КГ125
Глобален Модератор-
Брой отговори
28604 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
118
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ КГ125
-
Ми да, имам. Да няма централна банка, а само образец за пари. Парите ги печатат търговските банки въз основа на обезпечението им в злато, находящо се при тях. Трябва разбира се да има антикартелни мерки, за това, де. Или пък регулация на банковия сектор, намаляваща мултипликатора. Със задължителни по-високи резерви и пр. или нещо в този дух - не съм икономист, но може да има инструментариум от мерки в такъв обем, че да ограничат финансовата спекулация. Основният ми въпрос е - защо за да се ограничи финансовата спекулация трябва да се одържави ресурса?! Сега по това, което си написал: Не е така. Не може без рента, нито без лихва. Не трябва да има спекулативен натиск, но това не вреди на принципа. Рентата е доход от собствеността, това е естествена икономическа категория. Това да се маха рентата си е пак призив да се концентрира собствеността в ръцете на бюрократичната върхушка, що се отнася до банките и до доходите от вещта. Рентата, това е всъщност правомощието "ползване", т.е. едната част от оня свещен и непоклатим триумвират, формиращ собствеността, т.е. на пловодете и добивите от нея. Тръгнеш ли да го ограничаваш, ще влезеш в стандартната социалистическа схема и ще се събудиш с портрет на Ким над главата. Банката може да кредитира бъдещата реколта, защо да не я кредитира? Но банката не може без обезпечение, защото иначе просто няма да й върнат парите. Кой ще кредитира, ако не банката? И не банката, а банките. При свободна банкова система, не виждам проблем. При деформация на системата вече те възникват. Чисто и просто не трябва да има спекула, това е всичко. Спекулата, или пък другата й страна - администрирането на ресурса от държавата, или т.е. - нестопанския натиск върху стопанската система, се ражда от концентрацията. Олигархия, комунизъм... това са враговете, а не правомощието "ползване" . Парите служат за какво? Не да спиш върху тях, а да купуваш и инвестираш. Няма проблем в това. И не, това не води до монопол. Така говореше Сталин за капитализма, и Ленин. Напротив, монопол е да одържавиш земята! Бърз и безотговорен монопол, този, който закопа българското село, например.... Монопол е и когато си единствен оператор на джиесеми в Мексико и така най-богатия в света. Ама защо да не може да бъдат и други? Защото няма свобода, а лицензи, а тях държавата.... и т.н. и т.н. Какво излиза? Излиза, че монополът не е функция на собствеността, а нейно ограничение. Излиза, че Гесел предлага монопол. Обърни внимание сега на този си текст - започва с изречението, че не бива да се регулира само банковия мултипликатор. След което в целия текст се занимаваш само с банковия мултипликатор, обяснявайки спекулативния му механизъм, който е такъв, да. Излиза, че спекулативния натиск се генерира само от финансовия сектор. Излиза, че той именно трябва да се регулира (все повече се убеждавам, че това е така и че трябва така да бъде). И не, това не е социализъм - има сектори, които са чувствителни и трябва да се надзирават - точно както се надзирава производството на храни - прави си ги, обаче по определен ред.) Но всъщност спецификата на икономическия процес е такава, че не само банките могат да генерират спекула. Такава може да се и се генерира винаги, когато собствеността се концентрира. Това е Алфа и Омега, догма, аксиома. Например: - когато административно се ограничат правата върху определен ресурс (да ти напомня на нещо ) - когато криминално се ограничат правата върху определен ресурс - мафия, рекет, олигархия, корупция. Това са процеси, които, всеки знае, нормалните държави ги регулират. Значи ето я рецептата - ред в държавата, свобода на собствеността. Тогава няма да има пари без покритие. Когато шефът на Банка А и Б влезе в затвора, задето е допуснал резервите му да намалеят с тоя номер, дето го описваш по-горе, тогава няма да има такъв страшен мултипликатор. Или като са свободни банките и си емитират банкноти сами - също. Това е много важно изречение, но дали е така? Отговорът зависи от това може ли едно общество без пари? Не може, защото алтернативата им е натурална размяна, но в развито технологично общество процесите на размяна не могат да бъдат натурални, т.