Отиди на
Форум "Наука"

Опосредстваща връзка между душа и тяло


Recommended Posts

  • Потребители

Почти съм съгласен с Вас. :) От преувеличения ми тон, комбиниран с ирония няма как да се отсъди, че говоря за пример за всеобщност. :) За останалото сте прав. Замислям се какви ли могат да бъдат методите за познание? И щом има методи, значи ли че някои от тях ни носят "по-голяма истинност" от други? Споделете, за да си изравним езика.

П.С. "Нормален" е абстрактна дума. Както бе казал Юнг: "Покажете ми един нормален, а аз ще ви го излекувам" :)

П.С.С. Оставям с впечатлението, че защитавате някаква позиция, но не разбирам каква. Моля и това споделете :)

Няма какво да ги мислим. Те са измислени: възприятие, мислене (логика), интуиция, която (интуицията) не е особено надежден източник (често лъже). А за да е правилна логиката, е нужно четене на книги, много книги, които да са вътрешно непротиворечиви.

Позициите, които защитавам, няма как да изкажа сега на един път. Зависи от темата. Постойте на форума, огледайте се кой какво пише... Вие днес дойдохте и искате всичко още днес.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Здравейте психолози и любители на психологията ,

Бих желал в настоящата тема да обсъдим има ли душа в това наше тяло . Ако има какво представлява тя?

И не на последно какви средства използва душата ни за да предивиква действия на тялото ни ?

Тази тема има и голяма доза философски аспект поради което бих казал че тя напуска тесните рамки на психологията и засяга филосовския аспект за връзката на идеалния "АЗ" и материалното ни тяло .

Желая Ви приятен дебат.

Има!

За Богу вярващите спор няма. А за скептиците ( знаеш тези които обичат всичко да мерят на кантар), немски лекари слагали в-у кантар издъхващите и душата ни тежи точно 0,072 г (данни от близо 2000 екзитиращи).

:whistling: :whistling: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Казах, че логиката е средство за познание (правилно познание, правилно мислене). А ако ти отричаш това, значи си първият. Определение на думата "логика" не съм давал. По много от тези въпроси съм си казал мнението в темата "Един ли е християнският Бог?". Няма сега да повтарям отново като развален грамофон и да оспамвам и тази тема.

Щом правилното мислене не е средство за познание, да бъде тогава, нека, неправилното мислене! :tooth:

А относно непротиворечивостта, библиографската информираност ликвидира проблема на противоречивостта с посочването, че едно или друго положение е дискусионно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом правилното мислене не е средство за познание, да бъде тогава, нека, неправилното мислене! :tooth:

Откога съществува правилно мислене? И как може едно мислене да е неправилно? Кой определя кое е правилно и не? С интерес очаквам отговорите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Откога съществува правилно мислене? И как може едно мислене да е неправилно? Кой определя кое е правилно и не? С интерес очаквам отговорите.

Интересно ми е колко недискусионни положения можеш да изброиш?!

Не се сещам кое положение няма да мога да оспоря. С "правилна" логика.

От Аристотел насам съществува. Преди това, ако е имало, няма как да знаем, следователно приемаме, че не е имало...

Но пак ви казвам, не искам да превръщаме и тази тема в безплодни разправии за познанието, защото познанието е инструмент, а не цел. Ние не може да стигнем до обектите на познание, в случая душата, защото оставаме на ниво неадекватно познание. Отворете съответна тема, може да се включа. Тук ще кажа нещо, ако се отвори приказка, единствено за душата.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре де, да оспамваме, докато не ни се скарат.

Тук не става въпрос за нещо, а за логиката. Как ще я има преди, като Аристотел я е измислил. Ако я има, дай пример, текст... Ако не можеш да дадеш, значи я няма. Може да съм пропуснал нещо, възможно е да е имало логици и преди Аристотел, ама ако никой не е чул за такива, значи е нямало. Толкова е просто.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз чувствам, аз усещам, трябва да допуснем, че моето наслаждение е заради друг..., казват. Не виждам какво трябва да впечатли в тази лекция? Чувстването и усещането предават интензитети от и за този свят, въпреки, че някой може да си въобразява каквото си иска, особено пък ако му се случат някакви психически преживявания. А допускането е форма на фантазия.

На едно място казва, че се намира там – във висшия свят, но несъзнавано. Несъзнаването е състояние на пълно невежество и възниква въпросът как е възможно да се твърдят неща за места и състояния, в които нищо не съм съзнавал? Калпава им е философията.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Несъзнаването е състояние на пълно невежество и възниква въпросът как е възможно да се твърдят неща за места и състояния, в които нищо не съм съзнавал?

От кого/какво черпиш знанията за Несъзнаваното, че така без да ти мигне окото му лепна етикет "невежо състояние"?

Много по-велики хора от нас са достигали до вътрешните си дебри, именно търсейки в несъзнаваното... Няма как да знаеш, докато не го преживееш. Нека не отричаме нещата, които не познаваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От кого/какво черпиш знанията за Несъзнаваното, че така без да ти мигне окото му лепна етикет "невежо състояние"?

Много по-велики хора от нас са достигали до вътрешните си дебри, именно търсейки в несъзнаваното... Няма как да знаеш, докато не го преживееш. Нека не отричаме нещата, които не познаваме.

Не казах Несъзнаваното, а казах "несъзнавано" и "несъзнаването" като състояние на съзнанието, ако правиш разлика. Чети по-внимателно какво пишат хората.

А относно Несъзнаваното, то се опознава по неговите продукти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не казах Несъзнаваното, а казах "несъзнавано" и "несъзнаването" като състояние на съзнанието, ако правиш разлика. Чети по-внимателно какво пишат хората.

А относно Несъзнаваното, то се опознава по неговите продукти.

Прав си, не различих несъзнаванЕто.

А Несъзнавано и несъзнаваното са едно и също нещо. "то"-то отзад какво го бърка?

Защото ти спомена Висшия свят, който е свързан с несъзнаваното.

Но няма така лесно да си изравним езиците, така че нека ви предложа една друга идея за връзката Тяло-Душа :

връзката Тяло-Душа-Дух.

Какво е Дух или той не съществува? Може да се получи интересен дебат :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Когато съм или друг е в несъзнавано състояние, не съм/е тук или там, никъде не съм/е, защото нищо не се съзнава. А дали се намирам в Несъзнаваното, също няма как да установя, освен ако не се проявят пред моя съзнателен "взор" някакви продукти на Несъзнаваното - сънища, видения, натрапливости и т.н.

За дух и душа май имаше някъде друга тема. А, това е темата! :doh:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...