
kipen2
Потребител-
Брой отговори
478 -
Регистрация
-
Последен вход
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ kipen2
-
Е, след шоуто на Джо Роугън, сега и БЛИЦ?!? Има ли и нещо в Актуално.ком?!? ...за шоуто на ИИ разработчиците и представители на английските служби, постулиращи, че не е сигурно, че вербалното извждане на ""веригите на мисълта" на ИИ ще продължи за в бъдеще.... поради което е необходимо да се субсидират проекти за поддръжката и усъвършенстването на този мониторинг. ...белким да не останем само с Cambridge Analytica и проектът им от 2018г.
-
Спояването е в "колективната" консумация на алкохол. За да има разправии, обиди, скандали и т.н. значи е имало събиране на хора. Ключовият проблем в понятието "умерено пиене" е всеки да пие колкото може, докато не стане опасен за събеседниците си. Дори и неконсумиращи алкохол участват в практическите семинари по "умерено пиене". "Барутчийте" рано или късно отпадат от компаниите, събиращи се за практикуване на "умерено пиене". А консумирането на алкохол е като нож с две остриета. С ножът можеш и да убиеш, но можеш и да си нарежеш хляб или пържола. При алкохола важното е, че "отпуска", "падат задръжките" и това помага за спояването на обществото чрез опознаването на потиснатите ни страни от характера. Един вид разкриване един пред друг. Едни се разкриват за заяждане, други за интимности, а в Перник - за кроше.
-
След "дискусии" си пропуснал да добавиш ",които водих със себе си"! Щото като гледам си самозатвърждаваш циклажа си. За дискусия се иска разбиране между двама и повече човека, а не ти да си описваш утвърдително твоя си циклаж, игнорирайки даваните ти бележки..... това не е дискусия а надприказване. Не трябва да предпоставяш четиримерно евклидово пространство за реално съществуващо, защото това е нонсенс?!? Да, когато наложиш лоренцово-трансформираните данни за пространствените и времевите координати на събитията от миналите и бъдещите им светлини конуси от всички възможни ОС - отправни системи (а не "координатни системи, привързани към точка") към статична в пространство-времето ИОС, като контекст се получава четиримерно евклидово пространство, изградено от събития - или четиримерна, евклидова репрезентация на пространство-времето. Но това е генерирана идеална представа, а не реална!!! А ти продължаваш да си пишеш "Евклидовото реално четиримерно пространство" ?!?... Ти да не мислиш, че от кеф Минковски е изградил математическото му пространство?!? Ами не - от нужда е, тъй като това което виждаме(измерваме) от достъпната ни физическа информация, която се предава чрез фотоните, е тамън 4-полусфера в пространство-времето! Също така и защото споменатото по-горе идеално четиримерно евклидово пространство, за да се "види" като такова от наблюдател(т.е. да въведеш ОС), условието е такъв наблюдател да е статичен в пространство-времето, но И да може да "вижда". А когато е статичен в ПВ, наблюдателя е статичен и във времето - значи няма протичащи физически процеси, съответно няма как да "вижда"(измерва), защото това е процес!!! Сам трябва да се беше сетил до сега, че няма такава физическа възможност за наблюдаване (измерителен уред, от които да събереш данни, да наблюдаваш)! Единствената ОС, в която пространство-времето има характеристиките на четиримерно евклидово пространство е ОС на фотон, движещ се във вакуум!!! Сега белким вденеш защо с Ники ви наричах "ездачи на светлината"?!? Всъщност, зациклянето ти в тази верига от съждения е... тамън както на puer aeternus-а му е трудно да се приземи от полета си сред звездите... всеки си носи своя кръст....твоят е четиримерен
-