е. пари трябва да има и неслучайно ги има. Втори въпрос? Може ли икономика без кредит? Горе долу по същата причина - сложността на процесите. Ето ти имаш гениална идея за нов чип. Как ще я развиеш без кредит? Ще я споделиш в Патентното ведомство ли? Не става. Въпросът се връща на това кредитът да не е спекулативен, това е всичко. Да не стават балони. Защо на Гезел парите не работят? Защото държавата има много по-голям контрол върху тях. Това е другата крайност на спекулативността - администрирането на парите. Няма гаранция, че държавата няма да се окаже най-голям грабител и спекулант... При Гесел бързият оборот на парите е административно гарантиран - ами ако държавата те изрекетира? Ако въпреки, че всичко си направил не ти подпечата парите? И пак и пак и пак - ЗАЩО СОБСТВЕНОСТТА ДА Е ДЪРЖАВНА? Какво значи бърз оборот? Значи бързо придобиване на собственост. Какво ще придобиваш с тия бързи пари? Цялата схема ще рухне. Фактически Гесел предлага вместо една голяма държавна централна банка да има много общински централни банки. Същата работа. Ще бързаш да се освбободиш от парите, но нали всичко ще е държавно? Какво ще купиш? Ми нали уж стремежът за натрупване убива икономиката? Ми хората ще трупат вещи. Те ще са некачествени, защото производителите им ще бързат да ги произведат, а няма да имат стимул да остават задълго на пазара, защото няма да могат да печелят пари, с които да стават богати, ерго спокойни за себе и и за децата си... Пълна утопия.
-
За съжаление това е така и причината е много проста. Тя се корени в сбъркания принцип, че трябва да има помощи за онеправдани. Кажи на някой, че е онеправдан и ще му помагаш и той ще седне тутакси и ще чака. А някои, които са по-тарикати, ще нахалстват и то агресивно. Особено ако са маргинализирани и всъщност са се онеправдали сами. Хората трябва да отговарят за действията си и да си носят последиците. Само тогава няма да има привилегии. Познавам семейства, които имат 600 лв. месечни доходи само от помощи....
-
По който е направен онзи филм ли?
-
Смяташ, че от едната любезност археолог ще каже това по телевизията, ако не смята така? Съмнявам се да ти кажа.
-
Македонците няма да имат отделна субектност, ще видите. Много им е объркана работата на тях.
-
Ако предстои да го откриват, давайте тука новини за стъпките, които стават известни!
-
Да, него. Милион и половина човека в Крим????? Малиии... Ама то какво излиза, бе хора?
-
След ПСВ, да. Но през тази война, и особено в Добруджа, но разбира се най-вече в Русия, както и в Гражданската й война и после в Полша, кавалерията е в последния си блясък. Целии конни армии са имали. В механизираната епоха на 30-тте вече си е анахронизъм. В СССР я ползват повече като бърза пехота, или поне така е замислена. Да се върнем обаче на нашите. Оказва се, че нещата са удържани на косъм до пристигането на ген. Колев в Добрич от 35-ти Врачански полк начело с полк. Васил Таслаков. Нещата наистина са на косъм, и пак са спасени благодарение на пренебрегване на заповедта за отстъпление. Явно е било въпрос на минути... Картината "Последният резерв" показана във видеото, пресъздава последния опит за задържане на позициите - изчерпал всичко друго, полковник Таслаков на кон влиза в битката сам и успява да внуши на войниците си още малко твърдост, с което печели още малко време, оказало се достатъчно за пристигане на Конната дивизия. Трябва да се отбележи, че в 35-ти Врачански полк не са знаели изобщо ще идва ли помощ или не, а просто са натискали докрай, задържайки максимално 2 полка и една дивизия. Ще рече, някъде около 10 пъти повече превъзхождащ ги противник. ... http://www.youtube.com/watch?v=UsY2GQMaDx8
- 8 мнения
-
- 2
-
-
Във онзи серийния документален филм за историята на България един руски археолог директно заяви, че повечето крепости в Крим са български. Но кои са тия българи? Който са останали при хазарите?
