-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Само че, ако пресмятането е с пълни години и позиционирането е вярно, годината на смъртта на Авитохол (иженарицаем Атила, което всъщност предопределя позиционирането в случая) ще е тази на дракона, а драконовата година при въпросното позициониране се оказва 452.
-
В тази тема аз като модератор не е редно да се намеся, защото съм страна по нея.
-
Може, но само ако се вземат предвид и месеците - което в рамките на хипотезата за 60-годишен календар не е особено логично. Това от една страна. От друга: схемата на Москов се основава на две неща: а) презумпцията, че Авитохол е Атила, а Ирник - Ернах; б) 453г. е година на змията по китайския календар. Върху това е изградена неговата приравнителна таблица. Обаче: 1.Никой не е доказал, че Авитохол Е Атила (най-малко самият Москов, независимо, че прави усилия) - това е проста догадка без сериозно основание; 2.Дори да беше доказано, че Авитохол=Атила и Ирник=Ернах, таблицата на Москов си остава погрешна, защото Ернах не встъпва във власт през 453г., когато умира Атила, а най-рано през следващата, след битката при Недао. А 454г. не е змия. Дори да си затворим очите за цялата останала еквилибристика, това е достатъчно, за да бъде отхвърлена Московата таблица и всичките му хронологизации.
-
Би могло. Ако завземането на крепостите е действително през 902г., твърде логично е въпросът с връщането и компенсациите да е решен около година по-късно. Дипломацията е доста бавна работа (изключенията са редки), а и имаме примера от 895г. със Симеоновото протакане. И в двата случая, в които преговаря не по своя инициатива, Симеон протака - това е достатъчно основание да допуснем, че го е направил и в този. А защо Хиросфакт? Ами защото е бил успешен. Ние помним остроумните номера, които Симеон му играе, докато магистърът е в Мундрага, и как "го прави луд", но сме склонни да забравяме (ти - не, разбира се), че в края на краищата мисията е успешна и пленниците са върнати. Със сигурност василевсът не го е питал дали му се ходи пак в България да преговаря - както втория път, така и третия. Вярно е, че българите завземат разни градове, без да полагат усилия да ги задържат - това е интересен въпрос. Причините може да са най-различни: като почнем от това, че в повечето от тях населението е гръцко или гърцизирано, т.е. предполага се, че по-трудно може да бъде управлявано, през подчертаното щение за плячка при походите от IX век, та до обичайната за Симеон политика на натиск с цел добиване на политически отстъпки. Но има и друго, за което твоят пост ме подсеща: през IX век завзетите, но изоставени/върнати градове (Девелт, Анхиало, Месемврия, адриатическите, Солун, но и Адрианопол) са пристанища или се намират в непосредствена близост до пристанища. Твърде е възможно да не са задържани дълго именно поради невъзможността на българите да противодействат на ромейските кораби.
-
Извинете, Tantin, но по отношение на този календар вие сте в дълбок мрак.
-
Започвам да се опасявам, че от времето, в което не сме контактували, сме започнали да говорим на различни езици. Ако една задача не може да се реши с Питагоровата теорема, това не означава нито че Питагоровата теорема не съществува, нито че задачата е нерешима - значи само, че Питагоровата теорема е неприложима за тази задача. Какво е положението в "Именника"? Имаме (засега) два възможни календарни модела. В първата част работят и двата, във втората - само единият (не безпроблемно, разбира се). А ние да твърдим, че неработещият е правилният - на кое основание? На това, че работи в първата част? Това не е нито предимство, нито решаващ аргумент, защото в тази част и двата работят, т.е. на този терен всеки от тях има равен шанс с другия да е правилен. Разликата е във втората част и в нея предимството е на 12-годишния цикъл, не на 60-годишния. От друга страна, винаги съм се чудил как безписмен народ, каквито са българите във времената на "Именника", биха могли да използват по памет двоен цикъл с 60 години в него - т.е. по-дълъг от една средностатистическа генерация. Е, може и да са могли. С това прекратявам участието си в дискусията, понеже моят интерес към този календар не е нито етнографски, нито културоложки, а хронологически.