Ще ме прощаваш, но структурата на поста ти издава някаква форма на себепозоваване! Неква рекурсия.... Постулираш мнението си, че "безплатната шведска маса" с информация свършва! Постулираш, че е "завършено" обучението на ИИ (?!?), които пък обединяваш в спекулативното, генерализирано заключение за неизбежно бъдещо развитие на ситуацията с достъп до информация чрез интернет.... ...и всичко това връща в началото, че свободния интернет свършва. (А и е интересно затвърждението чрез въвеждането на "логична еволюция" ...) Та това е, макар и малко по-сложна, идентична структура на съжденията като на феновете на конспиративни теории: има световен заговор - елитите ще ни ограничат - от ограниченията ми следва, че има световен заговор. Информацията и знанието никога не са били достъпни за малцина. Просто малцина са били тези, които са търсили достатъчно усърдно и достатъчно дълго. Още повече - зависи за каква информация става въпрос. Ти да не би да знаеш всичките схеми от собствености, в които участва Прасето или Тиквата?!? Винаги има информация, която е лесно достъпна за малцина. Обаче и ти и аз можем да узнаем, примерно предната информация! Зависи колко труд и време вложим в тази насока. Но дали ще го направим?!? Аз не! Не ме интересува, просто! Ами те приходите не е задължително да са директни - от кликания?!? Има и индиректни приходи от функционирането на сайта. Аз скоро си купих душ, след като посетих сайт на интернет магазин на една търговска верига.... Шоуто на Джо Роугън?!? Сериозно ли?!?
-
Ти, Скенерчо, си "отпери" някъде отзад надменното отношение! Да обясняваш като на идиот нещо, което е базирано на твоето идиотско интерпретиране на инфото от моя пост си е твое решение. Толко ли си кух, че не можеш разбра, че дори и да ми даде 'сдъвкана" информация, ИИ асистента ще търси според рейтингите на сайтовете, в която има и обратната връзка от потребители и статистика за активността на потребители, посетили сайта след получена "сдъвкана" информация?!? Сабине Хосенфелдер има доста посещения(кликания) на ютуб акаунта й, знаеш ли защо?!? ... или и на нея ще се пробваш тенденциозно да й коментираш видеата в чата, опитвайки се да внушиш, че нещо не разбира... пълен игнор ще получиш... Я просто не ми коментирай постове, след като не си разбрал какво съм написал, а?
-
Най-малкото, ироничната закачка с "нормалното разпределение" ми е показателна за смотаното отношение, след което просто няма смисъл да ти обръщам внимание на параноичните разказчета за борбите в дигиталното пространство. Такова е - на война като на война! След като толкова те влече към тези битки, поне не си проектирай страховете в темата, и то под предлог, че ми отговаряш. Консолидирането на контрола на достъпа до сайтове може да вълнува само хора, които преследват някакви политически интереси или имат бизнес свързан с този достъп. Един обикновен собственик на магазин или пък някакъв производствен бизнес знае много добре, че буустването на рекламата се плаща. Като ми пишеш за малки и средни информациотни сайтове и внасяш параноичните ти страстни визии за това как щяло да стане невъзможно тяхното съществуване, не просто спекулираш, ами и си показваш "нормалното ти разпределение". Хем, ти написах, че апатията е по-силна от най-мощната корпорация, хем пак ми даваш примери как падали кликовете, съответно приходите, поради паднал рейтинг на сайта. Ами такова е! Потребителите му намаляват, поради това, че не харесват нещо в предлаганото. Така е на свободния пазар, колкото и да се опитваш да намекваш, че не е такъв пазара на предлагане на инфо от сайтове. Това, че някакъв персонален ИИасистент ще търси някакво инфо отново ще си е съобразено с рейтингите на сайтовете. Още повече - когато пък е стикован с твоите предпочитания няма да търси кулинарни рецепти в раздел за физика. Отделно, че в рейтингите се вземат предвид и ревюта от потребители.... просто ти си държиш да си защитиш тезата на всяка цена, губейки си компаса за учтивотстта. А за форума предупредих още преди да ми баннат първия акаунт, че докато се позволява на лигльовци да смъкват нивото на дискусиите, проявявайки неуважително отношение, то това ще има негативно влияние за бъдеще. (А Скенер нека да си лайква, както си лайкваше игричките с лигльото, заради който ме баннаха, след като отговорих подобаващо на обидите му с обиди.) Защото и сред сайтовете е като сред физическите магазини или други услуги - реномето се заслужава, но и трябва да се поддържа. Отделно и апатията сред потребителите, отделно пък и това, че вече има доста ютуб акаунти, които явно предизвикват повече интерес, та и дискусии в чатовете към видеата им. ...
