и за мъкнене на торби с цимент, а за тичане, клякане, скачане и лежане. Всичко друго е пренатоварване на гръбнка. Причините, които се дават за намаляването на дебелото ни черво са хипотетични, а не доказани. Тоест храната може и да е фактор, но може и да не е. Хората освен всичко друго са се изправили и са се научили да тичат доста бързо, а това няма как да стане ако имаш голям корем. Може да попитате гепардите и хрътките, които все едно нямат корем. Човека се е научил да тича основно, за да покрива по-големи територии, което му е осигурявало предимство при намирането на храна (растителна). Както знаем с бягане трудно можем да сме конкурентни на хищниците и антилопите в саваната, тъй че не лова е причината.
-
Еми въобще няма да ти намалеят храните, ако спруш да ги готвиш. Основната причина, поради която има смисъл готвенето днес е унищожаването на патогени разни, които може да са заразили храната. Иначе не е проблем да ядеш всичката растителна храна сурова (като изключим онази съдържаща отрови) без да я омекотяваш и т.н. И незнам защо някои хора обичат постоянно да премахват генно модифицираните, култивираните и хибридизираните растителни култури от рациона. Те са си съвсем нормална храна, която расте като всяка друга растителна храна. Ние просто сме дали насоката на която да се развива - по-големи и вкусни плодове и семена. Нищо лошо и нищо вредно. Който смята друго значи не може да мисли. И както казах по-горе естествена храна е онази която не е термично преработена. Месото и рибата също са естествени храни, но не са биологично свързани с хората. Нямаме рецептори за вкус към сурово месо. Не ни е вкусно. Питателно да когато глада е ударил до кокъла, но просто нямаме вкусови рецептори за месо.
-
Според мен като са почнали да си пекат храната хората са почнали да страдат от болестите, без значение преди колко хиляди години са започнали. Първоначално са били принудени да ядат месото сурово, тъй че това им е естествения вид на месото като храна. Който смята, че е всеяден и може да яде сурово месо като останалите хищници и като всеядните нека го направи. При това те го обичат дори и сурово-развалено. Не ферментирало, а развалено.
-
Има смесвания, но разглеждаме възможноста сред онези племена, които е водил Аспарух онези прабългарите, които са оставили специфичните погребения, които са определени като прабългарски и които са на конници с вероятен късносарматски произход, да са използвали въпросната лексика (аз, дете, чедо, дан, сто, брат, четири, мога, жена, върша, тича, държа...) като собствено българска преди контакта им с анти, венети и склави. Защото тази лексика вероятно е и сарматска, тъй като я има в староиранските и източноиранските езици.
-
Щяха да са отчасти славяноезични ако това бяха думи заети от склавите, антите и венетите, но ако тези думи са били част от речника на скити и сармати тогава просто говорим за това, че славяноезичните имат различен произход, а не са само произлезли от един епицентър някъде в беларуските и полски гори. Идеята е, че в миналото е имало различни групи племена с обща лексика, някои с повече германски думи, други с повече ирански, трети с повече гръцки, в зависимост от географския си произход, а след 10 век са вкарани в една група - славяни. И вече след като се вкарани в тази група се търси произхода им от едно място, като всички останали се пишат славянизирани. Произхода може да е от няколко места, и за по-отдалечените можем да не допускаме че е възможно да са били славяноезични, тъй като там просто хората са били безписмени, а после са били изтласкани и заменени от други. Какво би се случило ако венетите завладеят и "славянизират" сарматите в чийто език принципно вече си съществуват думите аз, дете, чедо, дан, сто, брат, четири, мога, жена, върша, тича, държа... защото са и ирански!? Ще им заменят думата аспа с думата кон и ще ги превърнат в истински славяни?! Няма ли да е същото ако сарматите/българите завладеят венетите/склавите и изоставят думата аспа и започнат да използват думата кон?!
-
Българите е напълно възможно да са били славяноезични още при Аспарух или по-рано, без да са пряко свързани със склави, анти и венети. Не може да се изключва съществуването на други славяноезични племена само защото гърците са пропуснали да ги включат в групата на тези трите. Конни степняци, които използват славянска реч като аз, дете, чедо, дан, сто, брат, четири, мога, жена, върша, тича, държа..., е напълно възможно да са съществували, още повече че тази реч е и староиранска и вероятно е съществувала в речника на скитите и сарматите...
