Стоедин
Потребител-
Брой отговори
2006 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
12
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Стоедин
-
Извинявай, че си позволявам да те поправям, но византийци няма. Населението на Византия( Изт. Римска империя) е смесица от етноси обединени от християнската доктрина на православието и официалния език- гръцки. Няма начин "византийци" да романизират или латинизират Влашко. Относно различните тълкувания на понятия като власи и Влахия ще дам пример от съвремието- колко от вас наричат Нидерландия- Холандия? Често се смесват политически, географски и исторически понятия и днес, а какво остава за Средновековието. Наличието на бългати във Влашко е безспорно, но това не е аргумент за знак за равенство между нас и румънците. Близки- да, но еднакви? По тази логика и ние сме румънци, гърци и турци. Изобщо кому е нужен напъна да се докараме велики? Достойнството на един народ се измерва не с мнимо величие.
-
Селинджър, Толкин, Адамс, Пратчет, Достоевски, Ерофеев, Алешковски, Войнович, Розанов, Стругацки, Чоран, Б.Христов, Далчев, Мрожек, Кинг, Грас, Еко, Талев, Йоркан, Бърджис, Рибаков, Булгаков, Платонов, Пиринчи, Гомбрович, Буковски, З. Стоянов, Солженицин, Кундера, Лем, Храбъл. Пропускам някого. Ако трябва да откроя някой от тези ще съм безпомощен. Препоръчвам ги всички до един.
-
Българският Великден-Т. Жечев Българско Възраждане- Н. Генчев Записки по българските въстания- З. Стоянов Строители на съвременна България- С. Радев Германия, мръсна приказка- В. Пасков Всичко от Борис Христов( поете, не певеца!)
-
"...- Млъкнете малко- каза му Фриц. - А на вас - продължи той, обръщайки се към брадатия- Ви предлагам да ме последвате. Предлагам Ви това, за да избегнем безмислено кръвопролитие. Погледите им се кръстосаха. И гледай ти, някак усети прекрасното брадище, само той си знаеше по какви дребни отлики разбра с кого му се налага да си има работа. Брадата му се разполови в ехидна усмивка и той рече с противен, оскърбително тънък глас: - Млеко- яйца има? Хитлер капут! Никак не се страхуваше от кръвопролитие- нито от безмислено, нито от каквото и да било." (Обреченият град) " Експеримента си е Експеримент." (Обреченият град) " Когато идваш не се радвай, когато си отиваш- не тъжи."(Обреченият град) "... Вижте какво- каза Зейфод,- ние искаме да се наядем, а не да водим кулинарни спорове. Четери пържоли алангле, ако обичате, и по- бързо. Животното се изправи тежко на крака. Измуча слабо. - Позволете ми, сър, да ви поздравя за мъдрия избор. Наистина е много добър- каза то.- Ей сега ще отида и ще се застрелям. Обърна се и смигна приятелски на Артър. - Не се тревожете, сър- каза му то, - ще го направя по най- хуманен начин."
- 69 мнения
-
- от литературата
- киното
-
(и 1 повече)
С тагове:
-
Съгласен! Започнах Идиот на инат, за да докажа на учителката ми по литература, че мога да я прочета и разбера, а я погълнах на един дъх(големичка е) и Достоевски ме зашемети. Абе тук все за "мои" автори се пище, бе
-
Разбира се, че е на Набоков, а тези среднощни позванявания са похват доста стряскащ и не чак до там любезен. Играта на котка и мишка е любима на хора изживяващи се като богове. Булгаков е назначен, но знае, че това прищявка. Негови творби са спирани доста безцеремонно. Има "М. и М." критика, но тя е много различна от Кучешко сърце. За мен автора е приел промяната, но го измъчват лични неуредици, дължащи се на завист и неразбиране. И той търси Воланд да му реши проблема!
-
Обречения град и Пикник край пъътя са много силни. Първата ми е настолна и я препрочитам всяка година. Сигурно съм луд, но не ми омръзва вече 15 години!