-
Ама, верно не се разбираме! И вече поне съм сигурен, че аз не допринасям толкова, за достигането до това положение! "Докарването до абсурд" на аргументите ми, а и още повече "подбирането на черешки" е апропо липсата ти на здрав разум при воденето на спора. И това - продиктувано от силното пристрастие в защититата на тезата ти, дори и с цената на използването на логически заблуди... Недей да се докарваш до положение, че да не можеш да отбележиш разликата между "2-3%" и нормално разпределение, при което ще имаш поне 20-30% които не ползват изобщо ИИ-персонални асистенти, още по-малко пък подобни "интегрирани в лични мобилни устройства"(което е глупост, защото тези Астра-асистенти, които те плашат, отново са си свързани със сървърите, апропо, с невронната мрежа, поддърщата ИИ-майката, където се генерират отговорите на бота или Астра-асистента). Това, че ще има циркаджии(клоуни), накичили се със слушалки, ..или пък по-тъпото - с 3Д очила и неква друга изгъзица-кичозно придържане към трансхуманистичната мода, ще си е нещо нормално за социалните групи в силно урбанизираните територии. Но това не е цялата човешка популация! Просто не знам как си представяш света!?!!! Като някаква утопична, затворена сфера, в стил 1984, ли, не те знам?!? Просто не ми се спори!!!
-
Ами, от тезата ми(вероятно нясно изразена), точно по темата е това, че дори и да няма ясна представа в публичното пространство как да се регулира ИИ, това не означава, че не може да се саморегулира самият процес. И то не в негативни "краски". Просто тезата, която застъпвам, а и опитвам да подкрепям с лични примери, касае положителните страни на развитието и прилагането на ИИ технологията. Това, че се явява противотеза на тезата за страховете от въвеждането и развитието на ИИ не би следвало да е повод за омаловажаване на личните ми примери, все пак. И важният аспект, който застъпвам е не да се постигне симбиоза, ами по-реалистичното - да се случи положително интегриране. Моментът със симбиозата на ИИ с обществото го коментирах в контекста на ИГИ(AGI), а не на обикновен ИИ, в лицето на езиковите модели или техни персонализирани варианти. Не само метавселената, ами и достъпните за персонализиране ИИ-асистенти и подобни ИИ-асистенти като в цитирания ти проект "Астра", биха имали бутикова употреба. Дори бих вметнал (по спомен цитирам), че в дигиталния маркетинг се преподава, че какъвто и продукт да пуснеш на пазара, винаги имаш гарантирани 2-3% покупки от общият брой "запознали се" с продукта. То, за това се инициират толкова агресивни рекламни кампании. Просто Социуумът ще смели и тази технология и ще си се реализира отново някакво нормално разпределение на ползващите и неизползващите я. Както споменах в преден пост - нищо ново под слънцето. отново някакво разслоение в обществото, но това са си нормални процеси. Виж в разслоенията, според мен, има риск с ИИ. И това и свързано с проблемът за растящото неравенство в доходите, което само ще става по-изразително. ...то така или иначе тренда си е такъв...с ИИ или без...