-
Съвсем не сме се адаптирали към преработената съвременна храна, щом тя води до описаните здравословни проблеми. Със сигурност милионите декари плодни дръвчета, милионите декари житни култури и други зеленчукови култури не са се появили изневиделица през последните години просто така защото живеем в глобален свят. Пре спокойно можеш да си караш цяла година и само с продукцията която си си произвел на 10 декара и която си си съхранил по подходящ начин за зимата и пролетта. Това разбира се няма да е трева, а ще са стотици килограми орехи, картофи, сушени сини сливи, цвекло, репи, ябълки, тикви, круши, жито, овес.... И със сигурност с тях няма да останеш гладен зимата и пролетта. Ако днес си се откъснал от земеделската работа и не можеш да ги гледаш тия декари и не можеш да се справиш с обработката и съхранинието на тези храни пре-спокойно можеш и да си ги купиш от магазина. Днес разчитаме на внос на някои от тези храни просто защото така е по-изгодно. На нашата земя произвеждаме масово жито, което пращаме там където жито не се произвежда, а от там си внасяме банани, маслини и кашу... и всички са доволни. А суровата растителна храна всъщност е най-евтина в магазините, тъй че човек започва и да спестява. Разбира се ако не избира екзотичните храни, които са по-скъпи. Боба, картофите, бананите, ябълките, чушките, зелето, орехите не са чак толкова скъпи, особено като ти останат повечко пари от това, че не си си купил скъпите меса, вина и цигари. Разбира се по-евтино може да ти излезе да ядеш преработената фабрична храна, но в дългосрочен план тя вероятно ще те вкара в болницата, тъй че ще ти излезе по-скъпо.
-
В някои от гробовете на неолитна Европа (https://www.youtube.com/watch?v=-NFri78q4b8) са открити следи от човешки черепи изрязани така, че да могат да служат като чаши. В този случай може да се каже, че причината е била нуждата от съдове в тези първобитни общества. В тантра хиндуизма и будизма във връзка с традицията за изработване на чаши от череп наричани капала - https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kapala, още от детска възраст били избирани хора с подходяща форма на черепа, които придобивали важен статут в общостта с условието, че след смъртта им от черепите им ще бъде направена чашата капала. Този по-виш статут вероятно довел и до традицията за изкуствена деформация на черепите, която позволявала на хората да подготвят черепите си за изработваенто на подобни чаши след смъртта им.
-
Естествена храна е онази, която идва от природата, тоест при която хранителните вещества са в естествен вид. Всяка преработена топлинно храна е вече нещо друго. В нея са се образували ред химични съединения, които не съществуват иначе. 99,99999% от животните в природата били те растителноядни или месоядни ядат такава естествена храна. Твърде много елементаризираме с това обобщение за генофонда, който трябвало да разпространяваме. Дали ще можем да го разпространяваме по същия начин, ако премахнем цялата технология на която ни се крепи цивилизацията. Ако за 20 години спрем да правим операции, спрем да си правим пломби и протези, спрем производството на лекарства и спрем ваксинацията на малките деца, дали хората ще живеят по 90 години и дали смъртността сред децата ще е ниска. Тоест няма как да хвалим съвременния начин на хранене, тъй като той е съпътстван с много технология, която ни поддържа по изкуствен път до дълголетие. Без тази медицина ще мрем като в Африка на 40 години, основно заради лошата съвременна храна. Преди 1 млн. години хората също са мрели на такава възраст, но основно поради други фактори, а не заради храната. Прачовеците просто са били по-близо до стихиите и са се амортизирали по-бързо. Целта на тези, които решат да се хранят здравословно, да станат вегетарианци или вегани, всъщност не е да живеят 100 години, а е да живеят годините, които им остават по-добре и по-качествено. Ако този нов начин на хранене им е помогнал да се справят с някакво хронично заболяване, примерно затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания, диабет, високо кръвно налягане или други подобни, то е нормално, че ще искат да продължат да се хранят по този начин. Просто не искат да са постоянно клиенти на болниците. Всички тези заболявания ти свалят тотално качеството и продължителността на живота. Чрез байпаси и други операции можеш да изкараш до към 70-80 години, но ще си постоянно болен и ще се лишаваш от доста неща в живота. И доколкото учените са доказали че до тези хронични заболявания води съвременния начин на хранене, в това число и яденето на много месо и животински мазнини, е логично тези хора да защитават позицията си и тази на медицината срещу месото и останалите храни. Вярно е, че печеното месо е вкусно, но го ядеш овкусено, ядеш го с други неща включително алкохол, ядеш го много, защото ти е вкусно, и в крайна сметка ставаш дебел и умираш млад от съпътстващите болести. Който твърди че ще е здрав като бик и че ще доживее качествено до старини хранейки се по съвременния начин с всички онези преработени храни в супермаркета или с традиционната българска храна с много месо, много тестени храни и манджи, значи просто не познава статистиките. Тези неща може да твърди докато не попадне в статистиките със съответните заболявания, които описахме, като след това или ще трябва да си промени храненето, или ще стане хроничен клиент на болниците и редовен критик на съдбата си. Народната поговорка, че с възраста е нормално да качваш по 1 кило всяка година е просто показателна за състоянието до което ще те доведе традицията в храненето, или онова, на което те учи масовата околна среда в това число и родителите и бабите.