-
Нима съм казвал, че нещо трябва да бъде нагаждано? Тъкмо обратното - не трябва. Нещата следва да бъдат логически обяснявани на базата на факти, на паралели, на практики. Въпросът не е да се разчупи нещо, а да се получат отговори - възможно най-малко противоречиви. А хипотезата за двата цикъла не преодолява противоречията - задълбава ги. Разплитането на "Именника" (ако въобще е възможно) би трябвало да реши маса други въпроси от историята на българите и сред тях този какъв е бил календарът съвсем не е най-важният - да идентифицираме този календар означава да се сдобием с действащ инструмент за получаване на други сигурни отговори, подобен на индиктионния цикъл. Не бих имал нищо против тази хипотеза, ако с нея можеше да се сложи ред в хронологията на българската история от осми век например. Но не може. Бъчваров, Мудрак и Кандимиров се препънаха точно в тази част, също както и Москов, и Петър Добрев, да не говорим за Вълчев. Ако даден календар не работи хронологически, той не може да се ползва. Следователно правилната му възстановка е тази, която решава хронологическите проблеми, това е лакмусът. Хипотезата за двойния цикъл решава ли ги? Ти кажи. Аз съм готов да коментирам всички решения, които предложиш. Потрошил съм достатъчно много време около "Именника" и макар че не съм го декодирал, поне имам опит.
-
Да, така е. Но "Именникът" е хронологически паметник и в него има система. Въпросът е каква точно. Грешки също има, разбира се - преписван е векове наред. Но когато една хипотеза работи само в част от такъв паметник, при това - по-малката част, въпросът дали е удачна е повече от закономерен. Чел съм авторите, които боравят с тази хипотеза. Общото между тях, освен самата хипотеза за двата цикъла, е неистовото им старание да нагаждат данните от втората част - в някои случаи това старание води до такива промени, че "Именникът" престава да бъде паметника, който познаваме. В хронологията необходимостта от толкова нагаждания и префасониране означава само едно: базовата хипотеза не сработва, трябва да се търси друг път.
-
Точно поради това попитах как смяташ, че се броят годините - защото е важно как са ги преброили онези, които са писали "Именника". Ако календарните изрази представляват единствено име на година, тези години са броени по начина, който приема Москов - включва се годината на възцаряване, а тази на смъртта или детронацията се изключва, за да бъде включена за следващия владетел. Виждаш обаче, че подобно броене не отговаря в достатъчна степен на данните на паметника. Сега коментираш друг вариант, който, естествено, е възможен, но също изисква уточнения. Ако владетелят е царувал точно 3 години - ясно. Но ако е царувал 2 години и 8 месеца? Или 3 години и 2 месеца? Тогава как трябва да са броили?
-
1.Да, ако сложим 2 години (макар че такива волни "слагания" не са особено приемливи в хронологията) за Сабин, цикловата година на Телец ще се получи. Но не и юлианската, защото ще излезе, че през 763г. е царувал Сабин, а знаем, че тогава е убит Телец. Освен това: 2.Излиза, че Винех встъпва не в т.нар. именшегор, а в дилом. 3.Излиза, че Кормисош встъпва не в шегор, а в сомор. 4.Излиза (за щастие), че Севар встъпва в тох. Т.е.: произволното допускане за двете години при Севар оправя цикловите години на двама, но разваля цикловите години на други двама и убива един предварително.
-
Makebulgar, дали има или няма 10-годишен цикъл, би трябвало да е заключение от изследване, а не предварително условие.
-
За китайския циклов календар не си прав - неговите години са лунни и се разминават с годините по нашия календар. Но в момента темата е друга. При връщането, за което говориш, излиза проблем начаса: Телец трябва да започва управлението си не в сомор, а в шегор. Севар пък го започва в етх (традиционното куче), вместо в тох. Как ще коментираш?
-
Добре, да оставим засега колко може да са циклите. Значи годините броиш юлианска = циклова?
-
При хипотезата, че втората дума не е месец, няма закръгляне, трябва да се брои цялата година.