-
Нещо не се разбираме, наистина.... Не разбра ли, че ..го споменах като "полуфабрикат"?!? И че така или иначе на разбра, че ти пиша от две страници, че можеш да си обучиш тамън от езиковите модели, които се предлагат, свой личен асистент. Случайно да знаеш, че има опция да си персонализираш сесията и да му дадеш указания да ползва базата данни, която ти си му заредил, когато ти синтезира отговори?!? Т.е. ти да си го персонализираш, а на да "чакаш" "някой друг" теб да "персонализира". Като някаква марионетка на параноични конци си, бре мен?!? Ако пък си толкова загрижен за добруването на неукото човечество, то вземи предвид, че болшинството от хората не биха го ползвали както ти очакваш. Още повече, че в момента се засилват часовете и обученията за ИИ технологията, както на учениците, така и на учителите... и доста ученици и студенти го ползват, особено за да хитруват... но това ще е докато не се наложи да се занимават с нещо на професионално ниво. Не знам какви са тия страхове от корпорации и контрол, при положение, че в съвремието апатията е по-силна и от най-мощните корпорации.
-
Пак ще се повторя, ама като гледам параноята прави хората като баби - "едно си баба знае, едно си повтаря ". Поне от половин година може свободно да си обучиш личен ИИ помощник. Но както и споменах - зависи за какво го ползваш. А ти, Атоме, внимавай с твоя бъдещ ИИ-асистент. Даже и Гемини ти обобщава така, че "да отговори" на страха ти от това да получаваш само това, което ти се иска да получиш от ИИ като синтез ... така може да ти се задълбочи параноята. .... А друг, ако иска би могъл да си ползва "полуфабрикат" ИИ асистент. Аз поне му качих учебник по Лесовъдство и друг по Дендрология и ми хареса синтеза по проблемите, които му зададох... ако ми мине мързела и реша да му кача повечко от професионалната литература и някои изследвания за биоценозите съм сигурен, че ще ми спести доста работа, та и ще ме подпомага с предложения в работата ми. Просто пример, в различен контекст, за използване на персонален ИИ асистент.... а не като клипчето за проект Астра, което сподели.
-
Да, спомена това, но в контекста, че работи аксиоматично по тяхната повеля. А това не е така. Виж новината на Теодосиев - на Мъск ИИ-то е като него. Докато за Гемини съм на друго мнение. В смисъл, че не може да се генерализира така. ИИ, като инструмент зависи за какво го ползваш. Пробвал ли си за медицина да питаш, за физика, за сфери от познанието, които не съдържат сложни плетеници, основани на боравене с морални категории? Защото от това, което си споделял като питания и отговори с чатботове се вижда, че си го питал за системи от убеждения, за възниквания на идеологии, за политически системи. Все сфери на познанието, касаещи политики и политически идеи или бидещи основа за възникването им. Е няма как, при положение, че в тези сфери се набърква и моралният релативизъм, да очакваш да няма тенденциозност в отговорите. Когато машината е създадена и работи на принципа на интерполациите (напанагон и да "запълва дупките" със средно претеглени като "тежест" стойности, които след като ги облече и в езикова форма, за нас се явяват "фантазиране"), да не се получава проблем при генерирания отговор. В смисъл, че въпросът с доверието в отговорът на ИИ е свързан с това за какво го питам. Както и да са го обучили програмистите, има неща, за които може да се ползва, апропо рискът от проявата на "фантазиране" е нисък, и неща, за отговорите на които рискът че ще запълни с измислени факти или твърдения е висок. Ами точно при персонализираните ИИ, разработчикът, апропо - корпорациите, няма такова значение. Т.е. рискът е неоправдан, защото ти обучаваш езиковият модел. За пример - наскоро се интересувах как да си обуча пероснален ИИасистент и Гемини ми даде подробна информация. Но си е доста работа да обърнеш интересуващото те инфо в подходящ за прочитане от ИИасистента код. В смисъл, че ПДФ-ката (например учебно помагало) трябва да я шернеш в чата, за да може да я обърне в разбираем за него формат....и така за всички документи, чрез които да му създадеш твоя си база, от която да се обучи и съответно сгълсува с твоите потребности за работа с него и това което да отговори на очакванията ти. За това написах
-
Бай дъ уей, този недостатък се дължи на това, че ИИ все още е ИИ. Защото, ако имаше програмистката "свобода" да си пренаписва кода, то ИИ щеше да се превърне в ИГИ. А, както и сам си отбелязвал в друга тема, в чата ти с ИИ, ти е споменал изрично, че може да пише кодове, но не и да "пипа" своите! ...а от ИГИ е страхът, които се насажда в обществото, обаче като се визира ИИ.... което пък още повече засилва интереса и използването на ИИ от потребителите ... хитър маркетингов трик. Т.е. хем елитите на запад са се защитили от риска от възникването на нов играч на глобалната сцена, които да консолидира човешките маси от негативно настроени към живота хора, хем и на част от елитите им върви бизнеса.