-
Законът за информацията е по-скоро някаква прогресия, като в нея множителите са лавинообразно нарастващия брой гледни точки.
-
Тоест трябва винаги да се прави уточнението, че ако говорим за месоядство при прачовеците е месоядство причинено от глад и липса на друга храна поради движението му на север. Докато при изобилието на храна в ранните години в саваните и джунглите прачовека е бил плодояден и растителнояден, за което говори структурата на зъбите му. И извода е, че при днешното изобилие от храна, което сме си осигурили, не е никакъв проблем да се върнем към естествения начин на хранене на прачовека с плодове, а който иска може да се върне и към ядене на сурово месо. И това връщане към корените не е някаква безцелна приумица, а е нужда, тъй като съвременната преработена храна води до болести.
-
Австралопитеците и всички ранни хоминиди ако са яли месо е било сурово, не пържено, не печено, не варено, не на суджук, не на салам или пастърма. Сурово. Който иска да яде нека го яде така. Да си го откъсне със зъби от трупа на някое магаре и да похапне. Или да изяде сурова катерица за обяд. Да му е вкусно. А който каже че суровото месо е по-вкусно пред всякакви други алтернативи на първо място с плодовете, значи явно лъже. Вземете който и да е чукотец, самоед, ескимос или друг северняк и му предложете на масата всякаква най-различна сурова храна в това число месо, плодове, ядки, грудки и т.н. и го питайте кое е най-вкусно за него и безспорно ще ви посочи плодовете. Може суровия дроб и суровото месо там да са им деликатес и основно ядене, но ако имат алтернатива няма да го ядат. Там нуждата им налага да ядат само месо. Просто суровото месо за нас не е вкусно. Всеки вариант на сурово месо бил той пастърма, луканки или друг вид винаги е силно осолен и подправен и затова им е вкусно на хората. Солта и подправките дават вкуса.
-
Това разбира се са пълни нелепости с тези неща, че знанията се били давали свише и т.н. Всички знания се учат. А това, че някой може да изнесе лекция пред някакви хора не е ясно защо трябва да ни учудва толкова. Дай трибуна на някой който има дар слово и може са ти върти локуми цял ден въпреки че може да ти приказва празни приказки. А тия които са дошли да слушат лекция ще я слушат докрай и ще вярват, тъй като за това са дошли, и едва ли ще прекъснат и оспорят лектора, тъй като не е учтиво. Принципно хората с 0 знания не водят лекции. Но често супер образовани хора стават най-лъжливите лектори, пророци, политици, манипулатори и дори убийци. Обичайна практика в лекциите на псевдоучените, които обичайно също имат някакво висше или поне полувисше образование, е да обявяват, че изнасят за света някакви тайни, които били скрити за учените.
- 1961 мнения
-
Еми има данни че ранните човеци, са яли месо, но както пишат в статията яли са месото наред с големи количества плодове, листа, насекоми и др. Но проблема е че по онова време те са били просто един от видовете висши хоминиди. Много от останалите видове са били по различни. Част от тях са били също като предците на хората и са яли и месо, а друга част са си останали плодоядни и растителноядни. Например Парантроп робустос е подобен на австралопитека и се смята че имат един и същ произход, но робустос са си били не само растително ядни, но и основно тревопасни. Тоест явно онези ранни хоминиди въпреки, че са били почти еднакви като физиология, ходили са вече изправени, имали са сръчни ръце и са имали сравнително голям мозък, но са поели по различни пътища. И със сигурост не са тръгнали от някаква всеядна форма, а са тръгнали от плодоядна, иначе робустос щяха да бъдат също месоядни. И в крайна сметка са оцелели защото са били най-умни или поумняващи. Оцелели са онези, които чрез войни са избили всички останали хоминиди без значение дали са яли или не са яли месо, които за тях са били грозни и други.
-
Хората, които познават научните открития свързани с физиологията на човека, които познават добре биохимията на тялото, и познаващите медицинските проучвания върху храненето, към които спадат и проучванията върху вегетарианството, а също и проучванията върху двигателната активност (включително йога), и които решат да следват препоръките от всички тези проучвания вероятно ще са най-здравите хора. Но проблема е първо, че тези хора са малко, и второ, че осигуряването на храна днес не е точно в ръцете на хората, а е в ръцете на производителите на храна. Купуваме храната в магазин, а не я берем, събираме и ловуваме. И от там идва проблема. Ако човек се запознае максимално с темата ще достигне до извода, че трябва да стане суровоядец, но доколкото 95% от храните в магазините са преработени, смесени, изчистени, печени, по най-различни начини, човек просто прави компромиси и приема други варианти различни от идеалния. Тоест науката е изследвала нещата и проблемите, но запознаването на хората с откритията и най-вече прилагането им, са действия лични, които хората трябва сами са направят. Но в 99% от случаите хората или нямат възможност или се примиряват да не следват науката. А относно всички тези стари книги по йога, природно лечение и т.н. те не са нещо което може да замести науката или да я поправи. Те са просто част от науката и вероятно медицинските и научните книги по медицина понякога ги споменават и цитират. Народната медицина може да даде някакви насоки за това как човек да действа в определени ситуации, обаче не може да отговаря на онези въпроси свързани с биохимията като това какво са витамините, как действа метаболизма и т.н. тоест науката дава глобалните отговори, докато народните лечители, йогите и други подобни специалисти работят надребно и в практическа насока.