-
Така де - за втората част комбинация от 12-годишен и 10-годишен цикъл не може да се докаже. Доказва се само 12-годишен. Този 12-годишен цикъл си го има и в първата част. ОК, тук може да има комбинация с 10-годишен цикъл. Но може да има и комбинация с 5-годишен - нищо не пречи. Същевременно 12-годишният в първата част си работи идеално, все едно дали ще се комбинира или не. Е, от какъв зор тогава ще търсим комбинация - за да създадем излишни главоболия с втората част? Че там си ги има и без 10-годишен цикъл. Всъщност мен ме интересува как връщаш не юлианските години, а цикловите. На Московия принцип циклова = юлианска?
-
Чакай сега. Това е работа на парче. Първо: как ги връщаш? Второ: как схващаш "именшегор".
-
Ако календарът действително е 60-годишен, как така няма да го касаят? Точно втората част е пробният камък за правилността на всяка хипотеза, формулирана върху първата. Makebulgar, нека не си представяме календара като някаква екзотична украса - той е бил действащ и с него в "Именника" са датирани владетелски управления. Ако дадена календарна хипотеза не позволява приемливо датиране на тези управления, не е крив "Именникът" - хипотезата не става.
-
О, не. Китайската година на змията съвпада приблизително с 453г. и това подсеща Москов за допълнителен аргумент в полза на допускането, че Авитохол е Атила - защото преди него това допускане не е повече от екзотично хрумване, добило популярност. Москов се заема да го аргументира, но аргументите му са абсолютно несериозни. Що се отнася до началото на Ирник: след като най-категорично е обявил Авитохол за Атила, то - естествено - за Москов Ирник е Ернах и той брои управлението му от 453г. нататък. Само че тук допуска грешка, защото Ирник управлява не от 453, а от 454г., след като Елак загива при Недао. Тази грешка е базова, защото Москов опира цялата си хронология именно върху 453г. като време на възшествие на Ирник. Грешката се отразява върху цялата му хронологическа постройка.
-
ОК, дай продължението, за да се стигне до 15-я индикт на Чаталарския надпис.
-
В този препис стои "иже" (Н), което има стойността на гръцката "ита" (Н) - 8. Така че годините категорично са 108. В другите два преписа са 150. Приема се, че действителното число от оригинала е 150 не само защото то стои в два преписа, но и защото то, а не 108, отговаря на въртенето на 12-годишния цикъл.
-
Извинявай, но каква е тук ролята на индикта?
-
Както писах преди време в друга сходна тема, хипотезата за 60-годишен календар е възможна единствено за първата част на "Именника" и то по две причини: 1. Достатъчно голям брой години, в които могат да се търсят най-различни цикли; 2. Невъзможност за засичане с наративни данни поради тяхната липса. В момента, в който вече се появят данни и може да се съпоставят нещата, хипотезата за 60-годишен календар започва да дава дефект след дефект и всъщност спира да работи - Янков го е посочил: следват масови нагаждания и "коригиране" на извори. За мен това е категоричен аргумент срещу хипотезата за 60-годишен календар.
-
Tемата се е превърнала отдавна в говорилня и е на път да бъде затворена поради това. При по-качествена модерация това щеше да е вече направено и ако не е, то е защото към подобни мерки се прибягва в много крайни случаи. Острият тон и грубите думи са нежелателни, разбира се. Ако за sir това беше обичайният начин за изразяване, а не избухване, щеше да бъде санкциониран. Само че sir е доста уважаван член на тази общност - може би tantin ще обърне внимание, че при 882 мнения той има 1763 лайка, т.е. одобрението към него е почти 200%, което в този форум е свръхизключителна рядкост и очевидно означава, че става дума за човек, който знае разликата между количество и качество и не говори празни приказки. На такъв човек аз няма да наложа санкция за изпускане на нерви, но ще го помоля за повече хладнокръвие. А на tantin бих припомнил максимата non multa, sed multum - ако пожелае да се възползва от нейната мъдрост. Бел. мод.
-
Има неща, които са общоприети. Арианството е класифицирано от църквата още преди векове като христологична ерес. Еретическите учения са отклонение от официалните догмати на църквата, но са част от християнството и привържениците им са християни. Точно поради тази причина, когато еретик се приобщава към официалната църква, това става с отречение от заблудата, а не с ново кръщение. А фактът дали някой конкретен човек приема или не християнството на арианите, нищо не променя по същия начин както Богоров с "драсни, пални клечица" не е променил употребата на понятието "кибрит".
