Отиди на
Форум "Наука"

Хитър Петър

Потребител
  • Брой отговори

    123
  • Регистрация

  • Последен вход

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ Хитър Петър

  1. Седни и чети! Учебник имаш ли изобщо? Положи малко усилие да отсееш най-важното от плявата и не чакай на готово. Няма цял живот тате да носи, а мама да меси! И си направи пищови, а не ксерокопирай или пък (най-жалкото) да късаш страниците. Да направиш и да използваш пищов си е изкуство и колкото по бързо го схванеш, толкова по леко ще ти е, а и все нещо ще ти влезе в главата.
  2. Много ясно, че не е хетско! Беше шега и се извинявам ако някой се е подвел!
  3. Формално Левски е осъден за убийство, а не за революционна дейност доколкото ми е известно. Съмнително е колко българи са схващали величието на Апостола в тези времена. Днес от дистанцията на времето е лесно да съдим кой е предател и кой е герой, но едва ли съвремениците на Левски са били толкова прозорливи. Отношението на Иванчо Пенчович към Дякона е вероятно като към пройдоха разсипващ бащиното имане и ето защо не му е било чак толкова трудно да подпише присъдата. Не казвам, че не разбира за какво се бори Левски, а че не приема методите му. Единия е революционер, а другия еволюционист и нямат много допирни точки. Често се допуска грешката да се свързва делото на Левски с Априлското въстание. Недопустимо е! Той е като Александър Велики-гений, а Гюргевския комитет са диадохите или дори епигоните му. Целите са различни, подготовката, методите за борба, времето за вдигане на въстание. Левски: 1. Цел: С една всенародна революция да се отхвърли чуждата власт; 2. Нужна е за целта старателно да се подготят хората за борба; 3. Избухване на повсеместно въстание; 4. Най-удачен момент за революцията е късната есен и началото на зимата. Гюргевци: 1. Въстание което да привлече фокуса на общественото внимание в Еропа и Русия върху българския въпрос; 2. Прибързано решение, слаба и неравномерна подготовка, липса на оръжие и най-вече на добра психологическа подготовка на народа за борба; 3. Замяна на идеята за всенародна револючия с четническа тактика, партизанска борба, укрепени лагери извън населените места и търсене на закрилата на Балкана, вместо използването му за прекъсване на османските комуникации и пълното му овладяване. 4. Избухва в края на Април и продължава до началото на Юни. Това е време на усилна полска работа и предпставка за отблъскване на част от хората в съчетание с втора точка. От всичко казано излиза, че Априлското въстание е успешно, защото следва Цариградската конференция и Руско-турската освободителна война. Пенчович е в правото си да е скептичен относно делото на Левски, защото не е убеден, че то ще успее. Представете си жертвите от едно още по голямо въстание, но без последалата намеса на Великите сили. Това е плашило мнозина, но страхът и липсата на прозорливост не означава предателство непремено, нали?
  4. Земята, годна за обработване в тогавашна Германия е точно толкова колкото и в сегашна Германия т. е. МНОГО. Представата ти, че германците е трябвало да изсекат горите, да разорат и да засеят всичко де може да се засее, за да привлекат римляните, е доста екзотична . Ето това е екзотика! Аз пиша, че в съвременна Германия обработваемата земя е в пъти повече, а ти твърдиш, че е еднаква по площ(много!)
  5. 1.Относно втора точка не твърдя подобна щуротия, че се изхранват с лов и събирачество. Изхранват се със скотовъдство, примитивно земеделие, войни с цел плячка, лов и риболов. 2. Нямам идея какъв е бил климата и ясно съм го написал. Има голяма вероятност да е по различен от сега. Или за теб климата е константа? 3. За първа точка не останах с подобно впечатление. Струва ми се твърдеше точно обратното на това което съм написал.
  6. Разбира се, далеч по добре е шепа руски олигарси да държат всичко в ръцете си. Дори след последната зима има наивници вярващи в руската ''безкористна'' дружба? Или са продавачи на ''балсам за наивни очи''?
  7. 1. Обработвемата земя днес в Германия е в пъти повече от тази преди 2000 години; 2. Поради ограничената площ, интензивното ползване, еднообразието на култури, които се засяват, липсата на мелиорация, изкуствени торове и хербициди, всяка следваща година реколтата е по-лоша. Изтощените земи се изоставят и се превръщат след време в гори; 3. Нови обработваеми земи се набавят след опожаряване, изсичане и изкореняване на други гори. Опожаряването е необходимо за повишаване плодородието, но ефекта е краткотраен. Примитивните сечива правят описаният процес бавен и стопански неефикасен; 4. Земите населени с германски племена са покрити почти изцяло с гъсти вековни гори, изключения са речните низини, блатистите местности и високопланинските ливади. Ето защо германците са развивали предимно пасищно животновъдство, а не растениевъдство; 5. Климата не е постояна величина и се изменя през вековете. Например преди около 1000г, тук на Балканите средногодишните температури са били по ниски от съвремените, според някои изследователи. Как е било в Германия преди две хилядолетия не знам, но вероятно има проучвания по въпроса и може да се намери нужната информация.
  8. За много неща си прав, но защо толкова злоба към българите и България? Извинявай за личния въпрос, но ти чустваш ли се част от българската нация? Можеш да не ми отговриш ако намериш въпроса ми за нахален.
  9. То и самото слепяване се е считало за проява на милосърдие. Така се е избягвал най- големия грях- отнемането на човешки живот. Често се ослепяват хора, режат се носове, уши, скопяват се мъже и всичко това от добри чуства и меко сърце