-
струват си http://www.youtube.com/watch?v=DxGE-a9cB6Y&feature=relmfu http://www.youtube.com/watch?v=W9T_MP0QTuM&feature=relmfu
-
Позволих си това малко приповдигнато заглавие на темата, защото по същество е така - в Добруджа, поне що се отнася до Балканите, през ПСВ в тези битки, се играе последната сцена от дългата и голяма история на кавалерийските битки. Завесата след последните големи кавалерийски сблъсъци и атаки във военната история на Балканите и на техните народи спуска българската конница. Ето още материали:
-
Попаднах на страхотни материали за добруджанските битки, а и изобщо по българска военна история в youtube, така, че на мига ги поствам. Добричката епопея и спасяването на Добрич - не знаех, че всичко се е решило в последния момент и то заради бързата и адекватна реакция на ген. Иван Колев. Най-важното е обаче, че реакцията е нестандартна. Вместо да чака сблъсък с руската кавалерия, която е срещу него на второстепенно спрямо добричкото направление, като чува интензивната артилерийска стрелба откъм Добрич, генералът прави нещо немислимо (в някои случаи за това се ходи на военен съд, но българската държава по това време има изключително точна и лишена от излишна репресивност политика, а и всички са готови да мрат на бойното поле) - той изоставя позициите си, оставя срещу руската кавалерия минимална защита и с интензивен марш стига Добрич и удря в тил и фланг почти превзелите го руси, румънски и сръбски части. Ударът, освен че е изключително агресивен е и крайно ефективен - врагът няма там годни да отговорят на кавалерийската атака войски, има мощни пехотни подразделения, но те са изненадани много силно, а останалото го решава сблъсъкът на бойния дух. В първите минути на атаката една цяла сръбска рота е изклана почти до крак, а спасилите се бягат към своите и разнасят паника. Ето как природният военен талант, дързостта, ако щете непукизма и склонността към крайни и нестаднартни тактически решения обръщат нещата в последния момент, точно като по екшъните... Другият момент, освен нестандартността, е умелото и най-вече пълно използване на капацитета на съответния ресурс - местността е равна, ресурсът е кавалерия - изводът се налага от само себе си: движение, движение, движение. Ген. Колев никога не забравя, че основното предимство е маневреността. Добрич на практика е бил в ръцете на врага. Имайки предвид присъствието на големи румънски и сръбски части, това е предвещавало грандиозно клане на населението му, по всяка вероятност. Вижте ги, материалите са с много високо качество, съдържат изобилна информация, подробности и снимки (поздрав на автора): http://www.youtube.com/watch?v=XPkQFaYNHwA&feature=relmfu http://www.youtube.com/watch?v=W0WHVkuGin0&feature=relmfu
-
Все съм се чудил едно време що за име на улица са измислили - "Червена стена", дори го мислех за комунистическо. Оказа се, както вече знаем, една от най-драматичните ни битки в Първата световна война. Да оставим диктора да разкаже, но какво впечатлява в тази история, освен, че е наречена Македонската шипка - във военно отношение, макар след драматичния първи етап на съглашенската офанзива връх Червена стена е превзет, но бясната отбрана на Бдинската дивизия е осуетила целта - овладяването на Битолско-Прилепското поле и прекъсването на комуникацията на българите по долината на Вардар. Само че, командването на армията и на Бдинската дивизия по онова време не е в настроение да оставя върха на врага и, след като на ръце качват няколко батареи на удобни позиции, българите провеждат ужасна за успокоилите се французи контраатака. Малък пример за това, че тогава не са си оставяли магаретата в калта.. http://www.youtube.com/watch?v=cNXG6dt3CzI&feature=related
- 3 мнения
-
- 2
-
-
Добро мото за който и да било учебник ) Емигрирането не е непознато на съвременността и е напълно разбираемо. Важното е човек да остане свързан със страната и близките си Иначе за много хора тук място в БГ няма, поради ужасния начин, по който страната се управлява през последните 20 (всъщност 70 години). То и обективно понякога различни специалисти няма как да не работят навън, където се намират съответните институции и съответната култура, традиция и школа по специалността.