-
Пратчет е добър. Един мой познат започна да чете художестеена литература на двайсе и няколко години след като го принудиха едва ли не на сила да пречете нещо от него. Цветът на магията ми е любима и ще гледам филма, Дядо Праз ставаше. Можеше да е по зле
-
Доколкото си спомням, "Майстора и Маргарита" е издадена след смърта на Сталин и вероятно му е била непозната творба. Любимата пиеса на вожда и учител на народите е "Дните на Турбини". Пиесата е преработена версия на Бялата гвардия( великолепна творба- мнение неангажиращо други ). Самата пиеса е преработвана и преправяна от автора, за да се угоди на Сталин и по точно да няма дразнещи моменти. Мнозина твърдят, че Сталин е доста сантиментален и романтичен по своему и за това харесва пиесата. Прочетете книгата! Относно отрицанието на соц. стоя в Майстора и Маргарита бих поспорил, но ще отнене време, а ме мързи! Книгата е откровено биографична и разкрива тежкото и отчайващо битие на гений в епоха на посредственост. Надеждата за избавление не се сбъдва- въпреки, писмата на Булгаков до Сталин(вкл. за квартирния въпрос), живота му е низ от провали и унижения. Спестен му е ГУЛАГ(милоста на диктатора). Умира без да довърши "М. и М." и без да дочака милостта на "Дявола"! Тази книга е гениална, но ми звучи като любовно обяснение и зов за помощ към другаря Сталин. "Кучешко сърце" ( Булгаков) е критика срещу строя. За "Лолита"- не ме впечатли. Добра като идея, но трудно я храносмелих. Вината си е само моя!
-
Отговарям малко късно, но за сметка на това неточно. Има няколко преведени( не владея чуйди езици, все пак) пътеписа на висши дипломати от Европа( англичани, немци, хървати и т. н.) в които се отбелязва синото присъствие на власи в сев. Добруджа. Там се набляга на това, че тези земи са населени с различни етноси към този момент(17 в.). Тези пътеписи са под формата на лични дневници и кореспонденция и мисля, че хората са били коректни в описанията си. Ще поразровя градската библиотека и ще дам имена. Отношението на румънците е разбираемо, но неприемливо за мен и наистина има изселване, но това важи и за други етноси. Добруджа не е румънска и те не я искат настоятелно, но един път овладели я не я изпускат. Браво на тях, лошо за нас.
-
Мъка, пак съм тук. Относно коментара: подкрепям те- пълна глупост и наивитет. Динамиката на промени в някой региони на Европа е стяскаща, особено тук на Балканите. Ситуацията в централна Европа е малко по различна. При нас просто се случват резни събития, а ние сме наблюдатели и това е жалко... Поздрави
-
България е империя през средните векове, съгласен съм. Я ми припомнете какво е империя- дефиниция(ама на прост език да го схвана) и примери за други империи от епохата(9- 11 век). Титлата на Симеон не е спорна. Той се зове цар на ромеи и българи което е оспорвано от Лакапин. Цар на българите може, намеква за това, но не и на ромеите. Така, че спора е не дали Симеон е цар, а на кого.
-
Знам, че е утопия. А сега не живеем ли във века на националните държави. ЕС е страхотен проект, но все още в началото си и Ирландия ни напомни колко е крехък
-
Май станах на всяка манджа мерудия, но ще подраскам и тук. Имам няколко въпроса: 1. Кога е написана Библията(в какъв перид),2. Кой или кои създават Книгата? 3. Каква е целта? Питам добронамерено, защото не разбрах, дали Библията е пророческа книга или е по съвременна отколкото се смята официално. Благодаря предварително.
-
Е, не мога ви насмогна на постовете! Пополека пишете и бавно, бавно, че съм на къси вълни и бавно стоплям. Май като анкета с няколко кратки и ясни въпроси щях да постигна повече.
-
Какво ако Асеневци са кумани, власи(влахи) или българи? Не виждам какво значение има за нашата история и самочуствие това! Асеневци възраждат българската държавност и техния произход е маловажен. Изобщо, мисля че сериозно смесвате понятия и процеси от различни епохи и най- вече пренасяте в средновековието нагласи от националистическото съвремие.
-
Виждам с каква страст цитирате наши възрожденци, но пропускате нещо важно. Литературата от нашето Възраждане- научна, художествена и фолклорните сборници дори са са създавани с една цел утвърждаване на българщината! Достойно дело, но за сметка понякога на коректността и фактите. Не бъркайте пропаганда с наука.