  10. Разбира се има подобни нагласи и сред по млади хора, но процента , струва ми се е по нисък. Че има отношение към ЕГН съдя донякъде от еволюцията на собствените ми възгледи за политика, общество и религия. Днес съм по скоро центрист, но преди 10-15 години бях доста радикален и ляв в убежденията си. Любопитен съм след 20 години ако направя същия тест и съм достатъчно честен дали няма да съм тоталитарист или само консервативен християн-демократ?
  11. Няма спор реално. Просто обменяме идеи, нали? Принципно съм съгласен с позицията ти с леки нюанси.
  12. Относно консерватизма съм на мнение, че донякъде е по скоро въпрос на ЕГН, а не на политически нагласи, семейни ценности и религиозни убеждения. От тази гледна точка консервативни могат да бъдат и хора с леви политически възгледи( социалисти, комунисти и др.). Консерватизма не може да остане само в сферата на личния избор и бит. Засяга неминуемо и икономическите въпроси, според мен. Консерваторите са хора обърнати към миналото и черпещи от него самочуствие, утеха, сила и спокойствие. Миналото е добро, настоящето е смутно, а бъдещето неясно и само съхраняването на традициите ще ни предпази от беди. Доста ги опростих нещата, но дано разберете какво имам предвид.
  13. ''Преди време един макидонстващ каза в спор с Б.Д. ,,Не фактите са най важни,, мислех 4е това е прозрение на македонците докато не про4етох ,,Утопията на власт,, за СССР. Ето малка подборка от книгата: Сталин заявява ,,Само ,,архивни плъхове,, , ,,безнадежни бурократи,, могат да се занимават с търсене на аргументи, факти. Най важна е правилната постановка.,,Каганови4 под4ертава 4е при изу4аването на историята е необходимо да се ползва като клу4 ,,гъвкавата ленинска тактика,,-не е важно кой какво е направил или не-фактите и документите трябва да бъдат интерпретираниот гледна то4ка на текущия момент.Карл Радек ,, Не историците ,специалистите,а партийното ръководство в лицето на др. Сталин трябва да пише историята.'' Мисля, подходящо е за темата... Взех го от една стара тема на Фружин.
  14. Не е кофти теста, а ми аз все кусури диря Ако откриеш други подобни тестове или изследвания ги сложи тук да си повишаваме политическата култура преди изборите
  15. А тук бъркаш. Нацепвал го е на болярите си, а не на селяните
  16. Брилянтен пример за ''коректно'' водене на дискусия! След подобен коментар нищо чудно, че до никаде не се докарват разискваните проблеми. Неизбежно се стига до момент в който на преден план излиза това кой е по-по-най в словестната патаклама. Толкова е свежо и разтоварващо да се кюскаме като кочове в нета.....
  17. Е като е бил хомосексуалист не означава, че е бил лош икономист, нали? А при този резултат, който си получил си точно ляв. Това не е лошо. Нито хубаво също. Изцяло от теб зависи дали да си ляв е добро или зло
  18. Бих се описал по скоро като либерал, а не либертарианец, но скалата друго казва. И все пак, определено съм центрист( център-дясно), т.е. не съм заплаха за мандрите на този етап!
  19. Споко, ти си социалдемократ по дадената скала, а още Бернщайн отхвърля идеята за насилствено взимане на властта(и мандрите). Ляв не означава револционер
  20. • Да се прекратят държавните подаръци под формата на субсидии. • Данъците и държавните разходи трябва да се намалят с 50% или повече процента. • За хората е по-добре да има свободна международна търговия, отколкото вносно-износни мита. • Хората трябва да могат сами да контролират собственото си пенсионно осигуряване. Необходима е приватизация и конкуренция в пенсионното осигуряване. • Определянето на минимална работна заплата пречи на безработните да си намерят работа. Защо твърдя, че се опростяват нещата? Ами всички казуси са относителни. Всяка конкретна икономическа мярка има своята логика и значение в определен момент. Аз съм против субсидирането по принцип, но го приемам като необходимо зло, времена мярка, която може да е полезна, но като лекарство за болен предписано от лекар с точна доза и конкретен срок за прием. Свободната търговия не е панацея и понякога протекционизма е жизнено важен за икономиката, но отново като етап от развитието и, а не завинаги. Частните пенсионни фондове също могат да фалират при лошо стопанисване, така че сама по себе си приватизацията също не гарантира сигурност и висока доходност. Това са ми аргументите, но като цяло теста е добър и донякъде обективен, струва ми се. Интересно, че от хората пишещи във форума имам впечатление за мнозинство от дясно мислещи хора, а на изборите резултата е обратен по-често.
  21. Много е важно историята да се ''брани'' от посегателствата на ''съмнителни личности'', нали? Историята е твърде ценна, важна и опасна да бъде оставена в ръцете на историците и особено либералните историци! Нека браним историята си до последния куршум и последния човек! На страни като Русия и България май само историята ни остана, нека да я балсамираме като др. Димитров и да я ''положим'' в бетонен бункер далеч от гадната паплач на ревизионисти и реваншисти
  22. Интересен тест, но също доста опростенчески са представени казусите. И все пак го реших и се получи 80 на 60, т.е. съм либертарианец. Не съм шокиран от резултата
  23. Идеята сама по себе си не е лоша, но изникват въпроси. Как точно ще изглежда паметника, къде ще е разположен, какво послание ще има на него, общ за падналите войници и от двете страни ли ще е, на какви езици ще са надписите върху него и т.н....Всяка хубава идея може да се опорочи. Пример за подобна инициатива е мемориала на загиналите в гражданската война в Испания изграден от режима на Франко с идеята да се прости и забрави враждата. До колко е успешен подобен ход нямам представа. Звучи много красиво и благородно, но какви са мотивите и как се приема от обществото е друг въпрос.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...