-
Австралопитекус Пешо и австралопитекус Гошо и те са били плодоядни. И още тогава преди милион години зъбите им са били на плодоядни. И още тогава телата им са си набавяли витамин Ц от плодовете, тъй като в месото го няма, а телата им не са можели да го синтезират. Може би искаш да кажеш, че при човека закърняването на захапката заради яденето на месо, я е превърнала по магичен начин точно в захапка еднаква с тази на останалите плодоядни маймуни?! Е съвсем не става на дума за някакви мижави плодни дръвчета, а става на въпрос за огромни смокини и боабаби, от които могат да се берат тонове плодове.
-
Основен проблем свързан със солта е прекомерната консумация. Човек изключително лесно може да прехвърли препоръчителния максимум на прием на сол за деня, който е 3 гр. 3 грама сол се съдържат в 100 гр сирене или 100 гр някакви осолени ядки, и примерно с 2 гр. сол човек си соли салатата. Тоест препоръчителната доза се взима изключително бързо само с едно от нещата, които ядеш на едно хранене. През останалото време ще изядеш още няколко пъти повече, като на ден спокойно можеш да приемеш над 20 гр. сол. Този излишък от сол на първо време задържа излишно количество вода в тялото, а след това трябва да се изчисти през бъбреците и кожата. Според учебника по физиология на човека дори и най-малкото количество сол, което се приема с храната, води до повишаване на кръвното налягане.
-
Еми единия плодояден питек се е казвал Пешо, а другия Гошо. Доказателства, че са били плодоядни е структурата на зъбите, нуждата от някои витамини, които ги има само в плодовете и други подобни. А за наличните плодове в саваната преди време бях направил справка и съм качил снимки и данни някъде тук по темите, но не ми се търси сега. Има огромни плодни дървета там, които дават много плодове. Дините също идват от саваните. И е вярно, че всички диви плодове не са като съвременните култивирани плодове, но все пак си остават плодове и има много животни, които живеят само чрез тях. Орангутаните и други маймуни разчитат почти напълно на дивите плодове без значение от размера им.
-
Еми може за някои хора да са разновидности, но за други са си отделни режими на хранене. Примерно тези които твърдят, че прачовека бил всеяден ще ти кажат, че ветегарянците всъщност не са растителноядни щото пият мляко и ядат яйца, като същото ще ти го кажат и веганите. А в старите книги по йога и природно лечение сигурно има някоя важна мъдрост, която може да ти помогне, но не могат да се сравняват по никакъв начин с научните проучвания по въпросите с храненето. Проблемът е, че от една страна хората просто не спазват препоръките, които дава науката, тъй като науката не е направила необходимото откритията и да станат популярни, а от друга страна тъй като хранителната индустрия работи за да се изкарва пари, а не за да е здрав потребителя. Хранителната индустрия всъщност вкарва значителни средства, за да продава продукти, които нарушават всички предписания на науката относно храната.
-
Скатов, всъщност има доста добри постижения и изкачените от него върхове не са за пренебрегване. А това, че е почнал на 30 не е от значение, особено при катеренето. Веганството и спорта не са несъвместими, напротив, много от най-добрите спортисти са вегани или вегетарианци, както разбираме от филма Променящите играта. Веганите по принцип не са войнственото крило на вегетарянците, а са такива, които не ядат яйца и не пият мляко. Има обаче група от войнстващи вегани, които в защита на начина си на хранене (срещу атаките на войнстващите месоядци, млекопийци и войнстващите богати фирми производители на месо и мляко) са прегърнали други каузи като защитата на животните, глобалното затопляне причинено от метана от кравите, липсата на вода и др.
-
Най-умните животни са тези, които комуникират много в сложна социална среда. Ние примерно четем и пишем и описваме всичко, и живеем в сложни огромни съобщества, които изискват сложна комуникация и затова имаме и големи мозъци. Същото е и със слоновете, които живеят в големи семейства и комуникират с инфра звукове. Същото е и при делфините, които също живеят в големи групи и комуникират постоянно с ултра звук. Приматите също комуникират доста не само с звуци, но и с гримаси.
