Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

КГ125

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    28604
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    118

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125

  1. Има нещо такова. Но това е то, всяка империя си отива. Дори и английската, дори и когато Чърчил пуши пури.
  2. Защото в България не станаха правилни промени, или по-точно станаха по трудния начин.
  3. Да, по-добре е. Кан след това ще ти го сервират на тепсия. Но така бива прецекан чичо Йосиф, а той тия работи не ги обича.
  4. Британците броят някого за бита карта или те биват броени за такава?
  5. Чудесна информация!
  6. Пинчоет е точно обратното на това, за което пишеш.
  7. Докато (това с румънците беше леко безвредно подсещане) обстановката не се измени рязко. Ама армия не се изгражда рязко. Една от причината за падането на православните държави под турска власт е била това, че са имали малки и наемни армии.
  8. Задай ги смело; политизиране няма да се допусне, но темата ще си стои. От друга страна, част от отговорите са свързани със съвременни политически проблеми. Все пак въздържайте се от конкретно-политически коментари. Ситуацията се дължи на цялото управление на България от 1990 г. насам, така, че критики само срещу сегашната власт не са много на място.
  9. Това би довело до отрязване на СССР от Европа, т.е. до това Западна Европа да включва България, Чехия и Унгария, вероятно Румъния и Полша или части от нея. Източна Германия може би щеше да е по-малка, а линията на Студената война нямаше да минава от север на юг през средата на Европа, а от югоизток на северозапад, като цяло изнесена по-на Изток. Поради това разтягане на Изток Балканите щяха да са особено важен район, тук щяха да се наливат много пари, както в Южна Корея, да речем, ни и щеше да е арена на голямо противопоставяне, с всички произтичащи последици. Само че, кой го е слушал Чърчил през втората половина на войната вече - никой. Той просто е пафкал с пурата след американските представители, бучал е нещо под нос и толкоз.
  10. Аре моля ти се ся, такива неща са чужди на българския национален характер. Друго си беше соц рахатът в края на 80-тте години.
  11. Реч на цар Борис по случай 20 години от заемането на престола. Кратка и сдържана, посветена не нему, а на България и проблемите й. Удивително, какъв твърд тон има този иначе деликатен и културен човек. Оптимистично време.
  12. Може да е политическо - ако наистина е смятал да либерализира империята... Той и Лудвиг Баварски умира при не много ясни обстоятелства, макар, че той си е бил качествено изперкал, де.
  13. Уникални кадри!!! Тутраканската селищна система, известна във вицовете на цялата страна с това, че Рейгън й е враг номер едно (така и не знам дали наистина го е имало този лозунг или не), празнува последният 9-ти септевмри. Това видео е уникален исторически извор. Така ставаха всички манифестации в цялата страна, така, че можете да си създадете идеална представа. Виждате българската провинция от социализма на длан. Тиха, кротка, спокойна и сравнително доволна. Това спокойствие вече никой никога няма да го има у нас, поне не в близко време. Заслушайте се в речите - 9-ти септемвти се величае като ден на българското освобождение, като се прави историческа реминисценция и връзка на борбите на българите за свобода преди и пристигането на съветската армия. Текстовете се пишеха в Окръжните комитети, или поне се одобряваха. Изпълнени са с клишета, като това ка на 9-ти септември в Бъкгария бил съборен фашизма, и разбира се, капитализма. Можете да чуете цялата пропагандна тематика на БКП в това филмче! Уникални документални кадри. Това си е исторически извор. Можете да видите хората, които манифестират. Да не мислите, младежи, че тия хора са там по желание? Не са. Доведени са от местоработата, в държавните предприятие, организирано от партийните комитети. Не, че имат нещо особено против – те каквото имат против няма да го кажат публично, защото може да имат проблеми. Така и така е празник, облечени са празнично, но вгледайте се дали са ентусиазирани особено. Минават формално. Това беше то социализма – формално, формално, формално, а животът си тече. Само след 2 месеца България ще се затресе от митинги и демонстрации, от режисиран преход, но и от мощен демократичен импулс, ще се събуди българската интелигенция, но и ще спре творчеството й ... Всички тия постулати, които се заявяваха всяка година от такива и други трибуни, ще се изметат. Руснаците обаче са искрени... От друга страна, това вече е времето на късната перестойка. Тонът е спокоен, няма агресивност към миналото. Късен социализъм - не се живееше толкова зле, па като бяхме лапетия какво друго ни оставаше освен да