-
Както споменах и по-горе - не е проблемът в ИИ, ами в обучаващите го. Т.е. не е въпросът на темата в рисковете и евентуалните вреди, а в това, че не могат да го обучат в обективност, докато има по-важни фактори в изгледа на крайния продукт... дивелопърите не могат да се справят. Не знам дали не си пропуснал една стара новина, но ще я спомена - ИИ, използван експериментално във федерален съд в САЩ е бил засечен да дава расистки насочена присъда. При проверка се оказало, че е бил обучен и в извадка от расистки форуми.(ако държиш ще се опитам да намеря новината, която иначе бях шернал някъде във форума, но не помня къде и кога). Но идеята ми е, че от базата данни за обучение и работата на екипа по обучението зависи това, което определяш като "програмиране на кафеварката".
-
ОК! Аз вече споменах защо е "програмирана" да е И такава. Други плащат, защото вече нямат секретарка в офиса, а дейностите, които извършва човек на тази длъжност са поети от вече обучен персонализиран ИИ. Просто всеки му намира приложението на ИИ според потребностите си... Да не споменавам пък, че достъпът по телефон до служител в по-големи компании вече задължително минава през ИИ.
-
Не съм сигурен, че си прав! При поискване чатботът или което ползваш винаги може да ти изброи данните, от които е черпил инфо за отговорът. Ето там се засича, кога си измисля източници, което е част от проблемът "фантазиране на ИИ" ... а инчае, щото предполагам каква би била реакцията на жена ти, ти предложих предното :)))))
-
Принципно "балонът" е метафора за системата от убеждения на индивида. А "колективният балон" е доминиращата система от вярвания в обществото. Но, ако те притеснява, че ти идат реклами за лекарства за простата - това можеш да го промениш. Събери се с дружки и си говорете за млади момичета - щи ти зилезнат доста реклами на сайтове за запознанства ... клин, клин избива ;~)
-
Ами, не бих се съгласил с това! ИИ се поддържа от невронни мрежи, които работят на аксиоми от математиката. Въпросът е, че количественото натрупване на много операции и специфични функции, връщащи за корекция изчислените отговори на базата от обучението, дават и крайният отговор. Да вече са "пипнали" и са въведени опции за оформянето на отговорът на ИИ, но не може да става въпрос за някакви аксиоми, които да са част от парадигми. Персонализираш самата машина и се получава проектиране на човешки качества у машината, според мен. А по отношение на Нормално е да се опитват да го направят "удобна кафеварка", защото бизнес моделът за функционирането на тази технология изисква и приходи от функционирането, за да се осъществява поддръжката й. А за това е нужно да е user-friendlу, за да може да се ползва от потребители, някой от които и да си плащат за това (за платените варианти на ИИ, които позволяват доста по-обширно прилагане на технологията в бизнеса на потребителя на същата) А това, че боравенето и използването на ИИ е отклонение от човешката норма за общуване, според мен е феномен, издаващ промяна в съвременната култура. Аз, честно, изпитвам страх да давам оценки за качество на съвременната култура (защото се усещам като остарял дърдорко, неспособен да си скрие неприязънта към новостите), ама това си е мой личен проблем на възрастта. Виж, ако те интересува, със Скенера спорех по отношение на ъпгрейдването на ИИ до ИГИ(Artificial general intelligence) и как това би могло да доведе до качествен скок в управлението на обществото, извън досегашния модел "Господар-роб", но той не ми прие доводите, а остана фокусиран върху повествованието на Харари.