-
Е той тогава не е бил роден, а в СССР по понятни причини не е могъл да ги пее. Войната не е решена от стратегическите грешки на Хитлер, а от намесата на САЩ и огромният им ресурс.
-
БТВ, интересно - какво ще стане, ако просто се порегулира банковата система да не си позволява да вихри много паричния мултипликатор? За какъв дявол е нужно и какво общо има с него частната собственост, която Гезел иска да премахне??? Например ако се повишат коефициентите на задължителните резерви и на свръхрезервите? Или например да се криминализира печатането на пари без покритие (разбира се, за това трябва златен стандарт или някакъв стандарт..) Има и други начини за намаляване на кредитната експанзия, да не влизам във води, които са си за специалисти, но - частната собственост пък защо да се пипа??? Както се казва във вица, дето през 30-тте един руснак питал другия какъв е тоя шум на улицата, и вторият отговорил: "А, ами бият камбаната" "Господи, нея пък защо???" Би ли обяснил връзката? А какво ли ще стане, ако няма централна банка, а само търговски банки? Които да печатат сами пари по държавен образец, но само до обезпечението им в злато, което притежават, например? С една дума - защо за ограничаване на банковата спекулация да се посяга на небанковата частна собственост??
-
Ама това е вариация на сталинската реторика от 50-тте години! Понеже при капитализма има финансови спекулации, дайте всичко да одържавми и като няма такъв натиск върху икономиката, ще процъфтим. Е видя се какво стана. Да, може да бъде бащата на всички кризи паричният мултипликатор (т.е. увеличението на паричното предлагане вследствие банковата дейност), но дали е? Дали пък няма полза от него? Дали пък не е реални пари все пак, ако не се прекалява? Но по-важното - ще изгорим юргана, като заради него махнем частната собственост. Защото кризите минават и заминават и идват добри времена, а при одържавения и концентриран национален стопански ресурс добри времена не идват никога. И като няма търговски банки, не смяташ ли, че се замества паричния мултипликатор при държавната икономика с т. над. командно-администриране? То май до по-големи кризи води. Т.е да имаме инфлация, имаме и спекула имаме и беди днес имали са ги и през 30-тте, но имаха ли ги през 60-тте, през 50-тте, през 80-тте? Само не ми казвай, че капитализмът е във вечна обща и задълбочаваща се криза, че ще ме върнеш в ДКМС.... Просто спасението не е това. Останалото - по-добре формулирай теза от тези въпроси - ще е интересно да се види.
-
Ми то го пише арменския поп, а на него не може да не се вярва Шегата настрана, но сведението е прелюбопитно. Като имаме предвид, че са богомили и ако забравим възможността му за грешка, да бъка българи със сърби, кави да са? То и днес границата между българи и сърби е размита, пък тогава...
-
Но те ще направят именно така, защото това е възможност (ефективна или не това е друг въпрос) да ти бръкнат в съзнанието и да те манипулират. А в света има хора, които само като чуят за такава възможност и с дни няма да спят от радост. И то ти остави невролингвистичното програмиране, ами до какво ли води социолингвистичното програмиране.... До производство на зомбита и социални дебили в държава с напреднали военни, космически и ядрени и информационни технологии. Не мога да разбера какво е направила цивилизацията на някои хора, та на всяка цена искат да я унищожат. Ми те така ще унищожат и себе си. Крайно време е да се формулират закони, според които религиозните или политически общности не могат да подменят историческите факти и артефакти.