си гледаме кефа. В София дънехме Пинк Флойд и гледахме видео по 15 човека в нечий апартамент, често със спящи нечии родители в другата стая... Мани, мани : ) В провинцията обаче се е запазил духа на 60-тте и 70-тте. Чудесни кадри, изгледайте детайлите! Милиционерите в парадна форма, стегнати и дисциплинирани, не като сегашните гащници... Макар, че в това отношение препоръчвам царската полиция, ама айде. Маршовете турбокомунистически, дикторите хвалят комунизма на поразия и с цяло гърло. Минават завод след завод, с нарисувани плакати, носени от първия когото, бедният, са хванали и задължили да го прави. Един път само съм носил червено знаме с 2 м. прът и потънах от срам, бях 15-тина годишен ) Е като тия лелки дето носят сума ти трикоьлори.... Вижте хората как бързат да минат и да си ходят да си сготвят и да си починат и да си идат на гости... И не, сините знамена не са на СДС. Те са символ на световната борба за мир. Тогава комунистите не се бореха за екология, а за мир, ако не знаете. Една от вързастните жени е взела знамето наопаки, носи го на рамо. Партийният секретар е идиот, естествено – ми то й тежи на жената, как може да й го даде, но пък и тя го носи като гьостерица) Опа, на второто видео в началото един чичо също носи байрака като гьостерица. Ако в този момент в главата му не е изконното антиконмунистическо: „Ай ши ви иба мамата”, те ви па на! Какво е това чудо, което носи жената с пищната бяла рокля оставям на фантазията ви и на алкохолните пари на местния художник да изясните, както и на празната глава на партийното ръководтсво. Как сме се хилили на тия работи, не е истина. Обаче вижте хората – досадно им е, но са с твърдо изражение. Днес не знам.... На 2:44 до трибуната вдясно на екрана долу се вижда иначе цивилен човек, който си стои. 100% или ДС, или милиционер. Охрана ... Повече по традиция, де, ама в това време и турски бомби гърмяха, и какво ли не. Дечицата със сини връзки са чавдарчета, с червени – по-големи, пионери. „Мажоретките” на 3;31 и после са уникални – дори не си правят труд да махат в синхрон. На много от тях това се вижда толкова безсмислено, колкото е наистина. Симптоматични кадри.
  14. Това е било такава патаклама.... Голям голям дълг имаме към това време като българи. Не е оповестено достатъчно!
  15. Ами - не знаем фактите. Едната версия е самоубийство и убийство - единият от тях го е свършил, поради бурният нрав на ерцхерцога или на жената. Втората е да е убит. Австроунгарските аристократи рядко се избиват един друг, да не кажем никога. Но все пак би имало сили, които биха го направили, ако много им обърква работите.
  16. Ами назад в историта банките не са си позволявали такива работи. В Швейцария, в България ако щеш преди 1944 г.... Мадок влезе, че май и умря там.....бах му и милиардите, дето ги открадна. Това е то пътя. Това, че днес системата не е такава е едно, решението на Гезел и Прудон... е съвсем друго.
  17. Е застреляни ли са или травмите са от друго? Оглед, куршуми? Врати, прозорци, ъгъл на стрелбата, ако е стрелба?
  18. Че защо? Аз тръгвам от тая фундаментална езикова особеност.
  19. Много важно, наистина! На това мисля само Тироглифа и Спандю и още много малко хора могат да отговорят. Защото приликата се налага от само себе си.
  20. И все пак, езикът на българите е славянски, а от една страна през него (!) минава границата между западните и източни славянски говори поне в (да ме простят езиковедите за простотията) фонетично отношение. А фонетиката на езика е според мен категория доста основна, отдавна е залегнала в народите.
  21. Аз четох малко от него... интересно, но толкова. Не знам какво му харесват, но не съм посегнал и към втора книга след това. "Кентавърът" май се казваше. Ми модерна литература. То след него какви неща се изпонаписаха, в опит литературата да се унищожи....
  22. За мен винаги е била загадка диалектната граница която сече България ни в клин, ни в ръкав от север на юг и я разделя на западно български и източно български говори. Не защото сама по себе си съществува, а защото на запад в България се говори с фонетика като сърби, чехи, словенци и т.н.а на изток фонетиката си е като в Русия и Украйна. Това с панонските и дакийските славяни може да го обясни. Ако това са два раздела на западните славяни и вторите са останали в България, и ако българите са дошли вече със славянски език или със славяни от изток, картината може да пасне. Лаически разсъждавам, но би ли могло да има нещо такова?
  23. Има чалгари, но не са цяло поколение. Но че явлението е смущаващо съм повече от съгласен. За чалгата - 300% ДДС!!!!
  24. Не, не е имало, водихме го тоя спор другаде вече. Образованите хора са били малцинство, на чалга не е имало.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.