-
А и между другото, за да не съм само в "диапазона на розовите очила", каквато оценка получих за тезата ми, че не е чак такъв проблем ИИ, ще спомена, че съм съгласен с аргумента, че има опасност от повсеместното използване на ИИ. Защото води до "шаблонизация". Но, това е страничен продукт на глобализацията и не ИИ би бил опасност, защото предизвиква подобна "шаблонизация". Дори от тази перспектива, въвеждането на персонализирани ИИ-асистенти, може да спомогне за индивидуацията в процеса на личностното развитие на индивидите.... стига да се научат децата как да борявят с тази технология. В което се съмнявам да се случи повсеместно - предполагам, че такъв процес, отново ще се възпроизведе по познат модел ...(едни деца, с по-адекватни родители и среда от добри учители, ще се научат много по-бързо от други, а някои изобщо няма и да могат. Съответно достигане до конвенционалното и сега социално разлоение, но вероятно по-изразено) ... както се казва "Нищо ново под слънцето" или "History repeating"
-
ОК! Но точно заради това, че ...спорех със Скенер, че Харарито бръмчи като ферарито, спонсорирано от елитите на запад. Защото промяната на наративите, което Харари определя като "чужд разум да пише културоопределящите текстове", предизвиква страх в доминиращата прослойка от обществото, заела позицията да определя водещите културни еталони. Всъщност за това и приключих да споря със Скенер с израза, че "той си гледа неговия филм и твърди, че аз не го правя". Защото "чуждият разум" не е изобщо чужд, независимо как ми го определя Харари, а си е пак производен на човешкия. И е във връзка и с твоето споменаване на "информационни индивидуални балони с индивидуални разкази", които обаче, споделени битуват в дадена нация и определят нейния бит и култура. Това, че нечии "информационни балони" могат да разрушат колективните такива си е нещо изобщо не негативно! Напротив - така се реализират културните промени !? ...и някак си е, меко казано, странно за мен, че го използваш като аргумент. ....п.п. също така не смятам, че скоро ще зажевеем изолирано, само пред компютъра, без да има някаква физическа комуникация, при която доста "балони" се "пукат" и се получава синхронизираната приказка на социума или поне на социалната група, към която принадлежи "произвелия си балона"....
-
Има го поне от 6 месеца. Но, за да си го персонализираш, да се напасне по твоите параметри, трябва да му зареждаш база данни, от които да се обучава. ...и тука мързелът е лимитиращ фактор А иначе, Гемини предлага доста опции от специфично обучени AI assistants... най-много, според мен се ползва този за генериране на дигитално(предимно видео) съдържание, за да си ъплоадват клипчета в мрежата. Я тик-ток, я ютуб шортс, я не знам още къде. За да се докопат до инструментите за монетизиране(заплащане на основа брой гледания).
-
Съгласен съм с вас, че "бродещите духове" е "леко" отнесено и повече клони към мистиката, но пък ако "духове"-те от миналите столетия ги заменим с "комплексни идеи" ще е доста по-практично за описване на "трендовете" и "тенденциите", използвани в социологията. Но чак такъв завой в реториката едва ли би бил приет радушно от специалистите... с изключение на Харалан Александров , за който съм почти сигурен, без да го познавам лично, че би одобрил подобен ретро-подход. Отделно взаимодействието "Социум-Индивид", разглеждано като двойна спирала има доста голям обяснителен потенциал в психологията. Просто не се търси "началото", а се приема "Tabula rasa". Спекулативното разширяване на обхвата на този модел до големи социални групи, винаги ми се е нравело, независимо от почти нищожната научна стойност на този подход. В смисъл, че се извинявам, че използвах груб тон, поради пристрастията ми!